امروز جمعه  3 بهمن 1399
تعداد بازدید : 276 - تاریخ خبر : 1399/03/06 - 12:15
در ویژه‌برنامه «سوره» مطرح شد:
قرآن و موسیقی با هم متعارض نیستند/ انقلاب اسلامی با کدام آیه قرآن آغاز شد؟

در آخرین قسمت از ویژه‌برنامه «سوره» گفتگوی مسعود دیانی با حسام‌الدین سراج و سید حسین شهرستانی درخصوص «قرآن و هنر» شب گذشته 5 خرداد‌ماه از شبکه چهار سیما پخش شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ حسام‌الدین سراج در این گفتگو گفت: آیات قرآن ریتم مخصوص به خود را دارند. مثلاً وقتی فضای عظیم و مهیبی را ترسیم می‌کند ریتم آن‌هم هیجانی و خیزابی است. به قول استاد شفیعی کدکنی ما دو نوع ریتم داریم: ریتم جویباری مثل شعر حافظ که آرامش دارد و ریتم خیزابی مانند شعر مولانا که تلاطم دارد. به‌عنوان‌مثال «وَ الشَّمْسِ وَ ضُحَاهَا وَالْقَمَرِ إِذَا تَلاهَا» رستم خیزابی و متلاطم دارد. اما در آیات «وَ الْفَجْرِ وَ لَیالٍ عَشْرٍ وَ الشَّفْعِ وَ الْوَتْر» ریتم جویباری است. فضای مضمون هم با ریتم هماهنگ است.

این خواننده و موسیقی‌دان افزود: قرآن ‌وقتی با صوت خوانده می‌شود اگر با قواعد موسیقایی خوانده شود دل‌نشین است. بنابراین قرآن و موسیقی در طول هم‌اند و نسبت به هم متعارض نیستند. قرآن می‌تواند معلم ما باشد. حافظ می‌گوید هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم. ما در امور شریعت گاهی دچار ظاهرگرایی و تصنع می‌شویم. قرآن در سوره حمد خلاصه شده سوره حمد خلاصه در بسم الله الرحمن الرحیم است. «رحمان» و «رحیم» در اینجا زیرمجموعه «الله» هستند و حرف " ح " در آن‌ها و در واژگان محبت و مهر مشترک است. وقتی ما کلمه مهر را به کار می‌بریم دیافراگم ما می‌لرزد.

وی ادامه داد: قرآن سراسر لطف است. بیدل می‌گوید:

از چمن تا انجمن جوش بهار رحمت است/ دیده هر جا بازمی‌گردد دچار رحمت است

وحشی دشت معاصی را دو روزی سر دهید/ تاکجا خواهد رمید آخر شکار رحمت است

همه ما شکار رحمت خواهیم شد و به لطف و مهر خدا خواهیم رسیم. همچنان که الآن هم در پناه مهر خدا هستیم.

 

سید حسین شهرستانی سپس گفت: هنر آوا و موسیقی (به معنی عام کلمه) به تعبیر دکتر رجبی شاید نخستین هنر قرآنی و سرچشمه همه هنرهای قرآنی است. حتی کتابت قرآن بعد از آن است. خواندن قرآن پیش از کتابت قرآن رخ می‌دهد. موسیقی قرآن جلوه جمال آیات تشریعی و تکوینی خداوند در قرآن و در طبیعت است. هنرمند وقتی در برابر این زیبایی قرار می‌گیرد آن را به صوت و نظم آوایی تبدیل می‌کند. فیثاغوریان می‌گفتند موسیقی از نظم ستارگان و کیهان الهام می‌گیرد؛ یعنی آیات آفاقی خداوند.

این پژوهش‌گر حکمت هنر افزود: قرآن آهنگین است و هر سوره شکلی از قافیه دارد. توجه به وجه هنری و زیبایی شناسانه قرآن در کنار وجه فقهی و لغوی و سیاسی و تاریخی مهم است. آن‌وقت به گنجینه‌های جدیدی از قرآن دست می‌یابیم. به‌عنوان‌مثال خداوند در آیات ابتدایی سوره تکویر برای بیان جرم بزرگی به نام دخترکشی که میان اعراب وجود داشت ابتدا با یک لحن بسیار پرهیجان و پرتپش آسمان و زمین را به هم می‌دوزد تا به این آیه برسد که «بِأَیِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ». یعنی تمام شرایط قیامت محیا می‌شود تا از این مردم پرسیده شود که چرا دختران‌تان را زنده‌به‌گور می‌کنید؟ در هنر هم می‌بینید که چگونه عبدالباسط با صوت خودش این معنا و این موسیقی نهفته در آیات را آشکار می‌کند.

وی اضافه کرد: گفته شده وقتی حضرت داود با آن صدا و لحن خوش آیات خداوند را می‌خوانده، پرندگان و طبیعت نیز با او می‌خواندند و به آواز می‌آمدند. اثر «ملکا ذکر تو گویم» صناعی که استاد سراج آن را خوانده‌اند، یکی از نمونه‌های روزآمد شدن سنت مناجات خوانی در موسیقی ماست. صناعی یکی از شعرای بزرگ قرآنی ماست و کسی است که مفاهیم عرفانی را وارد ادبیات فارسی کرد و حافظ و سعدی و عطار و مولانا و ... همه وام‌دار صناعی هستند. مخاطب امروز ما و نسل‌های دهه 70 و 80 ما باید آثار این‌چنین را هم بشنوند در غیر این صورت خسارت است. نباید صداوسیما فقط آثار به‌روز را پخش کند. بلکه باید توجه شود که آثاری از این قبیل میراث موسیقایی ماست و باید در نسل‌های مختلف منتشر شود.

 

در بخش دیگری از ‌این برنامه حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری گفت: اولین بیانیه‌ای که امام خمینی برای قیام الهی خودشان نوشته‌اند با این آیه شروع می‌شود: «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُمْ بِوَاحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَ فُرَادَى». این آیه مطلع انقلاب اسلامی است. امام به این آیه خیلی دلبستگی داشتند. در آن اوج غربت که ایشان را دستگیر می‌کنند و به او می‌گویند با چه یارانی می‌خواهی به اهدافت برسی و ایشان می‌گویند یاران من در گهواره‌ها هستند، این آیه را می‌نویسند و آن بیانیه را می‌دهند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه افزود: در سوره آل‌عمران می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُون». این آیه جزو غرر آیات قرآن و از آیات راهبردی است. علامه طباطبایی به این آیه که می‌رسد کل مباحث علم‌الاجتماع اسلامی را بیان می‌کند که گفته می‌شود این بخش خودش یک رساله مستقل است. سوره آل‌عمران از آغاز تا انجام به جامعه‌پردازی در مسیر تمدن سازی اختصاص دارد. تعبیر جامعه پردازی از تعابیر رهبر انقلاب است که مراحل خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی را مطرح کردند.

این قرآن‌پژوه و معلم اخلاق در ادامه گفت: 3 تعبیر «اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا» به این معناست که کار شما به سرانجام نخواهد رسید جز با صبر کردن و تزریق صبر به همدیگر و حفظ ارتباط جمعی با محور وحدت که همان امام و رهبر باشد. روایتی درباره مفهوم صبر در این آیه داریم که می‌فرماید: «إِصْبِرُوا عَلی أَداءِ الْفَرائِضِ وَ صابِرُوا عَدُوَّکُمْ وَ رابِطُوا إِمامَکُم». برای انجام واجبات به صبر نیاز است. از طرفی قرآن می‌گوید ببینید دشمن برای ضربه زدن به شما چقدر دارد تلاش می‌کند و خواب ندارد. برای مقابله با چنین دشمنی باید صبر جمعی داشت و به یکدیگر روحیه داد و امکانات‌مان را میان‌ همدیگر تقسیم کنیم و مواسات داشته باشیم. مانند رزمایش مواسات که رهبر عزیزمان در جریان کرونا مطرح کردند.

وی سپس عنوان کرد: گروه‌ها و تشکل‌های درونی امت باید حول محور امام سازمان‌دهی شوند. برخی مفسرین درباره تعبیر «رابِطُوا» بحث رباط و پاسداری و مرزداری را مطرح کرده‌اند. در ادامه این آیه تقوا مطرح شده است که نشان می‌دهد در 3 مرحله قبلی نیز دائم باید با حدود الهی خود را هماهنگ کنیم. این‌که رهبر انقلاب در سال‌های اخیر بر روی کلمه مقاومت تأکید می‌کنند به دلیل همین آیه است. این آیه دعوت به همین مفهوم است. در جای دیگر می‌فرماید: «إِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا». به استقامت نیاز است چون امتحان‌های جدید مدام می‌آید و باید از عهده آن‌ها برآییم.

حاج‌علی‌اکبری در پایان گفت: دکترین مقاومت صبر، مصابره، مرابطه و ایستادن بر عهد است. قرآن می‌گوید حتی در مقابل دشمن تقوا را کنار نگذارید و در پیمان با دشمنان ‌هم تا آن‌ها در پیمان هستند شما هم باقی بمانید. البته قرآن می‌گوید اگر دست‌شان به شما برسد به حساب شما خواهند رسید و این نکته را هم توجه داشته باشید اما عهد را نشکنید؛ این یعنی تقوا.

در این برنامه همچنین یوسفعلی میرشکاک به قصه‌خوانی قرآنی از روی بخشی از کتاب «روض الجنان و روح الجنان» پرداخت. بررسی کارنامه قرآن‌پژوهی آیت‌الله محمد صادقی تهرانی نیز بخش دیگری از قسمت 31 برنامه «سوره» بود.

پخش برنامه تلویزیونی «سوره» با موضوع قرآن و در 31 قسمت، در شب‌های ماه مبارک رمضان هر شب ساعت 22:45 دقیقه از شبکه چهار سیما صورت گرفت.

انتهای پیام/ن

 

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه های سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه زهرا (س)؛ ویژه برنامه های متعددی را برای بینندگان تدارک دیده و پخش می کنند.

در روزهای پایانی این هفته، با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما و سه فیلم جدید «بانکدار مبارز»، «در دوران جنگ» و «سوفی و دیوانه» همراه باشید.

«کافه بازی» از بازی سازهای ایرانی و فعالان صنعت بازی های رایانه ای حمایت و آخرین تحولات بازی های رایانه  ای را مرور می کند.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در دیدار با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر لزوم هم افزایی مشترک دو نهاد در تولید آثار دینی تاکید کرد.

«ساندویچ»، «ارابه» و «شبح» سه فیلم جدیدی هستند که در روزهای 2 و 3 بهمن ماه روی آنتن شبکه های سیما می رود.

در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

ادامه تصویربرداری سریال «هم‌بازی» به کارگردانی سروش محمدزاده و تهیه‌کنندگی نوید محمودی در تهران و حومه در حال انجام است.

مدیر پخش شبکه یک سیما، از برپایی حسینیه ایران در این شبکه خبر داد . 

مستند پرتره «سخنران مشهور»، با محوریت زندگی سیاسی مرحوم محمد تقی فلسفی در سه قسمت از جمعه 26 دی ماه ساعت 22 از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

عوامل برنامه «زنده باد زندگی» شبکه دو سیما حدود 2 سال پیش از «فریبرز عزیزی» فعال فرهنگی و کارآفرین اهل منطقه اورامانات کرمانشاه برای حضور در برنامه به عنوان کارآفرین موفق دعوت کردند و او نیز با لباس کُردی در این برنامه حضور پیدا کرد.

رسانه ملی با نگاهی متفاوت به حوزه کشاورزی ، روستاها را به عنوان  «مرکز خلق ثروت» و یکی از ظرفیت های بالقوه و مهم اقتصادی کشور معرفی می کند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با ارسال نامه مراتب تشکر و قدردانی به جهت پوشش رسانه ای مطلوب  چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم توسط شبکه قرآن و معارف سیما را اعلام کرد.

مهشید جوادی بازیگر جوان کشورمان و ایفاگر یکی از نقش‌های اصلی فصل سوم و چهارم سریال «بچه مهندس» جمعه ۲۶ دی ماه مهمان ویژه شب‌نشینی زمستانی «دست در دست» است.

شبکه دو سیما از پنجشنبه 25 دی فصل زمستانی برنامه شبانگاهی «دست در دست» را با اجرای سیاوش عقدایی به صورت زنده روانه آنتن می‌کند.

با پایان پیش تولید مجموعه تلویزیونی «روزهای آبی» به کارگردانی محمدرضا حاجی غلامی، تصویربرداری این مجموعه در شمال کشور آغاز شد.

 

در راستای تعامل و همکاری بین ارتش و رسانه ملی، جلسه مشترکی با حضور معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش، رییس سازمان تربیت بدنی ارتش و سرپرست شبکه ورزش صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

مجموعه تلویزیونی «چک برگشتی» ساخته سیروس مقدم از امروز شنبه ۲۲ آذر از شبکه یک سیما پخش می شود.

نخستین جشنواره سرود «رفیق خوشبخت ما» به همت اداره تبلیغات استان تهران و با همکاری شبکه امید سیما برگزار می‌شود.

شبکه نمایش برای پاسداشت تلاش معلمان عزیز، در بخش ژانر منتخب هفتگی خود به فیلم هایی با مضمون آموزش و معلمان که در همه حال، حتی شرایط جنگی و حوادث طبیعی همواره یار و مددکار جامعه بوده اند و در این روزهای کرونایی نیز به جهاد علمی و ستودنی مشغولند می پردازد.

 

برنامه «مثبت سلامت» هر روز به صورت زنده در هفت نوبت از شبکه سلامت روانه آنتن می‌شود.

برنامه «هاشور» با رویکردی طنز به نقد مسائل اجتماعی می‌پردازد.

سکانس های جنگی سریال «جشن سربرون» در شهریار تصویربرداری می شود.

با پایان مجموعه نمایشی «هفت سنگ»، سریال خاطره انگیز «کوچه اقاقیا» از شبکه نسیم پخش می شود.

برگزاری مسابقات قرآن به شیوه تلویزیونی، سبک جدیدی در اجرای مسابقات رقم زد.

محسن یزدی، مدیر شبکه مستند در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: تلویزیون خانه مستند است و حضور مستندسازان در سال‌های اخیر در تلویزیون خیلی پررنگ شده است. 

اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند عصر امروز ۱۸ آذرماه با حضور دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی، دکتر شاه آبادی معاون سیما ، یزدی مدیر شبکه مستند و جمعی از مستند سازان در مرکز همایش های رسانه ملی با رعایت دستور العمل های بهداشتی برگزار شد.

آیین اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند با حضور رئیس رسانه ملی و چند تن از مدیران صدا و سیما برگزار شد.

در آستانه هفته پژوهش ، در مراسمی از دو اثر پژوهش کاربردی درحوزه اقتصاد رسانه رونمایی شد.‌

 

برنامه نردبان با حضور سیدسلیم غفوری مدیر شبکه افق، پیروز کلانتری و کارگردان مستند «مایا» و «بیجه» روی آنتن می‌رود.

روابط عمومی شبکه چهار درباره سخنان غیر منصفانه حجت الاسلام جهان بزرگی در برنامه «زاویه» بیانیه ای صادر کرد.

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۳۹ شبکه های آموزش ، چهار و قرآن و معارف سیما برای  روز جمعه ۳ بهمن اعلام شد.

«دست در دست» در چهارمین قسمت از ویژه‌برنامه زمستانی خود که جمعه ۳ بهمن روانه آنتن می شود میزبان امیر کاظمی است. 

مدیر شبکه تلویزیونی سلامت صدا و سیما: محیط زیست رکن از یاد رفته‌ی اجتماعی و فرهنگی این روزهای جامعه ماست.

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۳۸ شبکه های آموزش ،چهار و قرآن و معارف سیما برای روز پنجشنبه ۲بهمن اعلام شد.

ناهید امیریان امشب مهمان مهران مدیری در برنامه «دورهمی» خواهد بود.

فیلم سینمایی «مرد نفوذی»، این هفته در «سینما حکمرانی» تحلیل می شود.

مشاور ریاست در امور انتظامی و فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با ارسال سپاس نامه ای از مدیر شبکه سلامت سیما قدردانی کرد.

مستند «سخت شیرین» به کارگردانی سید مهدی میرغیاثی پنجشنبه ساعت 20 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

«دست در دست» در سومین قسمت از ویژه‌برنامه زمستانی خود که پنجشنبه 2 بهمن روانه آنتن می شود میزبان سیاوش طهمورث است.

«ساندویچ»، «ارابه» و «شبح» سه فیلم جدیدی هستند که در روزهای 2 و 3 بهمن ماه روی آنتن شبکه های سیما می رود.

برنامه «ورزشگاه» امشب ساعت 21:50 با هدف بررسی آخرین اتفاقات و حواشی ورزش کشور میزبان دکتر مهدی علی نژاد "معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان" است.

دکتر علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ارزیابی دقیق تر و مستمر، اعتبار آزمون ها و گواهی ها و مدارک را بالا می برد ومتاسفانه دانشگاه ها و اساتید در این زمینه آنچنان که باید موفق نبوده است.  

برنامه «تهران 20» امشب (چهارشنبه 1 بهمن ماه) با حضور دکتر سید محسن دهنوی، نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد