امروز دوشنبه  20 مرداد 1399
تعداد بازدید : 120 - تاریخ خبر : 1399/04/15 - 13:36
حمیدرضا پوراعتماد عنوان کرد؛
چگونه با سرمایه شناختی سرانه ملی مغزهای برتر را افزایش دهیم؟

رئیس پژوهشکده علوم شناختی دانشگاه شهید بهشتی در برنامه چراغ مطالعه گفت: کتاب «مغزینه توجه و تمرکز» به این مسأله می پردازد که چگونه سرانه ملی مغزهای برتر کشور را افزایش دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در دومین قسمت از فصل جدید برنامه تلویزیونی «چراغ مطالعه» که شنبه 14 تیرماه 1399 از شبکه چهار سیما روانه آنتن شد، کتاب «مغزینه توجه و تمرکز» تألیف حمیدرضا پوراعتماد مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

کوروش علیانی، مجری کارشناس برنامه در ابتدا این پرسش را مطرح کرد که آیا تاکنون کسی به شما گفته که این کتاب مانند کتاب بچه‌هاست؟

حمیدرضا پوراعتماد در پاسخ گفت: بله خودمان گفته‌ایم. گاهی شما یک مسئله فلسفی یا یک استراتژی بزرگ را به یک سنگ‌ریزه تبدیل می‌کنید که راحت برداشته شود. دنیایی از علوم انسانی و علوم فنی و مهندسی پشت این کتاب است. گاهی برای یک اقدام مهم که یک دلیل فلسفی در پشت آن است نیازمند تبدیل آن به یک محصول کودکانه و ساده هستید. علاوه بر این، قصدمان این بوده که کودکان از این کتاب استفاده کنند. این کتاب برای کودکانی است که تازه وارد مدرسه شده‌اند و نگران توجه و تمرکزشان هستیم، اما در پشت آن به این فکر می‌کنیم که چگونه می‌توان سرانه ملی مغزهای برتر کشور را افزایش داد؟

مجری برنامه در ادامه گفت: بارها برنامه ساخته‌ایم و گفته‌ایم که تبلت و گوشی هوشمند و اینترنت برای بچه‌ها بد است، اما چرا شما در این کتاب سی‌دی و اینترنت را توصیه می‌کنید؟

حمیدرضا پوراعتماد پاسخ داد: سم اگر به اندازه خودش باشد دارو و اگر بیشتر باشد مرگ‌بار است. این قاعده در این کتاب رعایت شده و این چیزها باید با ترتیب و مقدار مشخصی در اختیار گذاشته شود. یافته‌ها نشان داده این مسائل کمک‌کننده است و می‌تواند توجه کودکان را مدیریت کند. ما خیلی از فناوری‌ها را وارد کرده‌ایم، اما فرهنگ آن را نیاورده‌ایم. فرهنگ استفاده خیلی مهم است. برای مواجهه کودکان خردسال‌مان با فضای مجازی چه اقداماتی برای واکسینه‌ شدن انجام داده‌ایم؟ درحالی‌که کشورهای دیگر انجام داده‌اند.

نویسنده کتاب «مغزینه توجه و تمرکز» افزود: یکی دیگر از اهداف این کتاب این است که نشان دهد از این تکنولوژی‌های جدید چه استفاده‌هایی می‌توان کرد. در یکی از کشورها برای کودکان‌شان آموزش تفکر نقاد را شروع کرده‌اند. ما فقط محدودیت‌های بیرونی قرار می‌دهیم. ما می‌ترسیم که کودکان‌مان سؤال کنند و می‌خواهیم منفعل باشند، چون مدیریت‌شان راحت‌تر است. این مخصوص ما و فقط مخصوص امروز و دیروز نیست. شورای عالی انقلاب فرهنگی کار قشنگی را آغاز کرده و آن هم بازنگری و تحول در سیستم آموزش‌وپرورش است که این سؤال را مطرح می‌کند که ما چگونه کودکان‌مان را تربیت کنیم.

رئیس پژوهشکده علوم شناختی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در این کتاب درباره سرمایه شناختی که برگرفته از سرمایه فرهنگی است، صحبت کرده‌ایم. این یک تئوری شناخته‌شده فرانسوی در حوزه مردم‌شناسی و فلسفه است. سرمایه شناختی به احساسات و عواطف نیز توجه دارد و واقعاً یک سرمایه‌ای است که مثل پول می‌توان آن را معامله کرد. 20 سال طول ‌کشید که این تئوری در علوم شناختی بیاید و این مطرح شود که با سرمایه شناختی، مغز برتر و کارآمد می شود که سرمایه و ثروت ملی است.

وی اضافه کرد: این طرز فکر مبنای مدیریت استراتژیک برخی کشورها شده تا خود را به این هدف برسانند فلذا استفاده از یافته‌های ژنتیک با هدف به دنیا آوردن مغز برتر و نه جذب صرف مغزهای برتر را در دستور کار خود قرار داده‌اند. از طرفی استفاده در تعلیم و تربیت، فناوری اطلاعات، ارتقای توانمندی‌های شناختی جامعه، توان‌بخشی کودکانی که اختلالات شناختی دارند و ... کاربردهای دیگری است که امروز به آن پرداخته می‌شود. هر کدام از این اقدامات ما را یک قدم به سمت افزایش سرمایه ملی می‌برد. توانایی‌های شناختی از جمله توجه و تمرکز یکی از هسته‌های اصلی فعالیت‌های آموزشی و فعالیت‌های روزمره ماست.

مجری برنامه در ادامه این سوال را مطرح کرد که اگر توجه ما خیلی بالا رود که کنترل ما به بقیه رفتارهای ما کمتر شود چه؟ آیا این کتاب نمی‌تواند این پیامد منفی را داشته باشد؟

حمیدرضا پوراعتماد در پاسخ عنوان کرد: به این مسئله توجه تونلی می‌گویند. این کتاب به هیچ وجه ما را به این سمت نمی‌برد. اگر ما نسبیت علمی را بپذیریم باید بگوییم که هیچ سندی نداریم که به این سمت ببرد.

مجری برنامه سپس گفت: من نگران این هستم که چندین متخصص دانشگاهی یک کتاب 100 صفحه‌ای نوشته‌اند که به بچه بگویند برو و بازی کامپیوتری انجام بده!

حمیدرضا پوراعتماد گفت: هدف اول این کتاب کودکان‌اند. جای نگرانی برای این مسئله نیست. وقتی علم به محصولات به ظاهر کودکانه که هدفی دارد تبدیل می‌شود معلوم می‌شود که از پس کارمان برآمده‌ایم. مج

موعه‌هایی وجود دارند که مباحث عمیق فلسفی را به کارتون تبدیل می‌کنند و آن را انتقال می‌دهند. ما بیشتر باید بر روی این موضوع کار کنیم. باید این فرهنگ را افزایش دهیم تا مردم از مباحث فلسفی نترسند و به این مسائل فکر کنند.

وی افزود: هدف بزرگ این کتاب افزایش سرانه مغزهای برتر است. این کتاب در بین عملکردهای شناختی بر روی توجه تمرکز کرده است. این کتاب هم برای کودکان و هم بزرگ‌سالان قابل استفاده است. درست است که ظاهراً این کتاب برای کودکان است، اما بزرگسالانی که از این کتاب استفاده کردند هم نتایج خوبی گرفته‌اند. وقتی ما برای رسیدن به هدفی که عرض کردم گروه هدف‌مان کودکان بوده چه راهی جز نوشتن این کتاب به این شکل بود؟

حمیدرضا پوراعتماد خاطرنشان کرد: ما هنوز درگیر مسائل سخت‌افزاری هستیم. گاهی اوقات ایجاد یک تغییر بسیار دشوار است. چقدر در طول روز از هم می‌پرسیم که حال مغزمان چطور است؟ اهمیت فکر در تصمیم‌گیری‌ها برای ما مشخص نیست و به همین خاطر هم در حادثه سیل و هم کرونا مشکلات مشابهی برای ما تکرار شد. اگر به فکر بالا بردن سرانه ملی مغز باشیم آن‌وقت به راه‌های آن فکر می‌کنیم. مثلاً در تصادفات آسیب مغزی بسیار شایع است. پس به فکر خواهیم افتاد که آمار تصادفات را کاهش دهیم. یا ازدواج افراد با هوش بالا منجر به بالا بودن هوش فرزندان خواهد شد و می‌توان به این نکته توجه داشت.

وی سپس اظهار داشت: دست‌کاری ژنتیک، توان‌بخشی شناختی و ... نیز کارهایی است که در کشورهای مختلف برای افزایش مغزهای برترشان دارند انجام می‌دهند. دیگر رقابت در سرزمین و جمعیت و ... نیست، بلکه در مغز برتر است. ما این‌ نکات را تبدیل به محصولی کرده‌ایم که به دست کودک بدهیم تا بازی کند اما پشتوانه علمی دارد. علم زمانی ارزش دارد که به درد مردم کف خیابان بخورد.

حمیدرضا پوراعتماد در ادامه در پاسخ به این سوال که اولین جرقه‌های این کتاب از کجا آمده، گفت: از زمانی که در دانشگاه تهران دانشجوی کارشناسی بودم و شاگرد خانم دادستان بودم که ایشان هم از شاگردان پیاژه بودند به این موضوع توجه داشتم. روی کسانی که اختلالات یادگیری دارند، کار می‌کردم. 30 سال بعد محصولی را با چند نفر از همکاران تولید کردیم که با آن بتوان به این افراد کمک کرد. دغدغه ما این بود و هست که چطور می‌توانیم سرانه مغزهای برترمان را یک پله بالاتر ببریم؟ اولاً می‌توانیم کسانی که دچار ناتوانی‌های ذهنی هستند را یک مرحله بالا ببریم. ثانیاً برای عموم افراد جامعه این ارتقا را انجام دهیم.

وی در پایان گفت: امیدوارم به سمتی برویم که مسئله سلامت مغز را نیز همان‌طور که به سلامت پوست و قلب و ... توجه می‌کنیم مورد توجه قرار دهیم. بخشی از فرهنگ‌مان شود و از این سرمایه ملی مراقبت کنیم. خوشبختانه در نهادهای بالادستی ما امروز به این مسئله توجه وجود دارد. حفظ کردن بس است. باید ببینیم چگونه بچه‌هایی تربیت کنیم که بهتر فکر کنند، تشریک مساعی داشته باشند و با هم حل مسئله کنند.

همچنین در این برنامه در آیتم کتابدار برنامه سیامک محبوب، کتابدار و پژوهشگر، تجربه‌های خود در زمینه کتاب خواندن و این‌که چه بخوانیم و چطور بخوانیم را بیان کرد.

فصل دوم «چراغ مطالعه» که به کتب روانشناسی می‌پردازد، با تهیه‌کنندگی مرتضی روحانی و یاسر غفاری و با سردبیری مجتبی طالقانی، در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه 4 تولید شده است و شنبه‌ها ساعت 21 پخش می‌شود. بازپخش این برنامه نیز یکشنبه‌ها ساعت 17 و جمعه‌ها ساعت ۹ خواهد بود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

امشب ساعت ۱۹ اعلام نتایج شرکت‌کنندگان «عصر جدید» صورت می گیرد.

متخصص طب ایرانی امروز در برنامه «به‌ خانه برمی‌گیردیم» راه‌کارهایی را برای پیشگیری از کرونا ارائه می‌دهد.

در هفتمین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های سه، چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» در نهمین سفر خود بعد از شهر های تبریز ، کرمان ، ایلام ، خراسان رضوی، مرکزی، همدان ، خراسان جنوبی، اردبیل به شهرستان کاشان رفته است. 

فیلمبرداری «سلمان فارسی» بزرگ ترین سریال تلویزیونی ایران،امروز همزمان با عید سعید قربان در شاهرود از سر گرفته می شود.

برنامه «تهران ۲۰» امشب به بررسی موضوع تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری (با توجه به شیوع ابتلای بیماری کرونا ویروس) می پردازد و آن را از منظر موافقان و مخالفان مورد بحث و تحلیل قرار می دهد. 

در روزهای پنج‌شنبه و جمعه و شنبه 16، 17 و 18 مرداد ماه که با مناسبت های عید سعید غدیر خم و روز خبرنگار همراه است، بیش از 60 فیلم سینمایی روی آنتن شبکه های سیما می رود.

«شاهرگ» سریالی در قالب یک درام پرماجرا و دلهره آور است که بخشی از تاریخ معاصر ایران را به تصویر کشیده است. این سریال با محوریت بمب گذاری های منافقین در سال 1360 و همچنین افشاگری درباره ترورهای درون گروهی این گروهک روی آنتن سیما رفته است.

به دنبال حادثه برای عوامل و دست اندرکاران برنامه «درشهر» در روستای فشافویه ، مدیر گروه تهران و شهروندی شبکه 5 سیما ، با تشریح جزئیات حمله به این گروه و تحت پیگرد قراردادن عامل آن خبر داد.

جشن بزرگ عید سعید غدیر خم در شبکه های سیما با پخش ویژه برنامه های متنوعی همراه است.

داور مسابقه کارآفرینی و تلویزیونی «میدون»، برای یکی از شرکت کننده های این مسابقه هدیه ای 260 میلیونی در نظر گرفت.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت ماهچره خلیلی بازیگر سریال های تلویزیونی چون «مختارنامه»، «مرضیه»، «کلاه پهلوی» و ... را تسلیت گفت.

برنامه «چراغانی» به مناسبت عید غدیر ویژه برنامه "غدیر" را از امشب به روی آنتن شبکه سه خواهد رفت.

شبکه مستند امروز یکشنبه 12 مرداد با پخش مستند «سینایی یک مورد ویژه» یاد خسرو سینایی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و مستندساز سینمای ایران را گرامی می‌دارد.

مدیر کل مسابقات ملی و بین المللی مهارت کشور گفت: مسابقات ملی مهارت با توجه به بیماری کرونا ،امسال به صورت غیر متمرکز،در 14استان در سطح کشور برگزار می شود.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

اولین قسمت از مستند مسابقه «فوت آخر» امروز دوشنبه 20 مردادماه روی آنتن شبکه امید می رود.

جدول شماره ١۶٢ مدرسه تابستانه تلویزیون اعلام شد.

«آسمان باستانی» عنوان مستندی است که در سه قسمت در قالب مجموعه ی چهارسوی علم از شبکه چهار سیما پخش می شود.

برنامه تلویزیونی «مصیر» که بررسی اندیشه متفکران انقلاب اسلامی را موضوع گفت‌وگوهای علمی و شخصیت‌ محور خود قرار داده است به اندیشه و سیره شهیده بنت الهدی صدر می‌پردازد.

برنامه «رویش» شبکه هفت سیما، امروز به موضوع بررسی افزایش تولید برنج می پردازد.

نهمین قسمت فصل هفتم «چرخ» ساعت 19 امروز، یکشنبه 19 مرداد 99، با بررسی مهم‌ترین خبرهای دنیاهای علم و فناوری روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

برنامه «روز خوش» دوشنبه 20مرداد ماه با آیتم های روانشناسی، تهرانگردی، آموزش آشپزی و معرفی کتاب مهمان مخاطبان شبکه جام جم خواهد بود.

در ایام عید غدیر برنامه دستپخت ، میزبان سه خانواده بزرگ گل فروشان است. 

برنامه «شب فیروزه ای» در دهمین سفر خود بعد از شهر های تبریز ، کرمان ، ایلام ، خراسان رضوی، مرکزی، همدان ، خراسان جنوبی، اردبیل ، کاشان به استان کردستان رفته است. 

نخسیتن قسمت از برنامه «پیش فنگ» امروز یکشنبه 19 مرداد روی آنتن شبکه امید می رود.

چهارکارآفرین موفق با حضور در برنامه جشنواره کارآفرینی سیما،از داستان کار و موفقیت شان می گویند.

جدول شماره ١۶١ مدرسه تابستانه تلویزیون اعلام شد.

در نهمین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های سه، چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

مرکز سیمافیلم در پی درگذشت هنرمند فقید ماه‌چهره خلیلی پیام تسلیتی صادر کرد.

قسمت هفتم مسابقه تلویزیونی میدون، با راهیابی یک کسب و کار ویژه به مرحله بعدی این رقابت کارآفرینی همراه بود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد