امروز شنبه  21 تير 1399
تعداد بازدید : 182 - تاریخ خبر : 1399/03/07 - 15:55
مردم، فعالیت غیربهداشتی صنوف را گزارش کنند

ایرج حریرچی در برنامه تلویزیونی «در انتهای الوند» گفت: مردم با اسکن QR کد واحدهای صنفی یا تماس با شماره 190 می‌توانند تخلفات بهداشتی را گزارش دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، ایرج حریرچی، معاون درمان و آموزش پرشکی وزرات بهداشت مهمان برنامه صبحگاهی شبکه دوسیما، «در انتهای الوند» چهارشنبه 7 خردادماه بود. او در مورد اوضاع کرونا در کشور گفت: اوضاع کرونا تا زمانی که حتی یک بیمار مبتلا هم داشته باشیم، خوب نیست اما نسبت به اوجی که در هفته دوم فروردین ماه چه از نظر تعداد بستری و چه از نظر مرگ و میر داشتیم تا حدود 80 درصد کاهش داشته است. البته شناسایی موارد سرپایی کاهش 35 درصدی داشته است و علت آن بیماریابی فعال ماست.

وی در مورد غربال‌گری مردم گفت: ما دو کار انجام می‌دهیم؛ اولا کسانی که علامت دارند حتی به صورت خفیف، غربال‌گری می‌شوند؛ ما یکبار کل مردم ایران را غربال‌گری کردیم و حالا دور دوم آن را آغاز کرده‌ایم. بنابراین هر کس کوچکترین علامت را هم دارد، تست می‌دهد و در آمار قرار می‌گیرد. کار بعدی که انجام می‌دهیم تعقیب کسانی است که تماس نزدیک با مبتلایان داشتند. از نظر ما هر کسی که تستش مبتلا شده است باید 10 نفر از اطرافیانش شامل خانواده و همکاران مورد تعقیب قرار گیرند. این مساله باعث می‌شود که آنان در مراحل اولیه شناسایی شده، فرد آگاه شده و دیگران را آلوده نکند. علاوه بر این وقتی فردی زودتر آگاه می‌شود با توجه به این که عمده درمان این بیماری استراحت است، بیشتر استراحت کرده و زودتر خوب می‌شود.

حریرچی تاکید کرد: دقت داشته باشید که ما دو طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی را هم در دستور کار داریم؛‌ مردم ما بسیارخوب در این دو طرح عمل کردند و برخلاف بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته شاهد تظاهرات و غارت و ... نبودیم. با این حال این دستاوردها شکننده است و هر تخطی از آن می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. برای مثال سفر به نقاط زرد، عدم ماسک زدن و ... بسیار خطرناک است. باید تاکید کنم که 96 درصد سالمندان ایرانی به توصیه در خانه بمانیم عمل کردند. 60 درصد آنان کل تماس خود با اطرافیان را قطع کردند و 82 درصد فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت کردند. تعطیلی مدارس و دانشگاه نیز نوعی فاصله‌گذاری اجتماعی محسوب می‌شود.

او در مورد وضعیت خوزستان گفت: حال خوزستان به بدی دو سه هفته گذشته نیست و در حال بهبود است. البته ممکن است به دلیل همان توضیحی که دادم افزایش‌های موردی داشته باشیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اصنافی که هنوز اجازه فعالیت ندارند، گفت: هنوز اجازه فعالیت به تالارها را ندادیم چرا که مبنای کار آنان تجمع برای جشن و شادی است. بعضی ورزش‌های نزدیک نظیر کشتی، تکواندو و ... هنوز اجازه فعالیت ندارند. علاوه بر این با علم به مشکلات خانم‌های کارمند هنوز اجازه فعالیت به مهدکودک‌ها را ندادیم چرا که فاصله فیزیکی برای بچه‌ها خیلی معنی‌دار نیست. همچنین با این که اجازه فعالیت به قهوه‌خانه‌ها براساس درخواست صنف را دادیم اما قلیان همچنان ممنوع است. بازگشایی استخر در شهرهای قرمز ممنوع است. البته آب آن مشکلی ندارد چرا که کلر ویروس را از بین می‌برد اما رختکن‌ها و ... جز مناطق حساس است. با این حال همه مردم باید توجه داشته باشند هر صنفی که حتی اجازه بازگشایی هم دارد اگر نکات بهداشتی را رعایت نکند، فعالیتش غیرقانونی است. خیلی از صنوفی که کار می‌کنند، غیرقانونی‌اند یعنی حتی از صنف خود نیز مجوز ندارند. ما فقط براساس پروتکل‌های بهداشتی مجوز می‌دهیم.

وی افزود: مردم می‌توانند از طریق تلفن همراه خود QR کد واحد صنفی را اسکن کرده و ضمن دریافت اطلاعات شناسایی واحد صنفی به 5 سوال پاسخ دهند. اگر موبایلی نتوانست کدی را اسکن نماید یعنی آن کد تغلبی است. علاوه بر این اگر کسی گوشی هوشمند نداشت می‌تواند به شماره 190 زنگ زده و اطلاع دهد کدام واحد رعایت می‌کند و کدام واحد رعایت نمی‌کند.

او در مورد وضعیت دیگر کشورها در مقابله با کرونا گفت: وضعیت اصلا خوبی ندارند و می‌بینید که کشوری مثل آمریکا به 100هزار فوت ناشی از این ویروس رسیده است. علاوه بر این کشورهایی نظیر ایتالیا، اسپانیا، انگلستان و ... نیز دارای مشکل هستند. به عبارت بهتر باید گفت که بسیاری از نظام‌های پزشکی و بهداشتی کشورهای مختلف در مقابله با این بیماری رفوزه شدند. برای مثال سیستم NHS‌ انگلستان که بسیار معروف بود هم به مشکلات عدیده‌ای خورده است. علاوه بر این با توجه به این که کشورهای نیم‌کره جنوبی وارد فصل سرما می‌شوند با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهند شد. وضعیت برزیل، اکوادور و ... بسیار بد است. باید بگویم تا زمانی که واکسن موثر پیدا نشود، کرونا با ما همراه خواهد بود. حتی اگر تا آخر امسال واکسن آن کشف شود، تولید انبوه آن و در اختیار عموم قرارگرفتنش معضل دیگری است. پیش‌بینی می‌شود که به طور متوسط 18 ماه برای کشف واکسن زمان ببرد که تاکنون 4 ماه آن گذشته است. حتی اگر واکسن هم کشف شود معلوم نیست تمام شود چرا که برای مثال واکسن آنفولانزا کشف شده است اما در هر دوره نوع جدیدی از ویروس خودش را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد تا یکسال آینده کرونا همراه ما باشد.

حریرچی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا گرما باعث کاهش مبتلایان کرونا می‌شود یا خیر، گفت: یک زمان گفته می‌شد که گرما خود ویروس را از بین می‌برد که فعلا مستنداتی از این قضیه وجود ندارد همانطور که دیدید در فصل تابستان کشورهایی مثل برزیل، آفریقا و ... این ویروس حضور داشت. البته با توجه به این که این ویروس تنفسی است، در فصل سرما به دلیل این که مردم بیشتر در فضاهای بسته حضور دارند احتمال انتقال بالا می‌رود. البته فرضیه برعکس نیز وجود دارد و اکنون گفته می‌شود دلیل بالارفتن تعداد مبتلایان در بعضی استان‌های گرم ما به این دلیل است که درب‌ها بسته شده و کولر گازی روشن می‌شود. کولر گازی نیز هوا از بیرون نمی‌گیرد و هوای داخل را گرفته و خنک می‌کند.

معاون وزیر بهداشت در مورد ساخت واکسن کرونا توسط ایران گفت: ما هم در مورد واکسن کرونا کارهای مهمی را انجام می‌دهیم؛ خود وزیر محترم شخصا گروه‌هایی را هدایت می‌کنند و بی سر و صدا کارهای مهمی را انجام می‌دهیم. ممکن است ما جز تولیدکنندگان اولیه باشیم با این حال نکته مهمی که وجود دارد این است که از بین تمام گروه‌های تولیدکننده واکسن کدامیک موثر واقع می‌شود و آیا می‌توانیم آن واکسن موثر را در داخل تولید کنیم یا خیر.

حریرچی در پایان در مورد بازگشایی مدارس گفت: قبلا به غلط تصور می‌شد که این بیماری فقط افراد مسن را می‌گیرد اما باید گفت که افراد جوان و کودکان هم کرونا می‌گیرند. جالب است بدانید که با توجه به بیشتر شدن تست‌های غربال‌گری در سراسر دنیا مشخص شده است که جوانان بیشتر هم مبتلا به کرونا می‌شوند اما چون بی‌علامت یا کم علامت هستند مشخص نمی‌شدند اما حالا که تست‌ها انجام می‌شود معلوم می‌شود که آنان هم بیمار می‌شوند. علاوه بر این فرضیه‌هایی وجود دارد که کودکان نیز به همان اندازه مبتلا می‌شوند اگرچه خطر پایینی دارند. خطر بالقوه این است که بچه‌ها مبتلا شوند و بزرگترهای خود را مبتلا کنند. بنابراین همواره گفته‌ایم که در اپیدمی‌های تنفسی مدارس زودتر از بقیه باید بسته شوند و دیرتر از همه باید باز شوند. برای مثال در مورد امتحانات سال نهم نگرانی‌هایی بین مردم وجود دارد؛ در خوزستان این امتحانات را تعطیل کردیم و کمی کار پیچیده است.

برنامه در انتهای الوند به تهیه کنندگی امیرحسین آذر کارگردانی مسعود مرعشی و با اجرای نجمه جودکی، حامد مهربانی و مجید یحیایی از حدود ساعت 7:30 تا 9:30 روی آنتن شبکه دوسیما می رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه نمایش، در جدول پخش تابستانی خود و مقارن با روز درگذشت مهدی آذریزدی،نویسنده و بازنویس خوب کشورمان و روز ملی ادبیات کودک و نوجوان و در ژانر منتخب این هفته به پخش "فیلم های کودک و نوجوان" می پردازد.

برنامه «تهران 20» امشب (دوشنبه ۱۶ تیرماه) میزبان حجت الاسلام والمسلمین صادقی، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه با موضوع عمکلرد شوراهای حل اختلاف خواهد بود.

در شب و روز میلاد حضرت امام رضا (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

در پی درگذشت مرحوم سیروس گرجستانی، دو فیلم «ماه از روی سکو» و «بله برون» و همچنین مستند «پرتره رخ» در گرامی داشت یاد ایشان از شبکه های دو، نمایش و مستند پخش می شود.

این شب ها سیروس گرجستانی در نقش پدر یک خانواده در سریال «شاهرگ»نقش آفرینی می کند و تا پایان این سریال با مخاطبان همراه است.

مستند «چشم توپخانه» با موضوع زندگی شهید جلیل خادمی، شنبه 14 تیرماه از شبکه افق پخش می شود.

جواد شیخ اکبری در دیدار آیت الله اعرافی در قم درخصوص نحوه همکاری شورای معارف سیما و حوزه علیمه گفتگو کردند.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت سیروس گرجستانی هنرمند پیشکسوت تلویزیون و سینما را تسلیت گفت.

تفاهم نامه همکاری و آغاز تولیدات مشترک انیمیشن میان رؤسای مراکز پویانمایی صبا و پژوهش های اسلامی قم امضاء شد.

در روزهای پایانی این هفته با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

در سومین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

برنامه «کنکاش»، شنبه 14 تیر ماه با موضوع بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از جام جم پخش می شود .

مهران مدیری در برنامه «دورهمی» این هفته هم میزبان هنرمندانی شاخص در عرصه سینما و تلویزیون خواهد بود.

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» در پنجمین  سفر خود بعد از شهر های  تبریز ، کرمان ، ایلام ، خراسان رضوی به استان مرکزی رفته است.    

 پانزدهمین قسمت برنامه تلویزیونی «انارستان» با موضوع آموزش عملی ماساژ به شیوه سنتی،  امروز چهارشنبه از شبکه افق پخش می شود.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

کارکنان باغ وحش به همراه خانواده هایشان در برنامه «دستپخت» شبکه یک مسابقه آشپزی می دهند.

هشتمین قسمت از برنامه «شکلات تلخ» به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی امروز  شنبه 21 تیرماه ساعت 13:30 به تحلیل و بررسی نقش و حضور NGO ها و سازمان‌های مردم ‌نهاد در حوزه آسیب‌های اجتماعی می پردازد.

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» در ششمین سفر خود بعد از شهر های  تبریز ، کرمان ، ایلام ، خراسان رضوی، مرکزی  به استان همدان پایتخت تاریخ تمدن ایران رفته است.    

سومین قسمت از فصل جدید برنامه چراغ مطالعه به نقد و بررسی کتاب «درآمدی بر روانشناسی دین» اختصاص دارد.

پخش برنامه «آفتاب شرقی» از امروز با حضور کارشناسان دینی و با موضوع های متنوع از سرگرفته می شود.

برنامه تلویزیونی «طبیب» این هفته میزبان پزشکان و متخصصانی است که هریک علائم، هشدارها و راههای پیشگیری و درمان یک بیماری خاص را بررسی می‌کنند.

سریال «پردیس» به کارگردانی سعید نقدزاده همچنان در نوبت پخش از یکی از شبکه های سیما قرار دارد.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «بوم و بانو» به کارگردانی سعید سلطانی و تهیه کنندگی آرمان زرین کوب در لوکیشن هایی در تهران ادامه دارد.

سریال «الف دزفول» به نویسندگی مرجان اشرفی زاده که روایت قصه‌های پشت جبهه است، این روزها مراحل نگارش خود را سپری می کند.

نگارش مجموعه تلویزیونی «بی همگان» به تهیه کنندگی مهران مهام ادامه دارد.

همزمان با روز عفاف و حجاب، مستند «یک خانم محترم» امروز 21 تیر از شبکه یک پخش می شود.

بازیگر «شاهرگ» گفت: در صحنه‌ای که فرخ باید بمب را خنثی کند، باید از قوه تخیلم بهره می‌گرفتم زیرا من هیچ‌گاه بمب را از نزدیک ندیده بودم. سعی کردم از قوه تخیلم استفاده کنم و خودم را در موقعیت خنثی کردن بمب قرار دهم. با این جایگزینی ذهنی، دست‌هایم به واقع سر صحنه عرق کرد و نیاز به گریم پیشانی نبود چون خودم را در موقعیتی قرار داده بودم که به طور طبیعی پیشانی‌ام عرق می‌کرد.

برنامه «سیمای خانواده» با موضوع مراقبت های ویژه در دوران تشدید بیماری کرونا پخش می شود.

جواد شیخ اکبری در آخرین روز فینال مسابقه «اسرا» از نزدیک با نخبه های قرآنی و خانواده های آنان دیدار و گفتگو کرد.

در چهارمین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد