امروز پنج شنبه  2 اسفند 1397
تعداد بازدید : 200 - تاریخ خبر : 1397/11/03 - 15:40
«گنجینه» دست پر می آید

«به‌ سوی آزادی» و «انقلاب به روایت تصویر» در برنامه «گنجینه» شبکه مستند پخش می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ حنیف شهپرراد تهیه‌کننده مجموعه «گنجینه» گفت: روزهای پر اتفاق بهمن سال ۵۷، خیابان‌های شهرهای ایران مهمترین سوژه‌ مستندسازان خبری در دنیا بود و انقلاب ما، احتمالا بزرگترین انقلابی بود که از زمان ابداع دوربین‌های قابل‌حمل روی داد. در چنین روزهایی، هر کس که دوربین فیلمبرداری یا عکاسی داشت به سهم خود مشغول ثبت تصاویر تظاهرات مردمی‌ بود که با سرعت زیادی هر روز، پرجمعیت‌تر از روز قبل ادامه می‌یافت.

وی تصریح کرد: سال گذشته در چنین زمانی به تماشای فیلم «جستجو» ساخته‌ امیر نادری نشستیم؛ مستندی درباره‌ کسانی که در ۱۷ شهریور ۵۷ از خانه بیرون رفته و دیگر هیچوقت به آن بازنگشته بودند؛ فیلمی که تماشایش احتمالا بسیار دشوار اما بسیار مهم و حاوی نگاه متفاوت نادری به مقوله‌ انقلاب بود اما با تماشای بیشتر مستندهای انقلاب به نقطه‌ نظرهای بسیار متفاوتی می‌رسیم که تنوعشان به‌اندازه‌ تعداد سازندگان فیلم‌هاست.

شهپرراد درباره قسمت‌های جدید این مجموعه بیان کرد: «به‌سوی آزادی» را مسعود جعفری جوزانی به همراه مجید جعفری ساخته است. جوزانی در دوران دانشجویی در آمریکا، تظاهرات ایرانیان مقیم آمریکا و حضور شاه در کاخ سفید را فیلمبرداری کرده بود و پس‌ از آن به‌ عنوان فیلمبردار به استخدام پی. بی. اس یکی از مهمترین شبکه‌های مستندساز تلویزیون آمریکا درآمد و در زمان دولت نظامی ارتشبد ازهاری با کارت خبرنگاری همین شبکه به ایران آمد. این کارت خبرنگاری به او اجازه‌ فیلمبرداری در سطح شهر، حتی در روزهای پرالتهاب انقلاب را داد. 

وی ادامه داد: جوزانی تا پس از پیروزی انقلاب در ایران ماند و پس‌ از آن به آمریکا مراجعت کرد تا فیلم را تدوین کند. او در سفارت ایران در آمریکا نیز به برخی فیلم‌های تبلیغاتی رژیم شاه دسترسی پیدا کرد. مجموع این فیلم‌ها «به‌ سوی آزادی» را به یکی از جالب‌ترین مستندهای انقلاب ۵۷ تبدیل کرده است.

این تهیه کننده گفت: برخلاف بسیاری از مستندهای انقلاب که بیشتر در روزهای پس از خروج شاه از کشور و روزهای آرام‌تر منتهی به سرنگونی کامل رژیم شاه می گذرند، «به‌ سوی آزادی» تنوع موضوعی و بصری بیشتری دارد. در این فیلم لحظات مهمی چون ورود تانک‌ها به زیرپل امام حسین (ع)، اجساد اعدام‌ شده‌ امرای رژیم شاه، اشغال سفارت آمریکا و ملاقات امام خمینی (ره) با یاسر عرفات و تبدیل سفارت اسراییل به فلسطین دیده می‌شود. فیلم، تماما خبری نیست و مثل بسیاری از آثار انقلابی آن سال‌ها محتوای ایدئولوژیک را می‌پذیرد و حتی در یک مقدمه‌ کارشده و جالب راجع به ذات فیلم مستند و ایدئولوژی در آن صحبت می‌کند.

 

«انقلاب اسلامی به روایت تصویر»

 

تهیه‌کننده «گنجینه» ادامه داد: برخلاف «به‌ سوی آزادی» که مملو از التهاب روزهای انقلابی و دوربینی پر تکان است در ساخت فیلم دوم این هفته تماما از ماده‌ خام عکس ساخته‌شده و با آرامش و سکون به سراغ موضوع داغ انقلاب رفته است.

وی گفت: «انقلاب اسلامی به روایت تصویر» ساخته‌ حسن تهرانی و تولید گروه فیلمسازان جوان ایران است که با قالب منزوی اما آشنای «فوتورمان» ساخته‌ شده است.

این کارگردان تصریح کرد: «فوتورمان» قالبی است که از حرکت دوربین روی عکس و صدای طراحی‌شده‌ زیر تصویر بهره می‌برد. در چنین قالبی، طراحی صدا بسیار اهمیت دارد و مثل چسبی عمل می‌کند که به‌ عکس های کنار هم قرار داده‌ شده وحدت و شکل می‌بخشد. «انقلاب به روایت تصویر» هم از این قاعده مستثنی نیست و کار صدا و تدوین فیلم را، حسن قشقایی انجام داده است.

شهپرراد گفت: تماشای ۲ فیلم بسیار متفاوت «به‌ سوی آزادی» و «انقلاب به روایت تصویر»، محمل مناسبی است تا درباره‌ تفاوت‌های ماهوی ۲ مدیوم سینما و عکس فکر کنیم. تجربه‌ این ۲ فیلم چنان متفاوت است که نشان می‌دهد هر ۲ مدیوم کارکرد مخصوص خود را دارند و هیچکدام جای آن یکی را نمی‌تواند بگیرد.

 این تهیه‌کننده با قدردانی از تلاش آرشیو مرکزی صداو سیما و شبکه مستند گفت: این مستندهای بکر توسط آرشیو مرکزی سازمان صداوسیما با همکاری لابراتوار و آرشیو شبکه مستند به «گنجینه» راه پیدا کرده است و پس از ترمیم و اصلاح رنگ باکیفیت hd از شبکه مستند پخش می‌شوند.

 شهپرراد گفت: همکاران من در لابراتوار و آرشیو پدرام عظیمی در طول پخش برنامه «گنجینه» تلاش مستمر و اثرگذاری داشتند تا آثاری جذاب و باکیفیت مناسب از قاب گنجینه پخش شود تا امروز بیش از ۱۰۰ اپیزود این مجموعه پخش‌شده و به همت و یاری دوستان هنوز هم می‌توانیم آثار جدید و دیدنی برای بینندگان خود پخش‌کنیم.

 مجموعه «گنجینه» به تهیه‌کنندگی حنیف شهپرراد در ۲۶ قسمت حدود یک‌ ساعته پخش می‌شود و غلامعلی افشاریه گفتار متن آن را بر عهده دارد، آرین مظفری نویسنده و مسعود سلطانی ارج تدوینگر این مستند هستند.

 این برنامه چهارشنبه‌ها ساعت ۲۱ از شبکه مستند سیما روی آنتن می‌رود و پنجشنبه‌ها ساعت ۹ بازپخش می‌شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

یکی از اتفاقات پنجمین جشنواره جام جم، راه اندازی بخش مردمی است.

دکتر مرتضى میرباقرى معاون سیما از مدیران و دست اندرکاران انعکاس حضور ماندگار و میلیونی مردم در ٢٢ بهمن تشکر و قدردانی کرد.

همزمان با رونمایی از تصاویر قسمت اول جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش «عصر جدید» اعلام شد.

با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از درگیری های یک خانم مهندس جوان با شوهرش برای کار در عسلویه در «روز سرنوشت» تا   در پایان هفته

دبیر کمیسیون آگهی ها و تبلیغات تلویزیونی گفت: ما از همه شرکت های تبلیغاتی فعال اعم از دولتی و خصوصی برای شرکت در این دوره دعوت کردیم البته آثار ارسالی می بایست استانداردهای مدنظر ما را لحاظ می‌کردند.

سعید مظفری گفت: با برگزاری جشنواره می‌توان در میان جوانان با استعداد انگیزه ایجاد کرد تا به درجه پیشکسوتان برسند.

بهروز مفید گفت: جشنواره تلویزیونی جام جم هم با ورق زدن آثار تلویزیونی باری دیگر تلاش فیلمسازان و بازیگران را به مخاطبان یادآوری می‌کند.

جانشین دبیر کمیسیون نمایش جشنواره جام جم با اشاره به اضافه شدن یک جایزه به این بخش گفت: ۱۷ مجموعه تلویزیونی در کمیسیون تخصصی نمایش ارزیابی می‌شوند.

مدیر روابط عمومی معاونت سیما از جزئیات جدید جشنواره تلویزیونی جام جم و زمان باقی مانده مرحله مقدماتی آرای مردمی خبر داد.

کیانا فرهی مجری منتخب زن از برنامه «دکتر سلام» در گفتگوی تلفنی با برنامه «زنگ هفت» در خصوص سابقه حضور و اجرا در این برنامه صحبت کرد

پخش مستند «روایت رهبری» تولید شبکه مستند سیما با موضوع آغاز رهبری حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) از چهارشنبه روی آنتن شبکه های یک و مستند می رود.

مجموعه برنامه «عشق سفر» با موضوع گردشگری آسان از 27 بهمن، شنبه،سه شنبه و پنجشنبه ها  حدود ساعت 18:00 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

به ابتکار شبکه یک سیما، چهره برتر مردمی سال 97 در برنامه «فرمول یک» انتخاب و معرفی خواهد شد.

مرکز پویانمایی صبا با تولید مجموعه 520 قسمتی «مهارت های زندگی» رتبه دوم پر تعدادترین مجموعه پویانمایی دنیا را از آن خود کرده است.

فلورا سام گفت: برگزاری جشنواره تلویزیونی جام جم می‌تواند روی درجه کیفی آثار تلویزیونی تاثیر شگرفی داشته باشد.

 

معاون سیما با صدور حکمی دبیر کمیسیون ویژه برنامه‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران کمیسیون آگهی ها و تبلیغات تلویزیونی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم جزئیات این دوره از جشنواره را تشریح کرد.

45 اثر پویانمایی برای داوری به کمیسیون جشنواره تلویزیونی جام جم ارسال شد.

محوریت داوری بخش دوبلاژ و آماده سازی جشنواره جام جم مشخص شد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران مستند پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران نمایشی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران فضای مجازی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

خواجه‌نژاد با اشاره تولیدات جدید سیما گفت: داوران جشنواره جام جم معرفی شدند و از هفته آینده آثار رسیده بررسی می‌شوند.

 

مسعود احمدی افزادی از ساخت تندیس جشنواره تلویزیونی جام جم به دست هنرمندان اصفهانی و رونمایی از آن در روزهای آیند خبر داد.

برنامه زنده «سمت خدا» دوم اسفندماه از حرم امام رضا(ع) پخش می‌شود.

سازندگان اپیزود ویژه نوروز ۹۸ «پایتخت» که این روزها در مرحله پیش‌تولید است، به دنبال انتخاب بازیگر خردسال برای یکی از نقش‌های جدید مجموعه در این قسمت هستند.

مدیر گروه مهارت های تخصصی و عمومی شبکه آموزش سیما از پخش سری جدید برنامه «قند پهلو» از شنبه 4 اسفند ماه خبرداد

همزمان با پخش بیش از نیمی از قسمت‌های مجموعه تلویزیونی «لحظه گرگ و میش» به کارگردانی همایون اسعدیان، بازی بازیگران جدید در این مجموعه آغاز می‌شود.

سید مهدی ساداتی، فرماندار رباط کریم در اولین شب اسفند ماه، مهمان برنامه «تهران 20» خواهد بود تا در مورد مسائل این شهرستان با مخاطبان گفتگو کند.

جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی «360 درجه» به ماجرای حمله تروریستی به اتوبوس حامل مرزبانان سپاه در سیستان و بلوچستان می‌پردازد.

کارشناسان ثبت اسناد در برنامه این هفته «قانون و قضا» این هفته عملکرد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را بررسی می کنند.

«از آسمان» در برنامه این هفته خود که جمعه 3 اسفند ساعت 16:00 پخش می شود به بازخوانی خاطرات شهیدان مجید و فرید ابوطالبی به بهانه درگذشت پدر این دو شهید بزرگوار می پردازد.

در اولین هفته اسفند ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از مشکلات یک پسر نابینا در «رنگ خدا» تا رفتن بابا عقیل به خط مقدم در «هور در آتش»همراه باشید.

مرتضی غرقی، بیژن نوباوه و غلامرضا منتظمی مهمان نادر طالب‌زاده در جدیدترین برنامه تلویزیونی عصر هستند تا درباره تحریم کنفرانس افق نو و عواملش صحبت کنند.

حسن وارسته گفت: ۱۰ قسمت اولیه سری جدید این سریال نوشته شده و پس از تایید سیما فیلم و شبکه دو ادامه نگارش آن را انجام می‌دهیم.

اولین قسمت مسابقه زنده  تلفنی «برخط شو» امشب (چهارشنبه  اول اسفند ماه) ساعت 21 با اجرای بهروز تشکر بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

«شب تئاتر» در چهارمین ویژه برنامه خود به مناسبت سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر، شامگاه سه شنبه 30 بهمن، با موضوع «تئاتر خیابانی و دیگر گونه های اجرا» روی آنتن شبکه 4 سیما رفت. دکتر رحمت امینی در این برنامه میزبان دکتر محمودرضا رحیمی، داور جشنواره و دکتر سامان خلیلیان، مسئول بخش تئاتر خیابانی و دیگر گونه های اجرا بود.

حجت الاسلام قرائتی، در برنامه این هفته «درس هایی از قرآن» درباره اهمیت اقامه نماز صحبت می کند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد