امروز پنج شنبه  27 مرداد 1401
تعداد بازدید : 106 - تاریخ خبر : 1401/04/13 - 15:01
آمریکا کدام قوانین حقوق بشر را قبول ندارد؟

نقض قوانین حقوق بشر در آمریکا از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، نیلوفر مقدمی، معاون زنان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق علیه السلام مهمان امروزصبح پارسی بود؛ وی در این برنامه از تعاریف حقوق بشر در جوامع جهانی صحبت کرد. او همچنین در ادامه به نقض قوانین حقوق بشر توسط آمریکا سخن گقت و به قوانین نقض شده در داخل خاک آن کشور اشاره کرد.

وی گفت: تعریف حقوق بشر از اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۴۸ پس از دو جنگ جهانی شکل گرفت؛ در آن زمان کشورها دور هم جمع شدند و چهره‌های مهم سیاسی آن زمان تلاش کردند تا مفهومی مشترک از حقوق انسانی را شکل دهند. آنچه از سال ۱۹۴۸ تا امروز در عمل اتفاق افتاده نشان می‌دهد حقوق بشر زمینه‌ای برای یک‌جانبه‌گرایی برخی از کشورها بوده است.

کشور آمریکا یکی از کشورهایی است که نقش مستقیم در شکل‌گیری کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشری داشته اما خودش عضویت در بسیاری از این کنوانسیون‌ها را نپذیرفته است. برای مثال آمریکا در کنوانسیون‌های حقوق کودک و رفع تمام اشکال تبعیض علیه زنان عضویتی ندارد.

وی افزود: اگر بخواهیم منشا حقوق بشر را پروردگار بدانیم تعریف متفاوتی به دست می‌آوریم و اگر بخواهیم دیدگاه را بر اساس رویکرد بشر محوری پیش ببریم این تعریف بسیار تغییر می‌کند. اساس شکل‌گیری حقوق بشر در بین‌الملل برای حفظ جان، سلامت و سایر حقوقی است که ما آن‌ها را حقوق بنیادین بشر می‌دانیم؛ این حقوق شامل حق داشتن خانواده، حق مسکن، سلامت و موارد مشابه می‌شود.

او ادامه اظهار داشت: با وجود این مسائل در برخی اوقات ناگهان رویکردهایی شکل می‌گیرد که قوانین حقوق بشری را کنار می‌گذارد. برای مثال با شکل‌گیری فعالیت‌ گروه‌های دگرباش‌جنسی رسانه‌های غربی تمامی قوانین حقوق بشری را کنار گذاشتند و بدون در نظر گرفتن شرایط این گروه و با وجود تفاوت‌هایی که دارند، آن‌ها را همانند سایر افراد شناسایی کردند و تمامی حقوق را در اختیارشان گذاشتند. چنین اقداماتی از سوی برخی کشورها بر فضای بین‌المللی غالب می‌شود و حقوق بشر را در بین‌الملل نقض می‌کند.

معاون زنان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق علیه السلام گفت: با نگاه دقیق به آمار داخلی کشور آمریکا ما متوجه نقض حقوق بشر در داخل خاک این کشور می‌شویم؛ این مسئله به قدری سابقه‌دار است که نمی‌توان آن را صرفا برچسب زدن از سوی کشورها‌ی مخالف آمریکا دانست. این مسئله حتی از سوی نهاد‌های بین‌المللی حقوق بشر نیز تایید شده است و نهاد‌هایی مانند شورای حقوق بشر و دیدبان حقوق‌ بشر آمارهای بسیاری در این زمینه ارائه داده‌اند. برای مثال در بیستم جولای سال ۲۰۲۰ دیدبان حقوق بشر آماری منتشر کرده که بر اساس آن آمریکا در آن سال دچار نژادپرستی سیستماتیک شدید است.

مقدمی افزود: با وجود آن که لغو برداری در سال ۱۸۶۵ یعنی بیش از ۱۵۷ سال پیش صورت گرفته اما ما همچنان شاهد عدم برابری حقوق آمریکایی-آفریقایی‌ها با سفید پوستان آمریکا هستیم. به دنبال این نژادپرستی ما شاهد جنبش‌هایی درباره اهمیت زندگی سیاه‌پوستان هستیم. در مسائلی مانند اقتصاد، مسکن و اشتغال مشکلات نژادپرستی به شدت قابل رویت هستند. ما شاهد آن هستیم که جامعه سیاه‌پوستان ۱۳ درصد از جمعیت کل آمریکا را تشکیل می‌دهد اما ۲۳ درصد از فقرای ایالات متحده را نیز به خود اختصاص می‌دهد.

او اظهار کرد: این مسئله نشانگر آن است که در جامعه سرمایه‌گرای آمریکا، آنچه اهمیت دارد نژاد سفیدپوست و ارزش اقتصادی است. این یعنی هرکه نژادی غیر از سفیدپوست داشته باشد نگاه ثانویه‌ای را به خود جلب می‌کند. در آمریکا نابرابری پرداخت حقوق بین بانوان و آقایان نیز یک مسئله بزرگ است که طی آن یک خانم سفید پوست تنها ۸۰ درصد حقوق یک آقا را دریافت می‌کند. حالا اگر این خانم از نژاد‌های دیگر باشد دریافت حقوق او بسیار کاهش پیدا می‌کند. این مشکلات شامل ادیان هم می‌شود؛ به طوری که افرادی که به دین اسلام باور دارند در پیدا کردن شغل مشکلات بیشتری دارند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته بانوان مسلمان با حجاب در آمریکا بیشترین درجه سختی در یافتن شغل را دارند.آمریکا همچنین تنها کشور توسعه یافته است که مرخصی با حقوق را برای بانوان در نظر نمی‌گیرد. این کشور همچنین برای کودکان زیر ۱۸ سال قانون حبس ابد بدون بخشش دارد که خود نقض حقوق بشر است.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوعهفته حقوق بشربر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار بانیلوفر مقدمی، معاون زنان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق علیه السلام به گفت و گو نشستند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

سریال های جدید «راز ناتمام» و «بی نشان» از شبکه های یک و سه روی آنتن می روند.

ویژه برنامه «مزد اخلاص» روایت حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در منزل شهید همدانی است که به فاصله چند روز بعد از شهادت انجام شده است. 

مراسم تکریم و معارفه مدیر سابق و جدید شبکه افق با حضور معاون سیما، مدیران شبکه ها و رییس سازمان اوج برگزار شد.

در روزهای پایانی این هفته با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «میراث یک پدر»، «اسب رویایی»، «گروگان سرسخت» و «پزشکی سیاه» فیلم های جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما دیدنی می شوند.

مجموعه تلویزیونی «راز ناتمام» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امین امانی با مضمونی تاریخی‌سیاسی از شنبه ۲۲مردادماه روانه آنتن شبکه یک سیما می‌شود.

مسابقه جذاب و هیجان انگیز «کهکشانیا» (نسخه جدید مسابقه بزرگ کهکشان) هر شب ساعت ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه پنج سیما و شبکه امید خواهد رفت. این مسابقه شبانگاهی که مبتنی بر اپلیکیشن (برنامه کاربردی) است مخاطبانش را به یک رقابت زنده و برخط دعوت می کند.

معاون سیما تصریح کرد: شبکه تهران باید با رویکرد شبکه استانى و نیازسنجی و مخاطب شناسی، سبد متنوعى از محصولات رسانه اى را در گستره استان تهران ارائه کند.

مرکز پویانمایی صبا با مشارکت نیروهای مسلح ساخت حدود 100 قسمت انیمیشن را درباره صد عملیات دفاع مقدس در دستور کار دارد.

انیمیشن «۱۸ تحت تعقیب» که داستانی واقعی از مبارزات روزمره مردم فلسطین در جریان انتفاضه اول را به تصویر می‌کشد ساعت ۱۸:۰۰ چهارشنبه ۱۹ مرداد از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

شبکه تماشا برای مخاطبان خود در تابستان دو سریال «تا ثریا» و «افرا» را تدارک دیده است.

جلسه مشترک مدیر کل دفتر رسانه های آموزش ترویجی وزارت جهاد کشاورزی با مدیر گروه مهارت های تخصصی و عمومی شبکه آموزش برگزار شد .

معاون سیما در بازدید از پشت صحنه سریال «شهباز» گفت: از سه ماه آتی، هرماه حداقل ۵ سریال در تلویزیون عقد قرارداد و وارد چرخه تولید می شود.

ضبط سری جدید مسابقه «آب و آتش» آغاز شده که شهریور ماه از شبکه نسیم روی آنتن می رود.

جلسه هم اندیشی و هم افزایی شبکه سلامت سیما و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

مدیر شبکه‌یک در بازدید از «پژوهشگاه رویان» و در دیدار با مسوولان آن مجموعه، از انتخاب «شعار جدید» شبکه‌یک، تولید دو برنامه جدید «رویان» و «پارسا» و تشکیل کارگروه «پیشرفت» در شبکه یک سیما خبر داد.

 

اولین تیزر سریال «بی‌نشان» به نویسندگی مشترک آزیتا ایرایی و مهدی حمزه، کارگردانی راما قویدل و تهیه‌کنندگی  مرتضی رزاق‌کریمی رونمایی شد.

فصل جدید برنامه تلویزیونی «مامان‌ها» محصول مشترک گروه اجتماعی شبکه سه سیما و سازمان سینمایی سوره حوزه هنری، از هفته آخر مردادماه روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

شبکه دو سیما از امروز شنبه ۱۵ مرداد تله‌تئاتر «دروازه ساعات» را برای علاقمندان به مجموعه‌های نمایشی در جدول پخش برنامه‌های خود قرار می‌دهد.

شبکه چهار سیما به مناسبت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) ، شنبه و یکشنبه شب «سوره» را ویژه روی آنتن می برد.

سری چهارم برنامه «نشان ارادت» به تهیه کنندگی پویان هدایتی به زودی روی آنتن شبکه دو می رود.

 

برنامه زنده تلویزیونی «عطر عاشقی» شبکه پنج سیما، جمعه 28 مرداد ماه ساعت 20 از جماران تقدیم نگاه مخاطبان گرامی می شود.

شبکه پنج سیما در نظر دارد پشت صحنه جذاب سریال تلویزیونی «داستان یک شهر» را روز جمعه ساعت 13:30 به مدت 80 دقیقه تقدیم نگاه مخاطبان کند.

برنامه «تهران ۲۰» امشب (چهارشنبه ۲۶ مرداد ماه) میزبان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم با حضور سید مصطفی حوائجی و سهند حسین پور ملکوتی روی آنتن می‌رود.

برنامه «صبح پارسی» فردا با حضور علیرضا مرتضوی بر روی آنتن می‌رود.

مجتبی جعفری: هیچ دلیلی برای بد بودن حالم در اسارت پیدا نکردم.

معاون سیما در بازدید از پشت صحنه سریال «شهباز» گفت: از سه ماه آتی، هرماه حداقل ۵ سریال در تلویزیون عقد قرارداد و وارد چرخه تولید می شود.

برنامه «تهران 20» بیست و پنجم مرداد ماه، با حضور دکتر" مهدی عباسی" رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران به بررسی ضرورت ایجاد بانک زمین در پایتخت پرداخت.

برنامه تلویزیونی «جاذبه» با اجرای حامد عسکری از شنبه ۲۹ مرداد ماه، هرشب ساعت ۲۱ از شبکه افق پخش می‌شود و در آستانه پخش این برنامه از تیزر آن نیز رونمایی شد.

مهمان جدیدترین قسمت از برنامه نوجوانانه «اقیانوس آرام» مجید مروت‌پور کارگردان و مدیرعامل یک شرکت تولید نان است.

خاطره حسین خلیلی از هوش و ذکاوت سید علی اکبر ابوترابی در زمان اسارت در برنامه شبکه جام جم بیان می شود.

پس از بررسی‌های هیئت انتخاب، 18 مستند بلند راه یافته به بخش مسابقه ششمین جشنواره تلویزیونی مستند معرفی شدند.

درباره سبک زندگی اسلامی بیشتر بدانیم.

در روزهای انتهای مرداد ماه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «آخرین اتوبوس»، «طلوع»، «موج انفجار 2»، «بلک کلینزمن» و «میچل ها علیه ماشین ها» فیلم های جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

با حکم علی عبدالعالی مدیر شبکه آموزش سیما، حسین نعمتی به عنوان مدیر گروه آموزش های عمومی شبکه آموزش سیما منصوب و معرفی شد.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما