امروز دوشنبه  6 تير 1401
تعداد بازدید : 191 - تاریخ خبر : 1400/11/09 - 08:09
حیدری در «غیرمحرمانه» مطرح کرد:
نظام اقتصادی کشور باید اصلاح شود

رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران اذعان کرد: مقدم بر اصلاح نظام اقتصادی، اصلاح نظام اداری است و بدون آن اصلاح نظام اقتصادی میسر نخواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه تلویزیونی «غیرمحرمانه» با موضوع «خلق پول» با حضور«امیرعلی موسی خانی دانش آموخته اقتصاد مالی»؛«فرشاد حیدری معاون سابق نظارت بانک مرکزی و رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران»؛«صالحی پژوهشگر اقتصادی» و «مهدی لو اقتصاددان» هشتم بهمن‌ماه از شبکه دو سیما پخش شد.

حیدری رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران اظهار کرد: در کتب اقتصادی تعریفی جامع از پول که همه بر آن اتفاق نظر داشته باشند، نشده است. شاید می توان گفت که پول هر آن چیزی است که مردم به آن پول بگویند.
وی افزود: اگر میزان نقدینگی در کشور با حجم تولید کالا و خدمات متناسب باشد، این نسبت مناسب است و می تواند به اقتصاد کمک کرده و رونق ایجاد کند. اگر نقدینگی به مراتب بیشتر از میزان تولید ناخالص داخلی باشد، به معنای خلق پول است و این پول، پول بد است و توازن اقتصادی کشور را بهم می زند و بیش از ظرفیت اقتصاد است که موجب آثار تورمی می شود.
حیدری اضافه کرد: آمار عدد نقدینگی در حال حاضر تا پایان آذرماه، 4هزار ترلیون و 400هزار میلیارد تومان است.
وی همچنین گفت: اگر اقتصاد را به بدن تشبیه کنیم، خون در بدن در اقتصاد حکم پول است که به میزان مشخصی به آن نیاز دارد. میزان پول مورد نیاز در اقتصاد به میزان تولید ناخالص داخلی است و میزان رشد نقدینگی با میزان رشد اقتصاد باید تناسب داشته باشد.  اگر رشد تولید ناخالص داخلی در مدت ده سال صفر بوده و حجم پول افزایش می یابد، نتیجه آن افزایش سطح عمومی قیمت ها و تورم می شود.
حیدری معتقد است؛ اگر بخواهیم کشور در مسیر پیشرفت قرار گیرد، حتما باید نظام اقتصادی را اصلاح کرد. اما شایان ذکر است که مقدم بر اصلاح نظام اقتصادی، اصلاح نظام اداری است و بدون آن اصلاح نظام اقتصادی میسر نخواهد شد.
خلق پول به معنای تاراج نهان و سلب مالکیت است
موسی خانی دانش آموخته اقتصاد مالی با بیان اینکه خلق پول امری کاذب است، گفت: دسته ای از پول، به عنوان پول خوب است که دارای پشتوانه است و در برابر پول بد است و پول بد، پولی است که پشتوانه ندارد و در نهایت کشورها به این نتیجه می رسند که نیاز به این پول ندارند.
وی افزود: خلق پول به معنای تاراج نهان و سلب مالکیت است که کسانی که نزدیک به قدرت های سیاسی هستند این سلب مالکیت را انجام می دهند و تمامی نابسامانی هایی که در اقتصاد مشاهده می شود بواسطه خلق پول و تاراج پول شکل می گیرد. اگر در جامعه بحران محیط زیست بوجود می آید به دلیل خلق پول است. بدین معنا که دولتی اگر بخواهد رونق مصنوعی ایجاد کند و نرخ سود را پائین آورد بعد از مدتی که پول در جامعه زیاد شد، مجبور خواهد شد که نرخ سود را افزایش دهد و شرکت ها شروع به ورشکست شدن می کنند و در راستای آن فقر، بی کاری، بزهکاری افزایش می یابد.
موسی خانی اضافه کرد: افرادی که سلب مالکیت شدند افرادی هستند که تلاش آنها به وسیله افرادی سلب مالکیت شدند و تورم پس انداز آنها را نابود کرده است.
وی همچنین گفت: در حال حاضر در کل دنیا بزرگترین جرم بدون مجازات و بسیار پرمنفعت چاپ پول است که منجر به سلب مالکیت از فرد می شود.
موسی خانی افزود: تکنولوژی موجود در کشور ناپخته و بسیار خام است و این مسئله کشور را به فقر و قهقرا سوق می دهد و در نهایت مردم کشور به برده کشورهای دیگر تبدیل می شوند.
پول شر مطلق نیست لیکن باعث تمام بدبختی هاست
مهدی لو اقتصاددان اظهار داشت: در حال حاضر نقدینگی بیش از 4هزار هزار میلیارد تومان است و نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی، حدود 70درصد است.
وی افزود: پول شر مطلق نیست لیکن باعث تمام بدبختی هاست. پول ذاتا شر نیست نحوه استفاده ما از پول است که باعث بروز مشکلات شده است. پول ابزاری برای پیشبرد اهداف اقتصادی است. بنابراین؛ باید پول را در چارچوب شرایط و ساختار اقتصادی کشور و به صورت بهینه استفاده کرد.   
مهدی لو بیان کرد: در کشور توسعه نیافته و یا در حال توسعه همواره رشد اقتصادی باید با طرف عرضه اقتصاد باشد. نقدینگی به خودی خود بد نیست. البته باید بگویم که ما چیزی به عنوان هدایت نقدینگی به سمت تولید نداریم. آنچکه در تولید اتفاق می افتد، سرمایه گذاری است و تبدیل پول به سرمایه است که باعث تولید می شود. به دلایل مختلفی از سوی طرف تولید و عرضه دچار مشکل هستیم، که ریشه این مشکل وجود فضای نااطمینانی در اقتصاد کشور است و سرمایه گذار در طی ده سال اخیر میزان تشکیل سرمایه ما از عدد 70هزار میلیارد تومان در سال 1390 به 100هزار میلیارد تومان رسیده و تشکیل سرمایه گذاری جوابگوی اصطحلاک ما هم نیست.
وی با بیان اینکه تورم امروز تنها ناشی از پدیده پولی نیست بلکه بهره وری یکی از مسائل بسیار مهم در ایجاد تورم است، افزود: سطح بهره وری اقتصاد ما پائین است. اگر بخواهیم معضل اقتصادی را در ایران چاره کنیم باید به امر خلق نقدینگی و ارتقاء بهره وری بپردازیم. در خصوص نقدینگی باید به موضوع انضباط مالی دولت پرداخت. وظیفه دولت این است که به سرعت فضای کسب و کار کشور را بهبود بخشد و اقتصاد را به مردم واگذار کند و مخارج خود را کاهش دهد تا بدین روش بودجه متعادل شود.
مهدی لو در ادامه گفت: یکی از مولفه هایی که بایستی در خصوص تورم در کشور مدیریت شود، اصلاح نظام بانکی کشور است که مقوله ای بسیار مهم و در عین حال بسیار پیچیده است که از ضروریات بسیار کلیدی کشور است که می بایست اهل فن این معضل را شناسایی کرده و با تدبیر به چاره اندیشی بپردازند.  
وی اضافه کرد: برخی معتقدند که بانک مرکزی باید مستقل باشد، لیکن این امکان اصلا وجود ندارد. استقلال بانک مرکزی به معنای این است که دولت خیلی از تصمیمات کوتاه مدت پیروی نکند. بنابراین؛ استقلال بانک مرکزی بحثی مهمل و بی فایده ای است. استقلال بانک مرکزی یعنی اینکه قدرت خلق پول را از بانک مرکزی بگیریم.  
مهدی لو خاطرنشان کرد: مشکل اساسی ما این است که اقتصاد را یک موجود زنده نمی بینیم، در حالیکه اقتصاد یک موجود زنده است و صاحب شمول و حافظه است. اقتصاد را نمی توان دستوری اداره کرد و نمی توان هر شکلی که بخواهیم به او بدهیم.
ریشه اصلی مشکلات ما مربوط به نظام پولی و مالی است
صالحی پژوهشگر اقتصادی یادآور شد: رشد پول باید در یک تناسب منطقی با رشد اقتصادی باشد و نه حجم تولید. رشد اقتصادی به معنای  میزان رشد حجم تولید است.
وی افزود: حجم تولید در کشور در 10سال گذشته ثابت مانده و کاهش نیافته است، لیکن نقدینگی 10برابر شده است.
صالحی اضافه کرد: در کشور برای خلق نقدینگی 4موتور وجود دارد، 2موتور آن را دولت و 2موتور دیگر آن بواسطه نظام شبکه بانکی انجام می شود. موتورهایی که در دولت خلق نقدینگی می کنند، اولین آن افزایش خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی است که به عبارت ساده تر آن چاپ ریال به پشتوانه دلار نفتی است. موتور دوم خلق نقدینگی آنجاست که تا اواسط سال دولت ریال به پشتوانه دلار نفتی چاپ می کند و با تمام شدن دلار، ریال بدون پشتوانه چاپ می کند که به آن کسری بودجه یا استقراض پول از بانک مرکزی گفته می شود.
وی با تاکید براینکه چاپ پول یک قدرت حاکمیتی نیست، گفت: واقعیت این است که به صورت تاریخی 15درصد و در طول دهه 90، زیر ده درصد از کل نقدینگی ایجاد شده در کشور، توسط این دو موتور دولت بوده است.
صالحی افزود: نکته شایان توجه این است که از ده برابر افزایش نقدینگی در سال های اخیر تنها 15درصد، آن توسط دو موتور مولد دولتی ایجاد شده و حتی در دهه 90، ده درصد آن و مابقی موتور بخش بانکی و غیردولتی ایجاد کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه ریشه اصلی مشکلات ما مربوط به نظام پولی و مالی است، اذعان کرد: تحریم و تمامی مشکلاتی که در حوزه حکمرانی وجود دارد، اثر خود را در بخش حقیقی اقتصاد می گذارد. لیکن از سویی کشورهایی مانند ترکیه هستند که رشد اقتصادی داشتند اما همواره دچار تورم بودند.
صالحی عنوان کرد: امروز 95درصد، نارضایتی مردم ما از این نیست که چرا رشد اقتصادی نداریم بلکه بدلیل وجود تورم است. وقتی تورم در کشور بالا باشد، انگیزه سفته بازی و درخواست وام افزایش می یابد و ضریب فزاینده افزایش می یابد و ما می دانیم که بانک ها با وام دادن است که پول خلق می کنند. در نتیجه وقتی ضریب فزاینده افزایش می یابد، نقدینگی نیز بالا رفته و تورم افزایش می یابد و در چرخه باطل می افتیم.


‎‎گفتنی است؛ «غیرمحرمانه» کاری است از گروه اقتصاد و دانش به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضا ابراهیمی و اجرای محمدجعفر خسروی که جمعه‌ها ساعت 17:45 از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

بی توجهی به استانداردهای تخصصی برنامه زنده «طبیب» باعث متوقف شدن این برنامه شد.

4 سریال جدید «مستوران»، «وضعیت زرد»، «تازه وارد» و «داستان یک شهر» از شبکه های یک، دو، سه و پنج روی آنتن می روند.

مرتضی رزاق کریمی تهیه کننده سریال «بی نشان» از پایان تصویربرداری این مجموعه تلویزیونی خبر داد.

شبکه های سیما با تهیه و تولید ویژه برنامه های زنده و تولیدی جذاب و متنوع برای تابستان 1401، در تلاش هستند با رویکرد سرگرم آموزی در قالب هایی همچون «مجموعه های نمایشی»، «فیلم های سینمایی»، «برنامه های جذاب و شاد»، «مسابقه»، «برنامه های ترکیبی»، «معارفی»، «کودک و نوجوان»، «مستند»، «پویانمایی» و ... اوقات خوب و خوشی را برای مخاطبان رسانه ملی فراهم کنند.

استاد محمد على کریم خانى ذاکر و مداح اهل بیت و خواننده قطعه ماندگار آمدم ای شاه پناهم بده... غروب امروز در هفتاد و دو سالگی بر اثر ایست قلبى به ملکوت اعلی پیوست.

جشنواره فیلم های سینمایی تابستانه سیما با پخش بیش از 300 فیلم از سینمای ایران و جهان، در قاب تلویزیون تماشایی خواهد شد.

سریال «مستوران»، با نگاهی به داستان‌های کهن ایرانی، از آخر این هفته روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

مستند «قصه های آقای وزیر» با روایتی نو و جذاب از سبک زندگی و مدیریت دانشمند و وزیر انقلابی شهید دکتر چمران از شبکه یک پخش می شود.

در روزهای ابتدایی فصل تابستان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «شکست سخت» و «آسمان نیمه شب» 2 فیلک جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

دکتر ملکی، مدیر شبکه جهانی جام جم طی پیامی، درگذشت دکتر احمد مهدوی دامغانی، اندیشمند فرزانه، محقق، ادیب و فقیه فرزانه ایرانی را تسلیت گفت.

امشب (شنبه ۲۸ خرداد) ساعت ۲۲:۴۵ گفتگوی تلویزیونی مرحوم احمد مهدوی دامغانی اسلام‌شناس و استاد پیشین دانشگاه‌های تهران، پنسیلوانیا، کمبریج و هاروارد، با پیام فضلی‌نژاد در برنامه «شوکران» از شبکه چهار سیما بازپخش می شود.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در هفته آخر بهار و شروع تابستان با چندین فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، نمایش و کودک می رود.

فصل سوم از مجموعه تلویزیونی «داستان یک شهر» به تهیه کنندگی فرشید محمودی و کارگردانی محمد رضا آهنج به زودی از آنتن شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مرکز پویانمایی صبا با برنامه های جدید و متنوع به استقبال تابستان می رود.

حسین حقیقی به عنوان خواننده تیتراژ پایانی سریال اپیزودیک «تازه وارد» که از امشب 27 خردادماه روی آنتن می‌رود، معرفی شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

برنامه «تهران ۲۰» امشب (یکشنبه ۵ تیر ماه) میزبان دکتر"امین‌حسین رحیمی" وزیر دادگستری دولت سیزدهم خواهد بود.

برنامه شنبه شب جهان آرا با موضوع "بررسی تحولات امریکای لاتین و اهمیت راهبردی برای جمهوری اسلامی" بر آنتن شبکه افق قرار گرفت.

برنامه «تهران 20» چهارم تیرماه، با حضور "عباس گودرزی" نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به تشریح طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت پرداخت.

همزمان با پخش اولین قسمت فصل سوم از مجموعه تلویزیونی «داستان یک شهر» به تهیه کنندگی فرشید محمودی و کارگردانی محمد رضا آهنج که از شب گذشته 4 تیرماه روی آنتن رفت، از تیرز جدید این سریال رونمایی شد. تیتراژ ابتدایی با عنوان «داستان یک شهر» را امیر چهارم خوانده است و تیتراژ پایانی این کار با عنوان "کنارم بمان" با صدای میثم اکبری تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

بیست و پنجمین قسمت از برنامه تاریخی «سرچشمه»، یکشنبه ۵ تیرساعت ۲۱ به تبیین و تحلیل " انتفاضه شعبانیه" عراق می پردازد.

عبدالعالی گفت: بهترین ابزار برای تحقق عدالت آموزشی می تواند شبکه آموزش سیما باشد.

برنامه «شهر امن» به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی از استودیو پلیس پایتخت روز دوشنبه 6تیرماه حوالی ساعت 6:30 با اجرای محمود رضا قدیریان روی آنتن می رود.

یکی از ویژگی های فصل نو، تقویت وجوه سرگرمی و نشاط تلویزیون با تولیدات جدید در ساختارهای متنوع است.


برنامه «فامیل بازی» مسابقه‌ای با محوریت خانواده است که روزهای چهارشنبه، پنچشنبه و جمعه ساعت ۲۱ از شبکه افق پخش می شود.

دکتر ملکی: مجریان، با قدرت و اعتقاد راسخ از مواضع نظام و آرمانها و ارزش های فرهنگی، هویتی و دینی جامعه حمایت کنند.

دکتر کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر به جام جم می آید تا از حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور بگوید.

حامد بامروت‌نژاد مدیر شبکه دو سیما طی احکامی سمیه کاظم‌بیگی را به سمت «سرپرست گروه خانواده» و معصومه آشتیانی‌زاد مدیر پیشین گروه خانواده را به عنوان «عضو شورای راهبردی- مشورتی شبکه دو» منصوب کرد.

امشب یکشنبه، مستند دیگری از فینالیست‌های فصل سوم مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» که مربوط به خواننده جوان این برنامه است، روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

ماجرای بهشتی ویژه برنامه ای است که قرار است به مناسبت چهل و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانشان در عملیات ترور هفتم تیرماه سال  ۱۳۶۰ از شبکه سه سیما پخش شود.

کمند امیرسلیمانی جایگزین زنده‌یاد زهره فکور صبور در سریال «بی همگان» به تهیه کنندگی مهران مهام و کارگردانی بهرنگ توفیقی شد.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما