امروز سه شنبه  6 آبان 1399
تعداد بازدید : 68 - تاریخ خبر : 1399/07/05 - 10:43
در بخش اول از برنامه سوم «جاذبه» مطرح شد؛
دوست دارم عکس خدا را بگیرم

احمد ناطقی عکاس بنام دفاع‌ مقدس مهمان سومین برنامه «جاذبه» به میزبانی صابر خراسانی بود. او در این برنامه از خاطرات شنیدنی خود در زمان جنگ، مجروحیت و بعد از آن گفت. بخش دوم این برنامه و گفت‌وگو در خصوص موضوع مهم حلبچه و عکاسی از این منطقه امشب ساعت ۲۱ روی آنتن شبکه می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ حاج احمد ناطقی عکاس خبری در ابتدا گفت: به خاطر دارم که در ۲۲ بهمن برای عکاسی به خیابان شهدا رفتم اما به قدری درگیر اتفاقات انقلاب شدم که فراموش کردم عکاسی کنم! چنین تجربه‌ گرانی که از دست دادم باعث شد تا من در دوران جنگ لحظه‌ها را از دست ندهم. در عکاسی سه لحظه مهم وجود دارد؛ یکی پیش زمینه‌ای که داریم، لحظه‌ای که عکس را می‌گیریم و انتخاب از میان عکس‌هایی که می‌خواهی ارائه بدهی.

او افزود: ژن ایرانی مجموعه‌ای از میهن‌پرستی را در خود دارد و در زمان لازم وحدت‌هایی هم‌ اتفاق می‌افتد. بعید می‌دانم در هیچ کجای دنیا این چنین وحدتی وجود داشته باشد. در زمان جنگ از خودم راضی بودم البته در زمان جنگ دغدغه اصلی من جنگیدن بود. من در طول زمانی که در جبهه بودم هشت تانک را منهدم کردم. واقعیت عملیات‌ها با آن چه در فیلم‌ها دیده‌ایم و حتی چیزی که تعریف کرده‌اند، تفاوت داشته و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. اینطور نبود که همه جلو بروند و کسی نترسد.


حاج احمد در ادامه لحظه مجروحیت خود را اینگونه شرح داد: زمانی که من مجروح شدم ساعت دو صبح بود و تا پنج صبح طول کشید تا به خاکریز خودمان برسم. آن دو کیلومتر را زیر آتش طی کردم. یک نفر هم از خاکریز خودمان فکر می‌کرد من عراقی هستم و به طرفم تیراندازی می‌کرد. دست من تیر خورده بود و با ماشین لندوور، ۱۷ کیلومتر تا رسیدن به بیمارستان طول کشید اما هلیکوپتری برای اعزام من دربیمارستان صحرایی نبود از طرفی چون منطقه آلوده بود، امکان عفونت و قطع دست و من هم وجود داشت‌.

ناطقی با اشاره به ماجرای عکس‌های معروف حلبچه که با نام فرد دیگری پخش شده بود، بیان کرد: ۲۱ سال بعد از ماجرای حلبچه و عکس‌هایی که من گرفتم، فردی که می‌خواست برای کوردها فیلم بسازد در فضای مجازی من را پیدا کرد و از من خواست که در کردستان عراق نمایشگاه برگزار کنم. شبکه تلویزیونی کردستان بعد از اینکه من را دیدند متوجه شدند که عکس‌های معروف حلبچه را من گرفته‌ام. در حالی که تا پیش از این عکاس ترکی که کردزبان بود، دوربین خود را به موزه حلبچه اهدا کرده بود و همه او را به عنوان عکاس حلبچه می‌شناختند. او هم نمی‌گفت که این عکس‌های معروف، عکس‌های خودش نیست. به ذهنم رسید که نمایشگاه را در خیابان‌هایی که این اتفاق در آنجا رخ داده بود، برگزار کنم و مردم از همان کوچه‌ها و خیابان‌ها عبور کنند که از این صحنه‌ها عکاسی کنم. همچنین پیشنهاد دادم که فیلم مستند بسازم و آن‌ها هم امکانات لازم در اختیار من گذاشتند. برای این مستند در طی سه سال افرادی را که در عکس بودند و زنده هستند را پیدا کردم.

او ادامه داد: یکی از کسانی که در عکس بود از همان عکسی که من گرفته بودم برای پوستر تبلیغاتی خود استفاده کرد و رای آورد و نماینده مجلس اقلیم کردستان شد. در خبرها آمد که عکاس ایرانی، قربانی بمباران شیمیایی را راهی مجلس کرد. خواهر او هم در عکس حلبچه حضور داشت و در زمان ساخت مستند باردار بود، سال بعد که به آنجا رفتم متوجه شدم که او نام کودکش را به خاطر من احمد گذاشته است.

ناطقی اضافه کرد: پدر و مادری بودند که در زمان بمباران حلبچه کودک ۲۰ روزه خود را از دست دادند و آنقدر متاثر شده بودند که او را در حیاط خانه خود دفن کردند. هنرمندان بعد از ۲۱ سال تصمیم گرفته بودند که به صورت نمادین با اسم ارواح طیبه در قالب گروهی ۵۰ نفره کودک را در قبرستان دفن کنند. من از این صحنه‌ها عکاسی کردم که در کتاب موجود است.

در فاصله ضبط مستند فرصتی پیش می‌آید و حاج احمد به کربلا و نجف برای زیارت می‌رود. پیش از بازگشت به تهران تصمیم می‌گیرد که دوباره به کربلا بازگردد و از تل زینبیه عکاسی کند. او از لحظه ثبت قاب ماندگار تل زینبیه عنوان کرد: دوست داشتم تصویری از نگاه حضرت زینب ثبت کنم. می‌خواستم بدانم حضرت زینب روز عاشورا کجا بود و چه می‌دید. زمان برگشت راننده تاکسی ما را رساند که فارسی بلد بود از او پرسیدم از کجا فارسی می‌داند و گفت اسیر بوده است. تاریخ، روز و جایی که اسیر شده بود دقیقا همان جایی بود که من تیر خورده بودم و چقدر دنیا کوچک است.


او تاکید کرد: متولیان فرهنگی امروز ما کجا نشسته‌اند؟ مسئولین کشور ما کتابی با عنوان «حلبچه صدای سکوت» را چاپ نکردند. در این کتاب گفته بودم که همه دنیا جمع شدند تا این فاجعه رخ بدهد و پیشنهاد داده بودم که این کتاب و کتاب‌های این چنینی را چاپ کنند و رایگان در دانشگاه‌های دنیا منتشر کنند تا  در دنیا دیگر ما را مقصر ندانند. یکی از معاونین وزیر پرسیدند چرا برای فستیوال بینال ونیز عکاسی انتخاب نکرده‌اید؟ او گفت ما بهترین عکاس جنگ را انتخاب کرده‌ایم. فرد نام برده شده پنج دقیقه هم در جنگ نبوده است. این آدم عکسهایی را منتشر کرده است که در سازمان ملل بر علیه ما استفاده شد. برای آژانس خارجی کار می‌کند و به همین جهت در موقعیت‌هایی که امنیت وجود داشت، رفته است. سازمان‌های بین المللی هم می‌گویند ‌که زمانی که خبرنگار خارجی می‌آید، نباید در آن منطقه بمباران صورت بگیرد. پس او جنگی را تجربه نکرده است.

ناطقی در پایان گفت که دوست دارد از خدا عکس بگیرد که  در حلبچه گوشه‌هایی از او را دیده است.

ویژه‌برنامه تلویزیونی «جاذبه» تولید مشترک شبکه افق و مرکز رسانه سازمان تبلیغات اسلامی به میزبانی صابر خراسانی است که هر شب ساعت ۲۱ پخش می‌شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مستند «برهنگی کدخدا» روایتی از هفتاد سال ادعای امپراطوری آمریکا در جهان تا رسوایی نظامی آمریکا در عین الاسد است که امشب از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

جمعی از هنرمندان با انتشار پیام تبریک از انتصاب دکتر حمید شاه آبادی به عنوان معاون سیما استقبال کردند.

محمود فلاح تهیه کننده باسابقه و مدیرکل اسبق تولید صداوسیما به لقاء الله پیوست.

فیلم سینمایی «کریپتو» برای نخستین بار امشب، چهارشنبه ۳۰مهر ماه ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش می شود.

برنامه تلویزیونی «زوجی نو» به زودی با اجرای باربد بابایی روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

برنامه «تهران 20» امشب ( شنبه 3 آبان ماه) به تحلیل و بررسی چالش های قانون خدمت سربازی می پردازد.

همزمان با آغاز ماه ربیع الاول؛ شبکه پنج سیما برنامه های جدید «شهران»، «هوای تهران»، مسابقه «راهی شو» و مجموعه طنز «چای نت» را روی آنتن می برد.

هویت بصری جدید شبکه قرآن و معارف سیما روز نهم ربیع الاول، همزمان با آغاز امامت حجت بن الحسن العسکری (عج الله تعالی فرجه الشریف) افتتاح و به لحاظ گرافیکی تغییرات جدّی در شبکه انجام خواهد شد.

چندین فیلم جدید پلیسی تولید شده در مؤسسه فرهنگی هنری ناجی هنر این هفته از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

در اولین روزهای آبان ماه، پنج شنبه و جمعه 1 و 2 آبان ماه و یک شنبه 4 آبان ماه مصادف با شهادت امام حسن عسکری (ع) و آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی همراه باشید.

خاکسپاری پیکر زنده یاد محمود فلاح فردا شنبه ۳ آبان ماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) انجام می شود.

برنامه تحلیلی «پایش» امشب موج گرانی ها را هدف قرار داده است و با دعوت از رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، پیگیر اقدامات مجلس به نفع مردم برای مقابله با افزایش قیمت ها خواهد بود.

سریال «نون خ ۳» در روزهایی که شیوع کرونا در کشور به اوج خود رسیده است برای پخش در نوروز تصویربرداری و آماده پخش می شود. عوامل این سریال ها این روزها در تهران مشغول به کار هستند.

تهیه‌کننده سریال «نوروز رنگی» خبر داد؛ بازنویسی و انتخاب بازیگران این سریال ادامه دارد و احتمالا از هفته جاری جلوی دوربین می‌رود.

علی مسعودی (مشهدی) دومین تجربه کارگردانی خود را با «هشت آباد» در شهر مشهد کلید زد.

 

شبکه دو سیما امسال همایش شیرخوارگان حسینی را بدون حضور مادران و نوزادان از طریق امواج تلویزیونی از تهران و مشهد پوشش خواهد داد.

در آخرین روزهای مرداد ماه با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «نقد سینما» شبکه پنج سیما این هفته جمعه ساعت 22 به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع ) به بررسی آثار عاشورایی در سینمایی ایران می پردازد .

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارشنبه  29 مرداد ماه، هر شب از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

برنامه گفتگو محور «حس مشترک» در ایام محرم و صفر از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 شبکه سلامت برای نکوداشت روز پزشک ویژه برنامه هایی تدارک دیده است.

مرحله نهایی مسابقه قرآنی تلویزیونی «اسرا»، با کشف ۱۸ استعدادقرآنی کشور به پایان رسید .

همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شبکه پنج سیما با برنامه‌های ویژه ی مذهبی، میزبان عزاداران حسینی(ع) می شود.

حال و هوای متفاوت آنتن شبکه نسیم در ایام عزاداری را به تماشا بنشینید.

ویژه برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مستند به مناسبت ماه محرم از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه‌برنامه «تکیه‌خانه» را در قالب (MC)و به صورت ترکیبی روانه آنتن می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش در آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با بیان اینکه جوامع برای داشتن سر زندگی و پویایی باید توانمندی مواجه با تغییرات را داشته باشند، گفت: در شرایط ویروس کرونا ایران سراسر مدرسه شد.

 آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران برگزار شد.

شورای معارف سیما در اطلاعیه ای جزئیات برنامه های مختلف حسینیه تلویزیونی ایران را که از تمامی شبکه های تلویزیون در دهه اول محرم پخش می شود، اعلام کرد. 

 

برنامه «ما ایرانی ها» به تهیه کنندگی و کارگردانی قاسم اورنگی روایت تلاش ها و فعالیت های  نیکو کارانه مصطفی روحانی در جهت حمایت از معتادان برای داشتن یک زندگی پاک و به دور از اعتیاد در این برنامه است.

حجت الاسلام علی پناه، دربرنامه امروز آفتاب شرقی ملاک های ازدواج موفق را بیان می کند.

عوامل مستند مسابقه مهییج و جذاب «راهی شو» به زودی به دریاچه  شهدای خلیج فارس شهر تهران می روند و تمامی امکانات و تفریحات متنوع این دریاچه در اختیار شرکت کنندگان این مسابقه قرار خواهد گرفت.

دکتر نجفی سولاری ، کارشناس رسانه،با حضور دربرنامه سیمای خانواده شبکه یک، راهکارهای استفاده درست از "خبر" را ببان می کند.

«عطسه» از شنبه ۱۰ آبان ماه، روی آنتن شبکه سوم سیما می‌رود.

سریال «خوشبرگ» برای پخش از شبکه امید سیما آماده می شود.

دو بازی فوتبال لیگ قهرمانان اروپا امشب به صورت زنده از شبکه ورزش سیما پخش می شود.

شبکه قرآن و معارف سیما سیاست اسلام هراسی و جسارت به ساحت پیامبر اسلام صلوات الله علیه را طی بیانیه ای محکوم کرد.

جدول شماره ۵۲ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

اولین قسمت از برنامه «خانواده امید» امروز دوشنبه 5 آبان ماه روی آنتن شبکه امید می رود.

 معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد از همکاری معاونت سیما در کمیته ی اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی کرونا قدردانی کرد.

مسابقه دستپخت امشب به صورت ویژه و با موضوع رقابت آشپزی بین اعضای یک خانواده برگزار می شود.

مستند «زندگی آن سوی دیوار» با موضوع علاقه یک دختر نوجوان به ادبیات و علوم انسانی، دوشنبه این هفته روی آنتن شبکه افق می‌رود.

برنامه سپاه این هفته با موضوع اقدامات قرارگاه حمزه سیدالشهدا در مناطق آذربایجان غربی پخش می شود.

مستند «ترال» درباره صید به شیوه ترال در خلیج فارس، دوشنبه پنجم آبان از شبکه افق پخش می‌شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد