امروز شنبه  9 بهمن 1400
تعداد بازدید : 145 - تاریخ خبر : 1400/07/29 - 14:07
تاثیر شگرف تحریم ها علیه ایران بر صنعت خودروسازی/ جدال کوهنورد اصفهانی با مرگ برای صعود به قله اورست

برنامه صبح پارسی امروز میزبان امین دهقان و امیر اسدی با موضوع صنعت خودرو سازی و کوهنوردی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع تاثیر اراده و همت بر موفقیت بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و آلاء خامه یار با امیر اسدی صنعتگر و متخصص حوزه خودرو و امین دهقان کوهنورد فاتح اورست به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو اسدی گفت: صنعت خودرو همیشه با چالش رو به رو بوده است. خودروسازی از سال ۳۵ وارد عرصه صنعتی کشورشد و تا قبل از انقلاب شرکت های بزرگ این عرصه وارد صنعت خودروسازی در ایران شدند اما در آن زمان ایران مونتاژکار خودرو بود نه سازنده آن. بعد از انقلاب برای رونق این صنعت در کشور احساس نیاز شد ولی در دهه ۶۰ به خاطر جنگ بحران این صنعت را داشتیم.

وی تصریح کرد: امروز ما در تولید قوای نیروی محرکه و موتور در دنیا حرف برای گفتن داریم. در خودروسازی تجاری و صنعت سنگین در دنیا حرف برای گفتن داریم. در کشور در حال تولید موتور ملی هستیم چون وقتی تولید کننده خودرو می شویم باید قطعات را هم به صورت قوی تولید کنیم.

صنعتگر حوزه خودروسازی افزود: صنعت خودرو سازی در دو زمینه تولید خودرو و تولید قطعه تقسیم بندی می شود، تولید خودرو فقط موتور و ماشین تولید می کند و در تولید قطعه نیز در خط مقدم ایستاده ایم.

اسدی بیان کرد: وقتی برای همکاری با دیگر کشورها در این صنعت با یک کمپانی وارد همکاری می شویم هر دو طرف قرارداد دارند و باید به مفاد آن پایبند باشند. اما این در حالی است که پس از تحمیل تحریم به ایران، طرف های اروپایی مثل پژو در قراردادهایی که با ما داشتند خلف وعده کردند. به عقیده من از ابتدا نباید با پژو وارد بحث و همکاری می شدیم چون این کمپانی در صنعت خودروسازی هم چندان حرفی برای گفتن نداشت. تحریم ها تاثیر بسیار زیادی بر روی این صنعت داشت.

وی ادامه داد: به خودروسازی کشور در کشور منتقد هستم اما نمی گویم کارگر خط تولید مقصر است؛ در ایران پایش عملکرد توسط مدیران خودروسازی نداریم و در نظارت بسیار ضعیف هستیم. پراید وقتی وارد ایران شد در آمریکا در حال استفاده بود یا پژوی ۴۰۵ در اروپا استفاده می شود اما به دلیل نظارت کافی که بر روی تولید ان ها در ایران وجود ندارد کیفیت آن کم شده است.

این فعال حوزه خودروسازی با اشاره به تاثیر تحریم ها برا این صنعت اظهار داشت: صنعت خودروسازی کشور با دو نوع تحریم مواجه است؛ یکی تحریم خارجی که محدودیت هایی را در قراردادهای ما به وجود آورده و دیگری تحریم داخلی که مدیران ما هستند، مدیران ما باید در زمان تحریم های ایستادگی کرده و این موضوع را محکوم می کردند اما سکوت کردند. بعد از تحریم ها چینی ها وارد این بازار شدند و از این موضوع سوء استفاده کردند و با واردات بی رویه ماشین های چینی، ضربه بزرگی به صنعت خودروسازی وارد شد.

اسدی خاطر نشان کرد: پس از مذاکره های بسیاری که با سران صنعتی ایران انجام داده ایم نوید روزهای خوبی را برای صنعت خودرو می دهم چون اولویت اول صنعت کشور در حال حاضر، خودروسازی است.

در بخش دوم گفت و گو دهقان گفت: انرژی کوه ها مغناطیسی دارد که انسان به آن معتاد می شود و صیغل روح و جسم با همدیگر است ولی باید با آگاهی و مطالعه باشد.

وی تصریح کرد: در حاشیه اصفهان زندگی می کردیم بچه بودیم در رودخانه زاینده رود شنا را یاد گرفتیم، پدرم معلم بودند و به دنبال پیشرفت علمی و ورزشی ما بودند از کودکی با ورزش عجیب بودم اما از ۱۱ پیش به صورت حرفه ای کلاس های درس کوهنوردی را شرکت کردم و به مربی رسمی فدراسیون کوهنوردی کشور تبدیل شدم. تا کنون به ۱۰ قله برون مرزی صعود کرده و ۱۳ بار دماوند را تا قله بالا رفته ام.

فاتح قله اورست با اشاره به فعالیت های خود در حوزه عکاسی افزود: ۵۰ تا مدال جهانی در عکاسی گرفته ام؛ عکاسی را از کودکی با دوربین پدرم یاد گرفتم چون او هم در این حوزه فعال بود و دوربین آنالوگی داشت که ما هم از همان طریق عکاسی را اول به صورت آنالوگ و بعد دیجیتال آموختیم.

دهقان بیان کرد: همیشه اهدافم را در دفترچه ام می نویسم، در حال حاضر هدفم صعود به بام قاره های جهان است چهار قله را تا کنون رفته ام و به عنوان اولین ایرانی پرچم ایران را آن جا نصب کرده ام ولی چند قاره هنوز مانده است و نیازمند اسپانسر هستم که بخشی از هزینه هایم را تامین کنند و من بتوانم به قله های جهان صعود کنم.

وی اظهار داشت: در صعود به اورست همگی کرونا گرفتیم. هرسال در صعود اورست چندنفر میمیرند همه به من می گفتند آن ایرانی صعود نمی کند اما چون دوره های مختلف مربی گری را طی کرده بودم به عنوان مربی در آن صعود نقش داشتم و در مدرک صعود من هم عنوان مربی ثبت شده است و دیگران به عنوان عضو بودند.

این کوهنورد اصفهانی خاطرات صعودش به قله اورست را اینطور بیان کرد: وقتی به اورست صعود کردم 25 دقیقه روی بام جهان نشستم و کل جهان زیر پای من بود و به عظمت دنیا و کوچکی خودم پی بردم. پرچم ایران را در لباسم جاساز کرده بودم، آنقدر هوا سرد بود یخ های زیپ لباسم را جدا می کردم تا پرچم و موبایلم را در بیاورم با وجود اینکه در مسیر صعود کرونا گرفته بودم ولی توانستم صعود کنم و وقتی پرچم را روی قلبم گذاشتم احساس می کردم کل مردم ایران با من روی اورست ایستاده اند.

دهقان ادامه داد: از ۷۵۰۰ متر که بالاتر برود به خاطر کاهش سطح اکسیژن به آن منطقه مرگ می گویند. در ۸۰۰۰ متر اکسیژن ما تمام شد باید به کمپ های پایین تر برای اتراق کردن می آمدیم اما کولاک بود و نشد و مجبور شدیم در همان سطع ارتفاع با وجود کولاک بمانیم. شب سختی را گذراندیم و چون خطر مرگ ما را تهدید می کرد مدام می ترسیدم که آیا می توانم دوباره فرزندانم را ببینم یا نه.

انتهای پیام/ن

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

پویش دست بوسی مادر به مناسبت میلاد حضرت فاطمه (س) از شبکه سلامت روى آنتن رفته است.

معاون سیما در حکمی محسن صفایی را به عنوان سرپرست مدیریت تولید و تامین موسیقی این معاونت منصوب کرد.

در آخرین روز دی ماه و شروع بهمن ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «زنده باد نماینده»، «قاچاقچی» و «لپسیس» 3 فیلم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

محمدرضا خوشرو با حکم معاون سیما به عنوان سرپرست شبکه نسیم منصوب شد.

قسمت جدید «بسته پیشنهادی» جمعه ویژه روز مادر روی آنتن شبکه دو سیما می رود و الهام حمیدی بازیگر سینما و تلویزیون مهمان این برنامه است. 

همزمان با اجرای مراحل پیش تولید و ساخت دکور مسابقه «فامیل بازی»، عوامل اصلی تولید این برنامه مشخص شد.

برنامه «شما و سیما» از جمعه این هفته با هویت بصرى جدید پخش خواهد شد.

سیما تیرانداز بازیگر تلویزیون و تئاتر امشب به عنوان مهمان در برنامه «احوالپرسی» شبکه دو سیما حضور خواهد داشت.

محمدرضا احمدی گزارشگر بازی ایران و عراق شد.

سری جدید مجموعه انیمیشن «کوچولوهای کنجکاو» به کارگردانی و تهیه کنندگی "آتنا مسلمی" در مرکز پویانمایی صبا به تولید رسید.

مینی سریال شش قسمتی «به هر طریق» از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 مجموعه مستند «پا به ماه» با موضوع لحظات خاص روزهای آخر بارداری و روز تولد؛ به تهیه کنندگی مهدیه سادات محور از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

به مناسبت فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و هفته‌ی بزرگداشت مقام زن و روز مادر شنبه ۲بهمن ماه کنداکتور این شبکه نیز تغییر می کند.

مجموعه تلویزیونی «در چشم باد» از امروز ساعت 16:45 به روی آنتن شبکه یک می رود.

سریال «بعد از آزادی» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر و تهیه کنندگی سعید سعدی کاری از گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما است که این شب ها ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن می رود.

 

مینی سریال شش قسمتی «به هر طریق» از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 مجموعه مستند «پا به ماه» با موضوع لحظات خاص روزهای آخر بارداری و روز تولد؛ به تهیه کنندگی مهدیه سادات محور از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

سری جدید مجموعه انیمیشن «کوچولوهای کنجکاو» به کارگردانی و تهیه کنندگی "آتنا مسلمی" در مرکز پویانمایی صبا به تولید رسید.

برنامه «شما و سیما» از جمعه این هفته با هویت بصرى جدید پخش خواهد شد.

سریال «بعد از آزادی» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر و تهیه کنندگی سعید سعدی کاری از گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما است که این شب ها ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن می رود.

مجموعه تلویزیونی «در چشم باد» از امروز ساعت 16:45 به روی آنتن شبکه یک می رود.

 

ورزشکار و رکورددار ثبت گینس در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از حوزه فعالیت و چگونگی ثبت رکوردهایش گفت.

مدیرکل دفتر بهبود وضعیت تغذیه جامعه وزارت بهداشت در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از اهمیت مواد غذایی و زمان مصرف آن‌ها برای رشد مغزی و جسمی کودکان گفت.

همزمان با آغاز دهه فجر؛ شبکه نمایش نگاهی به فیلم های سینمای انقلاب اسلامی دارد و همچنین رویدادهای چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر را پوشش می دهد.

رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران اذعان کرد: مقدم بر اصلاح نظام اقتصادی، اصلاح نظام اداری است و بدون آن اصلاح نظام اقتصادی میسر نخواهد شد.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز شنبه ۹ بهمن اعلام شد.

راه‌های درمان آسم و آلرژی و اهداف درخت‌کاری در منطقه زاگرس موضوعات مطرح شده در «صبح پارسی» امروز بود.

احمد توکلی، فعال سیاسی سابق و شهاب عباسی بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون مهمانان برنامه «شب نشینی» شدند.

بندرعباس زیبا آغوش خود را به روی اکیپ «شب نشینی» گشوده است.

برنامه امشب «رخ به رخ» که جمعه 8 بهمن حوالی ساعت 23:00 از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود به بهانه صعود تیم ملی ایران به جام جهانی 2022 قطر، میزبان جواد خیابانی گزارشگر، برنامه‌ساز و مجری برنامه‌های ورزشی خواهد بود.

برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم با شهاب عباسی روی آنتن می‌رود.

سولماز عباسی و حسن پروانه میهمانان برنامه «ورزش ایران» هستند.

برنامه «صبح پارسی» فردا با حضور بابک دانش‌فرد، کارشناس طب ایرانی و سنتی بر روی آنتن می‌رود.

گذشته ساکنین ایران‌زمین و چگونگی محافظت از نوجوانان و کودکان از فضای مجازی موضوعات مطرح شده در «صبح پارسی» امروز بود.

علی کاظمی، بازیگر سینما و تلویزیون و مژگان شکوری، عضو چهار مربی برتر غواصی مهمانان برنامه «شب نشینی» بودند.

در قسمت امشب «سریالیست» پدرام کریمی در گفتگو با پدر کمند و سپند امیرسلیمانی با آثار نوستالژیک این هنرمند پیشکسوت خاطره بازی می کند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد