امروز جمعه  22 فروردين 1399
تعداد بازدید : 73 - تاریخ خبر : 1398/12/04 - 13:42
دغدغه افزایش مخاطب، دلیل تعدد جشنواره ها

«شب تئاتر» در  بیست و چهارمین برنامه از سری جدید خود، شنبه 3 اسفند، با اجرای منوچهر اکبرلو و موضوع « تعداد جشنواره های تئاتر» میزبان مهدی شفیعی، مدیر کل سابق هنرهای نمایشی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ شفیعی در ابتدا در مورد کارکرد جشنواره ها توضیح داد : از منظر تولید کنندگان جشنواره یک کارکرد می تواند داشته باشد و از منظر مخاطبان کارکرد دیگری ممکن است داشته باشد. مخاطبین می توانند یک رکن کارکردی جشنواره ها هم باشند. جشنواره ای که مخاطبش را مشخص نکند یا مخاطبش را از دست بدهد، بخشی از کارکردش دچار اختلال شده است. در گستره ای وسیع تر، در اتمسفر برگزاری جشنواره و تاثیراتی که بر آن می تواند بگذارد، جشنواره کارکردهای ویژه ای دارد.
من به شخصه با اکثر جشنواره هایی که داریم موافق هستم. تمام آنها با اهداف مشخص و کارکردهای ویژه، از ابتدا تصمیم به برگزاریشان گرفته شده است.
وی در ادامه  از دیگر گونه های اجرا به عنوان یکی از کارکردهای خوب سال های اخیر جشنواره تئاتر فجر نام برد و آن را موجب افزایش مخاطبان فجر دانست.

تئاتر می تواند در جشنواره به همه گستره های خود بپردازد
شفیعی ادامه داد: وقتی به تئاتر نگاه جشنواره ای داریم، این نگاه صرفا به آن اتفاق استاندارد که در سالن یا یک مکان مشخص برگزار می شود محدود نمی شود. تئاتر ما چه به لحاظ ژانری و چه موضوعی گستره وسیعی دارد که اتفاقا در جشنواره می تواند به همه گستره های خود بپردازد.

کاهش کیفیت تولیدات، از معایب تعدد جشنواره ها
فاتح بادپروا، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان، مهمان تلفنی برنامه در مورد تعدد جشنواره ها گفت: هر جشنواره ای مزایا و معایبی دارد. از مزایای جشنواره ها ، چه صحنه ای و چه خیابانی، شور و شوق و حضور هنرمندان شهرستانها، دیده شدنشان، ورودی های ناچیزی که متاسفانه بعضی جشنواره ها به گروه ها می دهند، فعال بودن و به نوعی کسب درآمد گروه های تئاتری، ارتباط گرفتن مردم با تئاتر را می توان نام برد.اما طرف مقابل این قضیه خود تئاتر است که افت می کند و کیفیتها پایین می آید. مخصوصا در حوزه تئاتر خیابانی، تعدد جشنواره ها، باعث می شود گروهها کارها را ظرف چند روز، بدون هیچ کیفیتی، آماده کنند و هر جشنواره ای باشد میروند. این قضیه در حال تکرار شدن است و این آسیب زیادی به خود تئاتر خواهد زد. دیگر چیزی به اسم اندیشه، تخصص، گونه های بیشتری که در تئاتر دنیا تجربه می شود و تخصصی که ما باید در جشنواره خصوصی مثل مریوان شاهدش باشیم کمتر اتفاق می افتد و این از معایب تعدد جشنواره هاست که گریبانگیر تئاتر ایران شده است. از این مهمتر، برگزاری جشنواره ها توسط وزارتخانه هایی مانند بهداشت است که البته بسیار اتفاق بهینه و خوبی است، اما من احساس می کنم که این جشنواره ها گاهی فقط برای پر کردن آمار اداری آنهاست و کارکرد آنچنانی حتی برای مخاطبشان هم ندارند. اگر مرکز هنرهای نمایشی یا دولت، ساماندهی کلی جشنواره های ایران را به دست بگیرد و جشنواره هایی که چه از لحاظ مخاطب و چه از لحاظ نیروهای تخصصی تئاتر کارکرد خوبی نداشته اند را به نوعی جمع بندی و جمع آوری کنند، می توانند این پول هایی که شرکت ها و ارگانهای دیگر برای تئاتر هزینه می کنند به اجرای عمومی تئاترها و جشنواره های ماندگار بدهند.

جشنواره فرصتی است که ما مخاطبان بیشتری را به سالن ها بیاوریم
شفیعی درباره نگاه موافقش به جشنواره توضیحات بیشتری داد: ما به عنوان نهاد بزرگ تئاتر که در دهه اخیر به لحاظ کمی و کیفی گسترش یافته ایم، دغدغه افزایش مخاطب برای تئاتر را داریم. من کاملا موافقم که نظام تولید و عرضه ما، مخصوصا در شهرستان ها، به شدت معیوب است. اما ما نباید اینگونه فکر کنیم که تمام کارهای ما مخاطب خودش را دارد و ما دیگر نیاز به تبلیغ و رسانه و جشنواره نداریم و باید هزینه را برای تولید بگزاریم. برگزاری جشنواره ها برای اطلاع رسانی به جامعه، که بدانند تئاتری وجود دارد به شدت اثر گذار است. جشنواره فرصتی است که ما مخاطبان بیشتری را به سالن ها بیاوریم.
وی در مورد عدم پرداخت به موقع کمک هزینه های جشنواره ها گفت: یکسری جشنواره هاست که مرکز هنرهای نمایشی برگزار میکند مثل تئاتر عروسکی و تئاتر فجر، که بودجه ی آنها مشخص است.اما عمده جشنواره ها را به لحاظ اعتباری مرکز پشتیبانی نمیکند. اتفاقا ما باید از پای کار آمدن دستگاهای دیگر برای برگزاری جشنواره ها استقبال کنیم. اینطور نیست که فکر کنیم که اگر آن دستگاه این پول را هزینه برگزاری جشنواره نکند هزینه تئاتر خواهد کرد. اینها برای تئاتر آورده محسوب می شوند.

«شب تئاتر» از مجموعه «شب های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که شنبه ها ساعت 23 به صورت زنده روی آنتن می رود. تهیه کنندگی این برنامه را امین اشرفی بر عهده دارد و سردبیری و اجرای آن را منوچهر اکبرلو عهده دار است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز یک شنبه ۱۷ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

شبکه های رسانه ملی در شب میلاد مهدی موعود(عج) با سردادن ندای یا صاحب الزمان الغوث و الامان با پخش همزمان دعای فرج(الهی عظم البلاء)راس ساعت ٢١ و مراسم احیای نیمه شعبان را تقدیم عاشقان و منتظران می کنند.

در روز جمعه 15 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز پنج شنبه 14 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز شنبه ۱۶ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

همزمان با شب میلاد با سعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی علیه السلام، مجموعه تلویزیونی نون خ 2 از شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

در روز پنج شنبه ۲۱ فروردین ۹۹ و روز ولادت حضرت ولی عصر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

معاون سیمای رسانه ملی تاکید کرد : نوروز امسال تلویزیون با بیش از نود درصد بیننده ، بیشترین مخاطب را طی یک دهه گذشته داشته است.

در روز جمعه ۲۲ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

مسابقه هیجان انگیز «برخط شو-شهربازی» به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی و کارگردانی امیراصانلو بازی «اسم فامیل» نوستالژی دهه شصتی‌ها را با تکنولوژی نسل جدید تلفیق کرده است.

شبکه یک سیما به مناسبت نیمه شعبان فیلم سینمایی زندانی‌ها را بجای نون خ پخش می کند.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

با تکمیل مراحل پس تولید سریال نون خ ۲ ، این سریال طنز از جمعه ۲۲ هرشب ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن شبکه یک می رود . 

در روز جمعه ۲۲ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

جدول شماره ۴۱مدرسه تلویزیونی روز پنج شنبه ۲۱ فروردین اعلام شد.

امشب ساعت ٢١ شبکه های سیما، یک همدلی بزرگ را ثبت کردند.

شبکه یک سیما به مناسبت نیمه شعبان فیلم سینمایی زندانی‌ها را بجای نون خ پخش می کند.

ویژه برنامه «سلام» به مناسبت نیمه شعبان، امشب بیستم فروردین از شبکه افق پخش می‌شود.

 بیست و هفتمین مراسم سالگرد شهید آوینی شهید اهل‌قلم ، امسال از قاب تلویزیون و با عنوان «میراث مرتضی» برگزار می شود.

مستند «عشق یعنی ... » به مناسبت سالگرد شهادت شهید علی صیاد شیرازی امروز چهارشنبه 20 فروردین ماه ساعت 22:30 از شبکه پنج سیما پخش می شود. 

در روز پنج شنبه ۲۱ فروردین ۹۹ و روز ولادت حضرت ولی عصر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در برنامه «عصر» شبکه افق گفت: احتمال طبیعی بودن ویروس کووید19 کم و دست‌ساز بودنش توسط بشر بالاست، زیرا این احتمال با نوع کارکرد این ویروس که مردم را از عرصه دنیای حقیقی به عرصه دنیای مجازی سوق می‌دهد قوی‌تر می‌شود.

مجموعه مستند «دریبل» با موضوع افشای پشت پرده‌های فوتبال و رابطه سیاست، جامعه و اقتصاد در فوتبال از شبکه سه سیما روی آنتن خواهد رفت.

مجموعه برنامه تلویزیونی «میراث مرتضی» با محوریت برنامه روایت فتح و به مناسبت سالروز شهادت سید مرتضی آوینی، از شبکه افق پخش خواهد شد.

فاطمه زمان، دکتر کتایون برجیس و سمیه سادات موسوی ، جمعه 22 فروردین ماه ( 10 آوریل 2020 ) در خانه مهر همراه شما هستند .

بحران‌های آخرالزمانی و نیاز به ظهور منجی موعود سوژه «راز» شبکه چهار شد.

وجیح اله چشمه سری و مریم فرضی، جمعه 22 فروردین ماه ( 10 آوریل 2020 ) ، میهمانان روز خوش می باشند .

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد