امروز دوشنبه  23 تير 1399
تعداد بازدید : 379 - تاریخ خبر : 1399/01/06 - 11:36
سیما همراه با موج سریع تحولات ٩٨

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در یادداشت نوروزی از نقش سیما در سالی که گذشت و گام های رو به جلوی تلویزیون در سال ٩٩ سخن گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، در یادداشت دکتر مرتضی میرباقری آمده است؛

سال٩٨ برای همه همکاران ما در رسانه ملی یکی از مقاطع زمانی پر کار و همراه با اتفاقات تلخ و شیرین بود. در این میان، سیما توانست علی رغم فشارهای مالی و اقتصادی، هم برنامه های تولیدی خود را به حد مطلوب برساند و هم اینکه به اتفاقات مختلفی که در کشور رخ می داد، واکنش به موقع و مناسب نشان دهد.

ابتدا باید به برنامه‌های نوروزی تلویزیون اشاره کنم که موفقیت تازه ای را رقم زدند. طبق نظرسنجی مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما، این برنامه ها توانستند بیش از ۸۰ درصد مردم را به خود جذب کنند.

البته ایام نوروز، متأسفانه برخی از مناطق کشور عزیزمان با سیل مواجه شدند. در این حوادث نیز سیما تلاش کرد که درکنار مردم قرار گیرد و هم به بازتاب دقیق حوادث و اخبار و بسیج امکانات و فرصت های مردمی و حاکمیتی برای حل مسئله بپردازد و هم اینکه درباره چند و چون مسئله، آگاهی رسانی کند. در وانفسای سیل به گونه ای که حتی شبکه های امید و پویا هم برای کودکان و نوجوانان از مناطق سیل زده برنامه تولید و پخش کردند که یک اتفاق ویژه بود.

در ماه مبارک رمضان نیز به واسطه پخش برنامه های متنوع، سیما جشنواره ای برنامه های معنوی و سرگرم کننده را برای روزه داران عزیز فراهم کرد. به همین دلیل هم مانند ایام نوروز، استقبال بیش از 80 درصدی از برنامه های مناسبتی سیما حفظ شد.

در فصل تابستان همچنین ستاد طرح جامع تابستانی سیما تشکیل شد. این ستاد به خاطر غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان شکل گرفت و با همفکری و تلاش اعضای ستاد تلاش شد تا در تمام طول تعطیلات، مخاطب جوان و نوجوان هم به سرگرمی لازم دست پیدا کند و هم اینکه این سرگرمی توأم با آموزه ها و یادگیری مهارت های فرهنگی و اجتماعی باشد. به این ترتیب، سیما توانست خلاءهای موجود در حوزه اوقات فراغت را جبران کند و البته ماموریت این ستادها با اتمام تابستان پایان نیافت وهمچنان پویا هستند.

با آغاز ماه محرم و سوگواری ملت ایران برای سرور و سالار شهیدان، سیما نیز تبدیل به یک خیمه عزاداری در تمام ساعات شبانه روز شد. در روزها و شب های دهه اول محرم، سیما علاوه بر پخش مجموعه ای نمایشی مرتبط  با مفاهیم عاشورایی، تصاویر مختلف و متنوعی را هم از هیئت های بزرگ و مهم از سرتاسر کشور پخش می کرد.

در ایام برگزاری پیاده روی اربعین نیز سیما به مهمترین ستاد اطلاع رسانی درباره این گردهمایی بزرگ جهانی تبدیل شد. شبکه های مختلف سیما با بسیج همه امکانات و نیروی انسانی خود و همچنین ایجاد استودیوهای پخش زنده تلویزیونی در شهرهای مختلف زیارتی در عراق و در مسیر راهپیمایی، نقش بسزایی در انعکاس این رویداد عظیم داشت.

اما یکی دیگر از نقاط عطف کارنامه سیما در سال 98 حماسه بدرقه پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش بود. در این رستاخیز نیز سیما با استفاده از صدها نفر از نیروهای خودش در بخش های مختلف و پشتیبانی 10 واحد سیار، توانست سکانس تاریخی و ماندگار بدرقه سردار ملی را به رخ جهانیان بکشد و رکورد پخش زنده ١٢ ساعته آن تشییع بی نظیر در تهران را از خود بجای بگذارد.

با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی نیز سیما با رویکردی جدید و مطابق با نیازهای روز جامعه و نسل جوان به تبیین واقعیت های رژیم ستمشاهی و انقلاب اسلامی پرداخت. ازجمله برنامه های سیما در این جهت می توان به مجموعه مستند «در برابر طوفان 3»، «قصه های انقلاب»، «ترانه همیشگی»، «پلاک 57»، «دوران سیاه» و ... اشاره کرد.

یکی دیگر از اتفاقات مهم در سال 98 که سیما نقش مهمی در شکل گیری مطلوب آن داشت ، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بود. در این موقعیت نیز سیما کوشید تا هم شور و گرمای انتخاباتی ایجاد کند و هم به مردم کمک کرد تا بتوانند جریان ها و نامزدهای رقیب در انتخابات را بهتر بشناسند و از این طریق به انتخاب اصلح و درست نزدیک تر شوند.

در این دوره شبکه های سیما با تولید حدود ٢ هزار قسمت برنامه انتخاباتی حدود ۶۰۰ ساعت ویژه برنامه برای آگاهی و بصیرت بخشی در امر انتخابات روی آنتن بردند.

 با وجود تبلیغات گسترده رسانه های بیگانه برای عدم شرکت مردم در انتخابات اما در نهایت، با تلاش های رسانه ملی و ازجمله سیما، انتخابات به طور مطلوب برگزار شد.

اما کارویژه دیگر سیما در روزهای پایانی سال، مواجهه با ورود ویروس کرونا به کشور بود. در این مقطع نیز، تلویزیون چند کار عمده انجام داد. یکی از این کارها ارائه هشدارهای بهداشتی و پزشکی لازم جهت پیشگیری از ابتلا به این ویروس بود. سیما اصلی ترین منبع کسب اطلاع مردم درباره این بیماری بود. همان طورکه پزشکان و پرستاران دراین ایام با مجاهدتی ویژه برای سلامت جسم مردم تلاش می‌کنند همکاران ما هم برغم همه سختی‌ها کمر همت بسته اند تا علاوه بر صدها برنامه آگاهی بخش ،آموزشی و پیشگیرانه تخصصی درباره کرونا با برنامه‌هایی مفرح، سلامت روح و نشاط جمعی را نیز فراهم کنند. ضمن اینکه با تعطیلی مدارس برای کنترل شیوع ویروس کرونا، سیما مسئولیت آموزش به فرزندان کشور را نیز به عهده گرفت. طی این روزها، شبکه آموزش با همیاری شبکه چهار سیما، مدرسه تلویزیونی ایران را برای تدریس از راه دور و مجازی دانش آموزان راه اندازی کردند.

درمجموع، سال 98 یکی از دوره های موفقیت آمیز برای سیما محسوب می شود. برنامه ها و مسابقات استعدادیابی سیما در این مقطع به رشد ۲۰۰ درصدی رسیدند و توانستند مخاطبان بسیاری را جذب و راضی کنند.از جمله و موفق ترین شان مسابقه عصر جدید بود که پس از موفقیت در فصل اول، فصل دومش نیز روی آنتن رفته است.همچنین تولید و پخش سریال ها به طور منظم و مستمر انجام شد و در حال انجام است.

در این سال همچنین صنعت تولید سریال سازی با آغاز تصویربرداری عظیم ترین سریال تلویزیونی ایران «سلمان فارسی» دوباره احیا شد.

همچنین سریال حضرت موسی نیز به سریال «سلمان» خواهد پیوست و کار تصویربرداری اش آغاز می شود. در سال آینده همچنین بخش های خارجی سریال سلمان تصویربرداری خواهد شد.

مقدمات لازم برای ساخت بیش از ده سریال فاخر  نیز فراهم شده است که احتمالا کار تصویربردرای این سریال ها نیز در سال آینده آغاز خواهد شد. قرار داشتن دو سریال الف ویژه در مراحل مختلف تولید، گویای رشد و توسعه چشمگیر صنعت تولید سریال در سیماست.

تشکیل ستاد رسانه ای رونق تولید با دستور ریاست محترم سازمان یکی از دستاوردهای بزرگ سال ۹۸ رسانه ملی بود که با ایجاد هم افزایی بین دستگاه های مسوول و موثر و نیز مطالبه گری جدی تلاش کرد گام هایی اساسی در تحقق شعار سال بردارد و به لطف خدا توفیقاتی در فعال شدن سامانه مجوزها و شفافیت بدنبال داشت و توانست نقش یک مشاور و همراه را برای صاحبان سرمایه و کسب کار ایفا کند.

در این روزها حتی با وجود شیوع ویروس کرونا و برخی نگرانی ها برای سلامتی عوامل تولید مجموعه های تلویزیونی اما سیما با تدابیر خود، یعنی حضور پزشک و معاینه عوامل تولید و پیش بینی تمهیدات بهداشتی و پزشکی لازم مانع از تعطیلی کارها شده است.

نوروز ٩٩ با توجه به شرایط خاص پیش آمده جدول پخش متفاوت تری را می طلبد.

خوشبختانه تلویزیون با پخش سریال های پایتخت، کامیون، دوپینگ و میان بر  رنگ و بوی طنز و مفرحی دارد.بیش از ١٤٠ فیلم سینمایی ایران و جهان و پویانمایی هم در جدول پخش شبکه ها جانمایی شده است.علاوه بر مستندهای جذاب علمی و فوتبالی و حیات وحش مسابقات جذاب فراوانی همچون ایران، دستپخت، ۴۳۲۱ ، ۵ستاره ، برخط شو،هوش برتر مخاطبان را با خود همراه خواهد کرد. شبکه نسیم هم با تدارک دورهمی، کودک شو ، شکرستان ،نسیم آوا و ... با توجه به ماموریت خود برنامه ریزی ویژه ای برای نوروز دارد.

سیما در سال 98 با وجود همه تهدیدات و فشارهای خارجی برای ایجاد تفرقه و تنش در جامعه ایرانی اما با اقدامات و برنامه های خود قدرت بسیج کنندگی، سازمان دهی، و انسجام و وحدت ملی را در دستور کار خود قرار داد.

اما این روند با قدرت بیشتر در سال 99 نیز ادامه خواهد داشت. تولید سریال های سیما در سال آینده افزایش خواهد یافت و حدود 70 مجموعه تلویزیون تولید می گردد که بر اساس رویکرد جدید سازمان ٤٠ مجموعه ابتدا در فضای مجازی پخش خواهد شد.

ماه مبارک رمضان نیز نزدیک است و تدابیر لازم برای تولید سریال های رمضانی نیز اندیشیده شده که برخی از این آثار نیز طنز است.

در حوزه برنامه های فکری و ستادی و برنامه ریزی نیز علاوه بر تدوین دقیق برنامه سال٩٩ سامانه ثبت اطلاعات حوزه سیما در بخش های برآورد، طرح و برنامه، مراحل پیشرفت اجرایی برنامه ها، پرداخت اعتبارات پروژه ها و نیز سامانه مدیریت کمی و کیفی مجریان و کارشناسان و نیز ساماندهی برنامه های زنده از جمله اقدامات اساسی دیگر است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه نمایش، در جدول پخش تابستانی خود و مقارن با روز درگذشت مهدی آذریزدی،نویسنده و بازنویس خوب کشورمان و روز ملی ادبیات کودک و نوجوان و در ژانر منتخب این هفته به پخش "فیلم های کودک و نوجوان" می پردازد.

مستند «چشم توپخانه» با موضوع زندگی شهید جلیل خادمی، شنبه 14 تیرماه از شبکه افق پخش می شود.

برنامه «تهران 20» امشب (دوشنبه ۱۶ تیرماه) میزبان حجت الاسلام والمسلمین صادقی، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه با موضوع عمکلرد شوراهای حل اختلاف خواهد بود.

تفاهم نامه همکاری و آغاز تولیدات مشترک انیمیشن میان رؤسای مراکز پویانمایی صبا و پژوهش های اسلامی قم امضاء شد.

جواد شیخ اکبری در دیدار آیت الله اعرافی در قم درخصوص نحوه همکاری شورای معارف سیما و حوزه علیمه گفتگو کردند.

در روزهای پایانی این هفته با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

در سومین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

برنامه «کنکاش»، شنبه 14 تیر ماه با موضوع بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از جام جم پخش می شود .

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» در پنجمین  سفر خود بعد از شهر های  تبریز ، کرمان ، ایلام ، خراسان رضوی به استان مرکزی رفته است.    

 پانزدهمین قسمت برنامه تلویزیونی «انارستان» با موضوع آموزش عملی ماساژ به شیوه سنتی،  امروز چهارشنبه از شبکه افق پخش می شود.

سریال خارجی « لئوناردو» در شش قسمت از شبکه چهار سیما پخش می شود . 

مدیر شبکه جهانی جام جم، طی پیامی، در گذشت بانوی ادیب و فرهیخته سرکار خانم تاجماه آصفی شیرازی، همسر دکتر احمد مهدوی دامغانی را به وی تسلیت گفت .

احسان علیخانی در گفت‌وگویی که در فضای مجازی منتشر شد درباره ضبط فصل دوم برنامه تلویزیونی «عصر جدید» تاکید کرد به منظور سلامت شرکت کنندگان و تماشگران این برنامه ، تمام پروتکل‌های اعلامی ستاد ملی مقابله با کرونا از جمله ماسک اجباری در هنگام ضبط برنامه رعایت می شود.

 

سریال تلویزیونی «دارا و ندار» از این هفته هر شب روی آنتن شبکه افق می رود.

فصل نخست مجموعه انیمیشن سه بعدی «رویای رانندگی» به کارگردانی شین می سا وا از امروز یکشنبه  15 تیرماه ساعت 14 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

سید جلال طباطبایی بازیگر سریال «شب‌های برره» بر اثر سکته قلبی درگذشت.

قسمت بیست و یکم برنامه مصیر با حضور دکتر محسن اسماعیلی عضو مجلس خبرگان رهبری یکشنبه 22 تیر ماه ساعت 21 روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

با اعلام دبیرخانه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند، حسن غفاری، محمدحسین حیدری و سعید فرجی به عنوان داوران بخش عکس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند معرفی شدند.

رئیس سازمان بهزیستی در برنامه در انتهای الوند گفت: با راه‌اندازی سامانه شفافیت، تمام اموال و املاک سازمان بهزیستی در دسترس عموم است و روز گذشته گزارش مالی سال 98 را هم منتشر کردیم.

اصغر احمدپور، تهیه‌کننده برنامه نردبان شبکه مستند توضیحاتی در مورد تغییرات فصل جدید برنامه داد و گفت: گفت‌وگوهای اختصاصی با مستندسازان مشهور دنیا خواهیم داشت.

شبکه مستند در قسمت جدید مجموعه «دوران» با پخش مستند «ما بسیاریم» به موضوع حضور نظامی آمریکا در کشورهای دیگر می‌پردازد.

مجموعه «ستارگان روی زمین» به تهیه کنندگی و کارگردانی سید مجید احمدی طارمی در سه قسمت  حدود  20 دقیقه ای روی آنتن شبکه مستند می رود .

مشروح دیدار تصویری رهبر انقلاب با نمایندگان مجلس یازدهم امشب از شبکه یک پخش می شود.

برنامه جشنواره کارآفرینی میزبان یک زوج کارآفرین است که با پخش فیلم در تاکسی کسب درآمد می کنند.

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» امشب ( یکشنبه 22 تیرماه ) میزبان سپیده خداوردی بازیگر سینما و تلویزیون و امیر تاجیک خواننده کشور مان خواهد بود.

در مجموعه مستند «مرز پرگهر» امشب با ارگ راین، دومین بنای خشتی بزرگ جهان آشنا می شویم.

مستند «در پناه آتش» امروز از شبکه یک پخش می شود.

حجت الاسلام آذربایجانی، نویسنده کتاب «درآمدی بر روانشناسی دین» در برنامه چراغ مطالعه گفت: برخی روانشناسان تصور می‌کنند که دین با روانشناسی تضاد دارد در صورتی که واقعیت این نیست. اگر با نگاهی عالمانه به تعریف دین و تعریف روانشناسی نگاه کنیم می‌بینیم که با هم مخالفتی ندارند. 2 چارچوب متفاوت دارند اما در جاهایی هم‌پوشانی هم دارند.

برنامه «به خانه بر می گردیم» به مناسبت " روز عفاف و حجاب"، موضوع هفتگی خود را زندگی عفیفانه نامگذاری کرده است و با دعوت از کارشناسان ، پخش فیلم های کوتاه ،نماهنگ و.... پیرامون این موضوع برای مخاطبان صحبت خواهد کرد.

پنجمین قسمت ویژه‌برنامه‌ی «+چرخ» ساعت 19 امروز، یکشنبه 22 تیر، با بررسی به‌روزترین اطلاعات درباره‌ی شیوع ویروس کرونا روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد