امروز شنبه  5 مهر 1399
تعداد بازدید : 240 - تاریخ خبر : 1398/12/10 - 13:22
گام دوم از گام دوم می‌گوید
رقیبمان خودمان باشیم/ هر روز بهتر شویم

دکتر ابراهیم سوزنچی: رویان و امثال آن سمبل بخش‌هایی هستند که مثل بقیه جامعه فکر نمی‌کنند و تفکر «ما می‌توانیم از خودمان چیز جدیدی ارائه بدهیم» را دارند. این تفکر باید در همه دانشگاه‌های ما رسوخ کند.  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، بخش دیگری از برنامه گفتگومحور گام دوم با موضوع «بررسی ابعاد بیانیه گام دوم» جمعه شب 9 اسفند ماه سال 1398 روی آنتن این شبکه رفت.

مهمانان این برنامه دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی‌شریف و محمد خانی کارشناس بودند و حسن نیلی مجری بود.

سوزنجی در ابتدای برنامه گفت: بیانیه گام دوم مانیفستی است که نباید به منحصر به چند صفحه متن خود بیانیه شویم و باید بخش‌های زیادی از آن را با صحبت‌های قبلی مقام معظم رهبری تفسیر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: رهبری علم را به science تقلیل نمی‌دهند و منظورشان مفهوم گسترده‌تری از علم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در ادامه اظهار کرد: از نظر مقام معظم رهبری فناوری و دانش‌های تجربی و غیر تجربی و فلسفه و علومی که بیشتر تجویزی هستند تا توصیفی نظیر علوم انسانی که راه رسیدن به قله را به ما نشان می‌دهند و بنابراین برای ما تجویز می‌کنند، همگی جزو علوم هستند.

وی تصریح کرد: در نگاه مقام معظم رهبری علم فضای معرفتی گسترده‌تری است.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی به دقت مقام معظم رهبری در انتخابات و کاربرد واژه‌ها تأکید کرد و گفت: رهبری عبارت عقب‌ماندگی را به هیچ‌وجه قبول ندارند. ایشان معتقد است ما عقب نماندیم، بلکه عقب نگه داشته شده‌ایم.

وی عوامل عقب نگه داشته شدن ما را قدرت‌های خارجی از طریق ایجاد وابستگی و استبداد و استکبار و اقتصاد نفتی کشور دانست.

ابراهیم سوزنچی: بیانیه گام دوم مسیری را نشان می‌دهد که چگونه بتوانیم از عقب نگه داشته شدن در بیاییم

سوزنچی تصریح کرد: بیانیه گام دوم مسیری را نشان می‌دهد که چگونه بتوانیم از عقب نگه داشته شدن در بیاییم.

وی مطرح کرد: ما با انقلاب اسلامی به استقلال رسیدیم بنابراین قدرت‌های خارجی را که مانع استقلال ما می‌شوند از مرزهای جغرافیایی‌مان عقب رانده‌ایم. با جمهوری اسلامی و نظام اسلامی هم سیستم استعمار و استکبار را به هم زدیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در خصوص اقتصاد نفتی که یکی از عوامل عقب نگه داشته شدن ماست اشاره کرد: هنوز نتوانسته‌ایم این عامل را مانند سایر عوامل از بین ببریم. مقام معظم رهبری از سال 1373 بر عدم وابستگی اقتصاد کشور به نفت و جلوگیری از اقتصاد نفتی به رئیس دولت وقت تأکید کردند، اما از سوی دولتمردان نادیده گرفته شد.  

خانی اقتصاد نفتی را رابطه علم و استعمار دانست.

وی افزود: استعمار غالباً تحقق اهدافش را نه از طریق سیاسی و نظامی بلکه از طریق اقتصادی دنبال می‌کند. یکی از مهم‌ترین پایه‌های استعماری علم اقتصاد وابسته است.


ابراهیم سوزنچی: شاه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی است

سوزنچی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری حدود یک دهه است سال‌ها را با عناوین اقتصادی نامگذاری و به انحای مختلف بر اقتصاد تأکید می‌کنند، مطرح ساخت: این امر نشان دهنده اهمیت اقتصاد است که اگر نتوانیم مسأله اقتصاد را حل کنیم شاید نتوانیم بقیه مسائل را حل کنیم. ضمن اینکه شاه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی است.   

وی تصریح کرد: در حال حاضر مهم‌ترین ابزارهایی که استعمارگران استفاده می‌کنند ابزارهای اقتصادی و تحریمی است.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری اظهار کرد: اقتصاددان‌های سنتی و کلاسیک معتقدند برای اینکه هر رفتار و حرکتی اتفاق بیفتد انگیزه لازم است و سیستم باید این انگیزه را ایجاد کند.   

وی در ادامه افزود: عامل دیگر توانمندی است. ضمن اینکه موانع را هم باید در نظر گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: قبل از انقلاب اسلامی انگیزه‌ها را کور می‌کردند و جلوی توانمندی‌ها را می‌گرفتند و موانع هم ایجاد می‌کردند.

وی با نظر به بیانیه گام دوم خاطرنشان ساخت: در این بیانیه علت اینکه مقام معظم رهبری به جوانان تأکید می‌کنند به خاطر انگیزه، انرژی و توانمندی آنهاست.

سوزنچی در ادامه گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی موانع از کشور بیرون رانده شدند، اما کماکان هستند. در عین حال جوانان با انگیزه، انرژی و توانمندی‌شان قادر به رفع این موانعند.

محمد خانی: اساساً ما آنچه را که بسته‌بندی و از خارج وارد نشده باشد نمی‌بینیم

خانی با اشاره به ذهنیت استعمارزده اظهار تأسف کرد: اساساً آنچه را که بسته‌بندی و از خارج وارد نشده باشد نمی‌بینیم.

وی بیان کرد: مدیران و متفکران و بسیاری از مردم دستاوردهای ما را در رویان، هسته‌ای، موشکی و صنایع دفاعی شاخصه پیشرفت در علم و تولید علم نمی‌دانند و تولید علم را در میزان ظرفیت دانشگاه‌ها و تعداد مقالات دانشگاهی می‌دانند.

سوزنچی اشاره کرد: رویان و امثال آن سمبل بخش‌هایی هستند که مثل بقیه جامعه فکر نمی‌کنند و تفکر «ما می‌توانیم از خودمان چیز جدیدی ارائه بدهیم» را دارند. این تفکر باید در همه دانشگاه‌های ما رسوخ کند.

وی در ادامه گفت: ما باید خودمان رقیب خودمان باشیم و هر روز بهتر شویم.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری در خصوص موانع توضیح داد: موانع شامل موانع فکری و ساختارها و قوانین هستند. برای حذف موانع باید قالب‌شکنی فکری و ساختاری اتفاق بیفتد.

وی قالب‌شکنی فکری را تغییر تفکر «ما نمی‌توانیم» به تفکر «ما می‌توانیم» و قالب‌شکنی ساختاری را تغییر قوانین دست و پاگیر در تولید و وضعیت صنعتی کشور و تبدیل کشور از واردکننده و مونتاژکننده به تولیدکننده بیان کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف نیروی محرک پیشرفت کشور را روحیه جهادی برای شکستن ساختارها و یافتن راه‌های میانبر دانست.
 
وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری با بیانیه گام دوم به دنبال انقلاب دوم در انقلاب موجود است.

سوزنچی در خصوص گام دوم اظهار کرد: گام دوم هم امید می‌دهد و هم هشدار.

وی پیرامون هشدار در گام دوم بیان کرد: اگر جوانان واقعی به میدان نیایند و کارها را به دست نگیرند آقازاده‌ها جایشان را خواهند گرفت.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری مرزبندی با دشمن و حفظ استقلال را از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و هشدار داد: با توجه به بیانیه گام دوم اگر حواسمان جمع نباشد همین دستاوردها هم از دست می‌روند. چنانچه اگر برای تغییر یک‌سری ساختارها جهادی کار نکنیم به سمت استحاله شدن پیش می‌رویم.

خانی در پایان گفت: یکی از مهم‌ترین نکات گام دوم دعوت جوانان است به اینکه خود جوانان وسط میدان بیایند و مسأله را تشخیص بدهند و به راهکارها فکر کنند.         

 انتهای پیام/ن
 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در چهلمین سالگرد دفاع مقدس و به منظور گرامی داشت یاد و خاطره هشت سال دفاع مقدس و ارج نهادن به مقام شامخ شهدا و قدردانی از جانفشانی ها و رشادت های یادگاران هشت سال دفاع مقدس شبکه های سیما ویژه برنامه هایی متناسب با این ایام پخش می کنند.

در روزهای پایانی این هفته با فیلم های سینمایی شبکه های سیما که تداعی کننده هشت سال دفاع مقدس است، همراه باشید.

 مجید زین العابدین مدیر شبکه یک در پی درگذشت فخرالدین عبادتی مشاور اجرایی و رییس دفتر این شبکه پیام تسلیتی صادر کرد.

قسمت های شانزدهم و هفدهم مسابقه تلویزیونی «میدون» با معرفی شش ایده کارآفرینی از جمله کسب و کار زندانیان روانه آنتن شبکه سه سیما می شود.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت فخرالدین عبادتی مشاور اجرایی و رییس دفتر شبکه یک سیما را تسلیت گفت.

برنامه «تهران ۲۰»شبکه پنج سیما، امشب ( 26 شهریورماه ) به مناسبت روز ملی اورژانس و فوریت‌های پزشکی میزبان رییس اورژانس کشور می شود.

دروس قرانی دو مقطع متوسطه اول و دوم از 29 شهریور در مدرسه تلویزیونی شبکه قرآن و معارف سیما روی آنتن می رود.

برنامه تلویزیونی «دست خط» این هفته جمعه 28 شهریور ماه ساعت 16:30 در آستانه شروع هفته دفاع مقدس میزبان امیر سرتیپ عبدالعلی پورشاسب  معاون قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)  می شود.

«روایت حبیب» به مناسبت گرامیداشت هفته‌ دفاع مقدس از امشب ساعت ۲۲.۱۵ به مدت یک هفته روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

محمدحسین حرمی از مدیران پیشکسوت سازمان صداوسیما بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.

برنامه «تهران ۲۰» شبکه پنج سیما، امشب ( دوشنبه 31 مهرماه) به بررسی و تحلیل موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان ، مشکلات و اقدامات رفاهی صندوق بازنشستگی کشور می پردازد.

مدیر شبکه پنج سیما، قائم مقام و مدیر گروه اجتماعی و مدیر گروه تهران و شهروندی این شبکه با سردار محمدحسین حمیدی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ دیدار کردند.

در سه روز پایانی تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های یک، دو، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران از دست اندرکاران برنامه ستاره‌ها قدردانی کرد.

ویژه برنامه تلویزیونی «لاجورد» با موضوع تاریخچه‌ای از لایه‌های فساد در دوره پهلوی، چهارشنبه 26 شهریور از شبکه افق پخش می‌شود.

 

شبکه دو سیما امسال همایش شیرخوارگان حسینی را بدون حضور مادران و نوزادان از طریق امواج تلویزیونی از تهران و مشهد پوشش خواهد داد.

در آخرین روزهای مرداد ماه با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «نقد سینما» شبکه پنج سیما این هفته جمعه ساعت 22 به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع ) به بررسی آثار عاشورایی در سینمایی ایران می پردازد .

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارشنبه  29 مرداد ماه، هر شب از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

برنامه گفتگو محور «حس مشترک» در ایام محرم و صفر از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 شبکه سلامت برای نکوداشت روز پزشک ویژه برنامه هایی تدارک دیده است.

مرحله نهایی مسابقه قرآنی تلویزیونی «اسرا»، با کشف ۱۸ استعدادقرآنی کشور به پایان رسید .

همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شبکه پنج سیما با برنامه‌های ویژه ی مذهبی، میزبان عزاداران حسینی(ع) می شود.

حال و هوای متفاوت آنتن شبکه نسیم در ایام عزاداری را به تماشا بنشینید.

ویژه برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مستند به مناسبت ماه محرم از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه‌برنامه «تکیه‌خانه» را در قالب (MC)و به صورت ترکیبی روانه آنتن می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش در آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با بیان اینکه جوامع برای داشتن سر زندگی و پویایی باید توانمندی مواجه با تغییرات را داشته باشند، گفت: در شرایط ویروس کرونا ایران سراسر مدرسه شد.

 آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران برگزار شد.

شورای معارف سیما در اطلاعیه ای جزئیات برنامه های مختلف حسینیه تلویزیونی ایران را که از تمامی شبکه های تلویزیون در دهه اول محرم پخش می شود، اعلام کرد. 

 

جدول شماره ۲۰مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

هشتمین قسمت برنامه تاریخی"سرچشمه" به بازخوانی تاسیس و ماهیت سپاه بدر پس از انقلاب اسلامی می‌پردازد. 

برنامه "نقدسینما" این هفته با یک پرونده جدید و گفتگوی ویژه با موضوع سینمای دفاع مقدس روی آنتن می رود. 

جدول شماره ۱۹ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

با توافق صورت گرفته با شرکت سینمایی نور تابان وابسته به بنیاد مستضعفان شهرک سینمایی نور در اختیار پروژه سریال سلمان فارسی قرار گرفت.

دومین قسمت از فصل پانزدهم برنامه «زاویه» به بررسی ایده علم بومی اختصاص خواهد یافت و از قاب شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

برنامه تهران۲۰ امشب ساعت 20 میزبان دکتر حسینعلی شهریاری "رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی" و دکتر حسین کرمانپور "مدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی" است. 

 مجید زین العابدین مدیر شبکه یک در پی درگذشت فخرالدین عبادتی مشاور اجرایی و رییس دفتر این شبکه پیام تسلیتی صادر کرد.

مستند «یکی از ماه» درباره فعالیت های علی سلطان زاده و کارآفرینی او برای معلولان، جمعه این هفته از شبکه افق پخش می‌شود.

مستند «در پس غبار» درباره اسنادی پیرامون پشتیبانی بی سابقه قدرت های جهانی از رژیم صدام هنگام جنگ با ایران، جمعه 4 مهرماه از شبکه افق پخش می شود.

ششمین قسمت مجموعه «یونیفورم» با موضوع خاطرات و فعالیت‌های حرفه‌ای اسدالله معنوی از فرماندهان ارتشی در دوران جنگ، پنجشنبه این هفته از شبکه افق پخش خواهد شد.

هفدهمین قسمت مجموعه «نقطه های برجسته» با حضور روح الله رستمی از قهرمانان پارالمپیکی کشورمان، سوم مهرماه از شبکه افق پخش خواهد شد.

مستند «قرص ماه» روایتی از زندگی جهادگر شهید دکتر محمد تقی فقیهی، پنجشنبه شب از شبکه افق پخش خواهد شد.

مستند «در جستجوی پلنگ ایرانی» پیرامون تلاش یک گروه از محققان پلنگ طی 6 سال برای یافتن این گونه جانوری، پنجشنبه این هفته از شبکه افق پخش می‌شود.

مستند «بارش آفتاب» درباره زندگی سه برادر شهید، پنجشنبه این هفته از شبکه افق پخش می‌شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد