امروز سه شنبه  18 مرداد 1401
تعداد بازدید : 101 - تاریخ خبر : 1401/04/13 - 15:01
آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟

نقض قوانین حقوق بشر در آمریکا از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، نیلوفر مقدمی، معاون زنان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق علیه السلام مهمان امروزصبح پارسی بود؛ وی در این برنامه از تعاریف حقوق بشر در جوامع جهانی صحبت کرد. او همچنین در ادامه به نقض قوانین حقوق بشر توسط آمریکا سخن گقت و به قوانین نقض شده در داخل خاک آن کشور اشاره کرد.

وی گفت: تعریف حقوق بشر از اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۴۸ پس از دو جنگ جهانی شکل گرفت؛ در آن زمان کشورها دور هم جمع شدند و چهره‌های مهم سیاسی آن زمان تلاش کردند تا مفهومی مشترک از حقوق انسانی را شکل دهند. آنچه از سال ۱۹۴۸ تا امروز در عمل اتفاق افتاده نشان می‌دهد حقوق بشر زمینه‌ای برای یک‌جانبه‌گرایی برخی از کشورها بوده است.

کشور آمریکا یکی از کشورهایی است که نقش مستقیم در شکل‌گیری کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشری داشته اما خودش عضویت در بسیاری از این کنوانسیون‌ها را نپذیرفته است. برای مثال آمریکا در کنوانسیون‌های حقوق کودک و رفع تمام اشکال تبعیض علیه زنان عضویتی ندارد.

وی افزود: اگر بخواهیم منشا حقوق بشر را پروردگار بدانیم تعریف متفاوتی به دست می‌آوریم و اگر بخواهیم دیدگاه را بر اساس رویکرد بشر محوری پیش ببریم این تعریف بسیار تغییر می‌کند. اساس شکل‌گیری حقوق بشر در بین‌الملل برای حفظ جان، سلامت و سایر حقوقی است که ما آن‌ها را حقوق بنیادین بشر می‌دانیم؛ این حقوق شامل حق داشتن خانواده، حق مسکن، سلامت و موارد مشابه می‌شود.

او ادامه اظهار داشت: با وجود این مسائل در برخی اوقات ناگهان رویکردهایی شکل می‌گیرد که قوانین حقوق بشری را کنار می‌گذارد. برای مثال با شکل‌گیری فعالیت‌ گروه‌های دگرباش‌جنسی رسانه‌های غربی تمامی قوانین حقوق بشری را کنار گذاشتند و بدون در نظر گرفتن شرایط این گروه و با وجود تفاوت‌هایی که دارند، آن‌ها را همانند سایر افراد شناسایی کردند و تمامی حقوق را در اختیارشان گذاشتند. چنین اقداماتی از سوی برخی کشورها بر فضای بین‌المللی غالب می‌شود و حقوق بشر را در بین‌الملل نقض می‌کند.

معاون زنان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق علیه السلام گفت: با نگاه دقیق به آمار داخلی کشور آمریکا ما متوجه نقض حقوق بشر در داخل خاک این کشور می‌شویم؛ این مسئله به قدری سابقه‌دار است که نمی‌توان آن را صرفا برچسب زدن از سوی کشورها‌ی مخالف آمریکا دانست. این مسئله حتی از سوی نهاد‌های بین‌المللی حقوق بشر نیز تایید شده است و نهاد‌هایی مانند شورای حقوق بشر و دیدبان حقوق‌ بشر آمارهای بسیاری در این زمینه ارائه داده‌اند. برای مثال در بیستم جولای سال ۲۰۲۰ دیدبان حقوق بشر آماری منتشر کرده که بر اساس آن آمریکا در آن سال دچار نژادپرستی سیستماتیک شدید است.

مقدمی افزود: با وجود آن که لغو برداری در سال ۱۸۶۵ یعنی بیش از ۱۵۷ سال پیش صورت گرفته اما ما همچنان شاهد عدم برابری حقوق آمریکایی-آفریقایی‌ها با سفید پوستان آمریکا هستیم. به دنبال این نژادپرستی ما شاهد جنبش‌هایی درباره اهمیت زندگی سیاه‌پوستان هستیم. در مسائلی مانند اقتصاد، مسکن و اشتغال مشکلات نژادپرستی به شدت قابل رویت هستند. ما شاهد آن هستیم که جامعه سیاه‌پوستان ۱۳ درصد از جمعیت کل آمریکا را تشکیل می‌دهد اما ۲۳ درصد از فقرای ایالات متحده را نیز به خود اختصاص می‌دهد.

او اظهار کرد: این مسئله نشانگر آن است که در جامعه سرمایه‌گرای آمریکا، آنچه اهمیت دارد نژاد سفیدپوست و ارزش اقتصادی است. این یعنی هرکه نژادی غیر از سفیدپوست داشته باشد نگاه ثانویه‌ای را به خود جلب می‌کند. در آمریکا نابرابری پرداخت حقوق بین بانوان و آقایان نیز یک مسئله بزرگ است که طی آن یک خانم سفید پوست تنها ۸۰ درصد حقوق یک آقا را دریافت می‌کند. حالا اگر این خانم از نژاد‌های دیگر باشد دریافت حقوق او بسیار کاهش پیدا می‌کند. این مشکلات شامل ادیان هم می‌شود؛ به طوری که افرادی که به دین اسلام باور دارند در پیدا کردن شغل مشکلات بیشتری دارند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته بانوان مسلمان با حجاب در آمریکا بیشترین درجه سختی در یافتن شغل را دارند.آمریکا همچنین تنها کشور توسعه یافته است که مرخصی با حقوق را برای بانوان در نظر نمی‌گیرد. این کشور همچنین برای کودکان زیر ۱۸ سال قانون حبس ابد بدون بخشش دارد که خود نقض حقوق بشر است.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوعهفته حقوق بشربر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار بانیلوفر مقدمی، معاون زنان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق علیه السلام به گفت و گو نشستند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

معاون سیما در حکمى سلیم غفورى را به سمت «قائم‌مقام معاون سیما و رئیس کارگروه طراحی و اجرای کنداکتور جامع سیما» منصوب کرد.

معاون سیما در حکمی صادق یزدانی را به سمت «مدیر شبکه افق سیما» منصوب کرد.

معاون سیما در جریان بازدید از شبکه سلامت گفت: در دوره تحولى با برنامه ریزى باید با هم افزایى بین شبکه اى، پیوند این شبکه با دیگر برنامه هاى سلامت محور شبکه هاى عمومى و پرمخاطب برقرار شود.

معاون سیما در حکمی، دکتر حسین کرمی را به عنوان مشاور خود منصوب کرد.

بر اساس نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقات صدا و سیما، سریال«برف بی صدا می‌بارد؛(فصل دوم) » پربیننده ترین سریال سیما در نیمه دوم تیر سال 1401 بوده‌ است.

محمدرضا خوشرو، مدیر شبکه نسیم، با حضور در پشت صحنه برنامه «قاب عاشقی» با اهدای هدیه و لوح تقدیر از سید حسن جلایر، تهیه کننده فیلم سینمایی «سفیر» در چهلمین سال ساخت این فیلم عاشورایی تقدیر کرد.

در روزهای پایانی هفته و دهه اول محرم با فیلم های سینمای و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «سیگنال»، «تیرانداز» و «سفر» فیلم های جدیدی هستند که در این روزها از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی و عزاداری سید و سالار شهیدان، امام حسین (ع)، با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید. «قصه ابراهیم» و «کیمیا» 2 فیلم جدیدی هستند که در این دو روز از قاب شبکه های دیدنی می شوند.

یکی از برنامه های جدید سیما به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان «حسینیه معلی» است که هر شب از شبکه سه پخش می شود. برنامه‌ای که با عبور از روش‌های کهنه و کلیشه‌ای و در سبکی جدید و نوآورانه و مناسب چارچوب تلویزیون و همچنین همراه با ذائقه مخاطب امروز، با حال و هوای این روزها همنوا شده است.

داود نجفی برزگر تهیه کننده برنامه«تماشای واقعه»درباره این مجموعه که در ایام محرم روی آنتن می رود توضیح داد: مطرح کردن هنر عاشورایی با حضور هنرمندان عاشورایی هدف ماست که از پژوهشگران، صاحب‌نظران، هنرمندان، موسیقیدان، نگارگران و کارگردانان دعوت خواهیم کرد.

بازیگران تعزیه نیز به دلیل تحریری که در صدای خود داشتند توانستند مردم را تحت تاثیر قرار دهند.

«حسینیه معلی» با اجرای حامد سلطانی در ایام محرم روی آنتن شبکه سه می رود.

برنامه تلویزیونی «هفت ترانه» از برندهای پرمخاطب شبکه شما بود که در راستای انتقال برنامه‌های مطرح این شبکه به شبکه‌های پرمخاطب سیما، از این پس از آنتن شبکه نسیم میزبان علاقمندان خواهد بود.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در ششمین هفته تابستان چندین فیلم روی آنتن شبکه های سه، نمایش، کودک و امید می رود.

پخش سریال «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل در هفته‌های آتی از شبکه سه سیما آغاز می‌شود.

 

اولین تیزر سریال «بی‌نشان» به نویسندگی مشترک آزیتا ایرایی و مهدی حمزه، کارگردانی راما قویدل و تهیه‌کنندگی  مرتضی رزاق‌کریمی رونمایی شد.

فصل جدید برنامه تلویزیونی «مامان‌ها» محصول مشترک گروه اجتماعی شبکه سه سیما و سازمان سینمایی سوره حوزه هنری، از هفته آخر مردادماه روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

شبکه دو سیما از امروز شنبه ۱۵ مرداد تله‌تئاتر «دروازه ساعات» را برای علاقمندان به مجموعه‌های نمایشی در جدول پخش برنامه‌های خود قرار می‌دهد.

شبکه چهار سیما به مناسبت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) ، شنبه و یکشنبه شب «سوره» را ویژه روی آنتن می برد.

سری چهارم برنامه «نشان ارادت» به تهیه کنندگی پویان هدایتی به زودی روی آنتن شبکه دو می رود.

 

برنامه عصرگاهی «به خانه بر می گردیم» امروز سه شنبه 18مردادماه در بخش روانشناسی به تبیین موضوع چگونگی کنترل گفتار، رفتار و ذهن در افراد می پردازد.

برنامه «عصر نادر» با موضوع نقش نهضت حسینی در هویت امت واحده اسلام در کشورهای مسلمان روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می رود.

مستند «صد سال تنهایی» به تهیه کنندگی محمدعلی فارسی و کارگردانی مهدی فارسی پرتره‌ای از عبدالله والی «پدر اردوهای جهادی» سه ‌شنبه  18 مرداد ساعت 21 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

مجموعه تلویزیونی «راز ناتمام» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امین امانی با مضمونی تاریخی‌سیاسی از شنبه ۲۲مردادماه روانه آنتن شبکه یک سیما می‌شود.

مستند «جان» با محوریت  نحوه تبادل پیکر مطهر شهید حججی و بازتاب شهادت یک جوانمرد در میان اهالی هنر و ... سه‌شنبه ۱۸ مرداد مصادف با یازدهم‌ محرم از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است.

ریشه های انسان گرایی در غرب مدرن در برنامه «ژرفا» بررسی می شود.

نغمه ها و نوحه های تعزیه خوانی در «قطعه هایی از یک روایت» بیان می شود.

در برنامه «روز حسین» درباره شیعیان پاکستان صحبت می شود.

«حسینیه معلی» برنامه ای است که محفلی برای ظهور و بروز استعدادهای مداحی، در ایام ماه محرم روی آنتن شبکه سه سیما رفته است.

«تورج نصر» هنرمند دوبله کشور این روزها در سرِ صحنه بزرگترین سریال صدا و سیما که در مرکز سیمافیلم تولید می‌شود، حاضر شد و قرار است با چند گریم متفاوت، نقش‌هایی ماندگار از خودش به جای بگذارد.

برنامه صبح پارسی فردا با حضور سردار محمد بدری روی آنتن می‌رود.

برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم با حضور محمدمهدی ابراهیمی نصر دبیر سرویس دین و آیین خبرگزاری مهر به روی آنتن می‌رود.

امام حسین (ع) چگونه با شهادت خود اسلام را زنده نگه داشت؟

صحبت‌های کارشناسان را درباره تجلی معنویت در ادبیات و شعر می شنویم.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما