امروز دوشنبه  6 تير 1401
تعداد بازدید : 135 - تاریخ خبر : 1401/02/22 - 09:25
عدم توانایی کشورها در تقلید از خاتم‌کاری ایرانی

احمد رضا نایینی، خاتم‌ساز و مهدی گلی، راهنمای اصفهان‌گردی مهمانان برنامه شب نشینی‌ بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در بخش اول برنامه کارشناس خاتم‌کاری گفت: بیش از ۳۵ سال است  که در رشته خاتم کاری فعالیت دارم و از ابتدا به آن علاقه بسیاری داشتم . همزمان با تحصیل آن را انجام می‌دادم. در گذشته افراد می‌توانستند در کنار تحصیل فعالیت‌های شغلی داشته باشند و من نیز شغل خاتم‌کاری را در خراسگان اصفهان انتخاب کرده بودم. خراسگان در واقع قطب خاتم‌کاری اصفهان است که من از ۱۰ سالگی در آن‌جا فعالیت داشتم؛

نایینی  گفت: کشورهایی مانند چین سعی داشتند خاتم‌کاری را به صورت ماشینی در بیاورند اما از آنجایی که این حرفه بسیار خلاقانه است نتوانستند این کار را به صورت ماشینی انجام دهند. خاتم‌هایی که کار دست هستند ریز و درشتی‌های بسیاری وجود دارد که در واقع زیبایی‌های کار به حساب می‌آیند اما این مسئله در محصولات ماشینی خاتم‌کاری وجود نداشت.

وی افزود: خاتم‌کاری همیشه در اشکال مثلثی شکل و چندضلعی است. خاتم‌کاری بر روی اجسام پنج ضلعی از نمونه‌های شش ضلعی سخت‌تر هستند که با گذر زمان همه به سمت اشکال شش ضلعی روی آوردند. اصفهان در زمینه خاتم‌کاری ابداعاتی را به وجود آورد و اکنون در بیشتر مناطق ایران سبک خاتم‌کاری اصفهانی دیده می‌شود.

او ادامه داد: من شغل خود را با شاگردی در کنار یک استاد خاتم‌کار آغاز کردم و طی سال‌های گذشته افراد بسیاری در کنار من شاگردی کردند که اکنون به موفقیت بسیاری رسیده‌اند. اکنون در کارگاه من ۴ نفر به صورت مستقیم و حدود ۳۰ نفر به صورت غیر مستقیم فعالیت دارند. متاسفانه اکنون استقبال جوانان نسبت به چنین هنری کم شده است و عموما تمایل دارند کارهای پشت میز نشینی را انتخاب کنند. از طرفی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه امکان تولید انبوه محصولات خاتم‌کاری بسیار دشوار شده است.

این کارشناس خاتم‌کاری اظهار کرد: اکنون بانوان بسیاری تمایل به یادگیری خاتم‌کاری دارند با این وجود من باور دارم این حوزه به دلیل نوع فعالیت‌های سنگینی که دارد بیشتر مناسب آقایان است و برای بانوان خستگی‌ آفرین می‌شود.

نایینی گفت: فرهنگ سوغاتی خریدن بسیار در بین اصفهانی‌ها دیده می‌شود و بسیاری از سوغاتی‌های زیبا مانند خاتم‌کاری‌ها نیز در این منطقه تولید می‌شوند. این فرهنگ در بین ایرانیان بسیار بیشتر است چرا که خون‌گرم‌تر از دیگر کشورها به حساب می‌آیند اما سوغاتی بردن در کشورهای مختلف به مراتب کمتر دیده می‌شود.

او افزود: خاتم کاری بیشتر در ایران صورت می‌گیرد و کشورهایی مانند سوریه و ترکیه سبک‌های مختلفی از تثلیث دارند. محصولات خاتم‌کاری به اندازه‌ای که تقاضای آن‌ها وجود دارد صادر نمی‌شوند و هنرمندانی که می‌خواهند در کشورهای دیگر نمایشگاه بگذارند دچار مشکلات بسیاری می‌شوند.

کارشناس خاتم‌کاری گفت: فروش محصولات خاتم‌کاری به مسافران خارجی با قیمت مشابه با ایرانیان به فروش می رسد که گاهی با ارز و گاهی با ریال است. متاسفانه اکنون به دلیل افزایش قیمت‌ها ساخت خاتم‌کاری‌ها بسیار دشوار شده و این مسئله قدرت خرید خانواده‌ها را کاهش داده است.

نایینی ادامه داد: گل خاتم از آلیاژ برنج، استخوان و چوب‌های رنگی مثلثی شکل در کنار هم شکل می‌گیرد. این گل‌ها در زمان تولید ۶۰ سانتی‌متر هستند که بعد‌ها بریده می‌شوند و بر روی سطح مورد نظر قرار داده می‌شوند. غیر از آلیاژ‌های برنجی ما از محصولات قابل بازیافت دیگر نیز استفاده می‌کنیم که از نمونه‌های آن می‌توان به چوب طاق ساختمان‌های قدیمی تخریب شده اشاره کرد.

گران‌ترین قسمت مواد اولیه خاتم‌کاری آلیاژ برنج است که بیشترین تاثیر در افزایش قیمت محصولات را دارد. کارگاه‌ها برای آنکه با قیمت کمتری محصولات خود را عرضه کند قسمت‌های مختلف آن را از کارگاه‌های دیگر تهیه می‌کند برای مثال بخشی از کار که مربوط به تولید گلکاری‌ها می‌شود در کارگاهی دیگر انجام می‌شود و چسباندن آن در کارگاهی دیگر صورت می‌گیرد.

او گفت: یک خاتم‌کار باید طراح و نجار خوبی‌ هم باشد تا بتواند بهترین اشکال را تولید کند. ما به صورت سفارشی نیز فعالیت می‌کنیم که بر اساس درخواست افراد تولید می‌شوند.

کارشناس خاتم‌کاری ادامه داد: ما از سال ۸۵ تلاش کردیم با کمک شرکت‌های مختلف فرهنگ خاتم‌کاری را بیشتر معرفی کنیم و آن را به دیگران بشناسانیم. خوشبختانه این هنر همچنان زنده است و افراد باز به آن روی آورده‌اند. در کل ۲۵۶ هنر صنایع دستی در ایران شناخته شده که ۱۹۶ نمونه از آن‌ها در اصفهان است؛ از این تعداد تنها ۱۰ مورد وجود دارند که رونق بسیاری دارند و مابقی آن‌ها فراموش شده‌اند.

در بخش دوم برنامه راهنمای اصفهان‌گردی گفت: من خود اهل سوغاتی دادن هستم اما باید اظهار کنم که سوغاتی نیازی ندارد که همواره قیمتی و فیزیکی باشد و گاهی می‌تواند یک رفتار و یا شعر باشد. عموما سوغاتی‌ها محصولات سنتی و یا خوراکی هستند که افراد بیشتر آن‌ها را برای یکدیگر تهیه می‌کنند

گلی اظهار داشت: فعالیت من راهنمایی گشت و تور است که کیفیت سفر افراد را افزایش می‌دهد. من و همکارانم تلاش داریم که حس بهتری به مسافران بدهیم تا دیدگاه باکیفیت‌تری به مکانی که از آن دیدن کردند پیدا کنند. طی دو سال اخیر که کرونا تعداد گردشگران را کم کرده بود بسیاری از راهنما‌های گردشگری با مشکل برخوردند اما خوشبختانه اکنون شرایط بسیار بهتر شده و گردشگران خارجی باری دیگر به کشور برگشته‌اند. معمولا تورهای درمانی پذیرای توریست‌های عرب‌ زبان هستند اما مسافرانی که بیشتر به منظور بررسی تاریخ می‌آیند عموما از بخش‌های اروپایی هستند.

وی افزود: مسافرانی که از اروپا می‌آیند از دیدن بخش‌های مختلف ایران بسیار شگفت‌زده می‌شوند و با دیدن مکان‌هایی مانند محل زندگی عشایر بسیار خوشحال می‌شوند. این مسافران از طریق شرکت‌های خارجی و مراکز داخلی معرفی می‌شوند و سپس به راهنما معرفی می‌شوند. این مسافران بر اساس تخصص هر راهنما به فردی متفاوت معرفی می‌شوند. من در طبعیت‌گردی اصفهان، گردشگری اقوام، خوراک و مزرعه تخصص دارم.

او ادامه داد: من به مسافران خارجی توصیه می‌کنم محصولاتی که بانوان عشایر درست کرده‌اند را خریداری کنند تا صنعت روستایی قدرت پیدا کند. عموم این محصولات معمولا دست‌بند‌ها و گردن‌بندهای دست‌ساز هستند.

راهنمای اصفهان‌گردی گفت:هیجان انگیزترین اشتباهی که در تورهای خود انجام دادم در استان آذربایجان به وقوع پیوست که من یک هفته زودتر به سر قرار تور رفتم. از آنجایی که نسبت به این سفر بسیار هیجان‌ز

ده بودم زودتر به سفر رفتم که بعد از مدتی متوجه اشتباه خود شدم.

گلی گفت: از مکان‌هایی که توسط مسافران کمتر دیده شده می‌توان به مواردی مانند مسجد جامع عتیق اشاره کرد که از اولین مساجد اسلامی است. این مکان یک شاهکار معماری به حساب می‌آید که نظیر ندارد. متاسفانه افراد بسیاری از این مکان دیدن نمی‌کنند و آن را نمی‌شناسند. در کنار این مسجد مناره‌های اصفهان نیز هستند که توسط افراد شناخته نشده‌اند. این مناره‌ها برای نوردهی مسیر در زمان‌های گذشته ساخته شده بودند که تعداد بسیاری از آن در اصفهان وجود دارند. محله جلفا نیز منطقه‌ای به حساب می‌آید که با کم لطفی مسافران مواجه شده است.

او ادامه داد: از کتاب‌هایی که می‌توان برای شناخت اصفهان استفاده کرد می‌توان کتاب «اصفهان این‌ همه هست، این همه نیست» را تهیه کرد که با سال‌ها تحقیق نوشته شده است. این کتاب در اصفهان چاپ شده و به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده است.

وی افزود: نکاتی که بیش از همه گردشگران را در ایران و اصفهان متعجب می‌کند تفاوت‌های فرهنگی بین اقوام مختلف است که شامل شهرنشینی و کوچ‌نشینی می‌شود.من مسافری داشتم که بعد از سی سال به ایران بازگشته بود و پس از مشاهده اصفهان تصمیم گرفت سال بعد آن به ایران بازگردد و یک خانه سنتی را خریداری کند تا اقامتگاه سنتی تاسیس کند و کارآفرینی داشته باشد.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز علی شعبانی است.

 

انتهای پیام/ن
 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

بی توجهی به استانداردهای تخصصی برنامه زنده «طبیب» باعث متوقف شدن این برنامه شد.

4 سریال جدید «مستوران»، «وضعیت زرد»، «تازه وارد» و «داستان یک شهر» از شبکه های یک، دو، سه و پنج روی آنتن می روند.

مرتضی رزاق کریمی تهیه کننده سریال «بی نشان» از پایان تصویربرداری این مجموعه تلویزیونی خبر داد.

شبکه های سیما با تهیه و تولید ویژه برنامه های زنده و تولیدی جذاب و متنوع برای تابستان 1401، در تلاش هستند با رویکرد سرگرم آموزی در قالب هایی همچون «مجموعه های نمایشی»، «فیلم های سینمایی»، «برنامه های جذاب و شاد»، «مسابقه»، «برنامه های ترکیبی»، «معارفی»، «کودک و نوجوان»، «مستند»، «پویانمایی» و ... اوقات خوب و خوشی را برای مخاطبان رسانه ملی فراهم کنند.

استاد محمد على کریم خانى ذاکر و مداح اهل بیت و خواننده قطعه ماندگار آمدم ای شاه پناهم بده... غروب امروز در هفتاد و دو سالگی بر اثر ایست قلبى به ملکوت اعلی پیوست.

جشنواره فیلم های سینمایی تابستانه سیما با پخش بیش از 300 فیلم از سینمای ایران و جهان، در قاب تلویزیون تماشایی خواهد شد.

سریال «مستوران»، با نگاهی به داستان‌های کهن ایرانی، از آخر این هفته روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

مستند «قصه های آقای وزیر» با روایتی نو و جذاب از سبک زندگی و مدیریت دانشمند و وزیر انقلابی شهید دکتر چمران از شبکه یک پخش می شود.

در روزهای ابتدایی فصل تابستان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «شکست سخت» و «آسمان نیمه شب» 2 فیلک جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

دکتر ملکی، مدیر شبکه جهانی جام جم طی پیامی، درگذشت دکتر احمد مهدوی دامغانی، اندیشمند فرزانه، محقق، ادیب و فقیه فرزانه ایرانی را تسلیت گفت.

امشب (شنبه ۲۸ خرداد) ساعت ۲۲:۴۵ گفتگوی تلویزیونی مرحوم احمد مهدوی دامغانی اسلام‌شناس و استاد پیشین دانشگاه‌های تهران، پنسیلوانیا، کمبریج و هاروارد، با پیام فضلی‌نژاد در برنامه «شوکران» از شبکه چهار سیما بازپخش می شود.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در هفته آخر بهار و شروع تابستان با چندین فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، نمایش و کودک می رود.

فصل سوم از مجموعه تلویزیونی «داستان یک شهر» به تهیه کنندگی فرشید محمودی و کارگردانی محمد رضا آهنج به زودی از آنتن شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مرکز پویانمایی صبا با برنامه های جدید و متنوع به استقبال تابستان می رود.

حسین حقیقی به عنوان خواننده تیتراژ پایانی سریال اپیزودیک «تازه وارد» که از امشب 27 خردادماه روی آنتن می‌رود، معرفی شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

برنامه «تهران 20» پنجم تیرماه، با حضور دکتر" امین‌حسین رحیمی" وزیر دادگستری به بررسی عملکرد وزارت دادگستری در دولت سیزدهم و استفاده از ظرفیت های وزارت دادگستری برای هماهنگی میان قوای سه‌گانه پرداخت.

برنامه «تهران ۲۰» امشب (یکشنبه ۵ تیر ماه) میزبان دکتر"امین‌حسین رحیمی" وزیر دادگستری دولت سیزدهم خواهد بود.

برنامه شنبه شب جهان آرا با موضوع "بررسی تحولات امریکای لاتین و اهمیت راهبردی برای جمهوری اسلامی" بر آنتن شبکه افق قرار گرفت.

برنامه «تهران 20» چهارم تیرماه، با حضور "عباس گودرزی" نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به تشریح طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت پرداخت.

همزمان با پخش اولین قسمت فصل سوم از مجموعه تلویزیونی «داستان یک شهر» به تهیه کنندگی فرشید محمودی و کارگردانی محمد رضا آهنج که از شب گذشته 4 تیرماه روی آنتن رفت، از تیرز جدید این سریال رونمایی شد. تیتراژ ابتدایی با عنوان «داستان یک شهر» را امیر چهارم خوانده است و تیتراژ پایانی این کار با عنوان "کنارم بمان" با صدای میثم اکبری تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

بیست و پنجمین قسمت از برنامه تاریخی «سرچشمه»، یکشنبه ۵ تیرساعت ۲۱ به تبیین و تحلیل " انتفاضه شعبانیه" عراق می پردازد.

عبدالعالی گفت: بهترین ابزار برای تحقق عدالت آموزشی می تواند شبکه آموزش سیما باشد.

برنامه «شهر امن» به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی از استودیو پلیس پایتخت روز دوشنبه 6تیرماه حوالی ساعت 6:30 با اجرای محمود رضا قدیریان روی آنتن می رود.

یکی از ویژگی های فصل نو، تقویت وجوه سرگرمی و نشاط تلویزیون با تولیدات جدید در ساختارهای متنوع است.


برنامه «فامیل بازی» مسابقه‌ای با محوریت خانواده است که روزهای چهارشنبه، پنچشنبه و جمعه ساعت ۲۱ از شبکه افق پخش می شود.

دکتر ملکی: مجریان، با قدرت و اعتقاد راسخ از مواضع نظام و آرمانها و ارزش های فرهنگی، هویتی و دینی جامعه حمایت کنند.

دکتر کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر به جام جم می آید تا از حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور بگوید.

حامد بامروت‌نژاد مدیر شبکه دو سیما طی احکامی سمیه کاظم‌بیگی را به سمت «سرپرست گروه خانواده» و معصومه آشتیانی‌زاد مدیر پیشین گروه خانواده را به عنوان «عضو شورای راهبردی- مشورتی شبکه دو» منصوب کرد.

امشب یکشنبه، مستند دیگری از فینالیست‌های فصل سوم مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» که مربوط به خواننده جوان این برنامه است، روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

ماجرای بهشتی ویژه برنامه ای است که قرار است به مناسبت چهل و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانشان در عملیات ترور هفتم تیرماه سال  ۱۳۶۰ از شبکه سه سیما پخش شود.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما