امروز سه شنبه  18 مرداد 1401
تعداد بازدید : 192 - تاریخ خبر : 1401/04/07 - 10:14
راه اندازی سامانه بروز رسانی تولیدات فاخر در مرکز صبا

سامانه بروز رسانی و بازسازی تولیدات فاخر و خاطره ساز پویانمایی در مرکز پویانمایی صبا راه اندازی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ برای اولین بار در مرکز پویانمایی صبا، سامانه افزایش کیفیت تولیدات پویانمایی با همکاری و مشارکت معاونت توسعه و فناوری رسانه و همکاری بخش هایی از دانشگاه تهران در آرشیو مرکز پویانمایی صبا و شبکه فراتر به مرحله اجرا رسید و هم اکنون در حال بهره برداری است. در این سامانه کوشش می شود با بهره گیری از آخرین روش های اصلاح تصویر و هوش مصنوعی، خروجی های با کیفیت و بازسازی شده از پویانمایی های قدیمی، فاخر و خاطره انگیز آماده شوند و برای پخش روانه آنتن گردند. در این رابطه با مدیر آرشیو مرکز پویانمایی صبا، مدیر شبکه فراتر و مدیر تولید و فنی مرکز صبا گفتگویی صورت گرفته که درادامه می خوانید:

ابوالفضل صالحی مشاور معاون توسعه و فن آوری رسانه و مدیر فن آوری های نوین، پیرامون راه اندازی سامانه ارتقا کیفیت تولیدات قدیمی پویانمایی  در راستای پخش مجدد وبا کیفیت آنها بیان کرد:
 آرشیو سازمان صداوسیما، از سرمایه ها و داراییهای اصلی  این سازمان محسوب می‌شود که حفظ آنها در جهت بهره برداری در سنوات آتی ازاهمیت بسزایی برخوردار است همچنین پروژه اصلاح تصویر پویانمایی از عملکردهای مطلوبی به شمار می رود که، این امکان را فراهم نموده تا زمینه برای بهبود هرچه بیشترکیفیت محتوای تولیدات قدیمی انیمیشن و به روز شدن آنها ایجاد گردد به گونه ای که این محتواهای ارزشمند قابلیت آن را بیابند تا از شبکه پیشران فراتر  به پخش برسند.
 
وی پیرامون  همکاری  موجود بین شبکه فراتربا مرکز پویانمایی صبا و مرکز فناوری فضای مجازی گفت:
وجودارتباط دوسویه بین مرکز فناوری فضای مجازی و معاونت توسعه و فناوری رسانه، سبب می شود زیرساخت های فنی مرکز پویانمایی صبا  به لحاظ کیفی افزایش یابد به طوری که ، این مرکز نیز پتانسیل آن را می یابد تا
محتوای انیمیشنی شبکه فراتر را با کیفیت 4K تامین کند.

همچنین سیدجواد بطحائیان مدیر تولید و فنی مرکز پویا نمایی صبا در ادامه این گفتگو بیان کرد:  
از آنجا که مرکز پویانمایی صبا  در سال های گذشته تولیدات  فاخر و ماندگاری را  در کارنامه کاری خود ثبت کرده که پخش مجدد ،به روز و با کیفیت آنها  پیشرفت تکنولوژی و فرمت های جدید ویدئویی می طلبید.

بطحائیان  ادامه داد: در این سامانه به جهت بهبود کیفیّت تصاویر با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و همچنین الگوریتم های تنظیم تصویر از چهار سامانه همچون سامانه حذف نویز و خطوط اضافی،سامانه تشخیص لبه و شارپ کردن لبه های تصویر،سامانه بهبود رنگ، سامانه وضوح فوق العاده بصورت همزمان استفاده شده است.

لازم به ذکر است روش بکار رفته در این نرم افزار بر اساس گرافیک یا اصطلاحاً ( GPU Based ) است که سخت افزار متناسب با این پروسه را می طلبد  که در حال حاضر در مرکز پویا نمایی صبا دو سامانه در حال تبدیل به این منابع هستند که در صورت وجود سخت افزار و نرم افزار مرتبط، امکان سرعت بخشی به تبدیل این منابع را خواهیم یافت.

بطحائیان در پایان افزود:  لازم می دانم ریاست محترم مرکز پویانمایی صبا کمال تشکر را داشته باشم که همیشه و در همه جا پشتیبان ما بوده اند و ما را از راهنمایی های مشفقانه شان در عرصه های مختلف کاری و مدیریتی بهره مند نمودند همچنین از مدیران و کارشناسان فنی در معاونت توسعه و فنآوری و مرکز تولید و فنی سیما و نیز مدیر آرشیو مرکز پویانمایی صبا و کارشناسان حوزه تولید و فنی که در این عرصه ما را یاری کردند،  سپاسگزارم.

محمدرضا عباسپور مدیر آرشیو مرکز پویانمایی صبا در ادامه گفت:
اولویت ما در سامانه افزایش کیفیت پویانمایی، اصلاح آثاری است که به لحاظ تکنیک, داستان و انیمه همچنان مورد توجه هستند و در طبقه تولیدات فاخر حوزه ی انیمیشن در صداوسیما قرار دارند و سری اول و دوم مجموعه پهلوانان، خداوند لک لک ها را دوست دارد، مجموعه عاشورائیان و صدها ساعت پویانمایی جذاب دیگر از جمله آثار ماندگار و پرطرفداری هستند که با گذشت سال‌ها از تولید و پخش آنها بزودی با کیفیت Full Hd و UHd از شبکه های مختلف سیما پخش خواهند شد . البته از مجموعه خداوند لک لک ها را دوست دارد یک نسخه سینمایی با کیفیت نیز تهیه وآماده شده است. لازم به ذکر است این سامانه برای دو خروجی MXfP  و  MP4 برنامه نویسی شده است.

وی افزود:آرشیو مرکز پویانمایی صبا به عنوان مرجعیت دریافت منابع انیمیشن سازمان صداوسیما همچون ادوار گذشته همواره با توجه به تغییرات تکنولوژی بصری و نیازهای جدید مرکز ،به‌روز رسانی خواهد شدو از منابع آرشیو ی خود حداکثر بهره را در راستای پشتیبانی پخش سازمان صداوسیما خواهد برد.

عباسپور با بیان اینکه هم اکنون در مرحله نخست 800 ساعت انیمیشن در دستور کار بازسازی قرار گرفته اظهارداشت: در این سامانه افزایش بیت ریت تصویر با توجه به نوع رزولوشن شبکه های مختلف تا سقفUHD (4k)   با بیت مناسب، قابل تغییر است همچنین قرار دادن خروجی های پروگرسیو  از نقاط مهم این سامانه به شمار می رود.

عباسپور در ارتباط با  اصلاحاتی که تاکنون پیرامون افزایش تولید و تسریع در روند دریافت منابع پویانمایی انجام گرفته  گفت :
تدوین استانداردهای دریافت منابع انیمیشن برای اولین بار به صورت جامع در آرشیو مرکز پویانمایی صبا  به تائید و تصویب اداره کل آرشیو رسید و سپس درسال 1400 به کلیه مراکز نیز ابلاغ شد ایجاد ریموت برای اتصال به دفاتر تولید انیمیشن ،جهت رفع خطا ها و نیز تسریع در اصلاحات برای تسویه هر چه سریعتر پروژه های پیچیده انیمیشن  و...  اقداماتی محسوب می شوند که تاکنون در راستای افزایش تولید و تسریع در روند دریافت منابع پویانمایی انجام گرفته است.

وی در خاتمه بیان کرد: مرکز پویانمایی صبا در حال حاضر حداقل به 9 شبکه  سرویس دهی می کند و همچنین با توجه به‌ درخواست ونیاز مراکز استان ها،  به آنها سرویس مورد نیاز ارائه می شود.

شایان ذکر است : در همایش انتخاب آرشیو های برتر صدا سیما از میان ۶۴ آرشیو سازمان 7 آرشیو توانستند گوی سبقت را از دیگر آرشیوها بربایند که از این 7 آرشیو 4 آرشیو متعلق به تهران و سه آرشیو دیگر نیز به شهرستان ها اختصاص دارد.
همچنین در بین آرشیوهای برترکه مختص به تهران هستند، آرشیو مرکز پویانمایی صبا به عنوان یکی از 4 آرشیو برتر تهران انتخاب شد و موفق به کسب دیپلم افتخار گردید.

 

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

معاون سیما در حکمى سلیم غفورى را به سمت «قائم‌مقام معاون سیما و رئیس کارگروه طراحی و اجرای کنداکتور جامع سیما» منصوب کرد.

معاون سیما در حکمی صادق یزدانی را به سمت «مدیر شبکه افق سیما» منصوب کرد.

معاون سیما در جریان بازدید از شبکه سلامت گفت: در دوره تحولى با برنامه ریزى باید با هم افزایى بین شبکه اى، پیوند این شبکه با دیگر برنامه هاى سلامت محور شبکه هاى عمومى و پرمخاطب برقرار شود.

معاون سیما در حکمی، دکتر حسین کرمی را به عنوان مشاور خود منصوب کرد.

بر اساس نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقات صدا و سیما، سریال«برف بی صدا می‌بارد؛(فصل دوم) » پربیننده ترین سریال سیما در نیمه دوم تیر سال 1401 بوده‌ است.

محمدرضا خوشرو، مدیر شبکه نسیم، با حضور در پشت صحنه برنامه «قاب عاشقی» با اهدای هدیه و لوح تقدیر از سید حسن جلایر، تهیه کننده فیلم سینمایی «سفیر» در چهلمین سال ساخت این فیلم عاشورایی تقدیر کرد.

در روزهای پایانی هفته و دهه اول محرم با فیلم های سینمای و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «سیگنال»، «تیرانداز» و «سفر» فیلم های جدیدی هستند که در این روزها از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی و عزاداری سید و سالار شهیدان، امام حسین (ع)، با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید. «قصه ابراهیم» و «کیمیا» 2 فیلم جدیدی هستند که در این دو روز از قاب شبکه های دیدنی می شوند.

یکی از برنامه های جدید سیما به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان «حسینیه معلی» است که هر شب از شبکه سه پخش می شود. برنامه‌ای که با عبور از روش‌های کهنه و کلیشه‌ای و در سبکی جدید و نوآورانه و مناسب چارچوب تلویزیون و همچنین همراه با ذائقه مخاطب امروز، با حال و هوای این روزها همنوا شده است.

داود نجفی برزگر تهیه کننده برنامه«تماشای واقعه»درباره این مجموعه که در ایام محرم روی آنتن می رود توضیح داد: مطرح کردن هنر عاشورایی با حضور هنرمندان عاشورایی هدف ماست که از پژوهشگران، صاحب‌نظران، هنرمندان، موسیقیدان، نگارگران و کارگردانان دعوت خواهیم کرد.

بازیگران تعزیه نیز به دلیل تحریری که در صدای خود داشتند توانستند مردم را تحت تاثیر قرار دهند.

«حسینیه معلی» با اجرای حامد سلطانی در ایام محرم روی آنتن شبکه سه می رود.

برنامه تلویزیونی «هفت ترانه» از برندهای پرمخاطب شبکه شما بود که در راستای انتقال برنامه‌های مطرح این شبکه به شبکه‌های پرمخاطب سیما، از این پس از آنتن شبکه نسیم میزبان علاقمندان خواهد بود.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در ششمین هفته تابستان چندین فیلم روی آنتن شبکه های سه، نمایش، کودک و امید می رود.

پخش سریال «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل در هفته‌های آتی از شبکه سه سیما آغاز می‌شود.

 

اولین تیزر سریال «بی‌نشان» به نویسندگی مشترک آزیتا ایرایی و مهدی حمزه، کارگردانی راما قویدل و تهیه‌کنندگی  مرتضی رزاق‌کریمی رونمایی شد.

فصل جدید برنامه تلویزیونی «مامان‌ها» محصول مشترک گروه اجتماعی شبکه سه سیما و سازمان سینمایی سوره حوزه هنری، از هفته آخر مردادماه روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

شبکه دو سیما از امروز شنبه ۱۵ مرداد تله‌تئاتر «دروازه ساعات» را برای علاقمندان به مجموعه‌های نمایشی در جدول پخش برنامه‌های خود قرار می‌دهد.

شبکه چهار سیما به مناسبت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) ، شنبه و یکشنبه شب «سوره» را ویژه روی آنتن می برد.

سری چهارم برنامه «نشان ارادت» به تهیه کنندگی پویان هدایتی به زودی روی آنتن شبکه دو می رود.

 

مستند «صد سال تنهایی» به تهیه کنندگی محمدعلی فارسی و کارگردانی مهدی فارسی پرتره‌ای از عبدالله والی «پدر اردوهای جهادی» سه ‌شنبه  18 مرداد ساعت 21 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

مجموعه تلویزیونی «راز ناتمام» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امین امانی با مضمونی تاریخی‌سیاسی از شنبه ۲۲مردادماه روانه آنتن شبکه یک سیما می‌شود.

مستند «جان» با محوریت  نحوه تبادل پیکر مطهر شهید حججی و بازتاب شهادت یک جوانمرد در میان اهالی هنر و ... سه‌شنبه ۱۸ مرداد مصادف با یازدهم‌ محرم از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

صبر حضرت زینب (س) یک ویژگی انسان‌ساز و پربرکت برای بشریت است.

ریشه های انسان گرایی در غرب مدرن در برنامه «ژرفا» بررسی می شود.

نغمه ها و نوحه های تعزیه خوانی در «قطعه هایی از یک روایت» بیان می شود.

در برنامه «روز حسین» درباره شیعیان پاکستان صحبت می شود.

«حسینیه معلی» برنامه ای است که محفلی برای ظهور و بروز استعدادهای مداحی، در ایام ماه محرم روی آنتن شبکه سه سیما رفته است.

«تورج نصر» هنرمند دوبله کشور این روزها در سرِ صحنه بزرگترین سریال صدا و سیما که در مرکز سیمافیلم تولید می‌شود، حاضر شد و قرار است با چند گریم متفاوت، نقش‌هایی ماندگار از خودش به جای بگذارد.

برنامه صبح پارسی فردا با حضور سردار محمد بدری روی آنتن می‌رود.

برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم با حضور محمدمهدی ابراهیمی نصر دبیر سرویس دین و آیین خبرگزاری مهر به روی آنتن می‌رود.

امام حسین (ع) چگونه با شهادت خود اسلام را زنده نگه داشت؟

صحبت‌های کارشناسان را درباره تجلی معنویت در ادبیات و شعر می شنویم.

 آیین شام غریبان در شهرهای مختلف کشور روایت می شود.

پیرامون کرامات حضرت زینب سلام الله علیه و ویژگی های شخصیتی ایشان گفتگو خواهیم کرد.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما