امروز چهارشنبه  30 خرداد 1397
تعداد بازدید : 1339 - تاریخ خبر : 1396/06/04 - 11:58
خالقان صدا اما بی صدا

در خبر آمد؛ «صدای استریو به سیما آمد» همین جمله کوتاه هزاران سوال را به ذهن متبادر کرد به همین منظور و در تماس با مرکز تولید و فنی سیما پیگیر موضوع شدیم و با دو تن از مهندسان خوش فکر این مرکز آشنا شدیم. جوانانی که همواره در تلاش برای ارائه بهتر و جذاب تر برنامه ها، قدمی رو به جلو بردارند. حامد سوری و جان ملکی در زمینه صدای استریو مطالعات وسیعی انجام داده اند و در یک حرکت جسورانه بازی استقلال و تراکتور را با صدای استریو روی آنتن بردند.

شاید امروز من و شمای بیننده تفاوت محسوسی را متوجه نشویم، چرا که احساس ما ادراکی است که به مرور تغییر می یابد به همین سبب وقتی امروز فیلم های سال های گذشته را می بینیم کاملا تفاوت رنگ، صدا و تصویر را درک می کنیم در حالی که این تفاوت به مرور ایجاد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «سیما گپ» این هفته را به تمامی صدابرداران خوش فکر و پرانرژی تقدیم می کنیم کسانی که در جای جای رسانه ملی حضوری فعال دارند کسانی که بی صدا زیباترین صدای زندگی را برایمان به ارمغان می آورند.

 

حامد سوری؛ کلید واژه رسیدن به دنیای تکنولوژی آموزش است

 

*** در ابتدا خود را معرفی کنید و از کارهایی که تاکنون انجام داده اید مختصری توضیح دهید:

حامد سوری هستم متولد 1360 و دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صدا می باشم. باعنوان شغلی صدابردار در امور کارشناسی ارزیابی تولید و فنی سیما مشغول به کارم و در ضمن در کمیته صدای مرکز تولید فنی نیز عضو هستم. تا سال 92 به عنوان صدابردار در مرکز گیلان بودم و بعد به معاونت سیما آمدم و در شبکه های مختلف سیما کار کرده ام. الان بیشتر کارهای پژوهشی و کارشناسی در حوزه صدا را انجام می دهم. و درباره پروژه های متعددی از جمله صدای استریو و بلندای صدا  و کنترل کننده های بلندای صدا پژوهش انجام داده ام.

در شبکه های مختلف نیز کار صدابرداری داشته ام اما الان بیشتر کارهای پژوهشی و کارشناسی انجام می دهم و به دنبال نوآوری های صدا هستم .

 

*** صدای استریو چیست و چرا تلاش می کنید تا جایگزین صدای فعلی گردد؟

با ورود به عرصه دیجیتال باید تمامی پارامترهای یک برنامه تلویزیونی اعم از صدا، تصویر، گریم، دکور، استودیو و... پا به عرصه جدید گذارند به عبارت دیگر در تلویزیون های دیجیتال تمام مراحل تولید و پخش باید با بالاترین کیفیت و در سطح استانداردهای جهانی ارائه شود.

در مورد صدای استریو باید بگویم که اولین بار سال 1389 در جلسه ای همراه با مهندس صادقی بودیم و این موضوع که ما امکان استفاده از صدای استریو را نداریم؛ طرح شد. بعد از جلسه با ایشان تصمیم گرفتیم یک کار تحقیقاتی درباره صدای استریو انجام دهیم. در ابتدا بیش از 15 کتاب مختلف دریافت کردیم که در نهایت به ترجمه دو کتاب منجر شد.

در سال 92 آموزش صدابرداران و کارگردان ها و مدیران فنی آغاز شد به طوری که  سال 94 بیش از 24 نفر از همکاران صدابردارآموزش دیده بودند و برای رسیدن به تولیدات استاندارد کاملا آماده بودند.

یکی از موضوعاتی که باعث شد تا استفاده از صدای استریو در دستور کار قرار گیرد مراسم تحلیف ریاست جمهوری در مجلس شواری اسلامی بود. در جریان این مراسم ایراداتی در مورد صدای مراسم  به سازمان وارد کردند که البته کاملا غیرکارشناسانه بود. پس از آن به همراه مهندس شعبان پور رییس محترم مرکز تولید و فنی و اقایان صادقی و جان ملکی تصمیم گرفتیم یک ریسک بزرگ بکنیم و بازی استقلال و تراکتور را با صدای استریو روی آنتن بفرستیم.

 

*** درباره صدای استریو بفرمائید ؟

ما پنج نوع تولید صدا داریم که دو نوع منو فونیک و استریو فونیک خیلی مشهور هستند. در منوفونیک بلندگوهای تلویزیونی یک صدا همگون پخش می شود و تنها چیزی که تفاوت را برای شما ملموس می کند، بعد صداست. مثلا با دور شدن از تلویزیون صدا نیز ضعیف می شود. ایراد این نوع صدا این است که حس واقعی بودن صدا به شما انتقال نمی یابد. در صدای استریو این نقص جبران شده است و سال هاست صدای استریو را در سینما و کنسرت ها می شنویم. در صدای استریو صدا از تک بعد بودن منو به دو بعد تفکیک می شود و به مخاطب حس خوبی القاء می شود.

 

*** چرا استریو کردن صدا ریسک داشت؟

این کار در بازی استقلال و تراکتور مهمترین ریسک کار در مورد اختلال در همکاری با پخش بود. به عبارت دیگر تغییر همواره نگران کننده است و افراد ترجیح می دهند کاری را انجام دهند که هزاران بار تجربه کرده اند و به قول معروف چشم بسته انجام می دهند. خوشبختانه مدیران عزیز به ما اعتماد داشتند و در این بازی دوستان واحد سیار و مدیر پخش کاملا با ما همکاری کردند.

 برای صدا برداری پیش از بازی باید تعداد زیادتری از میکرو فون در داخل زمین جاسازی می شد و با اینکه نزدیک به 70 هزار طرفدار استقلال در استادیوم بودند خوشبختانه کوچک ترین اشکال در کار ایجاد نشد.

 

*** ایا این کار در برنامه های استودیویی هم انجام نشده بود؟

نه تا حالا انجام نشده بود و اگر دوستان ریسک پذیریشان را بالاتر ببرند؛ این کار شدنی است. همان طور که می دانید سال 94 دستور العمل  HD شدن شبکه ها آمد. از اصلی ترین ملزومات دیجیتال شدن شبکه ها استریوشدن صداست که باید به آن نگاهی ویژه کرد.

 

*** درباره مشکلات صدای مراسم تحلیف ریاست جمهوری بفرمائید؟

چون مراسم در سطح بالای امنیتی بود به همکاران ما اجازه داده نشد میکروفون مجزا روی تریبون بگذارند. مسئول سیگنال صدا مجلس بود و مشکلی که برای دستگاه های مجلس پیش آمد، باعث این مشکل شد و سازمان دخالتی در صدای مراسم نداشت.

 

*** برای اینکه از مونو وارد سیستم استریو بشویم سازمان چه تجهیزات جدیدی احتیاج دارد؟

از لحاظ نیروی انسانی آموزش و از نظر تجهزات به میکروفون و کابل کشی جدید در استودیوها و فضاهای خارج از سازمان که به نظر من هزینه سنگینی ندارد و با هزینه کمی به کیفیت مطلوبی در صدا خواهیم رسید.

 

*** به نظر شما چقدر زمان نیاز داریم تا تمامی برنامه های همه به صورت استریو پخش شود؟

سوال سختی است؛ ریاست محترم سازمان و آقای شعبان پور کاملا در این زمینه همراه می باشند. با همین شرایط اگر امکانات بعضی از شبکه ها افزایش پیدا کند؛ می توان امیدوار بود به زودی تمام کارها با صدای استریو پخش شود. کارهایی هم که در بیرون تولید می شوند براساس قرارداد موظفند کار را با صدای استریو تحویل دهند.

 

*** سخن پایانی

 آرزوی من این است که بعد از استریو شدن صدا، برنامه های شبکه ورزش با صدای سه راند (پخش صدای فراگیر) پخش شود. در این فرمت صدا از باندهای مختلف به صورت مجزا پخش می شود و بسیار شنیدنی است. در حال حاضر کشور قطر برای جام جهانی، 22 شبکه تلویزیونی ورزشی گرفته است و متاسفانه ما با کمبود واحدهای سیار و ملزومات مواجه هستیم. امیدوارم روزی برسد که دغدغه تجهیزات نداشته باشیم. مطلب آخر توجه به ضرورت امر آموزش است. مهم ترین اصلی که ما را به دنیای تکنولوژی پیوند می دهد آموزش و آموزش و آموزش است .

 

 

 

*** خودتان را معرفی کنید و در مورد زندگی کاریتان بفرمایید؟

مجتبی جان ملکی فارغ تحصیل دانشکده صدا وسیما در مقطع کاردانی صدا می باشم و به مدت بیش از 5 سال در مرکز گیلان کار کردم و با آقای سوری در این مرکز آشنا شدم. در سال 1387 به شبکه خبر در تهران آمدم و به صورت برنامه ای در شبکه آموزش نیز فعالیت داشتم که بعد از مدتی به معاونت سیما، شبکه آموزش انتقال پیدا کردم. الان در شبکه سه نیز به صورت برنامه ای کار می کنم. آقای سوری درباره صدای استریو به بنده پیشنهاد دادند و پژوهش کار کلید خورد. بعد از کارهای مطالعاتی دغدغه اصلی، قدم گذاشتن در کار بود. با آزمایش هایی که در شبکه آموزش و چهار داشتیم به این نتیجه رسیدیم که زمان آغاز کار است. بحمدالله کار را با بازی استقلال و تراکتور کلید زدیم و موفق بود.

 

*** یعنی از این پس بازی های فوتبال با صدای استریو پخش می شود؟

فعلا این کار به صورت آزمایشی انجام شده است و تصمیم آن به عهده مدیران سازمان می باشد، اما زیر ساخت های آن وجود دارد و می توان این پروسه را دنبال کرد.

 

*** برای استفاده از صدای استریو چه تجهیزاتی نیاز است؟

در یک بازی فوتبال به عنوان مثال اگر صدای مونو داشته باشیم؛ اهمیتی ندارد صدا از کدام سمت زمین گرفته شود. اما برای صدای استریو باید از میکروفون های مختلف در سطح زمین استفاده کرد پس کابل کشی بیشتر و  میکروفون های متعدد نیاز داریم. بنابراین کار بیشتر، دقت بیشتر و کیفیت بالاتر خواهیم داشت.

 

*** آیا برآوردی از مخاطبان بعد از پخش بازی استقلال دارید؟ نظر آنها را نسبت به کیفیت صدا چه بود؟

البته باید عرض کنم اگر بینندگان از تلویزیونی که یک بلندگو داشته باشد صدا را شنیده باشند تفاوتی را احساس نمی کنند. اما تلویزیون های جدید با چند بلندگو صدای استریو را به وضوح پخش می کنند. البته باید تنظیمات صدا را تغییر داد و به استریو بازگرداند. فعلا ارزیابی کاملی از مخاطب نداریم. ابتدا باید در زمینه این تغییرات اطلاع رسانی شود و در کنار آن به مخاطب چگونگی تغییر تنظیمات صدا را به مخاطب آموزش داد.

 

*** سخن پایانی

آقای سوری دغدغه های من را گفتند، برای تهیه یک برنامه هزینه زیادی صرف می شود و باید این برنامه با کیفیت مناسب تولید شود و لازم است صدای مطلوب و با استانداردهای روز به مخاطبان عرضه کرد.

 

 

 

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر؛ شبکه های سیما ویژه برنامه های متعدد و جذابی را برای پخش در نظر گرفته اند.

شبکه‌های سیما در ایام تعطیلات عید سعید فطر فیلم‌های جذاب و متنوعی را برای مخاطبان خود در نظر گرفته و قصد دارند جشنواره‌ای از فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی را برای مخاطبان خود روی آنتن بفرستند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی به عنوان یار دوازدهم تیم ملی فوتبال کشورمان تلاش گسترده ای را در پیش گرفته تا رقابت های فوتبال جام جهانی روسیه به ویژه بازی های تیم ملی کشورمان را پوشش دهد.

پخش مجله تلویزیونی «کوه گشت» از شبکه ورزش را از آن جهت می‌توان به فال نیک گرفت که به صورت اختصاصی به انعکاس رویدادها، فعالیت‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی پرداخته است. این برنامه با سردبیری و اجرای «حسین رضایی» پنج‌شنبه هر هفته روی آنتن رفته و جدیدترین و مهم‌ترین اخبار این حوزه را پوشش می‌دهد.

 جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی «360 درجه» به ماجرای توزیع افطاری در مناطق جنگ‌زده غزه توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و حواشی بعد از آن در رسانه‌ها می‌پردازد.

برنامه «سی سریال» شبکه چهار در روز 20خرداد سریال «مدینه» به کارگردانی سیروس مقدم را در یک قسمت 90دقیقه ای پخش و تحلیل می کند.

مجموعه جدید تلویزیونی «راه و بیراه» به کارگردانی داود بیدل از ۲۷ خرداد روی آنتن شبکه یک می رود.

بینندگان نوجوان شبکه امید عید فطر را همراه با برنامه «کوچه بهار» جشن می گیرند.

برنامه «سی سریال» شبکه چهار سیما با سریال های «دردسرهای عظیم 2»، «پادری» و «برادر» به پایان می رسد.

شبکه نمایش سیما در آستانه بازی‌های جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه به نمایش فیلم‌های فوتبالی نوستالژیک اقدام می‌کند.

مستند «آندلوس» طی دو قسمت با موضوع تاثیر مسلمانان بر فرهنگ، هنر و اجتماع اسپانیا و اروپا طی قرون وسطی، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه از شبکه افق پخش می شود.

شانزدهمین قسمت برنامه تلویزیونی «ماه نشان» با حضور یکی از خیرین حوزه سلامت، چهارشنبه 23 خردادماه به صورت زنده از شبکه افق پخش می شود.

بیست و پنجمین قسمت از ویژه برنامه رمضانی شبکه چهار سیما امشب با حضور دکتر همایون همتی به روی آنتن می رود.

همزمان با عید سعید فطر برنامه «همیشه خونه» ویژه برنامه ای شاد را روی آنتن شبکه آموزش سیما می برد.

برنامه «درس هایی از قرآن» با توجه به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان با محوریت این موضوع پخش می شود.

 

به خاطر دارم در جایی عبدالله اسکندری پیشکسوت کار گریم در ایران تلویزیون را بنیانگذار گریم در ایران و جایگاه منطقه ای این حرفه در کشورمان را پیشرو دانسته است. همین دیدگاه را می توان در سخنان شهرام خلج مشاهده کرد، گریموری که خود را شاگرد عبدالله و امیراسکندری می داند و نقش معلمان خود را در کارش بسیار موثر می خواند.

متخصصان علوم ارتباطات اعتقاد دارند، ارتباطات غیرکلامی قوی ترین و موثرترین نوع ارتباط میان انسان ها هستند. رابطه ای که براساس چهره، زبان بدن و حتی نحوه پوشش و نوع زندگی شکل می گیرد. همین اصل را می توان پایه طراحی صحنه، چهره پردازی و طراحی لباس در یک فیلم سینمایی و یا تلویزیونی دانست. چرا که در اولین سکانس هر فیلم پیش از آن که هنرپیشه دهان باز کند تا اولین دیالوگ خود را به زبان آورده بیننده از چهره، نحوه پوشش و محیطی که در آن قرار گرفته اولین پیش داوری را کرده و تصمیم می گیرد همچنان بیننده برنامه باقی بماند و یا کانال تلویزیون را عوض کند.

اهمیت گریم در آثار نمایشی تا بدان پایه پیش رفته است که گاها بازی بازیگران را تحت شعاع قرار می دهد و بیننده را مسحور خود می کند. این موضوع بیشتر در آثار تاریخی به خصوص  تاریخ معاصر نمود پیدا می کند آنجا که مخاطب با شخصیت و چهره نقش آشنا بوده و باید چهره جزء به جزء شبیه سازی گردد. نمونه موفق این چهره پردازی را می توان در مجموعه «معمای شاه» دید. سریالی که موافقان و مخالفان بسیاری در له یا علیه آن سخن گفتند ولی تمامی آنها در یک موضوع هم رای و نظر بودند که همان گریم شخصیت های معروف تاریخ معاصر کشورمان بود.

«خلوت انس» ویژه برنامه سحرگاهی شبکه قرآن و معارف است که از ساعت 2:45 بامداد با اجرای سیدکمال هاشمی زاده روی آنتن می رود.

«همیشه خونه» عنوان برنامه‌ای خانواده محور است که آموزش مهارت‌ها و ترویج سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی را هدف قرار داده است. این برنامه از شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 22 از شبکه آموزش پخش می‌شود این برنامه تلاش می کند تا نیازهای مردم در حوزه های مختلف را رصد کرده و در نهایت کاری جذاب و موثر را روی آنتن بفرستد.

ویژه برنامه افطار شبکه پنج سیما با عنوان «شهر عزیز» در لحظات عرفانی افطار از حرم رضوی به روی آنتن می رود.

«بچه مهندس» روایتی صادقانه از زندگی کودکان بی سرپرست است که در طول ایام ماه مبارک رمضان هر شب ساعت 21:30 روی آنتن شبکه دو می رود.

در آستانه ماه مبارک رمضان شبکه های مختلف سیما ویژه برنامه های خود را روی آنتن می فرستند.

برنامه زنده «فوق العاده» امروز چهارشنبه 26 اردیبهشت با حضور مهندش علیرضا فتحی پور به استقبال ماه مبارک رمضان می رود و در رابطه با این ماه مبارک به گفتگو خواهد پرداخت.

روزانه یک آیه در ماه مبارک رمضان در ویژه برنامه «نسیم رمضان» تفسیر می شود.

 

عباس جمشیدی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون امشب 29خرداد ماه مهمان برنامه «شب فیروزه ای» خواهند بود.

در حالی که مدتی از پایان تصویربرداری سریال «آشوب» به کارگردانی امیر پور وزیری گذشته، نام این سریال تغییر کرده است.

برنامه «شهربرگ» امشب (30 خرداد ماه ) به موضوع بررسی رشد علمی کشور می پردازد.

«فرزند کویر» به تهیه کنندگی و کارگردانی مینو بیگی امروز 29 خرداد در سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.

سه مسابقه در روز ششم جام‌جهانی برگزار می‌شود که شبکه‌ سه سیما امروز به طور زنده این مسابقات را روی آنتن می‌برد.

« سلامت قلب و راه های پیشگیری از بیماری های قلبی موضوعی است که در «فوق العاده» امروز بررسی می شود.

سه شنبه بیست و نهمین روز از خرداد ماه برنامه «همین امروز، همین امشب» در بخش های مختلف خود به هوای پاک و محیط زیست می پردازد.

میزگرد فیلم کوتاه این هفته «برداشت 4» شبکه چهار سیما امشب با حضور عضو شورای سیاستگذاری نمایش فیلم کوتاه،یک منتقد و سه فیلمساز برگزار می شود.

رضا رفیع مجری برنامه های «منبع موثق» و «قندپهلو» از تولید و پخش دوباره این برنامه ها سخن گفت.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «آسمان هوای باران دارد» به کارگردانی شهرام شاه حسینی پس از وقفه ای سه ماهه از امروز ادامه می یابد.

دندان عضوی حساس از بدن انسان است که مراقبت از آن نه تنها در حفظ زیبایی بلکه در سلامتی فرد موثر است.

تهیه کننده «پا‌های بی‌قرار» گفت: دو روز دیگر فیلمبرداری «پا‌های بی‌قرار» در بلوار ارتش به پایان می‌رسد و گروه تولید به استان مازندران سفر می‎کند تا سکانس‌های باقی مانده در نوشهر و نقاط اطراف این شهر ضبط شود.

سریال «ستایش۳» این روزها در حالی مرحله تصویربرداری خود را می‌گذراند که بسیاری از مخاطبان آن می‌خواهند بدانند چه کسی به جای بازیگر نقش «صابر» که به شبکه جم پیوسته، حضور خواهد داشت؟

برنامه «به خانه بر می گردیم» امروز دوشنبه 28 خردادماه در 2 بخش پزشکی و آموزشی پاسخگوی سوالات مخاطبان خواهد بود.

مستند «نبرد پشت دروازه های فوتبال» درباره فساد مالی در فیفا و ابعاد پشت پرده فعالیت های این سازمان، دوشنبه 28 خرداد روی آنتن شبکه افق می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد