امروز دوشنبه  5 خرداد 1399
تعداد بازدید : 137 - تاریخ خبر : 1398/12/10 - 13:22
گام دوم از گام دوم می‌گوید
رقیبمان خودمان باشیم/ هر روز بهتر شویم

دکتر ابراهیم سوزنچی: رویان و امثال آن سمبل بخش‌هایی هستند که مثل بقیه جامعه فکر نمی‌کنند و تفکر «ما می‌توانیم از خودمان چیز جدیدی ارائه بدهیم» را دارند. این تفکر باید در همه دانشگاه‌های ما رسوخ کند.  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، بخش دیگری از برنامه گفتگومحور گام دوم با موضوع «بررسی ابعاد بیانیه گام دوم» جمعه شب 9 اسفند ماه سال 1398 روی آنتن این شبکه رفت.

مهمانان این برنامه دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی‌شریف و محمد خانی کارشناس بودند و حسن نیلی مجری بود.

سوزنجی در ابتدای برنامه گفت: بیانیه گام دوم مانیفستی است که نباید به منحصر به چند صفحه متن خود بیانیه شویم و باید بخش‌های زیادی از آن را با صحبت‌های قبلی مقام معظم رهبری تفسیر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: رهبری علم را به science تقلیل نمی‌دهند و منظورشان مفهوم گسترده‌تری از علم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در ادامه اظهار کرد: از نظر مقام معظم رهبری فناوری و دانش‌های تجربی و غیر تجربی و فلسفه و علومی که بیشتر تجویزی هستند تا توصیفی نظیر علوم انسانی که راه رسیدن به قله را به ما نشان می‌دهند و بنابراین برای ما تجویز می‌کنند، همگی جزو علوم هستند.

وی تصریح کرد: در نگاه مقام معظم رهبری علم فضای معرفتی گسترده‌تری است.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی به دقت مقام معظم رهبری در انتخابات و کاربرد واژه‌ها تأکید کرد و گفت: رهبری عبارت عقب‌ماندگی را به هیچ‌وجه قبول ندارند. ایشان معتقد است ما عقب نماندیم، بلکه عقب نگه داشته شده‌ایم.

وی عوامل عقب نگه داشته شدن ما را قدرت‌های خارجی از طریق ایجاد وابستگی و استبداد و استکبار و اقتصاد نفتی کشور دانست.

ابراهیم سوزنچی: بیانیه گام دوم مسیری را نشان می‌دهد که چگونه بتوانیم از عقب نگه داشته شدن در بیاییم

سوزنچی تصریح کرد: بیانیه گام دوم مسیری را نشان می‌دهد که چگونه بتوانیم از عقب نگه داشته شدن در بیاییم.

وی مطرح کرد: ما با انقلاب اسلامی به استقلال رسیدیم بنابراین قدرت‌های خارجی را که مانع استقلال ما می‌شوند از مرزهای جغرافیایی‌مان عقب رانده‌ایم. با جمهوری اسلامی و نظام اسلامی هم سیستم استعمار و استکبار را به هم زدیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در خصوص اقتصاد نفتی که یکی از عوامل عقب نگه داشته شدن ماست اشاره کرد: هنوز نتوانسته‌ایم این عامل را مانند سایر عوامل از بین ببریم. مقام معظم رهبری از سال 1373 بر عدم وابستگی اقتصاد کشور به نفت و جلوگیری از اقتصاد نفتی به رئیس دولت وقت تأکید کردند، اما از سوی دولتمردان نادیده گرفته شد.  

خانی اقتصاد نفتی را رابطه علم و استعمار دانست.

وی افزود: استعمار غالباً تحقق اهدافش را نه از طریق سیاسی و نظامی بلکه از طریق اقتصادی دنبال می‌کند. یکی از مهم‌ترین پایه‌های استعماری علم اقتصاد وابسته است.


ابراهیم سوزنچی: شاه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی است

سوزنچی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری حدود یک دهه است سال‌ها را با عناوین اقتصادی نامگذاری و به انحای مختلف بر اقتصاد تأکید می‌کنند، مطرح ساخت: این امر نشان دهنده اهمیت اقتصاد است که اگر نتوانیم مسأله اقتصاد را حل کنیم شاید نتوانیم بقیه مسائل را حل کنیم. ضمن اینکه شاه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی است.   

وی تصریح کرد: در حال حاضر مهم‌ترین ابزارهایی که استعمارگران استفاده می‌کنند ابزارهای اقتصادی و تحریمی است.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری اظهار کرد: اقتصاددان‌های سنتی و کلاسیک معتقدند برای اینکه هر رفتار و حرکتی اتفاق بیفتد انگیزه لازم است و سیستم باید این انگیزه را ایجاد کند.   

وی در ادامه افزود: عامل دیگر توانمندی است. ضمن اینکه موانع را هم باید در نظر گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: قبل از انقلاب اسلامی انگیزه‌ها را کور می‌کردند و جلوی توانمندی‌ها را می‌گرفتند و موانع هم ایجاد می‌کردند.

وی با نظر به بیانیه گام دوم خاطرنشان ساخت: در این بیانیه علت اینکه مقام معظم رهبری به جوانان تأکید می‌کنند به خاطر انگیزه، انرژی و توانمندی آنهاست.

سوزنچی در ادامه گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی موانع از کشور بیرون رانده شدند، اما کماکان هستند. در عین حال جوانان با انگیزه، انرژی و توانمندی‌شان قادر به رفع این موانعند.

محمد خانی: اساساً ما آنچه را که بسته‌بندی و از خارج وارد نشده باشد نمی‌بینیم

خانی با اشاره به ذهنیت استعمارزده اظهار تأسف کرد: اساساً آنچه را که بسته‌بندی و از خارج وارد نشده باشد نمی‌بینیم.

وی بیان کرد: مدیران و متفکران و بسیاری از مردم دستاوردهای ما را در رویان، هسته‌ای، موشکی و صنایع دفاعی شاخصه پیشرفت در علم و تولید علم نمی‌دانند و تولید علم را در میزان ظرفیت دانشگاه‌ها و تعداد مقالات دانشگاهی می‌دانند.

سوزنچی اشاره کرد: رویان و امثال آن سمبل بخش‌هایی هستند که مثل بقیه جامعه فکر نمی‌کنند و تفکر «ما می‌توانیم از خودمان چیز جدیدی ارائه بدهیم» را دارند. این تفکر باید در همه دانشگاه‌های ما رسوخ کند.

وی در ادامه گفت: ما باید خودمان رقیب خودمان باشیم و هر روز بهتر شویم.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری در خصوص موانع توضیح داد: موانع شامل موانع فکری و ساختارها و قوانین هستند. برای حذف موانع باید قالب‌شکنی فکری و ساختاری اتفاق بیفتد.

وی قالب‌شکنی فکری را تغییر تفکر «ما نمی‌توانیم» به تفکر «ما می‌توانیم» و قالب‌شکنی ساختاری را تغییر قوانین دست و پاگیر در تولید و وضعیت صنعتی کشور و تبدیل کشور از واردکننده و مونتاژکننده به تولیدکننده بیان کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف نیروی محرک پیشرفت کشور را روحیه جهادی برای شکستن ساختارها و یافتن راه‌های میانبر دانست.
 
وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری با بیانیه گام دوم به دنبال انقلاب دوم در انقلاب موجود است.

سوزنچی در خصوص گام دوم اظهار کرد: گام دوم هم امید می‌دهد و هم هشدار.

وی پیرامون هشدار در گام دوم بیان کرد: اگر جوانان واقعی به میدان نیایند و کارها را به دست نگیرند آقازاده‌ها جایشان را خواهند گرفت.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری مرزبندی با دشمن و حفظ استقلال را از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و هشدار داد: با توجه به بیانیه گام دوم اگر حواسمان جمع نباشد همین دستاوردها هم از دست می‌روند. چنانچه اگر برای تغییر یک‌سری ساختارها جهادی کار نکنیم به سمت استحاله شدن پیش می‌رویم.

خانی در پایان گفت: یکی از مهم‌ترین نکات گام دوم دعوت جوانان است به اینکه خود جوانان وسط میدان بیایند و مسأله را تشخیص بدهند و به راهکارها فکر کنند.         

 انتهای پیام/ن
 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

فیروز کریمی؛ مربی شناخته شده فوتبال کشورمان مهمان امشب (پنجشنبه ۱ خرداد) برنامه شبانگاهی «شبگرد» است.

در آستانه روز جهانی قدس شبکه یک ویژه برنامه هایی را روی آنتن می برد.

پخش تواشیح «اسماءالحسنی» در شبکه کودک مورد توجه و تشکر رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) قرار گرفت.

رئیس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند رسانه ملی از حمایت بیشتر از مستندسازان با رشد 50 درصدی حق پخش در این دوره خبر داد.

تصویربرداری سریال «سلمان فارسی»، بعد از ماه مبارک رمضان در شهرک سینمایی نور ادامه خواهد یافت و بخش‌های تازه ای از فصل بیزانس سریال در این شهرک، تصویربرداری می‌شود.

در روزهای شنبه، یک شنبه، دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه 27 تا 31 اردیبهشت 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

ویژه برنامه رمضانی شبکه یک سیما شب گذشته میزبان یکی از مجریان صدا و سیما بود.

ویژه برنامه «دورهمی»، «کودک شو»، «کتاب باز» و «ویتامین خ» بعد از یک ماه روزه داری،میهمان خانه های شما خواهند بود.

قائم مقام شورای عالی قرآن از اقدام پسندیده شبکه مستند سیما در تولید و پخش زندگی نامه قاریان برجسته ایران و مصر قدردانی کرد.

در روزهای ابتدایی خرداد ماه که مصادف با روز جهانی قدس و آزاد سازی خرمشهر است؛ از ماجرای شهید غلامرضا رهبر گزارشگر رادیو آبادان در «رادیو آبادان» تا قتل‌عام و نسل‌کشی وحشیانۀ اسرائیلی‌ها در «بازمانده» همراه باشید.

مستند «ربای» روایتی از مبارزه یهودیان ضد صهیونیست علیه اسرائیل، چهارشنبه 31 اردیبهشت از شبکه افق پخش می شود.

در تعطیلات عید سعید فطر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

شیوه های درمان ناباروری در برنامه «انارستان» بررسی می شود

برنامه «جشن رمضان» شب گذشته میزبان دختران شهید حاج قاسم سلیمانی و خانواده شهید پورجعفری و شهید سرلک بود.

در آستانه عید سعید فطر، مسابقه «ایران» در ویژه برنامه ای 12 قسمتی قرار است هر شب لحظات شاد و مفرحی را برای مخاطبان رقم بزند.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

صدیقه کیانفر، بازیگر قدیمی، صبح امروز دوشنبه پنجم خردادماه در منزل شخصی خود به علت ایست قلبی درگذشت.

جدول شماره ٨۶ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

پویش قرآنی برنامه ویژه سحر شبکه یک سیما با استقبال گسترده مردم‌ ایران مواجه شد و تا مغرب شنبه ۲۹ ماه رمضان بیش از ۲ میلیون و ۵۵۴۸۲۰ نفر با شرکت در این پویش قرآنی ، ۴۲۳۰ مرتبه قرآن کریم را ختم کردند. 

تصویر برداری مجموعه تلویزیونی صفر بیست و یک به کارگردانی مشترک سیامک انصاری و جواد رضویان و تهیه کنندگی مهدی فرجی در تهران آغاز شد .

تصویر برداری مجموعه تلویزیونی صفر بیست و یک به کارگردانی مشترک سیامک انصاری و جواد رضویان و تهیه کنندگی مهدی فرجی در تهران آغاز شد.

ویژه برنامه های تعطیلات عید سعید فطر در شبکه چهار سیما وسال‌روز آزادسازی خرمشهر به شرح ذیل اعلام شد.

ارتباط زنده اینستاگرامی روابط عمومی صدا و سیما با سید مرتضی جوادی ،مجری برنامه سحرگاهی «مهمان خدا» عصر امروز ساعت 16 پخش می شود.

در تعطیلات عید سعید فطر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

برنامه «جمع ایرانی» به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر ، با 150 دقیقه برنامه زنده به صورت ویژه برنامه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

«روز خوش» ویژه برنامه صبحگاهی شبکه جهانی جام جم،  همزمان با عید سعید فطر، یک شنبه و دوشنبه ( 4 و 5 خرداد ماه ) از جام جم پخش می شود .

به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر؛ شبکه های سیما ویژه برنامه های متعدد و جذابی را برای پخش در نظر گرفته اند.

گیتی خامنه در برنامه «مکث» میزبان مرجان محسنیان سزاوار وکیلی که به بیماران کرونایی خدمت می کند، شد.


برنامه «جشن رمضان» در بیست و نهمین افطار ماه مبارک رمضان ( شنبه 3 خرداد ماه ) به مناسبت آزادسازی خرمشهر میزبان مادر شهید ۱۳ ساله خرمشهری بهنام محمدی و جمعی از فاتحان خرمشهر است.

جواد شیخ اکبری مدیرشبکه قرآن و معارف سیما از محل ضبط ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان شبکه بازدید کرد.

شبکه دو سیما به مناسبت عید سعید فطر و جشن بندگی و عبادت ویژه‌برنامه‌ها و آثار سینمایی و مستند مختلفی را برای بینندگان رسانه ملی آماده پخش کرده است.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد