امروز پنج شنبه  16 مرداد 1399
تعداد بازدید : 196 - تاریخ خبر : 1398/12/10 - 13:22
گام دوم از گام دوم می‌گوید
رقیبمان خودمان باشیم/ هر روز بهتر شویم

دکتر ابراهیم سوزنچی: رویان و امثال آن سمبل بخش‌هایی هستند که مثل بقیه جامعه فکر نمی‌کنند و تفکر «ما می‌توانیم از خودمان چیز جدیدی ارائه بدهیم» را دارند. این تفکر باید در همه دانشگاه‌های ما رسوخ کند.  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، بخش دیگری از برنامه گفتگومحور گام دوم با موضوع «بررسی ابعاد بیانیه گام دوم» جمعه شب 9 اسفند ماه سال 1398 روی آنتن این شبکه رفت.

مهمانان این برنامه دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی‌شریف و محمد خانی کارشناس بودند و حسن نیلی مجری بود.

سوزنجی در ابتدای برنامه گفت: بیانیه گام دوم مانیفستی است که نباید به منحصر به چند صفحه متن خود بیانیه شویم و باید بخش‌های زیادی از آن را با صحبت‌های قبلی مقام معظم رهبری تفسیر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: رهبری علم را به science تقلیل نمی‌دهند و منظورشان مفهوم گسترده‌تری از علم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در ادامه اظهار کرد: از نظر مقام معظم رهبری فناوری و دانش‌های تجربی و غیر تجربی و فلسفه و علومی که بیشتر تجویزی هستند تا توصیفی نظیر علوم انسانی که راه رسیدن به قله را به ما نشان می‌دهند و بنابراین برای ما تجویز می‌کنند، همگی جزو علوم هستند.

وی تصریح کرد: در نگاه مقام معظم رهبری علم فضای معرفتی گسترده‌تری است.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی به دقت مقام معظم رهبری در انتخابات و کاربرد واژه‌ها تأکید کرد و گفت: رهبری عبارت عقب‌ماندگی را به هیچ‌وجه قبول ندارند. ایشان معتقد است ما عقب نماندیم، بلکه عقب نگه داشته شده‌ایم.

وی عوامل عقب نگه داشته شدن ما را قدرت‌های خارجی از طریق ایجاد وابستگی و استبداد و استکبار و اقتصاد نفتی کشور دانست.

ابراهیم سوزنچی: بیانیه گام دوم مسیری را نشان می‌دهد که چگونه بتوانیم از عقب نگه داشته شدن در بیاییم

سوزنچی تصریح کرد: بیانیه گام دوم مسیری را نشان می‌دهد که چگونه بتوانیم از عقب نگه داشته شدن در بیاییم.

وی مطرح کرد: ما با انقلاب اسلامی به استقلال رسیدیم بنابراین قدرت‌های خارجی را که مانع استقلال ما می‌شوند از مرزهای جغرافیایی‌مان عقب رانده‌ایم. با جمهوری اسلامی و نظام اسلامی هم سیستم استعمار و استکبار را به هم زدیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در خصوص اقتصاد نفتی که یکی از عوامل عقب نگه داشته شدن ماست اشاره کرد: هنوز نتوانسته‌ایم این عامل را مانند سایر عوامل از بین ببریم. مقام معظم رهبری از سال 1373 بر عدم وابستگی اقتصاد کشور به نفت و جلوگیری از اقتصاد نفتی به رئیس دولت وقت تأکید کردند، اما از سوی دولتمردان نادیده گرفته شد.  

خانی اقتصاد نفتی را رابطه علم و استعمار دانست.

وی افزود: استعمار غالباً تحقق اهدافش را نه از طریق سیاسی و نظامی بلکه از طریق اقتصادی دنبال می‌کند. یکی از مهم‌ترین پایه‌های استعماری علم اقتصاد وابسته است.


ابراهیم سوزنچی: شاه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی است

سوزنچی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری حدود یک دهه است سال‌ها را با عناوین اقتصادی نامگذاری و به انحای مختلف بر اقتصاد تأکید می‌کنند، مطرح ساخت: این امر نشان دهنده اهمیت اقتصاد است که اگر نتوانیم مسأله اقتصاد را حل کنیم شاید نتوانیم بقیه مسائل را حل کنیم. ضمن اینکه شاه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی است.   

وی تصریح کرد: در حال حاضر مهم‌ترین ابزارهایی که استعمارگران استفاده می‌کنند ابزارهای اقتصادی و تحریمی است.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری اظهار کرد: اقتصاددان‌های سنتی و کلاسیک معتقدند برای اینکه هر رفتار و حرکتی اتفاق بیفتد انگیزه لازم است و سیستم باید این انگیزه را ایجاد کند.   

وی در ادامه افزود: عامل دیگر توانمندی است. ضمن اینکه موانع را هم باید در نظر گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: قبل از انقلاب اسلامی انگیزه‌ها را کور می‌کردند و جلوی توانمندی‌ها را می‌گرفتند و موانع هم ایجاد می‌کردند.

وی با نظر به بیانیه گام دوم خاطرنشان ساخت: در این بیانیه علت اینکه مقام معظم رهبری به جوانان تأکید می‌کنند به خاطر انگیزه، انرژی و توانمندی آنهاست.

سوزنچی در ادامه گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی موانع از کشور بیرون رانده شدند، اما کماکان هستند. در عین حال جوانان با انگیزه، انرژی و توانمندی‌شان قادر به رفع این موانعند.

محمد خانی: اساساً ما آنچه را که بسته‌بندی و از خارج وارد نشده باشد نمی‌بینیم

خانی با اشاره به ذهنیت استعمارزده اظهار تأسف کرد: اساساً آنچه را که بسته‌بندی و از خارج وارد نشده باشد نمی‌بینیم.

وی بیان کرد: مدیران و متفکران و بسیاری از مردم دستاوردهای ما را در رویان، هسته‌ای، موشکی و صنایع دفاعی شاخصه پیشرفت در علم و تولید علم نمی‌دانند و تولید علم را در میزان ظرفیت دانشگاه‌ها و تعداد مقالات دانشگاهی می‌دانند.

سوزنچی اشاره کرد: رویان و امثال آن سمبل بخش‌هایی هستند که مثل بقیه جامعه فکر نمی‌کنند و تفکر «ما می‌توانیم از خودمان چیز جدیدی ارائه بدهیم» را دارند. این تفکر باید در همه دانشگاه‌های ما رسوخ کند.

وی در ادامه گفت: ما باید خودمان رقیب خودمان باشیم و هر روز بهتر شویم.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری در خصوص موانع توضیح داد: موانع شامل موانع فکری و ساختارها و قوانین هستند. برای حذف موانع باید قالب‌شکنی فکری و ساختاری اتفاق بیفتد.

وی قالب‌شکنی فکری را تغییر تفکر «ما نمی‌توانیم» به تفکر «ما می‌توانیم» و قالب‌شکنی ساختاری را تغییر قوانین دست و پاگیر در تولید و وضعیت صنعتی کشور و تبدیل کشور از واردکننده و مونتاژکننده به تولیدکننده بیان کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف نیروی محرک پیشرفت کشور را روحیه جهادی برای شکستن ساختارها و یافتن راه‌های میانبر دانست.
 
وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری با بیانیه گام دوم به دنبال انقلاب دوم در انقلاب موجود است.

سوزنچی در خصوص گام دوم اظهار کرد: گام دوم هم امید می‌دهد و هم هشدار.

وی پیرامون هشدار در گام دوم بیان کرد: اگر جوانان واقعی به میدان نیایند و کارها را به دست نگیرند آقازاده‌ها جایشان را خواهند گرفت.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری مرزبندی با دشمن و حفظ استقلال را از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و هشدار داد: با توجه به بیانیه گام دوم اگر حواسمان جمع نباشد همین دستاوردها هم از دست می‌روند. چنانچه اگر برای تغییر یک‌سری ساختارها جهادی کار نکنیم به سمت استحاله شدن پیش می‌رویم.

خانی در پایان گفت: یکی از مهم‌ترین نکات گام دوم دعوت جوانان است به اینکه خود جوانان وسط میدان بیایند و مسأله را تشخیص بدهند و به راهکارها فکر کنند.         

 انتهای پیام/ن
 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

متخصص طب ایرانی امروز در برنامه «به‌ خانه برمی‌گیردیم» راه‌کارهایی را برای پیشگیری از کرونا ارائه می‌دهد.

در هفتمین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های سه، چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

دبیرخانه شورای معارف سیما، جزییات پخش زنده دعای پرفیض عرفه از شبکه های رسانه ملی را اعلام کرد.

روابط عمومی شبکه یک سیما در خصوص اتفاق پیش آمده در برنامه امروز «صبح بخیر ایران» از طرفداران پرسپولیس پوزش و دلجویی کرد.

برنامه «تهران ۲۰» امشب به بررسی موضوع تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری (با توجه به شیوع ابتلای بیماری کرونا ویروس) می پردازد و آن را از منظر موافقان و مخالفان مورد بحث و تحلیل قرار می دهد. 

فیلمبرداری «سلمان فارسی» بزرگ ترین سریال تلویزیونی ایران،امروز همزمان با عید سعید قربان در شاهرود از سر گرفته می شود.

همراه با فیلم های سینمایی تلویزیون شبکه ها در عید قربان، پنج‌شنبه و جمعه 9 و 10 مرداد ماه باشید.

به دنبال حادثه برای عوامل و دست اندرکاران برنامه «درشهر» در روستای فشافویه ، مدیر گروه تهران و شهروندی شبکه 5 سیما ، با تشریح جزئیات حمله به این گروه و تحت پیگرد قراردادن عامل آن خبر داد.

«شاهرگ» سریالی در قالب یک درام پرماجرا و دلهره آور است که بخشی از تاریخ معاصر ایران را به تصویر کشیده است. این سریال با محوریت بمب گذاری های منافقین در سال 1360 و همچنین افشاگری درباره ترورهای درون گروهی این گروهک روی آنتن سیما رفته است.

ویژه برنامه زنده «خورشید بی غروب» به مناسبت سالروز شهادت  امام محمد باقر علیه السلام از شبکه یک پخش می شود.

دبیر شورای معارف سیما و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها بر لزوم هم اندیشی نهاد رهبری و رسانه ملی در راستای پاسخگویی به شبهه افکنی دشمنان در میان قشر دانشجو تاکید کردند.

دبیر انجمن علمی نانو دانشگاه شریف از شبکه نسیم به خاطر برنامه سازی در حوزه فناوری نانو و نمایش موفقیت های بانوان قدردانی کرد.

در روزهای پنج‌شنبه و جمعه و شنبه 16، 17 و 18 مرداد ماه که با مناسبت های عید سعید غدیر خم و روز خبرنگار همراه است، بیش از 60 فیلم سینمایی روی آنتن شبکه های سیما می رود.

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» در نهمین سفر خود بعد از شهر های تبریز ، کرمان ، ایلام ، خراسان رضوی، مرکزی، همدان ، خراسان جنوبی، اردبیل به شهرستان کاشان رفته است. 

داور مسابقه کارآفرینی و تلویزیونی «میدون»، برای یکی از شرکت کننده های این مسابقه هدیه ای 260 میلیونی در نظر گرفت.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

برنامه صبحگاهی «در انتهای الوند» روز چهارشنبه پازدهم مرداد ماه با دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره نحوه محاسبه آمارهای اعلام از بیماران کرونایی گفتگو کرد.

مستند «هم مادر هم پدر» روایت یکی از همین قصه هاست؛ زنی که با قالیبافی و کار در منزل، بار نبود همسر شهیدش را نیز بر دوش گرفت و 6 دختر و پسرش را بزرگ کرد.

چهارمین برنامه «کشیک سلامت» با موضوع تضادهای کرونایی در گفتار و عملکرد مسئولان روی آنتن شبکه سلامت می‌رود.

نوسان جمعه ها راس ساعت ۲۰از شبکه ۵سیماپخش خواهد شد.

سومین و چهارمین قسمت از برنامه زنده «زعفران» به تهیه‌کنندگی محمد سلوکی جمعه و شنبه (۱۷ و ۱۸ مرداد) به مناسبت عید غدیر خم از شبکه دو سیما پخش می‌شود. 

جدول شماره ١۵۹ مدرسه تابستانه تلویزیون اعلام شد.

نشست رسانه‌ای سریال تلویزیونی «شاهرگ» به کارگردانی سیدجلال اشکذری و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی با حضور عوامل این سریال پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد برگزار شد.

«مثبت خانواده» به مناسبت عید سعید غدیر خم جمعه ۱۷ مرداد به صورت ویژه‌ای تقدیم علاقمندان خواهد شد

بازی " شهر خودرو مشهد-استقلال تهران "،پنجشنبه 16 مرداد   از ساعت 20 به صورت مستقیم روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

ویژه برنامه «کی میاد ستاره چینی» درشب عید سعید غدیر خم خانواده های برتر سال ۹۸ را معرفی می کند . 

مسابقه تلویزیونی «میدون» با سه طرح کسب و کار در زمینه های دستگاه تولید ازن، دینامومتر و پلت فرم کدنویسی، پنجشنبه ۱۶ مرداد از شبکه سه سیما میزبان نگاه های مخاطبان می شود.

سریال تلویزیونی «نوروز رنگی» در حال نگارش قسمت‌های پایانی و روزهای آخرِ پیش‌تولید و تست بازیگران بومی و محلی است و به گفته کارگردانش از اول شهریورماه ضبط را آغاز می‌کند. حمید لولایی و شهرام قائدی حلوی دوربین علی مسعودی حاضر می‌شوند.

برنامه «به وقت ایران» با هدف مهارت آموزی، توانمندسازی افراد جامعه و گسترش فرآیندهای اکتسابی روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.

عوامل سازنده سریال «شاهرگ» ،که این شب‌ها از شبکه دو پخش می‌شود، امروز چهارشنبه 15مرداد، به طور مستقیم پاسخگوی تماس‌های مردمی‌با روابط عمومی رسانه ملی شدند.

در روزهای پنج‌شنبه و جمعه و شنبه 16، 17 و 18 مرداد ماه که با مناسبت های عید سعید غدیر خم و روز خبرنگار همراه است، بیش از 60 فیلم سینمایی روی آنتن شبکه های سیما می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد