امروز پنج شنبه  21 فروردين 1399
تعداد بازدید : 154 - تاریخ خبر : 1398/11/30 - 15:20
جواد موگویی در «شب روایت» گفت:
برای روایت درست سیل، من کوچه به کوچه در پلدختر میچرخیدم

جواد موگویی مهمان برنامه ی «شب روایت» گفت: وقتی سیل و زلزله می آید هر کسی هر جایی هست باید بیاید اما در سیل بهترین کمکی که میشد انجام داد این بود که روایت کنم.من در سیل لرستان سعی میکردم لحظه به لحظه را بنویسم یعنی ممکن بود فردا شرایط بهتر یا بدتر شود.در بحران لحظه به لحظه شرایط فرق میکند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ بیست و هشتمین برنامه ی شب روایت که در شامگاه سه شنبه شب 29 بهمن پخش شد با حضور جواد موگویی نویسنده و پژوهشگر و روایتگر سیل استان لرستان و خوزستان در فرودین ماه 98 به موضوع روایت بحران و بحران روایت اختصاص داشت.
جواد موگویی در پاسخ به این سوال که چرا کسی که کارش کتاب نوشتن و ساخت مستند است سر از روایت نگاری بحران درمی اورد توضیح داد:اینکه چرا من وارد شدم خب کسی نبود و وقتی سیل و زلزله آمد هر کسی هر جایی هست باید بیاید اما در سیل بهترین کمکی که میشد انجام داد این بود که روایت کنم.
روز 14فروردین بعد از 30ساعت از سیل ،من به پلدختر رسیدم .ساعت دوازده و نیم ظهر شروع به کار کردیم و رفتیم ببینیم در شهر چه خبر است و رسیدم به محله های سازمانی و عکس گرفتم و اولین پست را در صفحه ام با این محتوا که اینجا "آب نیست،برق نیست ..."گذاشتم برای این پست چون اصلا اینترنت نبود از بچه های سپاه یک موتور گرفتم و 50کیلومتر به سمت اندیمشک آمدم و بعد از این پست به دلیل نبود اینترنت هیچ خبری از صفحه ام نداشتم.ظهر ها کار میکردیم و شب ها به همین صورت موتور یا ماشین میگرفتم و حدودا 30تا40 کیلومتر به سمت اندیمشک می امدم تا انتن بیاید و بتوانم در صفحه ام پست بذارم و چون وقت نداشتم فقط میدیم که پست ها بازخورد خوبی داشته و نظر های زیادی زیر پست ها می آمد .بعد از آن فهمیدم من روایتگر اول در سیل هستم و سایتهای خبری زیادی از پست ها و روزنوشت هایم استفاده میکردند.من در پل دختر نمیدانستم چه اتفاقی در صفحه ی من افتاده و مردم می آمدند و میگفتند من با پست شما به اینجا آمده ام .من برای اینکه بتوانم این روایت ها را بنویسم کوچه به کوچه در پلدختر میچرخیدم.
این نویسنده و روایتگر در خصوص ویژگی های روایت خود افزود:به نظرم اولین چیز صداقت است و این به آن معنا نیست که مصلحت ها را نبینی .من سعی میکردم لحظه به لحظه را بنویسم یعنی ممکن بود فردا شرایط بهتر یا بدتر شود.در بحران لحظه به لحظه شرایط فرق کند و بعضی ها میگفتن شما دارید سیاه نمایی میکنید و ما آمدیم ودیدیم اوضاع خوب است. در این شرایط خب نگار باید قلمش بلرزد و مواظب باشد چه مینویسد.تجربه ی من برای روایت بحران از حادثه ی پلاسکو بود که من 9 روز کامل در قرنطینه ی پلاسکو بودم و فیلم میگرفتم  و از آنجا تجربه گرفتم و تجربه ی اندک روزنامه نگاری هم به من کمک کرد.
جواد موگویی در باره ی سیل بلوچستان و حساسیت کم جامعه نسبت به این سیل اظهار کرد:من در سیل بلوچستان هم روایت مینوشتم اما حساسیت مردم نسبت به این سیل کم بود در حالی که من معتقدم این سیل نسبت به سیل لرستان بدتر بود و اینجا عقبه ی معیشتی مردم کامل از بین رفت.
جواد موگویی در برنامه ی شب روایت در خصوص حوزه ی کاری خود اینکه مستند ساز است یا نویسنده ی کتاب گفت:من روایتگر هستم و تاریخ انقلاب در دهه ی 60 را روایت میکنم .من هم فیلم میسازم هم کتاب مینویسم .فیلم تاثیر زیادی دارد اما کتاب در تاریخ می ماند من علاقه ای به مستند سازی ندارم اما مجبور هستم که با مخاطب پیش روم.سوژه هایی که من انتخاب کردم نه فیلمی درباره شان بود و نه کتابی.در مورد بعضی موضوعات در دهه ی 60 مثل شهادت دکتر حسن ایت حتی یک ویژه نامه هم نبود و من این منبع را با مصاحبه ها تولید کردم.
«شب روایت» به تهیه کنندگی حسین شاهمرادی محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که سه شنبه ها ساعت 23 به صورت زنده پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز دوشنبه 11 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز یک شنبه ۱۷ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز یک شنبه 10 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز جمعه 15 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

کارگردان سریال پایتخت در واکنش به انتقاد برخی افراد گفت: در «پایتخت5» هم عده ای در ماجرای سفر به ترکیه زود قضاوت کردند؛ عجله نکنید سریال ادامه دارد.

در روز پنج شنبه 14 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز شنبه ۱۶ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

شبکه های رسانه ملی در شب میلاد مهدی موعود(عج) با سردادن ندای یا صاحب الزمان الغوث و الامان با پخش همزمان دعای فرج(الهی عظم البلاء)راس ساعت ٢١ و مراسم احیای نیمه شعبان را تقدیم عاشقان و منتظران می کنند.

همزمان با شب میلاد با سعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی علیه السلام، مجموعه تلویزیونی نون خ 2 از شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

راما قویدل کارگردان سینما و تلویزیون خبر ابتلایش به کرونا را تکذیب و اعلام کرد پس از پایان تصویربرداری سریال «ایل دا» به صورت خودخواسته خود را قرنطینه کرده است.

در روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

معاون سیمای رسانه ملی تاکید کرد : نوروز امسال تلویزیون با بیش از نود درصد بیننده ، بیشترین مخاطب را طی یک دهه گذشته داشته است.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

امشب ساعت ٢١ شبکه های سیما، یک همدلی بزرگ را ثبت کردند.

شبکه یک سیما به مناسبت نیمه شعبان فیلم سینمایی زندانی‌ها را بجای نون خ پخش می کند.

ویژه برنامه «سلام» به مناسبت نیمه شعبان، امشب بیستم فروردین از شبکه افق پخش می‌شود.

 بیست و هفتمین مراسم سالگرد شهید آوینی شهید اهل‌قلم ، امسال از قاب تلویزیون و با عنوان «میراث مرتضی» برگزار می شود.

مستند «عشق یعنی ... » به مناسبت سالگرد شهادت شهید علی صیاد شیرازی امروز چهارشنبه 20 فروردین ماه ساعت 22:30 از شبکه پنج سیما پخش می شود. 

در روز پنج شنبه ۲۱ فروردین ۹۹ و روز ولادت حضرت ولی عصر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در برنامه «عصر» شبکه افق گفت: احتمال طبیعی بودن ویروس کووید19 کم و دست‌ساز بودنش توسط بشر بالاست، زیرا این احتمال با نوع کارکرد این ویروس که مردم را از عرصه دنیای حقیقی به عرصه دنیای مجازی سوق می‌دهد قوی‌تر می‌شود.

مجموعه مستند «دریبل» با موضوع افشای پشت پرده‌های فوتبال و رابطه سیاست، جامعه و اقتصاد در فوتبال از شبکه سه سیما روی آنتن خواهد رفت.

فاطمه زمان، دکتر کتایون برجیس و سمیه سادات موسوی ، جمعه 22 فروردین ماه ( 10 آوریل 2020 ) در خانه مهر همراه شما هستند .

بحران‌های آخرالزمانی و نیاز به ظهور منجی موعود سوژه «راز» شبکه چهار شد.

وجیح اله چشمه سری و مریم فرضی، جمعه 22 فروردین ماه ( 10 آوریل 2020 ) ، میهمانان روز خوش می باشند .

برنامه «کنکاش» پنج شنبه 21 فروردین ماه با موضوع روند تصاعدی شیوع کرونا در آمریکا و اروپا به صورت زنده از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

 ویژه‌ برنامه تلویزیونی «مجاهد» نگاهی به اندیشه و زمانه سید شهیدان اهل قلم، در سه قسمت از شبکه افق پخش می‌شود.

«جمع ایرانی» جمعه 22 فروردین ماه با جمعی از هنرمندان عرصه های موسیقی و نمایش میهمان خانه های شماست.

پردیس مهدیان، مهندس سید احمد مقدس و عزت السادات میری ، پنج شنبه 21 فروردین ماه میهمانان خانه مهر هستند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد