امروز دوشنبه  6 تير 1401
تعداد بازدید : 165 - تاریخ خبر : 1400/11/07 - 13:42
مزایا و معایب فضای مجازی چیست؟

گذشته ساکنین ایران‌زمین و چگونگی محافظت از نوجوانان و کودکان از فضای مجازی موضوعات مطرح شده در «صبح پارسی» امروز بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع منشا زیستی ایرانیان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌هایی مانند نماهنگ و بخش خوشمزه صبح پارسی؛شمیم علیزاده و محمد امین نبی اللهی با حامد وحدتی نسب دکتر زیست باستان‌شناسی و حسین ابراهیمی مقدم، روانشناس خوزه خلاقیتبه گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت‌وگو "حامد وحدتی نسب" درباره پیشینه ایرانیان در سرزمین ایران گفت: نام قبلی سرزمینی که ما به آن ایران می‌گوییم مشخص نیست در نتیجه قبل از نام‌گذاری آن با اسم ایران اطلاعاتی از آن وجود ندارد. پژوهش‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد ایران قبل از ورود مادها و پارت‌ها ساکنینی در خود جای می‌داده است. به طور کلی انواعی از انسان از حدود ۲ میلیون سال پیش در ایران وجود داشتند و شواهد و مدارکی از این انسان‌ها به دست آمده است. نوع انسان‌هایی که وجود داشتند نیز هوموارکتوس یا انسان‌های راست‌قامت بودند و از ابزارهای سنگی استفاده می‌کردند که باستان‌شناسان آن‌ها را پیدا کردند.

وی افزود: زمانی که ایرانیان خود را ایرانی نامیدند در نوشته‌های اوستایی و کتیبه داریوش بزرگ و زمان ساسانیان دیده می‌شود. اما باید بدانیم انسان‌ها همیشه در مرزهایی مانند امروزه زندگی نمی‌کردند. در گذشته مرز می‌توانست رودخانه یا کوه باشد و مسئله حکومت مرکزی مطرح نبوده است. قبل از اینکه این جماعت خود را ایرانی بنامند،تمدن‌های بسیار بزرگ و مهمی در ایران وجود داشته است؛ مانند شهر سوخته، جیرفت و شوش که هر کدام بسیار عظیم بوده و صدها هزار نفر در آن زندگی می‌کردند و مانند تهران امروزی بوده‌اند.

او ادامه داد: در گذشته یک شهر عظیم وجود داشته و در اطراف آن بسیاری مردم زندگی می‌کردند. ساکنین این شهرها به خود ایرانی نمی‌گفتند اما ما می‌دانیم که آن‌ها ایران‌زمینی بوده‌اند چرا که تحقیقات این‌طور نشان می‌دهد. مطالعات ژنتیکی نشان می‌دهد بالای ۵۰ درصد ژن ایرانیان متعلق به مردمان بیش از ۴۰ هزار سال پیش است. این تحقیقات نشان می‌دهد تمام قومیت‌ها ریشه ژنتیکی مشترکی دارند که با گذر زمان آرام‌آرام خرده فرهنگ‌هایی به آن وارد شده است.
وحدتی نسب ادامه داد: تفاوت ایرانیان امروز و گذشته از نظر قد و قامت و چهره زیاد نیست اما مطمئنا سبک زندگی و فرهنگ در گذشته بسیار متفاوت بوده است. اگر تار و پود یک فرش را ژن خود بدانیم، گره‌های روی آن فرهنگ‌های ما طی زمان هستند.تنه اصلی ژنتیکی ما پذیرای ژن‌های مختلف طی سال‌های مختلف بوده است که آریایی‌ها نیز یکی از آن‌ها هستند. زمانی که این نژاد وارد ایران شد ایران خالی نبود و آریایی‌ها دیگر ساکنان ایران را بیرون نکردند،‌ این افراد با دیگر ساکنان یکی شدند و از خود آئین و زبان خود را به جای گذاشتند. مردم پیش از آریایی‌ها نیز هنر داشته‌اند که در تبه‌های سیلک،‌ جیرفت و جاهای دیگر دیده می‌شود. مثال معماری قبل از آریایی‌ها زیگورات چغازنبیل است. اطلاعاتی که از تبه‌های سیلک  در اختیار عامه مردم قرار گرفته تنها قسمت‌هایی از تاریخ را شامل می‌شود و از نقطه صفر توضیح داده نمی‌شود، اما باید بدانیم که پیش از ورود آریایی‌ها زندگی و هنر در این منطقه وجود داشته است.

وی افزود: بین جایی که ما به آن بین‌النهرین می‌گوییم و فلات ایران دیواری وجود دارد که به آن زاگرس می‌گویند. در پایین آن خوزستان وجود دارد و جلگه خوزستان بخشی از میان‌رودان است. در نتیجه داد و ستد با بین‌النهرین وجود داشته است. از آنجا که به ایران مرکزی بیاییم شاهد دست‌خوردگی‌های فرهنگی و ژنتیکی کمتری هستیم چرا که زاگرس و البرز مرزی در این بین بودند. به همین جهت مسیر ایرانیان متفاوت‌تر بوده و زمانی که زبان ایرانیان به زبان جدید هند اروپایی تغییر پیدا کرد بخش بین‌النهرین این تغییر را نپذیرفت.

وحدتی نسب ادامه داد: ما آریایی هستیم اما رگ و ریشه ما به قبل از آن و ۳۰ الی ۴۰ هزار سال پیش بر می‌گردد. تنها نکته برای سنجیده شدن از نظر من خوب بودن انسان است؛ تاکید بیش از حد بر نسب به نژادپرستی کشیده می‌شود و ما باید مراقب باشیم که دچار آن نشویم.

وی در رابطه با انتقال فرهنگ در نسل‌های مختلف گفت: باید بدانیم برخلاف ژن، فرهنگ از بدن به بدن منتقل نمی‌شود. فرهنگ با کمک یادگیری و از طریق مغز انسان انتقال داده می‌شود. برای درک این مسئله می‌توانیم به فرزندان دانشمندان نگاه کرد و دید از نظر هوش همانند پدران و مادران خود عمل نکرده‌اند.
در بخش دوم برنامه ابراهیمی مقدم درباره آسیب‌های فضای مجازی به فرزندان گفت: بهتر است ما دو نگاه داشته باشیم؛ یک نگاه محتاطانه و دیگری واقع‌گرایانه است. وقتی نگاه می‌کنیم کسانی هستند که به صورت حرفه‌ای در فضای مجازی فعالیت می‌کنند می‌فهمیم ورود این افراد به این سمت از بازی‌های رایانه‌ای بوده است. همچنین ما می‌بینیم بسیاری از فعالیت‌ها شاهد کاهش مخاطرات بودند. مثلاً برای آموزش خلبان‌ها در صورت عادی دشواری‌های بسیاری وجود دارد اما در فضای مجازی افراد می‌توانند از شبیه‌سازی خلبانی استفاده کنند و مسیر یادگیری را سریع‌تر طی کنند.

وی ادامه داد: مسئله بعدی خنثی کردن مین است که بسیار خطرناک به حساب می‌آید اما این کار در فضای مجازی بسیار سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر صورت می‌گیرد. نتیجه می‌گیریم فضای مجازی می‌تواند فواید خود را داشته باشند. اما مخاطراتی هم وجود دارند.بررسی‌ها نشان می‌دهد زمانی که فرزندان و نوجوانان زیاد به فضای مجازی وارد می‌شوند با مسئله اعتیاد به فضای مجازی مواجه می‌شوند و فرد از حالت اجتماع‌پذیری دور می‌شوند و مهارت ارتباطات اجتماعی خود را از دست می‌دهند. در طرف دیگر ما شاهد تغییر وضعیت‌های بدنی هستیم؛ بسیاری از افراد با چاقی، ضعف چشم، آمبولی و سنگ کلیه مواجه می‌شوند.

وی افزود: بسیاری از کاربر‌ها تحت تاثیر مدل‌های بازی هستند که بسیار مخرب هستند. برای مثال بازی‌هایی که تم خشونت آمیز و تخریب‌آمیز دارند. در تحقیقات ما درباره ابزار، اسلحه و بمب‌ها افراد با سنین بالا اشک در چشمانشان جمع می‌شد. افراد در سنین ما ناراحت می‌شدند و فضا را ترک می‌کردند اما نوجوانان و کودکان بسیار واکنش بی‌تفاوتی به اسلحه‌ها داشتند.

مدل منفی دوم در فضای مجازی مضامین غیر اخلاقی جنسی است که در این فضا عادی‌سازی می‌شود. یک مقدار خانواده‌ها باید حواس خود را به این مسائل جمع کنند و به توصیه‌های پلیس سایبری گوش بدهند.از لحاظ عملی امکان تقسیم‌بندی سنی فضای مجازی وجود ندارد. اکنون کودکان در فضای مجازی از بزرگ‌سال‌ها اطلاعات بیشتری دارند و مسلط ‌تر هستند. برای تقسیم‌بندی سنی بزرگ‌سال‌ها نیاز دارند تا مسائل جدید فضای مجازی را یاد بگیرند که به دلیل زمان کم و مشکلات دیگر امکان‌پذیر نیست. ما باید ارتباط عاطفی و دوستانه با کودکانمان داشته باشیم و هشدار فضا‌های منفی در فضای مجازی را به کودکانمان بدهیم تا پلیس درونی آن‌ها مانع آسیب‌ دیدنشان بشود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

بی توجهی به استانداردهای تخصصی برنامه زنده «طبیب» باعث متوقف شدن این برنامه شد.

4 سریال جدید «مستوران»، «وضعیت زرد»، «تازه وارد» و «داستان یک شهر» از شبکه های یک، دو، سه و پنج روی آنتن می روند.

مرتضی رزاق کریمی تهیه کننده سریال «بی نشان» از پایان تصویربرداری این مجموعه تلویزیونی خبر داد.

شبکه های سیما با تهیه و تولید ویژه برنامه های زنده و تولیدی جذاب و متنوع برای تابستان 1401، در تلاش هستند با رویکرد سرگرم آموزی در قالب هایی همچون «مجموعه های نمایشی»، «فیلم های سینمایی»، «برنامه های جذاب و شاد»، «مسابقه»، «برنامه های ترکیبی»، «معارفی»، «کودک و نوجوان»، «مستند»، «پویانمایی» و ... اوقات خوب و خوشی را برای مخاطبان رسانه ملی فراهم کنند.

استاد محمد على کریم خانى ذاکر و مداح اهل بیت و خواننده قطعه ماندگار آمدم ای شاه پناهم بده... غروب امروز در هفتاد و دو سالگی بر اثر ایست قلبى به ملکوت اعلی پیوست.

جشنواره فیلم های سینمایی تابستانه سیما با پخش بیش از 300 فیلم از سینمای ایران و جهان، در قاب تلویزیون تماشایی خواهد شد.

سریال «مستوران»، با نگاهی به داستان‌های کهن ایرانی، از آخر این هفته روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

مستند «قصه های آقای وزیر» با روایتی نو و جذاب از سبک زندگی و مدیریت دانشمند و وزیر انقلابی شهید دکتر چمران از شبکه یک پخش می شود.

در روزهای ابتدایی فصل تابستان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «شکست سخت» و «آسمان نیمه شب» 2 فیلک جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

دکتر ملکی، مدیر شبکه جهانی جام جم طی پیامی، درگذشت دکتر احمد مهدوی دامغانی، اندیشمند فرزانه، محقق، ادیب و فقیه فرزانه ایرانی را تسلیت گفت.

امشب (شنبه ۲۸ خرداد) ساعت ۲۲:۴۵ گفتگوی تلویزیونی مرحوم احمد مهدوی دامغانی اسلام‌شناس و استاد پیشین دانشگاه‌های تهران، پنسیلوانیا، کمبریج و هاروارد، با پیام فضلی‌نژاد در برنامه «شوکران» از شبکه چهار سیما بازپخش می شود.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در هفته آخر بهار و شروع تابستان با چندین فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، نمایش و کودک می رود.

فصل سوم از مجموعه تلویزیونی «داستان یک شهر» به تهیه کنندگی فرشید محمودی و کارگردانی محمد رضا آهنج به زودی از آنتن شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مرکز پویانمایی صبا با برنامه های جدید و متنوع به استقبال تابستان می رود.

حسین حقیقی به عنوان خواننده تیتراژ پایانی سریال اپیزودیک «تازه وارد» که از امشب 27 خردادماه روی آنتن می‌رود، معرفی شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

برنامه «تهران ۲۰» امشب (یکشنبه ۵ تیر ماه) میزبان دکتر"امین‌حسین رحیمی" وزیر دادگستری دولت سیزدهم خواهد بود.

برنامه شنبه شب جهان آرا با موضوع "بررسی تحولات امریکای لاتین و اهمیت راهبردی برای جمهوری اسلامی" بر آنتن شبکه افق قرار گرفت.

برنامه «تهران 20» چهارم تیرماه، با حضور "عباس گودرزی" نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به تشریح طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت پرداخت.

همزمان با پخش اولین قسمت فصل سوم از مجموعه تلویزیونی «داستان یک شهر» به تهیه کنندگی فرشید محمودی و کارگردانی محمد رضا آهنج که از شب گذشته 4 تیرماه روی آنتن رفت، از تیرز جدید این سریال رونمایی شد. تیتراژ ابتدایی با عنوان «داستان یک شهر» را امیر چهارم خوانده است و تیتراژ پایانی این کار با عنوان "کنارم بمان" با صدای میثم اکبری تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

بیست و پنجمین قسمت از برنامه تاریخی «سرچشمه»، یکشنبه ۵ تیرساعت ۲۱ به تبیین و تحلیل " انتفاضه شعبانیه" عراق می پردازد.

عبدالعالی گفت: بهترین ابزار برای تحقق عدالت آموزشی می تواند شبکه آموزش سیما باشد.

برنامه «شهر امن» به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی از استودیو پلیس پایتخت روز دوشنبه 6تیرماه حوالی ساعت 6:30 با اجرای محمود رضا قدیریان روی آنتن می رود.

یکی از ویژگی های فصل نو، تقویت وجوه سرگرمی و نشاط تلویزیون با تولیدات جدید در ساختارهای متنوع است.


برنامه «فامیل بازی» مسابقه‌ای با محوریت خانواده است که روزهای چهارشنبه، پنچشنبه و جمعه ساعت ۲۱ از شبکه افق پخش می شود.

دکتر ملکی: مجریان، با قدرت و اعتقاد راسخ از مواضع نظام و آرمانها و ارزش های فرهنگی، هویتی و دینی جامعه حمایت کنند.

دکتر کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر به جام جم می آید تا از حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور بگوید.

حامد بامروت‌نژاد مدیر شبکه دو سیما طی احکامی سمیه کاظم‌بیگی را به سمت «سرپرست گروه خانواده» و معصومه آشتیانی‌زاد مدیر پیشین گروه خانواده را به عنوان «عضو شورای راهبردی- مشورتی شبکه دو» منصوب کرد.

امشب یکشنبه، مستند دیگری از فینالیست‌های فصل سوم مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» که مربوط به خواننده جوان این برنامه است، روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

ماجرای بهشتی ویژه برنامه ای است که قرار است به مناسبت چهل و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانشان در عملیات ترور هفتم تیرماه سال  ۱۳۶۰ از شبکه سه سیما پخش شود.

کمند امیرسلیمانی جایگزین زنده‌یاد زهره فکور صبور در سریال «بی همگان» به تهیه کنندگی مهران مهام و کارگردانی بهرنگ توفیقی شد.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما