امروز سه شنبه  14 تير 1401
تعداد بازدید : 182 - تاریخ خبر : 1401/03/04 - 11:18
سرافرازانی از دیار لاله های خونین در قاب شب نشینی

ماجرای شب‌نشینی‌های رزمندگان در دوران دفاع مقدس روایت می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، علی‌محمد اسدی، مسئول حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سپاه سیدالشهدامهمان دیشب برنامه شب‌نشینی بود. وی با حضور در برنامه از خاطرات جنگ و شب‌نشینی‌های دوران دفاع مقدس سخن گفت. او همچنین در آخر برنامه یکی از کتاب‌های مربوط به خاطرات شهید سردار حسن بهمنی را معرفی کرد.

مسئول حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سپاه سیدالشهدا گفت: من در زمان آزادسازی خرمشهر رزمنده گردان سلمان از لشکر ۲۷ محمد رسول الله بودم و فرمانده‌ ما نیز شهید حسین قجه‌ای بودند. عملیات فتح المبین از اقدامات موفقیت‌آمیز ما بود که طی آن توانستیم مهمات و تجهزیات بسیاری را از دشمن بگیریم و بلافاصله پس از آن برنامه‌ریزی‌های عملیات بیت المقدس را صورت دهیم. در ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۶۱ عملیات خود را به همراه ارتش، سپاه، کمیته و ژاندارمری با ترکیبی قوی پیش بردیم , در سوم خرداد خونین‌شهر به خرمشهر تبدیل شد.

او ادامه داد من اهل یکی از روستا‌های اراک به نام بصری هستم و تا ۱۳ سالگی در آن روستا زندگی می‌کردم. شهید قجه‌ای نیز که از فرماندهان لشکر بودند اصالت اصفهانی داشتند که توسط احمد متوسلیان انتخاب شده بودند.

 آن زمان در روستای ما، خانواده ها برای شنیدن قصه‌های رادیو دور هم جمع می‌شدند و به خواندن شعر می‌پرداختند. ۱۵ سالگی به جنگ رفتم. آن زمان هم شب‌نشینی‌های خودمان را داشتیم. سنگرها به صورت نوبتی اعضا و فرمانده‌های یکدیگر را دعوت می‌کردند و در هشت سال دفاع مقدس به این صورت حال هم را خوب می‌کردند.

او گفت: یکی از شب‌ها در سنندج به رزمندگان خوراک لوبیا در کنار تخم مرغ و تن ماهی دادند؛ در آنجا ما غذا‌ها را با یکدیگر مخلوط کردیم اما متاسفانه دلمان نیامد آن را میل کنیم و به همین دلیل برای سنگر بعدی خود بردیم. با وجود آن که ترکیب عجیبی از غذا بود اما افراد در سنگر بعد از ما بسیار از این غذا لذت برده بودند و بسیار تشکر کردند.

 در دوران دفاع مقدس شوخ‌طبعی افراد ما را زنده نگه داشته بود و باعث می‌شد روحیه خود را حفظ کنیم. در آن زمان هر چیز جای خود را داشت و همرزمان در زمان مشخص به عبادت، شوخی و جنگ می‌پرداختند.

اسدی گفت: من بلافاصله پس از دفاع مقدس مجموعه‌ای را با عنوان کنگره شهدا تاسیس کردم. پس از حمله اسرائیل به جنوب لبنان به همراه حاج احمد متوسلیان به لبنان رفتیم و بنیانگذاری حزب‌الله توسط ایشان انجام شد. پس از دفاع مقدس تصمیم گرفتم تا آثار مربوط به آن‌ها حفظ شوند و اکنون با شیوه‌های نوین روز آثار مربوط به دفاع مقدس جمع‌آوری می‌شوند تا به صورت کتاب به بازار عرضه شوند. کتابی به نام «در گلو مانده مرا فریادها» زندگی‌نامه شهید سردار حسن بهمنی است که در ابتدای انقلاب گشت ثارالله را طراحی کردند و جلوی عملیات تروریستی منافقین را گرفت. این کتاب از جدیدترین محصولات دفاع مقدس به حساب می‌آید.

ماجرای عشق مادرانه که بر ترس از شهادت غلبه کرد/  خرمشهر قبل از جنگ چگونه بود؟

سردار محمد علی نورانی، جانباز و برادر شهید مهمان دیشب برنامه شب‌نشینی بود؛ وی با حضور در برنامه از خاطرات آزادسازی خرمشهر و اسارت عراقی‌ها صحبت کرد. او در ادامه ماجرای بازگشت مادرش به مناطق جنگی برای دیدار با فرزندان را تعریف کرد.

ایشان گفت: من اهل آبادان هستم اما در خرمشهر بزرگ شدم و به همین دلیل خود را اهل خرمشهر می‌دانم. من در روز آزادسازی خرمشهر در تیپ ۲۲ بدر بودم و مسئولیت کارهایی را در آنجا به همراه برادر خود داشتم. در آن زمان همرزمان با وجود آوارگی خانواده‌هایشان به دفاع از کشور می‌پرداختند.

 آن زمان نیرو‌ها از سمت جاده شلمچه وارد شهر می‌شدند و عراقی‌ها سعی داشتند خود را تسلیم کنند. به ما گفتند عده‌ای از این عراقی‌ها در حال تسلیم شدن هستند اما ما تصور کردیم که این یک تله از سوی عراقی‌ها است. در آنجا یکی از جوانان شجاع حاضر تصمیم گرفت با قایق به سمت عراقی‌ها برود تا از صحت تسلیم شدن آن‌ها مطلع شود. او به نوبت اسیر‌ها را آورد اما اسیرها قبل از رسیدن به منطقه امن دست به سرقت از خانه‌های مردم خرمشهر زده بودند. در آنجا همرزمان جلوی بردن وسایل سرقتی را گرفتند و آن‌ها را به خانه‌ها بازگرداندند.

وی افزود: خرمشهر شهر زیبا و پربار با مردمان مهربانی بود که در آن تعاملات بسیاری صورت می‌گرفت. مردمان این شهر در شب‌ها لباس‌‌های بومی می‌پوشیدند و به دیدار یکدیگر می‌رفتند. متاسفانه این شهر در بهترین دوران خود مورد حمله قرار گرفت. زمانی که شهر پس گرفته شد ما بهترین و مقدس‌ترین حس خود را تجربه‌ کردیم. شهر منطقه‌ای مقدس است که هویت ما را شکل می‌دهد؛‌ طبیعی بود که در هنگام حمله دشمنان، جوانان با جان و دل از کشور خود دفاع کردند. آزادی خرمشهر همانند پیروزی انقلاب احساس فوق‌العاده‌ای داشت که تمامی مردم کشور را شاد کرد.

او گفت: ما پنج برادر بودیم و همه ما در جبهه حضور داشتیم. مادر و پدر ما نیز تا پیش از سقوط خرمشهر در آن شهر زندگی می‌کردند و پس از آن نیز به آبادان رفتند. پس از رسیدن جنگ به آبادان آن‌ها به شیراز رفتند اما مادرمان پس از مدتی نتوانست تحمل کند و به ماهشهر آمد. آبادان در آن زمان در محاصره بود اما مادرم از فرمانده هوا و نیرو درخواست کرد  او را به خرمشهر بیاورد تا ما را ببیند. فرمانده هوا و نیرو نیز دستور انتقال مادر به منطقه را داد و در آنجا ما توانستیم یکدیگر را ملاقات کنیم. عشق مادر بر ترس او غلبه کرد و با آمدن به آن منطقه زندگی قشنگی را در جنگ برای ما شکل داد.

این برادر شهید درباره نوحه ممد نبودی گفت: نوحه «ممد نبودی» ملودی قدیمی از جنوب است که سال‌ها پیش توسط نوحه‌خوانی به نام بخشو در بوشهر خوانده می‌شد. این نوحه متن متفاوتی داشت اما یکی از رزمندگان شعر ممد نبودی را بر اساس آن نوحه ساخت که شب‌ها در کنار یکدیگر آن را می‌خواندیم.

نورانی اظهار کرد: فیلم روز سوم نیز بر اساس خاطرات من نوشته شد. آقای لطیفی در آن زمان نذر کردند که اگر آن فیلم در جشنواره برنده شود جایزه آن را به من بدهند. پس از موفقیت فیلم من جایزه را بازگرداندم و ایشان نیز یتیم‌خانه‌ای در خرمشهر افتتاح کردند و جایزه را به آنجا تقدیم کردند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز علی شعبانی است.

انتهای پیام/ن

 

 

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

معاون سیما در احکامى جداگانه کورش مفاخری را به عنوان رییس مرکز طرح, برنامه و ارزیابى و سید باقر حاجى سید رضى را به سمت رییس مرکز تولید و فنى این معاونت منصوب کرد.

در روزهای پایانی اولین هفته از فصل تابستان با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «مکس شعبده باز»، «کلاس 83»، «شاهدی از غیب» و «کسی نمی تونه حریفت بشه» 4 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما دیدنی می شوند.

مرکز پویانمایی صبا با برنامه های جدید و متنوع به استقبال تابستان می رود.

 با نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۲۲، شبکه ورزش نخستین برنامه مربوط به جام جهانی فوتبال را با عنوان «تا جام جهانی» از امشب (سه‌شنبه ۷ تیرماه) روانه آنتن می‌کند.

امشب یکشنبه، مستند دیگری از فینالیست‌های فصل سوم مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» که مربوط به خواننده جوان این برنامه است، روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

یکی از ویژگی های فصل نو، تقویت وجوه سرگرمی و نشاط تلویزیون با تولیدات جدید در ساختارهای متنوع است.


معاون سیما به مناسبت رونمایی از سند تحول رسانه ملی، طی یادداشتی ، ضرورت بروزرسانی و پیشرفت در این عرصه را در امر تحول رسانه اجتناب ناپذیر دانست و معاونت سیما را بزرگترین بازوی اجرایی و عملیاتی تحقق سند راهبری تحول در سازمان صداوسیما توصیف کرد.

پخش سریال «برف بی صدا می بارد» از جمعه شروع می شود.

ماجرای بهشتی ویژه برنامه ای است که قرار است به مناسبت چهل و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانشان در عملیات ترور هفتم تیرماه سال  ۱۳۶۰ از شبکه سه سیما پخش شود.

شبکه نسیم با شروع فصل جدید برنامه های متنوع، سرگرم کننده و جدید را در کنداکتور تابستانه خود جانمایی کرده است.

برنامه «تهران ۲۰» امشب (یکشنبه ۵ تیر ماه) میزبان دکتر"امین‌حسین رحیمی" وزیر دادگستری دولت سیزدهم خواهد بود.

همزمان با پخش اولین قسمت فصل سوم از مجموعه تلویزیونی «داستان یک شهر» به تهیه کنندگی فرشید محمودی و کارگردانی محمد رضا آهنج که از شب گذشته 4 تیرماه روی آنتن رفت، از تیرز جدید این سریال رونمایی شد. تیتراژ ابتدایی با عنوان «داستان یک شهر» را امیر چهارم خوانده است و تیتراژ پایانی این کار با عنوان "کنارم بمان" با صدای میثم اکبری تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

برنامه شنبه شب جهان آرا با موضوع "بررسی تحولات امریکای لاتین و اهمیت راهبردی برای جمهوری اسلامی" بر آنتن شبکه افق قرار گرفت.

برنامه «به خانه بر می گردیم» جمعه ۱۰ تیرماه مصادف با اول ذی الحجه سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) که به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است ویژه این مناسبت از ساعت ۱۶:۲۰ تماشایی می شود.

سامانه بروز رسانی و بازسازی تولیدات فاخر و خاطره ساز پویانمایی در مرکز پویانمایی صبا راه اندازی شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

مستند «دیوانگی» به کارگردانی صدرا علی بک و تهیه‌کنندگی محمد صادق باطنی با موضوع کنکور در نخستین پخش تلویزیونی اش سه‌شنبه ۱۴ تیر ساعت 21 از شبکه مستند پخش می‌شود.

برنامه صبح پارسی فردا با حضور علیرضا متولی بر روی آنتن می‌رود.

 دکتر حسین ایمانی دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی مهمان امروز خانه مهر می شود.

قهرمان ناشنوا در برنامه امشب از از تلاش بی‌وقفه و راه طولانی و کماکان پر فراز و نشیب موفقیت هایش خواهد گفت.

نقض قوانین حقوق بشر در آمریکا از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

شهرام عبدلی و قاسم افشار مهمان قسمت سوم از فصل هفتم «شب فیروزه ای» شبکه پنج در شهرستان قرچک می شوند.

خانواده‌ای که پس از ۴۳ سال عضو گم‌شده خود را پیدا کرد، مهمان شب نشینی بودند.

ایرانیان هرجا که باشند؛ از حمایت های قانونی دولت ایران برخوردارند.

دکتر مرتضی رضوانفر میهمان این برنامه خواهد بود.

آخرین قسمت از فصل دوم مجموعه مستند «ضد» با موضوع تاثیر سبک زندگی دیجیتال بر فرهنگ کتاب‌خوانی امشب ساعت 21 از شبکه مستند پخش می‌شود.

«این است فوتبال» مستندی که نشان می‌دهد چرا فوتبال فقط یک ورزش نیست، از شبکه ورزش پخش می شود.

صبح امروز سرهنگ جوانبخت در برنامه شهر امن که از استودیوی پلیس پایتخت از شبکه پنج سیما پخش می شد حضور یافت و در خصوص دیده شدن عابرین پیاده توسط رانندگان و استفاده از پل های عابرین پیاده توسط عابرین توضیح داد .

مدیران شبکه نسیم سیما، امروزیکشنبه، دوازدهم تیر ماه مهمان واحد امور ارتباط با مخاطبان (162) شدند.

مجموعه تلویزیونی «اقیانوس آرام» در دومین قسمت خود که امروز یکشنبه ۱۲ تیرماه ساعت ۱۸ روانه آنتن می‌شود میزبان کوروش سلیمانی خواهد بود.

برنامه «شهر امن» در روز دوشنبه 13 تیرماه 1401 به تصادفات عابر پیاده و دلایل اصلی آن می پردازد

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما