امروز يك شنبه  29 دی 1398
تعداد بازدید : 132 - تاریخ خبر : 1398/09/17 - 12:42
هیچ ضابطه و قانونی برای پدیده تهیه کنندگی در تئاتر وجود ندارد

شب تئاتر در بیستمین برنامه از سری جدید خود، شنبه  16 آذر، با اجرای منوچهر اکبرلو و موضوع «جایگاه تهیه کننده در تئاتر ایران» میزبان مسعود موسوی، نویسنده، کارگردان و مدرس دانشگاه و امیر حسین شفیعی، کارگردان، بازیگر و تهیه کننده تئاتر بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ موسوی در ابتدا توضیحی در رابطه با دلیل بوجود آمدن تهیه کننده در تئاتر داد: بالا رفتن هزینه تولید اثر هنری از هر لحاظ مانند دستمزد بازیگر، کرایه سالن، ساختن دکور و غیره، بحث تهیه کنندگی تئاتر را مشخص کرد.

هیچ ضابطه و قانونی برای پدیده تهیه کنندگی در تئاتر وجود ندارد!
شفیعی علت مخالفت عده ای با پدیده تهیه کننده در تئاتر را اینطور بیان کرد: معمولا در کشور ما اول پدیده ها بوجود می آیند و بعد ما در موردشان تصمیم می گیریم و راهکار برایشان درست می کنیم. امروزه پدیده تهیه کنندگی در تئاتر کشور ما بوجود آمده و رو به رشد است اما برایش هیچ ضابطه و قانونی نداریم. اگر قرار بود ما با هر پدیده نوظهوری در هنر مخالفت کنیم، شاید امروز تئاتر نوین ایران در این جایگاه نایستاده بود. تئاتر خصوصی امروز نشان داده با وجود تمام ضعف هایش، یک اتفاق خوب برای تئاتر ایران بوده است. بحث تهیه کنندگی نیز همین گونه است. ممکن است ما با چالش هایی روبرو باشیم اما نباید فراموش کنیم که ما امروز تهیه کنندگانی در تئاتر داریم که به تئاتر هم در بخش آورده های مالی و هم در فرآیند ارزان تر تمام شدن یک اثر کمک می کنند. عدم پذیرش تهیه کنندگی در تئاتر دیدگاه مناسبی نیست بلکه ما باید ببینیم با پدیده تهیه کنندگی در تئاتر چگونه باید برخورد کنیم که در مجموع به نفع تئاتر باشد.
موسوی در مورد نگرانی هنرمندان از سرمایه سالاری در تئاتر گفت: اینکه عناوینی مانند تهیه کنندگی تئاتر یا تئاتر خصوصی چه دستاوردهایی دارند و برایشان چه بهایی پرداخت شده هرگز آسیب شناسی نشده است. از نظر من تئاتر یک کار صد در صد فرهنگی است و اگر کسی بیاید و بگوید من در این کار فرهنگی صرفا نگاه مالی دارم چون سرمایه برای من است، این از نگاه فرهنگ سازی نمی تواند درست باشد.

تهیه کنندگی برای سامان دهی تئاتر کشور است
وی در ادامه به انتقاداتی از وضع موجود پرداخت: متاسفانه تعدد سالن ها به افت کیفیت آثار منجر شده است و استفاده از سلبریتی ها باعث شده به بسیاری از بازیگران کار نرسد. آقای ایکس که 10 کار تهیه کنندگی کرده اگر بررسی کنیم می بینیم 8 کار آن در خارج از مرزها بوده است، برای چه و به چه حسابی؟ در حالی که بحث تهیه کنندگی برای سامان دهی تئاتر کشور است. به نظر من مرکز هنرهای نمایشی به عنوان متولی تئاتر کشور، حرکتی را ایجاد می کند اما از مسئولیتی که در قبال آن حرکت دارد شانه خالی می کند و هیچ ارزیابی روی پدیده هایش ندارد و این می شود که الان من و شما مانده ایم که آیا تهیه کنندگی در حال شکل گیری است یا خیر!

تهیه کنندگان تئاتر از بدنه تئاتر هستند
شفیعی در دفاع از پدیده تهیه کنندگی گفت: تهیه کنندگان تئاتر از بدنه تئاتر هستند. اینکه ما فکر کنیم تهیه کننده وارد تئاتر شده که فقط کار تجاری کند مسلما این فکر اشتباهی است. اینکه ما تمام تقصیرها را گردن تهیه کننده بیاندازیم کار درستی نیست. ما قرار است در کنار هم کار کنیم. تئاتر تجاری و تئاتر اندیشمند، تئاتر تجربی و غیره همه می توانند وجود داشته باشند. باید این حق را به تهیه کننده ای که با سرمایه خصوصی اش وارد تئاتر می شود بدهیم که باید بتواند صندلی هایش را بفروشد تا بتواند جوابگوی اعضای گروهش باشد. بنابراین ما وقتی می خواهیم نیازهای اقتصادی یک گروه را برآورده کنیم ممکن است از یک بازیگر چهره سینمایی استفاده کنیم. بدون تماشاگر که تئاتر معنا ندارد. چه اشکالی دارد من برای جذب مخاطب بیشتر تلاش کنم. البته تهیه کننده باید حضور جدی داشته باشد و تمام و کمال بتواند یک اثر را اجرا کند.
وی در ادامه عدم توجه به گروه های نمایشی، تعطیلی شورای ساخت در اداره کل هنرهای نمایشی و بوجود آمدن تئاتر خصوصی را از دلایل به وجود آمدن تهیه کننده در تئاتر عنوان کرد.
موسوی در مورد نوع سرمایه گذاری تهیه کننده گفت : یک نگاه ممکن است این باشد که آرم(نشان) کالای مورد نظر در بروشور حک شود من با این مشکلی ندارم بلکه نگاه صرف صد در صد تجاری است که مرا اذیت می کند. مثلا یکی از تهیه کننده های مطرح و پیشکسوت، شب پنجم اجرا اعلام انصراف می کند و پولش را پس می گیرد و می گوید کار دارد شکست می خورد! تهیه کننده باید شاخصه های مالی را در کنار شاخصه های فرهنگی با هم داشته باشد.

موسوی درباره قانونمند کردن تهیه کنندگی گفت: به نظر من هر چقدر مرکز هنرهای نمایشی وظایف خودش را به خانه تئاتر که صنوف مختلفی دارد واگذار کند هم راحت تر می شود و هم کنترل بهتری می تواند داشته باشد تا راه های فرار برای خالی کردن پشت کارگردان را ببندد.
هر دو مهمان برنامه در پایان بر ضرورت داشتن ضابطه و چهارچوب در این راستا تاکید کردند.
«شب تئاتر» از مجموعه «شب های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که شنبه ها ساعت 23 به صورت زنده روی آنتن می رود. تهیه کنندگی این برنامه را امین اشرفی بر عهده دارد و سردبیری و اجرای آن را منوچهر اکبرلو عهده دار است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

فیلم تلویزیونی «نبرد با داعش» جمعه و شنبه از شبکه یک سیما پخش می شود.

3000 نفر در دور انتخابی فصل دوم مسابقه «مافیا» با هم رقابت کردند.

مجله خبری «عصرانه»، سه شنبه شب با موضوع جنگ رسانه ای و با حضور زینب ابوطالبی روی آنتن شبکه افق می رود.

فیلم تلویزیونی «نبرد با داعش» در دو قسمت از شبکه یک پخش می شود.

در آخرین هفته دی ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

مجموعه نمایشی «سرگذشت» از جمعه ۲۷ دی ماه هر شب ساعت ۲۲:۱۵ از شبکه یک سیما پخش می شود. 

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

دوربین برنامه «در شهر» شبکه پنج سیما به نمایندگی از تلویزیون، به همراه تعدادی از اهالی رسانه، برای عرض تسلیت جانباختگان هواپیمای اوکراینی و ابراز همدردی در سفارتخانه های مربوطه حضور یافت.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

برنامه «سیمای خانواده» امروز میزبان دکتر ناصر کلانتری، متخصص کودکان  و رشد است که درباره سلامتی صحبت می کند.

برنامه دعای ندبه این هفته از زرین شهر اصفهان پخش می شود.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

برنامه «کی میاد ستاره چینی» این هفته به «شهرضا» سفر می کند تا جاذبه های گردشگری این شهرستان را بیشتر به مردم معرفی کند.

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

برنامه «مصیر» شبکه چهار سیما در دو قسمت به واکاوی اندیشه های سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی می پردازد.

«ضربان» با دعوت از یک متخصص تغذیه به بررسی مزایا مصرف لبنیات اشاره می کند.

برنامه «دکتر سلام» امروز به بررسی درمان چاقی های مقاوم می پردازد.

با گذشت یک ماه از فصل زمستان، دو مجموعه نمایشی جدید روی آنتن شبکه های سیما می رود.

با حکم معاون سیما، محمدمهدی قاسمی به سمت «دبیر ستاد سیاستگذاری جمعیت» این معاونت منصوب شد.

برنامه «سیمای خانواده» امروز میزبان دکتر سید ضیاءالدین مظهری ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی است که درباره رژیم غذایی مناسب صحبت می کند.

برنامه «تلاش ایرانی» امروز با موضوع مشارکت زنان در بخش خصوصی پخش می شود.

همزمان با 29 دی ماه تلویزیون نشاط و تندرستی از هوای پاک می گوید.

مستند «اشک های غزه» با موضوع رنج و غم کودکان فلسطینی در غزه پخش می شود.

گفتنگوی زنده مجله «شب موسیقی» یکشنبه 29 دی ماه، به موضوع باندبازی در موسیقی اختصاص یافته است.

شبکه امید با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی برنامه «اولی ها» را ویژه رای اولی ها روی آنتن می برد.

شبکه های سیما ویژه برنامه های متعددی را برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند 98 در دستور کار دارند.

برنامه «تهران 20» امشب (شنبه، 28 دی ماه) با حضور جمعی از استادان دانشگاه و کارآفرینان به روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

برنامه «کنکاش»، با موضوع تحلیل بیانات مقام معظم رهبری در نماز جمعه ، به صورت زنده، از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

«پرتره» در چهارمین قسمت خود به معرفی فعالیت ها و سوابق کاری دکتر حشمت الله کلباسی می پردازد .

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد