امروز سه شنبه  12 اسفند 1399
تعداد بازدید : 773 - تاریخ خبر : 1399/10/06 - 11:32
مدرسه تلویزیونی در عید نوروز تعطیل می‌شود؟

مدیر گروه آموزش‌های رسمی شبکه آموزشِ تلویزیون از اضافه شدن درس پرورشی به مدرسه تلویزیونی همزمان با هفته مکتب حاج قاسم خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما به نقل از خبرگزاری تسنیم، سال قبل با شیوع کرونا، تلویزیون مدرسه دانش‌آموزان شد. وقتی این بیماری منحوس اجازه نمی‌داد دانش‌آموزان به مدرسه بروند و طعم دلنشین و دلچسب علم و دانش را از پشت میزها لمس کنند؛ اما تحصیل‌شان هم نمی‌توانست ناتمام باقی بماند، از این رو به یادِ زمان جنگ و جبهه، تلویزیون بار آموزش را به دوش کشید و به مدرسه تلویزیونی تبدیل شد.

    دو شبکه معین کنار مدرسه تلویزیونی

10 اسفندماه رسماً با محوریت شبکه آموزش وارد این مسیر شد و امروز دو شبکه چهار و قرآن و معارف به عنوان شبکه‌های معین، در این میدان فعالیت می‌کنند و از صبح تا ساعاتی در عصر، با جدیت دروس ابتدایی و متوسطه دانش‌آموزان بنابر برنامه‌ اعلام شده از روز قبل، آموزش داده می‌شود.

    دو سه امکان برای بازپخش و دانلود

یکی از اتفاقات خوبِ آموزش تلویزیونی، بازپخش و امکان دانلود است. به تعبیر متولی مدرسه تلویزیونی، در فضای شبکه‌های اجتماعی دو سه امکان در نظر گرفته شده که اولین امکان تلوبیون است. اتفاق خوب دیگر، نرم‌افزاری به نام 7 راه‌اندازی شده که در آن تمام کلاس‌ها به همراه پاسخ برخط و زنده به سؤالات دانش‌آموزان وجود دارد.

    اما انتقاد خانواده‌ها

یکی از موضوعاتی که مورد انتقادِ برخی از خانواده‌ها است ناهماهنگی برخی از شبکه‌ها با مدرسه تلویزیونی است که فیلم‌ها و یا برنامه‌های مخصوصِ کودک و نوجوان پخش می‌کنند در صورتی که همان ساعات آموزش تلویزیونی برقرار است.

    هماهنگی پخش فیلم‌ها و سریال‌ها و شاد با مدرسه تلویزیونی

به سراغ شهرام کجوری مدیر گروه آموزش‌های رسمی شبکه آموزش و جزو تلاشگران اصلی مدرسه تلویزیونی رفتیم و با او لحظاتی در این برنامه و اتفاقات جدیدِ مدرسه تلویزیونی به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

شهرام کجوری در ابتدای گفت‌وگو به این انتقاد مطرح شده، این چنین پاسخ داد: باید پخش فیلم‌ها و سریال‌ها و برنامه‌های مخصوصِ دانش‌آموزان در ساعات مخصوصِ مدرسه تلویزیونی و همین‌طور فعالیت اپلیکیشن شاد هماهنگی وجود داشته باشد.

    بهترین بستر برای آموزش دروس مختلف

وی افزود: ما همه سعی‌ و تلاشمان را کردیم بهترین بستر را برای آموزش دروس مختلف با برنامه‌ریزی منطقی و اصولی فراهم کنیم و آموزش و پرورش هم باید در این زمینه با همکاری خودش ما را یاری دهد.

    آموزش علوم معارف اسلامی به مدرسه تلویزیونی برگشت

مدیر گروه آموزش‌های رسمی شبکه آموزش درباره آموزش علوم معارف اسلامی در شبکه قرآن، خاطرنشان کرد: در شبکه چهار، علوم انسانی و ریاضی فیزیک متوسطه دوم آموزش داده می‌شود و در شبکه قرآن دروس معارف اسلامی را تدریس می‌کنند. مدتی به دلیل مسائل مالی و عدم حمایتی که آموزش و پرورش باید می‌کرد قطع شد اما دوباره مشکل برطرف شده واز اول دی‌ماه مجدداً آموزش علوم معارف اسلامی مقطع متوسطه دوم به مدرسه تلویزیونی برگشته است.

    برنامه ویژه هفته مکتب "حاج قاسم"

وی درباره برنامه ویژه مدرسه تلویزیونی در هفته منتسب به "سالگرد شهادت سردار دل‌ها شهید سپهبدحاج قاسم سلیمانی" گفت: درس پرورشی هم از هفته آینده همزمان با ششم دی‌ماه هفته مکتب حاج قاسم، از ساعت 16 تا 16:30 اضافه می‌شود. در هفته مکتب "سردار دل‌ها" دروس تاریخ و ادبیات فارسی، و دروس مرتبط در تمام پایه‌ها از ابتدایی تا متوسطه دوم و فنی حرفه‌ای و کاردانش را به این سمت منعطف کرده‌ایم و درباره تاریخ و فرهنگِ شهادت و ایثار و قهرمانان ایران‌زمین و رشادت‌های رزمندگان دفاع‌مقدس برای آینده‌سازان ایران‌ اسلامی توسط معلمان مدرسه تلویزیونی ایران تدریس خواهیم کرد.

    مدرسه تلویزیونی و گام دوم انقلاب

کجوری با اشاره به گام دوم انقلاب اسلامی، تأکید کرد: مدرسه تلویزیونی جایی است که می‌تواند در گام دوم، نقش مؤثری را ایفا کند. مخاطبان 14، 15 میلیونی که دانش‌آموزند و جزو اهرم‌های اصلی تحقق گام‌ دوم‌‌اند. افرادی که در آینده تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیرنده سیاست‌های کلان خواهند بود. مدرسه تلویزیونی جایی است که می‌تواند پیام‌های مهمی درباره موضوعاتی همچون افزایش جمعیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی  را به مخاطبان میلیونی خود القا کند.

    هیچ روزی تعطیل نمی‌شود

وی در پاسخ به این سؤال که مدرسه تلویزیونی برای عید نوروز چه برنامه‌ای خواهد داشت یا آموزش‌ها تعطیل یا به حداقل می‌رسند، تصریح کرد: در عید نوروز گذشته اولین تجربه را داشتیم و بسیار بازخورد خوبی گرفتیم. مدرسه تلویزیونی تا پایان 280 روز یعنی از 15 شهریور که آغاز شده تا آخر خردادماه هیچ روزی تعطیل نمی‌شود. ممکن است تعداد روزها و یا زمانِ آموزش در نوروز کمتر شود اما دوره‌هایی را خواهیم داشت مخصوصاً برای متوسطه دوم و دانش‌آموزانی که برای کنکور آماده می‌شوند.

    اول اردیبهشت رفع اشکال شروع می‌شود

وی افزود: پیش‌بینی‌مان این است که تا اوایل اردیبهشت‌ماه تمام کتاب‌ها را تمام کنیم و از اول اردیبهشت‌ رفع اشکال را شروع کنیم.

    فرصت‌های برابر و عدالت آموزشی

مدیر گروه آموزش‌های رسمی شبکه آموزش درباره فرصت‌های برابر و عدالت آموزشی، خاطرنشان کرد: شبکه آموزش شبکه فرصت‌های برابر و عدالت آموزشی را خصوصاً برای مناطق محروم فراهم کرد. یکی از محرومین می‌گفت بهترین معلم ما در این شهرستان از بدترین معلمِ مدرسه تلویزیونی هم ضعیف‌تر است. از طرفی بسته آموزشی را در اختیار داریم که برای سال‌های آینده هم مثمرثمر است. کسانی که می‌خواهند آنلاین درس بخوانند و در خانه آموزش ببینند بدون آنکه به مدرسه مراجعه کنند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

حدود 50 فیلم سینمایی و تلویزیونی در ژانرهای متنوع و جذاب در روز میلاد امام علی (ع) و روز پدر از شبکه های سیما پخش می شود. «بیا از گذشته حرف بزنیم (یزد)»، «غذاهای خجالت آور»، «سه ثانیه»، «دوباره زندگی»، «کارتن خواب» و «مینی بوس» 6 فیلم جدیدی هستند که این هفته روی آنتن می رود.

 

 

شبکه های سیما با تدارک بیش از 115 ساعت برنامه در ساختارهای مختلف و متنوع از جمله فیلم های سینمایی و تلویزیونی، جنگ های شاد، مسابقات، پویانمایی، مستند، سخنرانی و همچنین برقراری ارتباط زنده با مشهد مقدس، حرم حضرت معصومه (س)، کربلای معلی و نجف اشرف در شب و روز عید بزرگ 13رجب، ولادت امام علی (ع) و روز پدر، لحظاتی شاد و معنوی را پیشکش مخاطبان می کنند.

معاون سیما در جمع صداپیشگان پیشکسوت، با تاکید بر پشتوانه غنی سیما در حوزه دوبله تصریح کرد: با وجود دشواری های کار در شرایط کرونای اما به همت هنرمندان این عرصه، شاهد رشد کمی در دوبله آثار بودیم.

عظیمی رئیس مرکز تولید فنی سیما هم با ارائه گزارشی از فعالیت واحد دوبلاژ در یکسال گذشته گفت : از ابتدای سال 99 به جهت شرایط کرونایی و بنا به تاکید معاون سیما و تعطیلاتی که دولت برای کنترل پاندمی ویروس کرونا اعلام کرد سریال ها و برنامه هایی که برای ایام نوروز تدارک دیده شده بود ، برای سرگرمی مردم در ایام قرنطینه خانگی ، به روی آنتن رفت.

مدیران شبکه پنج سیما از مراحل پیش تولید، ساخت و نصب دکور عظیم وکم نظیر مسابقه بزرگ «کهکشان»، مسابقه ای مبتنی بر تکنولوژی AR و VR با محوریت به چالش کشیدن ارتباط انسان با رسانه ها و واکاوی واقعیت های مجازی (VR) و واقعیت های افزوده (AR) بازدید کردند.

«برگی از یک کتاب »  عنوان برنامه است که از طرف گروه فرهنگ، ادب و هنر شبکه جهانی جام جم  با هدف بازنمایی تاریخ تحولات ایران در دوره معاصر تقدیم علاقمندان مباحث تاریخی و بینندگان جام جم می شود .

برنامه شاد، مفرح و پرمخاطب «نوروز در راه است» با محوریت تجلیل از شهروندان خدوم تهرانی، برای دومین سال متوالی از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. این برنامه قرار است از شانزدهم تا بیست و پنجم اسفند 1399 هر شب ساعت 21:30 با اجرای مسعود روشن پژوه روی آنتن می رود.

شبکه مستند به بهانه صدسالگی کودتای رضاخان در سوم اسفند ۱۲۹۹ مجموعه مستند «ثبت با سند برابر نیست» برای نخستین بار روی آنتن تلویزیون می برد. 

معاون توسعه ورزش بانوان با ارسال نامه‌ای به سرپرست شبکه ورزش از پوشش رویدادهای ورزشی بانوان تشکر کرد.

دوستداران برنامه‌های شبانه که تعدادشان کم هم نیست، ساعات پایان کار و زیست روزانه خود را با برنامه‌های شبانگاهی که حال و هوای خاص خود را دارد، سپری می‌کنند.

«محاکات» با بررسی قصه ها و داستان های مخاطبان خود و پرسشگری و هدایت آن ها ، به دنبال استفاده و بهره برداری این روایت ها برای ساخت یک اثر تلویزیونی و یا نگارش ادبی است.

ویژه برنامه تلویزیونی ولادت امام جواد (علیه السلام ) از  حرم مطهر رضوی و آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام  روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» که شنبه ها و دوشنبه ها به صورت زنده از شبکه افق پخش می شود؛ در تلاش است تا در گفتگو با کارشناسان و مسئولان، مسائل سیاسی روز را برای عامه مردم تبیین کند.

اولین مستند ساخته‌شده از فینالیست‌های مسابقه استعدادیابی ایران امشب، یکشنبه بعد از خبر ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

برنامه تلویزیونی «رادیو فتح» از امروز به روی آنتن شبکه افق خواهد رفت.

 

در راستای تعامل و همکاری بین ارتش و رسانه ملی، جلسه مشترکی با حضور معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش، رییس سازمان تربیت بدنی ارتش و سرپرست شبکه ورزش صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

مجموعه تلویزیونی «چک برگشتی» ساخته سیروس مقدم از امروز شنبه ۲۲ آذر از شبکه یک سیما پخش می شود.

نخستین جشنواره سرود «رفیق خوشبخت ما» به همت اداره تبلیغات استان تهران و با همکاری شبکه امید سیما برگزار می‌شود.

شبکه نمایش برای پاسداشت تلاش معلمان عزیز، در بخش ژانر منتخب هفتگی خود به فیلم هایی با مضمون آموزش و معلمان که در همه حال، حتی شرایط جنگی و حوادث طبیعی همواره یار و مددکار جامعه بوده اند و در این روزهای کرونایی نیز به جهاد علمی و ستودنی مشغولند می پردازد.

 

برنامه «مثبت سلامت» هر روز به صورت زنده در هفت نوبت از شبکه سلامت روانه آنتن می‌شود.

برنامه «هاشور» با رویکردی طنز به نقد مسائل اجتماعی می‌پردازد.

سکانس های جنگی سریال «جشن سربرون» در شهریار تصویربرداری می شود.

با پایان مجموعه نمایشی «هفت سنگ»، سریال خاطره انگیز «کوچه اقاقیا» از شبکه نسیم پخش می شود.

برگزاری مسابقات قرآن به شیوه تلویزیونی، سبک جدیدی در اجرای مسابقات رقم زد.

محسن یزدی، مدیر شبکه مستند در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: تلویزیون خانه مستند است و حضور مستندسازان در سال‌های اخیر در تلویزیون خیلی پررنگ شده است. 

اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند عصر امروز ۱۸ آذرماه با حضور دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی، دکتر شاه آبادی معاون سیما ، یزدی مدیر شبکه مستند و جمعی از مستند سازان در مرکز همایش های رسانه ملی با رعایت دستور العمل های بهداشتی برگزار شد.

آیین اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند با حضور رئیس رسانه ملی و چند تن از مدیران صدا و سیما برگزار شد.

در آستانه هفته پژوهش ، در مراسمی از دو اثر پژوهش کاربردی درحوزه اقتصاد رسانه رونمایی شد.‌

 

مسابقه تلفنی تلویزیونی «کار و پله» با چاشنی آموزش در شبکه دو راه می‌افتد که نوجوانان را با کارآفرینی و استارتاپ‌ها آشنا می‌کند.

جدول شماره ۱۷۸ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

پروفسور ابوالقاسم متین و گروه موسیقی سرگشته، دوشنبه 11 اسفند ماه میهمانان جمع ایرانی هستند .

طرز تهیه شیرینی قرابیه، گفتگو درباره قراردادهای الکترونیک و آموزش هنر خاتم کاری موضوعاتی هستند که در خانه مهر، دوشنبه 11 اسفند ماه به آن پرداخته می شود .

رقابت منچستر سیتی-ولورهمپتون سه شنبه 12 اسفند ساعت 23:30 همچنین دیدار بارسلونا –سویا چهارشنبه 13 اسفند ساعت 23:30 به طور مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود .

برنامه تلویزیونی «هاشور» که شنبه تا چهارشنبه از شبکه افق پخش می شود، معمولا موضوعات اجتماعی و سیاسی روز را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

برنامه تلویزیونی «انارستان» که روزهای زوج از شبکه افق سیما پخش می شود، به بررسی موضوعات پزشکی خاصه طب سنتی و طب ایرانی می پردازد.

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» که شنبه ها و دوشنبه ها به صورت زنده از شبکه افق پخش می شود؛ در تلاش است تا در گفتگو با کارشناسان و مسئولان، مسائل سیاسی روز را برای عامه مردم تبیین کند.

مستند «ویرونگا»، داستان عملیات نجات‌بخش برای حفاظت از گونه‌ جانوری در خطر انقراض در به اضافه مستند به نمایش درمی‌آید.

مدیر شبکه نسیم از پشت صحنه سریال «دست انداز» بازدید کرد.

دهمین قسمت از برنامه «رسانش» امروز دوشنبه ساعت 19 از شبکه امید پخش می شود.

امور مخاطبان روابط عمومی سازمان صداوسیما سه شنبه 12اسفند گوشی سامانه «162» را در اختیار سازندگان سریال «بیگانه ای با من است» قرار می دهد تا بی واسطه به تماس های مردمی‌پاسخ دهند.

سومین قسمت از فصل دوم مجموعه مستندهای «حکایت دل»، پرتره مستند «میراث دار فرهنگ و ادب » است که دوشنبه 11 اسفند ساعت ۲۱ پخش می شود و به معرفی استاد احمد سمیعی گیلانی اختصاص دارد.

برنامه «سپاه» این هفته با محوریت گزارشی از " رزمایش پیامبر اعظم (ص) نیروی زمینی سپاه " پخش می شود.

برنامه «تهران 20» امشب (دوشنبه 11 اسفند ماه) به تبیین و تحلیل گرانی مسکن می پردازد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد