امروز پنج شنبه  27 مرداد 1401
تعداد بازدید : 208 - تاریخ خبر : 1401/04/07 - 10:14
راه اندازی سامانه بروز رسانی تولیدات فاخر در مرکز صبا

سامانه بروز رسانی و بازسازی تولیدات فاخر و خاطره ساز پویانمایی در مرکز پویانمایی صبا راه اندازی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ برای اولین بار در مرکز پویانمایی صبا، سامانه افزایش کیفیت تولیدات پویانمایی با همکاری و مشارکت معاونت توسعه و فناوری رسانه و همکاری بخش هایی از دانشگاه تهران در آرشیو مرکز پویانمایی صبا و شبکه فراتر به مرحله اجرا رسید و هم اکنون در حال بهره برداری است. در این سامانه کوشش می شود با بهره گیری از آخرین روش های اصلاح تصویر و هوش مصنوعی، خروجی های با کیفیت و بازسازی شده از پویانمایی های قدیمی، فاخر و خاطره انگیز آماده شوند و برای پخش روانه آنتن گردند. در این رابطه با مدیر آرشیو مرکز پویانمایی صبا، مدیر شبکه فراتر و مدیر تولید و فنی مرکز صبا گفتگویی صورت گرفته که درادامه می خوانید:

ابوالفضل صالحی مشاور معاون توسعه و فن آوری رسانه و مدیر فن آوری های نوین، پیرامون راه اندازی سامانه ارتقا کیفیت تولیدات قدیمی پویانمایی  در راستای پخش مجدد وبا کیفیت آنها بیان کرد:
 آرشیو سازمان صداوسیما، از سرمایه ها و داراییهای اصلی  این سازمان محسوب می‌شود که حفظ آنها در جهت بهره برداری در سنوات آتی ازاهمیت بسزایی برخوردار است همچنین پروژه اصلاح تصویر پویانمایی از عملکردهای مطلوبی به شمار می رود که، این امکان را فراهم نموده تا زمینه برای بهبود هرچه بیشترکیفیت محتوای تولیدات قدیمی انیمیشن و به روز شدن آنها ایجاد گردد به گونه ای که این محتواهای ارزشمند قابلیت آن را بیابند تا از شبکه پیشران فراتر  به پخش برسند.
 
وی پیرامون  همکاری  موجود بین شبکه فراتربا مرکز پویانمایی صبا و مرکز فناوری فضای مجازی گفت:
وجودارتباط دوسویه بین مرکز فناوری فضای مجازی و معاونت توسعه و فناوری رسانه، سبب می شود زیرساخت های فنی مرکز پویانمایی صبا  به لحاظ کیفی افزایش یابد به طوری که ، این مرکز نیز پتانسیل آن را می یابد تا
محتوای انیمیشنی شبکه فراتر را با کیفیت 4K تامین کند.

همچنین سیدجواد بطحائیان مدیر تولید و فنی مرکز پویا نمایی صبا در ادامه این گفتگو بیان کرد:  
از آنجا که مرکز پویانمایی صبا  در سال های گذشته تولیدات  فاخر و ماندگاری را  در کارنامه کاری خود ثبت کرده که پخش مجدد ،به روز و با کیفیت آنها  پیشرفت تکنولوژی و فرمت های جدید ویدئویی می طلبید.

بطحائیان  ادامه داد: در این سامانه به جهت بهبود کیفیّت تصاویر با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و همچنین الگوریتم های تنظیم تصویر از چهار سامانه همچون سامانه حذف نویز و خطوط اضافی،سامانه تشخیص لبه و شارپ کردن لبه های تصویر،سامانه بهبود رنگ، سامانه وضوح فوق العاده بصورت همزمان استفاده شده است.

لازم به ذکر است روش بکار رفته در این نرم افزار بر اساس گرافیک یا اصطلاحاً ( GPU Based ) است که سخت افزار متناسب با این پروسه را می طلبد  که در حال حاضر در مرکز پویا نمایی صبا دو سامانه در حال تبدیل به این منابع هستند که در صورت وجود سخت افزار و نرم افزار مرتبط، امکان سرعت بخشی به تبدیل این منابع را خواهیم یافت.

بطحائیان در پایان افزود:  لازم می دانم ریاست محترم مرکز پویانمایی صبا کمال تشکر را داشته باشم که همیشه و در همه جا پشتیبان ما بوده اند و ما را از راهنمایی های مشفقانه شان در عرصه های مختلف کاری و مدیریتی بهره مند نمودند همچنین از مدیران و کارشناسان فنی در معاونت توسعه و فنآوری و مرکز تولید و فنی سیما و نیز مدیر آرشیو مرکز پویانمایی صبا و کارشناسان حوزه تولید و فنی که در این عرصه ما را یاری کردند،  سپاسگزارم.

محمدرضا عباسپور مدیر آرشیو مرکز پویانمایی صبا در ادامه گفت:
اولویت ما در سامانه افزایش کیفیت پویانمایی، اصلاح آثاری است که به لحاظ تکنیک, داستان و انیمه همچنان مورد توجه هستند و در طبقه تولیدات فاخر حوزه ی انیمیشن در صداوسیما قرار دارند و سری اول و دوم مجموعه پهلوانان، خداوند لک لک ها را دوست دارد، مجموعه عاشورائیان و صدها ساعت پویانمایی جذاب دیگر از جمله آثار ماندگار و پرطرفداری هستند که با گذشت سال‌ها از تولید و پخش آنها بزودی با کیفیت Full Hd و UHd از شبکه های مختلف سیما پخش خواهند شد . البته از مجموعه خداوند لک لک ها را دوست دارد یک نسخه سینمایی با کیفیت نیز تهیه وآماده شده است. لازم به ذکر است این سامانه برای دو خروجی MXfP  و  MP4 برنامه نویسی شده است.

وی افزود:آرشیو مرکز پویانمایی صبا به عنوان مرجعیت دریافت منابع انیمیشن سازمان صداوسیما همچون ادوار گذشته همواره با توجه به تغییرات تکنولوژی بصری و نیازهای جدید مرکز ،به‌روز رسانی خواهد شدو از منابع آرشیو ی خود حداکثر بهره را در راستای پشتیبانی پخش سازمان صداوسیما خواهد برد.

عباسپور با بیان اینکه هم اکنون در مرحله نخست 800 ساعت انیمیشن در دستور کار بازسازی قرار گرفته اظهارداشت: در این سامانه افزایش بیت ریت تصویر با توجه به نوع رزولوشن شبکه های مختلف تا سقفUHD (4k)   با بیت مناسب، قابل تغییر است همچنین قرار دادن خروجی های پروگرسیو  از نقاط مهم این سامانه به شمار می رود.

عباسپور در ارتباط با  اصلاحاتی که تاکنون پیرامون افزایش تولید و تسریع در روند دریافت منابع پویانمایی انجام گرفته  گفت :
تدوین استانداردهای دریافت منابع انیمیشن برای اولین بار به صورت جامع در آرشیو مرکز پویانمایی صبا  به تائید و تصویب اداره کل آرشیو رسید و سپس درسال 1400 به کلیه مراکز نیز ابلاغ شد ایجاد ریموت برای اتصال به دفاتر تولید انیمیشن ،جهت رفع خطا ها و نیز تسریع در اصلاحات برای تسویه هر چه سریعتر پروژه های پیچیده انیمیشن  و...  اقداماتی محسوب می شوند که تاکنون در راستای افزایش تولید و تسریع در روند دریافت منابع پویانمایی انجام گرفته است.

وی در خاتمه بیان کرد: مرکز پویانمایی صبا در حال حاضر حداقل به 9 شبکه  سرویس دهی می کند و همچنین با توجه به‌ درخواست ونیاز مراکز استان ها،  به آنها سرویس مورد نیاز ارائه می شود.

شایان ذکر است : در همایش انتخاب آرشیو های برتر صدا سیما از میان ۶۴ آرشیو سازمان 7 آرشیو توانستند گوی سبقت را از دیگر آرشیوها بربایند که از این 7 آرشیو 4 آرشیو متعلق به تهران و سه آرشیو دیگر نیز به شهرستان ها اختصاص دارد.
همچنین در بین آرشیوهای برترکه مختص به تهران هستند، آرشیو مرکز پویانمایی صبا به عنوان یکی از 4 آرشیو برتر تهران انتخاب شد و موفق به کسب دیپلم افتخار گردید.

 

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

سریال های جدید «راز ناتمام» و «بی نشان» از شبکه های یک و سه روی آنتن می روند.

ویژه برنامه «مزد اخلاص» روایت حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در منزل شهید همدانی است که به فاصله چند روز بعد از شهادت انجام شده است. 

مراسم تکریم و معارفه مدیر سابق و جدید شبکه افق با حضور معاون سیما، مدیران شبکه ها و رییس سازمان اوج برگزار شد.

در روزهای پایانی این هفته با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «میراث یک پدر»، «اسب رویایی»، «گروگان سرسخت» و «پزشکی سیاه» فیلم های جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما دیدنی می شوند.

مجموعه تلویزیونی «راز ناتمام» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امین امانی با مضمونی تاریخی‌سیاسی از شنبه ۲۲مردادماه روانه آنتن شبکه یک سیما می‌شود.

مسابقه جذاب و هیجان انگیز «کهکشانیا» (نسخه جدید مسابقه بزرگ کهکشان) هر شب ساعت ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه پنج سیما و شبکه امید خواهد رفت. این مسابقه شبانگاهی که مبتنی بر اپلیکیشن (برنامه کاربردی) است مخاطبانش را به یک رقابت زنده و برخط دعوت می کند.

معاون سیما تصریح کرد: شبکه تهران باید با رویکرد شبکه استانى و نیازسنجی و مخاطب شناسی، سبد متنوعى از محصولات رسانه اى را در گستره استان تهران ارائه کند.

مرکز پویانمایی صبا با مشارکت نیروهای مسلح ساخت حدود 100 قسمت انیمیشن را درباره صد عملیات دفاع مقدس در دستور کار دارد.

انیمیشن «۱۸ تحت تعقیب» که داستانی واقعی از مبارزات روزمره مردم فلسطین در جریان انتفاضه اول را به تصویر می‌کشد ساعت ۱۸:۰۰ چهارشنبه ۱۹ مرداد از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

شبکه تماشا برای مخاطبان خود در تابستان دو سریال «تا ثریا» و «افرا» را تدارک دیده است.

جلسه مشترک مدیر کل دفتر رسانه های آموزش ترویجی وزارت جهاد کشاورزی با مدیر گروه مهارت های تخصصی و عمومی شبکه آموزش برگزار شد .

معاون سیما در بازدید از پشت صحنه سریال «شهباز» گفت: از سه ماه آتی، هرماه حداقل ۵ سریال در تلویزیون عقد قرارداد و وارد چرخه تولید می شود.

ضبط سری جدید مسابقه «آب و آتش» آغاز شده که شهریور ماه از شبکه نسیم روی آنتن می رود.

مدیر شبکه‌یک در بازدید از «پژوهشگاه رویان» و در دیدار با مسوولان آن مجموعه، از انتخاب «شعار جدید» شبکه‌یک، تولید دو برنامه جدید «رویان» و «پارسا» و تشکیل کارگروه «پیشرفت» در شبکه یک سیما خبر داد.

جلسه هم اندیشی و هم افزایی شبکه سلامت سیما و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

 

اولین تیزر سریال «بی‌نشان» به نویسندگی مشترک آزیتا ایرایی و مهدی حمزه، کارگردانی راما قویدل و تهیه‌کنندگی  مرتضی رزاق‌کریمی رونمایی شد.

فصل جدید برنامه تلویزیونی «مامان‌ها» محصول مشترک گروه اجتماعی شبکه سه سیما و سازمان سینمایی سوره حوزه هنری، از هفته آخر مردادماه روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

شبکه دو سیما از امروز شنبه ۱۵ مرداد تله‌تئاتر «دروازه ساعات» را برای علاقمندان به مجموعه‌های نمایشی در جدول پخش برنامه‌های خود قرار می‌دهد.

شبکه چهار سیما به مناسبت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) ، شنبه و یکشنبه شب «سوره» را ویژه روی آنتن می برد.

سری چهارم برنامه «نشان ارادت» به تهیه کنندگی پویان هدایتی به زودی روی آنتن شبکه دو می رود.

 

شاهین ایزدیار قهرمان طلایی پاراشنا و ناهید کیانی قهرمان طلایی تکواندو بانوان میهمان ورزش ایران می شوند.

چگونه استفاده بهینه از فضای مجازی داشته باشیم؟

حسین پور ملکوتی :اکنون دستگاه ما بیش از ۱۲۰۰ ساعت توسط ۱۳۰ توان‌یاب استفاده شده.

برنامه زنده تلویزیونی «عطر عاشقی» شبکه پنج سیما، جمعه 28 مرداد ماه ساعت 20 از جماران تقدیم نگاه مخاطبان گرامی می شود.

شبکه پنج سیما در نظر دارد پشت صحنه جذاب سریال تلویزیونی «داستان یک شهر» را روز جمعه ساعت 13:30 به مدت 80 دقیقه تقدیم نگاه مخاطبان کند.

برنامه «تهران ۲۰» امشب (چهارشنبه ۲۶ مرداد ماه) میزبان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم با حضور سید مصطفی حوائجی و سهند حسین پور ملکوتی روی آنتن می‌رود.

برنامه «صبح پارسی» فردا با حضور علیرضا مرتضوی بر روی آنتن می‌رود.

مجتبی جعفری: هیچ دلیلی برای بد بودن حالم در اسارت پیدا نکردم.

معاون سیما در بازدید از پشت صحنه سریال «شهباز» گفت: از سه ماه آتی، هرماه حداقل ۵ سریال در تلویزیون عقد قرارداد و وارد چرخه تولید می شود.

برنامه «تهران 20» بیست و پنجم مرداد ماه، با حضور دکتر" مهدی عباسی" رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران به بررسی ضرورت ایجاد بانک زمین در پایتخت پرداخت.

برنامه تلویزیونی «جاذبه» با اجرای حامد عسکری از شنبه ۲۹ مرداد ماه، هرشب ساعت ۲۱ از شبکه افق پخش می‌شود و در آستانه پخش این برنامه از تیزر آن نیز رونمایی شد.

مهمان جدیدترین قسمت از برنامه نوجوانانه «اقیانوس آرام» مجید مروت‌پور کارگردان و مدیرعامل یک شرکت تولید نان است.

خاطره حسین خلیلی از هوش و ذکاوت سید علی اکبر ابوترابی در زمان اسارت در برنامه شبکه جام جم بیان می شود.

پس از بررسی‌های هیئت انتخاب، 18 مستند بلند راه یافته به بخش مسابقه ششمین جشنواره تلویزیونی مستند معرفی شدند.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما