امروز دوشنبه  5 خرداد 1399
تعداد بازدید : 99 - تاریخ خبر : 1399/01/20 - 12:19
ماجرای یک بوم و دو هوا رسانه‌های آمریکایی در ویروس کرونا

فواد ایزدی در برنامه «راز» شبکه چهار گفت: داروینیسم اجتماعی تاکید دارد که افراد ضعیف‌تر باید به نفع ثروتمندان از بین بروند؛ اگر دستگاه تنفسی از سالمندان جدا شده و به جوان‌ترها داده می‌شود مصداقی از همین نظریه در غرب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما ، فواد ایزدی در برنامه «راز» گفت: داروینیسم اجتماعی تاکید دارد که افراد ضعیف‌تر باید به نفع ثروتمندان از بین بروند؛ اگر دستگاه تنفسی از سالمندان جدا شده و به جوان‌ترها داده می‌شود مصداقی از همین نظریه در غرب است.

برنامه تلویزیونی «راز» شب گذشته با حضور فواد ایزدی، استاد دانشگاه با موضوع رسانه‌های کرونا زده و بحران ارتباطات به روی آنتن شبکه چهارسیما رفت. در این برنامه ابعاد ناگفته‌ای از عملیات رسانه‌ای دشمن در پرداخت متناقض به بیماری کرونا در ایران و غرب بیان شد.


نیویورک 18 میلیون جمعیت دارد اما تعداد کشته‌‌هایش بسیار بیشتر از ایران است
فواد ایزدی در این برنامه ضمن اشاره به بسته شدن صفحه توئیتر خود در روزهای اخیر گفت: در این صفحه مطالب خیلی خاصی نمی‌گذاشتم و فقط تعدادی از توئیت‌های خبرگزاری‌های رسمی و مشهور آمریکایی را به فارسی ترجمه می‌کردم. برای مثال آخرین مطلبی که گذاشتم مربوط به شلوغ شدن صف فروش اسلحه در آمریکا بود. همانطور که می‌دانید ایالات متحده آمریکا میلیون‌ها دلار هزینه می‌کند تا تصویری متفاوت را از آنچه که در درون این کشور است به جهان ارائه کند. باید بگویم که بیماری کرونا واقعا آبروی آمریکا را برده است. اکنون میزان مبتلایان و کشته‌ها در ایالت نیویورک که 18 میلیون جمعیت دارد بسیار بیشتر از همین آمار در کشورمان است.کمبود اقلام پزشکی و دیگر مواد نیز بسبار جدی است. به نظرم بیماری کرونا نمونه‌ای عینی و واضح برای موضوع افول آمریکا است که بنده و امثال من سالهاست روی آن کار می‌کنیم.

 


برداشتن دستگاه تنفسی از افراد مسن در آمریکا مصداقی از داروینیسم اجتماعی حاکم بر آن است

وی با اشاره به نظریه داروینیسم اجتماعی در آمریکا گفت: داروین نظریه‌ای دارد که می‌گوید در بین حیوانات آن موجودی که ضعیف‌تر است زودتر از بین می‌رود. عده‌ای این نظریه را در اجتماع نیز وارد کردند و گفتند آن کسانی که در جامعه ضعیف‌تر هستند زودتر از بقیه از بین می‌روند. برای مثال بیانیه می‌دهند با توجه به محدودیت تجهیزات پزشکی کسانی که ذهن کند دارند در اولویت نیستند یا افراد بالای 60 سال در اولویت نیستند؛ حال همین موضوع را با فرهنگی که در کشورمان وجود دارد مقایسه کنید. در کشورمان نسبت به افراد سالمند نگرانی بیشتری داریم و از احترام بسیار بیشتری در خانواده‌ها برخوردار هستند. همین دیدگاه باعث می‌شود که عده‌ای ماسک می‌دزدند، عده‌ای مواد غذایی و ... صحبت‌های فرماندار نیویورک واقعا عجیب بود و خبر از ناهمانگی عجیبی می‌داد که بین ایالات مختلف با دولت مرکزی دارد. به نظرم تمام این مشکلات به دلیل داروینیسم اجتماعی است. هر ایالتی که قوی‌تر است به راحتی پای بر ایالت ضعیف‌تر گذاشته و از رویش رد می‌شود.
این استاد دانشگاه در مورد برخورد آمریکایی‌ها با مهاجران چینی ساکن در این کشور گفت: عده‌ای از چینی‌ها بیش از 100 سال است که در آمریکا هستند اما متاسفانه دیدید که در روزهای اخیر چه رفتارهایی با آنان شد و به نظرم بانی اصلی آن خود ترامپ است. برای مثال دیدید که او نام ویروس کووید 19 را به ویروس چینی در یکی از سخنرانی‌هایش تغییر داده بود. این نگاه نژادپرستانه در داخل آمریکا نسبت به اقلیت‌ها وجود دارد و وضعیت فعلی آمریکا را رقم زده است.
ایزدی با اشاره به ساختار رسانه‌ای آمریکا گفت: ساختار رسانه‌ها در آمریکا مبتنی بر تعداد زیاد رسانه است؛ به عبارت بهتر تعدد رسانه‌ای زیاد است.

اما مالکان این رسانه‌ها 4-5 گروه بیشتر نیستند و در حقیقت انحصار رسانه‌ها در اختیار چند گروه خاص است. بسیاری از این مالکان رسانه‌های آمریکایی کسانی هستند که به رژیم صهوینیستی علاقه‌مند هستند و از منافع آن حمایت می‌کنند. اگر کمی به رفتار این رسانه‌ها دقت کنید می‌بینید که بسیاری از آنان وظیفه دارند که حتی رفتار نمایندگان دولتی آمریکایی را مدیریت کرده و آنان را به سمت و سویی که باید بروند هدایت می‌کنند. علاوه بر این درست است که رسانه‌ها متعدد هستند اما خروجی آنان یک چیز است.


ماجرای یک بوم و دو هوا رسانه‌های آمریکایی در ویروس کرونا
وی افزود: یکی از کارهایی که رسانه‌های آمریکایی باید انجام بدهند این است که باید کشور مخالف خود را به هر نحوی تخریب کنند. به عبارت دیگر اگر ما با آمریکا در جنگ هستیم باید چهره ایران سیاه‌نمایی شود. آنان همیشه به دنبال این هستند که مشکلات در ایران را برجسته و بزرگنمایی کنند. برای مثال در زمانی که مسئولیت ما مبتلا به کرونا می‌شدند می‌گفتند که دولت ضعیف عمل کرده است، حالا که آقای جانسون در بیمارستان است و وضعیت خوبی ندارد می‌گویند به شفافیت نگاه کنید.

 

تروریسم رسانه‌ای غرب با بیماری کرونا خنثی شد
ایزدی تاکید کرد: از این منظر می‌توان گفت که تروریسم رسانه‌ای وجود دارد و هدف آن ارائه چهره‌ای زشت از ایران است. این کار به آنان کمک می‌کند تا بتوانند قدم‌های بعدی را بردارند. آنان بسیار تلاش می‌کنند که دستاوردهای ایران را زیر سوال ببرند. برای مثال در روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشورمان که هنوز کشورهای اروپایی درگیر نشده بودند فرصتی برایشان فراهم شد که عملیات سخت رسانه‌ای انجام بدهند که البته این عملیات آنان اکنون خنثی شده است و خودشان هم درگیر کرونا شده‌اند.


مقایسه شرایط سیاسی اجتماعی ایران و آمریکا در روزهای کرونایی
او در مورد فعالیت رسانه‌های غربی علیه ایران گفت: به صورت کلی این رسانه‌ها چند مشکل اساسی با ما دارند؛ اولین مشکلشان این است که جمهوری اسلامی یک حکومت مردمی است و کسانی که مسئولیت دارند با رای مردم انتخاب شده‌اند. در حقیقت جمهوریتی در کشورمان وجود دارد که کمتر کشوری از آن برخوردار است. علاوه بر این حکومت ما سرویس‌هایی را به مردم می‌دهد؛ برای مثال اکثر مردم ایران بیمه دارند اما در آمریکا افراد خیلی زیادی هستند که هیچ بیمه‌ای ندارند. در ایران مرخصی استعلاجی وجود دارد اما در آمریکا غالبا چنین چیزی وجود ندارد. نیویورک تایمز ویدئویی از یکی از مدیران شرکت مک دونالدز گرفته بود که در آن می‌گفت اگر یک روز سرکار نیایم حقوقی نخواهم گرفت. مشکل سوم این است که بسیاری از گروه‌های سیاسی آنان با هم درگیر هستند. ممکن است فکر کنید که در ایران نیز احزاب سیاسی درگیری‌هایی دارند اما این اختلافات در برابر دعواهای آنان چیزی نیست.
وی در پایان بیان داشت: در برابر اقدامات دیپلماسی که آمریکایی‌ها انجام می‌دهند باید ما نیز اقداماتی انجام بدهیم که پاسخگوی آن باشد. باید طراحی‌هایی در دیپلماسی عمومی خود داشته باشیم که بتواند تاثیرگذار باشد. آمریکایی‌ها احساس می‌کنند که می‌توانند از ویروس کرونا به نفع خود استفاده کنند. در چنین شرایطی اگر شما اظهار مظلومیت کنید اتفاق خوبی رخ نمی‌هد چرا که طرف مقابل تشویق می‌شود که فشارها را افزایش دهد تا به زعم خود کار را تمام کند. باید بسته تبلیغاتی فکر شده و مناسبی طراحی شود که به دنیا اعلام کند که تحریم‌های اعمال شده غیرقانونی است و کشور تحریم‌کننده در این شرایط بیماری نیز حاضر نیست تحریم‌ها را متوقف کند.

باید اعلام کنیم که ایران قدرتمند است، تحت تحریم‌های غیرقانونی است و مردم دنیا که خود نیز درگیر کرونا هستند باید احساس کنند کشوری که درگیر تحریم‌ها است تا چه اندازه در برابر این ویروس با سختی روبه‌روست.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

فیروز کریمی؛ مربی شناخته شده فوتبال کشورمان مهمان امشب (پنجشنبه ۱ خرداد) برنامه شبانگاهی «شبگرد» است.

در آستانه روز جهانی قدس شبکه یک ویژه برنامه هایی را روی آنتن می برد.

پخش تواشیح «اسماءالحسنی» در شبکه کودک مورد توجه و تشکر رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) قرار گرفت.

رئیس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند رسانه ملی از حمایت بیشتر از مستندسازان با رشد 50 درصدی حق پخش در این دوره خبر داد.

تصویربرداری سریال «سلمان فارسی»، بعد از ماه مبارک رمضان در شهرک سینمایی نور ادامه خواهد یافت و بخش‌های تازه ای از فصل بیزانس سریال در این شهرک، تصویربرداری می‌شود.

در روزهای شنبه، یک شنبه، دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه 27 تا 31 اردیبهشت 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

ویژه برنامه رمضانی شبکه یک سیما شب گذشته میزبان یکی از مجریان صدا و سیما بود.

ویژه برنامه «دورهمی»، «کودک شو»، «کتاب باز» و «ویتامین خ» بعد از یک ماه روزه داری،میهمان خانه های شما خواهند بود.

قائم مقام شورای عالی قرآن از اقدام پسندیده شبکه مستند سیما در تولید و پخش زندگی نامه قاریان برجسته ایران و مصر قدردانی کرد.

در روزهای ابتدایی خرداد ماه که مصادف با روز جهانی قدس و آزاد سازی خرمشهر است؛ از ماجرای شهید غلامرضا رهبر گزارشگر رادیو آبادان در «رادیو آبادان» تا قتل‌عام و نسل‌کشی وحشیانۀ اسرائیلی‌ها در «بازمانده» همراه باشید.

مستند «ربای» روایتی از مبارزه یهودیان ضد صهیونیست علیه اسرائیل، چهارشنبه 31 اردیبهشت از شبکه افق پخش می شود.

در تعطیلات عید سعید فطر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

شیوه های درمان ناباروری در برنامه «انارستان» بررسی می شود

برنامه «جشن رمضان» شب گذشته میزبان دختران شهید حاج قاسم سلیمانی و خانواده شهید پورجعفری و شهید سرلک بود.

در آستانه عید سعید فطر، مسابقه «ایران» در ویژه برنامه ای 12 قسمتی قرار است هر شب لحظات شاد و مفرحی را برای مخاطبان رقم بزند.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

صدیقه کیانفر، بازیگر قدیمی، صبح امروز دوشنبه پنجم خردادماه در منزل شخصی خود به علت ایست قلبی درگذشت.

جدول شماره ٨۶ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

پویش قرآنی برنامه ویژه سحر شبکه یک سیما با استقبال گسترده مردم‌ ایران مواجه شد و تا مغرب شنبه ۲۹ ماه رمضان بیش از ۲ میلیون و ۵۵۴۸۲۰ نفر با شرکت در این پویش قرآنی ، ۴۲۳۰ مرتبه قرآن کریم را ختم کردند. 

تصویر برداری مجموعه تلویزیونی صفر بیست و یک به کارگردانی مشترک سیامک انصاری و جواد رضویان و تهیه کنندگی مهدی فرجی در تهران آغاز شد .

تصویر برداری مجموعه تلویزیونی صفر بیست و یک به کارگردانی مشترک سیامک انصاری و جواد رضویان و تهیه کنندگی مهدی فرجی در تهران آغاز شد.

ویژه برنامه های تعطیلات عید سعید فطر در شبکه چهار سیما وسال‌روز آزادسازی خرمشهر به شرح ذیل اعلام شد.

ارتباط زنده اینستاگرامی روابط عمومی صدا و سیما با سید مرتضی جوادی ،مجری برنامه سحرگاهی «مهمان خدا» عصر امروز ساعت 16 پخش می شود.

در تعطیلات عید سعید فطر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

برنامه «جمع ایرانی» به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر ، با 150 دقیقه برنامه زنده به صورت ویژه برنامه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

«روز خوش» ویژه برنامه صبحگاهی شبکه جهانی جام جم،  همزمان با عید سعید فطر، یک شنبه و دوشنبه ( 4 و 5 خرداد ماه ) از جام جم پخش می شود .

به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر؛ شبکه های سیما ویژه برنامه های متعدد و جذابی را برای پخش در نظر گرفته اند.

گیتی خامنه در برنامه «مکث» میزبان مرجان محسنیان سزاوار وکیلی که به بیماران کرونایی خدمت می کند، شد.


برنامه «جشن رمضان» در بیست و نهمین افطار ماه مبارک رمضان ( شنبه 3 خرداد ماه ) به مناسبت آزادسازی خرمشهر میزبان مادر شهید ۱۳ ساله خرمشهری بهنام محمدی و جمعی از فاتحان خرمشهر است.

جواد شیخ اکبری مدیرشبکه قرآن و معارف سیما از محل ضبط ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان شبکه بازدید کرد.

شبکه دو سیما به مناسبت عید سعید فطر و جشن بندگی و عبادت ویژه‌برنامه‌ها و آثار سینمایی و مستند مختلفی را برای بینندگان رسانه ملی آماده پخش کرده است.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد