امروز دوشنبه  6 تير 1401
تعداد بازدید : 252 - تاریخ خبر : 1400/11/02 - 14:38
زندگی بلاگری، واقعیت پشت ابر/ بلاگرها الگوی صحیح ارائه دهند

مدرس دانشگاه و مشاور خانواده در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما ضمن خواهش از بلاگرها برای ارائه الگوی صحیح به مخاطبان از واقعیت پنهان شده زندگی بلاگرها گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، علیرضا لاور در «سلام تهران» با اشاره به میزان واقعی بودن زندگی که بلاگرها نشان می‌دهند، گفت: ما درباره بلاگرها و شخصیت‌های فضای مجازی این دو اصل را داریم که آن‌ها حقیقت زندگی خود را نشان نمی‌دهند. نکته بعدی این است که خیلی از حقایق زندگی خود را اغراق گونه نشان می‌دهند. این دو اصل همیشه در فضای مجازی مخصوصاً در رابطه با چهره‌های مشهور، مشهود است چراکه اگر آن‌ها بخواهند همه حقیقت زندگی خود را نشان دهند دیگر جذابیت‌هایی را که مخاطب دنبال آن است از دست می‌دهند. همین مسئله باعث می‌شود که مردم در الگو گرفتن و تغییر و تبدیل‌ها در زندگی، معمولاً دچار خطاهای شناختی می‌شوند.

وی در ادامه درباره تصویر زندگی بلاگرها، عنوان کرد: شما فقط نکات مثبت و جذابیت‌های زندگی او را می‌بینید یعنی از پشت پرده و حقایق زندگی اطلاع و شناختی ندارید؛ همین باعث چالش می‌شود. شما همیشه پیام مثبت و رشد را می‌بینید و هیچ فرازوفرودی و هیچ حرکت سینوسی را نمی‌بینید این خود باعث می‌شود که شما توان و طاقت در برابر شکست‌ها را از دست بدهید. نظر ما در مورد عموم مردم و دنبال‌کننده‌ها این است که اثرات این نوع دنبال کردن بلاگرها را نمی‌دانند و کیفیت زندگی مردم تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

لاور با اشاره به دلایل دنبال شدن این بلاگرها توسط مردم، مطرح کرد: پیشرفت یک نیاز عمومی و بدیهی است که حتماً همه ما به آن نیاز داریم و البته لذت‌بخش است که به سمت هدف خود حرکت کنیم. این یک نکته کاملاً مثبت است که در حرکت به سوی پیشرفت به اهدافمان برسیم و اهداف خود را بدون بالا و پایین بودن زندگی در نظر بگیریم؛ البته اگر این‌ها را صرفاً موفقیت تصور کنیم یک اشتباه استراتژیک است. خود آن چهره‌های مشهور و کسانی که به تعبیری موفق شده‌اند نیز فرازوفرودهایی در زندگی خود داشته‌اند و این مسئله‌ای است که مخاطب باید بداند.

وی با اشاره به اهمیت آگاهی مخاطبان، ابراز داشت: اگر مخاطب این اصل را بداند و به این اصل آگاه باشد، هیچ مشکلی نیست. ما میدانیم که وقتی او این حال خوش خود را دارد نشان می‌دهد ، این حال خوش همیشگی نیست و حتماً موقعی هم هست که او هم درگیر چالش‌هایی در زندگی بوده است؛ اینکه چگونه در آن موقعیت‌ها زندگی خود را نجات می‌دهد و مسیر رشد را طی می‌کند مهم است. اگر این مسئله رعایت شود ما مشکل دیگری نخواهیم داشت. حتماً نقش مهم رسانه و کارشناسان در این رابطه می‌تواند بسیار موفقیت‌آمیز باشد که مردم را آگاه کنند .

لاور در ادامه پیرامون وظیفه بلاگرها برای شفافیت و عدم فریب مخاطبان، گفت: اگر افراد مشهور در فضای مجازی بخشی را مبتنی بر موقعیت اجتماعی خود قرار دهند و حقایق زندگی خود را بیان کنند، یعنی مدل برون‌رفت از چالش‌های خود را به مردم بگویند و تجربه‌های موفق خود را در رفع مشکلات بیان کنند ،بسیار مفید خواهد بود؛ مثلاً آن‌ها هم با همسر و فرزندان خود ممکن است دچار چالش‌هایی شده باشند یا اینکه مشکلات اقتصادی ممکن است پیش آید، اینکه چگونه با فن‌های علمی از عهده این چالش‌ها برآمده‌اند بسیار اهمیت دارد .درواقع نباید به‌گونه‌ای تصور شود که او از روز اول بلاگر بوده است.

وی با اشاره به انواع بلاگری، اظهار کرد: امروزه مدل‌های متفاوتی داریم؛ گاهی بلاگری بچه‌هایی را داریم که هنوز متولد نشده‌اند و بلاگری می‌کنند. سازوکارهایی را ایجاد می‌کنند که برای بعد از تولد او مخاطبان و دنبال‌کنندگان زیادی آماده باشند.

لاور پیرامون دنیای واقعی بلاگری، بیان داشت: با رعایت مرزبندی و حریم خصوصی که ما باید معمولاً در کلینیک داشته باشیم باید اعلام کنیم یکی از همکاران ما بخشی از مراجعینش همین بلاگرها و چهره‌های مشهوری هستند که درواقع با چالش‌های زندگی مواجه می‌شوند؛ با مسائلی که عموم مردم تجربه می‌کنند مانند چالش بین زوجین. برخی چهره‌های مشهور هستند که ازدواج آن‌ها با شکست روبرو می‌شود و جدا می‌شوند. نکته‌ای که وجود دارد دنبال کننده‌ها همیشه چهره‌های جذاب و موقعیت‌های جذاب را این‌گونه دیده‌اند که با یکدیگر دریا و رستوران رفته‌اند و هدیه می‌دهند .

این مشاور خانواده ضمن خواهشی از بلاگرها در ارائه الگو به مخاطبان، گفت: امروز چون مناسبت هم دارد باید بگویم ما خواهشی از بلاگرها و چهره‌های مشهور داریم که کمی از الگوهایی را که می‌خواهند به عموم مردم بدهند باید الگوهای دست‌یافتنی‌تری باشد. به عنوان مثال چون در ایام شادی است و در این ایام و مناسبت‌ها به مادر یا به همسر خود به مناسبت روز زن هدیه می‌دهند، جشن‌های آن‌چنانی را نمایش ندهند؛ بلکه می‌توان بسیار ساده اتفاقاتی را رقم زد که همه مردم بتوانند این کار را انجام داده و کیفیت زندگی بالا رود. چهره‌های مشهور می‌توانند تصویری را منتشر کنند که درحال بوسیدن دست مادر خود هستند یا از زحمات همسر خود تقدیر می‌کنند. این یک تغییر کیفی است و می‌تواند یک الگوی قابل دسترسی و عمومی برای همه مردم باشد.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی ورزشی با اجرای مصطفی امامی، فریبا باقری و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

بی توجهی به استانداردهای تخصصی برنامه زنده «طبیب» باعث متوقف شدن این برنامه شد.

4 سریال جدید «مستوران»، «وضعیت زرد»، «تازه وارد» و «داستان یک شهر» از شبکه های یک، دو، سه و پنج روی آنتن می روند.

مرتضی رزاق کریمی تهیه کننده سریال «بی نشان» از پایان تصویربرداری این مجموعه تلویزیونی خبر داد.

شبکه های سیما با تهیه و تولید ویژه برنامه های زنده و تولیدی جذاب و متنوع برای تابستان 1401، در تلاش هستند با رویکرد سرگرم آموزی در قالب هایی همچون «مجموعه های نمایشی»، «فیلم های سینمایی»، «برنامه های جذاب و شاد»، «مسابقه»، «برنامه های ترکیبی»، «معارفی»، «کودک و نوجوان»، «مستند»، «پویانمایی» و ... اوقات خوب و خوشی را برای مخاطبان رسانه ملی فراهم کنند.

استاد محمد على کریم خانى ذاکر و مداح اهل بیت و خواننده قطعه ماندگار آمدم ای شاه پناهم بده... غروب امروز در هفتاد و دو سالگی بر اثر ایست قلبى به ملکوت اعلی پیوست.

جشنواره فیلم های سینمایی تابستانه سیما با پخش بیش از 300 فیلم از سینمای ایران و جهان، در قاب تلویزیون تماشایی خواهد شد.

سریال «مستوران»، با نگاهی به داستان‌های کهن ایرانی، از آخر این هفته روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

مستند «قصه های آقای وزیر» با روایتی نو و جذاب از سبک زندگی و مدیریت دانشمند و وزیر انقلابی شهید دکتر چمران از شبکه یک پخش می شود.

در روزهای ابتدایی فصل تابستان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «شکست سخت» و «آسمان نیمه شب» 2 فیلک جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

دکتر ملکی، مدیر شبکه جهانی جام جم طی پیامی، درگذشت دکتر احمد مهدوی دامغانی، اندیشمند فرزانه، محقق، ادیب و فقیه فرزانه ایرانی را تسلیت گفت.

امشب (شنبه ۲۸ خرداد) ساعت ۲۲:۴۵ گفتگوی تلویزیونی مرحوم احمد مهدوی دامغانی اسلام‌شناس و استاد پیشین دانشگاه‌های تهران، پنسیلوانیا، کمبریج و هاروارد، با پیام فضلی‌نژاد در برنامه «شوکران» از شبکه چهار سیما بازپخش می شود.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در هفته آخر بهار و شروع تابستان با چندین فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، نمایش و کودک می رود.

فصل سوم از مجموعه تلویزیونی «داستان یک شهر» به تهیه کنندگی فرشید محمودی و کارگردانی محمد رضا آهنج به زودی از آنتن شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مرکز پویانمایی صبا با برنامه های جدید و متنوع به استقبال تابستان می رود.

حسین حقیقی به عنوان خواننده تیتراژ پایانی سریال اپیزودیک «تازه وارد» که از امشب 27 خردادماه روی آنتن می‌رود، معرفی شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

برنامه «تهران 20» پنجم تیرماه، با حضور دکتر" امین‌حسین رحیمی" وزیر دادگستری به بررسی عملکرد وزارت دادگستری در دولت سیزدهم و استفاده از ظرفیت های وزارت دادگستری برای هماهنگی میان قوای سه‌گانه پرداخت.

برنامه «تهران ۲۰» امشب (یکشنبه ۵ تیر ماه) میزبان دکتر"امین‌حسین رحیمی" وزیر دادگستری دولت سیزدهم خواهد بود.

برنامه شنبه شب جهان آرا با موضوع "بررسی تحولات امریکای لاتین و اهمیت راهبردی برای جمهوری اسلامی" بر آنتن شبکه افق قرار گرفت.

برنامه «تهران 20» چهارم تیرماه، با حضور "عباس گودرزی" نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به تشریح طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت پرداخت.

همزمان با پخش اولین قسمت فصل سوم از مجموعه تلویزیونی «داستان یک شهر» به تهیه کنندگی فرشید محمودی و کارگردانی محمد رضا آهنج که از شب گذشته 4 تیرماه روی آنتن رفت، از تیرز جدید این سریال رونمایی شد. تیتراژ ابتدایی با عنوان «داستان یک شهر» را امیر چهارم خوانده است و تیتراژ پایانی این کار با عنوان "کنارم بمان" با صدای میثم اکبری تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

بیست و پنجمین قسمت از برنامه تاریخی «سرچشمه»، یکشنبه ۵ تیرساعت ۲۱ به تبیین و تحلیل " انتفاضه شعبانیه" عراق می پردازد.

عبدالعالی گفت: بهترین ابزار برای تحقق عدالت آموزشی می تواند شبکه آموزش سیما باشد.

برنامه «شهر امن» به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی از استودیو پلیس پایتخت روز دوشنبه 6تیرماه حوالی ساعت 6:30 با اجرای محمود رضا قدیریان روی آنتن می رود.

یکی از ویژگی های فصل نو، تقویت وجوه سرگرمی و نشاط تلویزیون با تولیدات جدید در ساختارهای متنوع است.


برنامه «فامیل بازی» مسابقه‌ای با محوریت خانواده است که روزهای چهارشنبه، پنچشنبه و جمعه ساعت ۲۱ از شبکه افق پخش می شود.

دکتر ملکی: مجریان، با قدرت و اعتقاد راسخ از مواضع نظام و آرمانها و ارزش های فرهنگی، هویتی و دینی جامعه حمایت کنند.

دکتر کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر به جام جم می آید تا از حمایت‌های حقوقی و قضایی قوه قضائیه از ایرانیان خارج کشور بگوید.

حامد بامروت‌نژاد مدیر شبکه دو سیما طی احکامی سمیه کاظم‌بیگی را به سمت «سرپرست گروه خانواده» و معصومه آشتیانی‌زاد مدیر پیشین گروه خانواده را به عنوان «عضو شورای راهبردی- مشورتی شبکه دو» منصوب کرد.

امشب یکشنبه، مستند دیگری از فینالیست‌های فصل سوم مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» که مربوط به خواننده جوان این برنامه است، روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

ماجرای بهشتی ویژه برنامه ای است که قرار است به مناسبت چهل و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانشان در عملیات ترور هفتم تیرماه سال  ۱۳۶۰ از شبکه سه سیما پخش شود.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما