امروز شنبه  4 بهمن 1399
تعداد بازدید : 286 - تاریخ خبر : 1398/12/10 - 13:22
گام دوم از گام دوم می‌گوید
رقیبمان خودمان باشیم/ هر روز بهتر شویم

دکتر ابراهیم سوزنچی: رویان و امثال آن سمبل بخش‌هایی هستند که مثل بقیه جامعه فکر نمی‌کنند و تفکر «ما می‌توانیم از خودمان چیز جدیدی ارائه بدهیم» را دارند. این تفکر باید در همه دانشگاه‌های ما رسوخ کند.  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، بخش دیگری از برنامه گفتگومحور گام دوم با موضوع «بررسی ابعاد بیانیه گام دوم» جمعه شب 9 اسفند ماه سال 1398 روی آنتن این شبکه رفت.

مهمانان این برنامه دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی‌شریف و محمد خانی کارشناس بودند و حسن نیلی مجری بود.

سوزنجی در ابتدای برنامه گفت: بیانیه گام دوم مانیفستی است که نباید به منحصر به چند صفحه متن خود بیانیه شویم و باید بخش‌های زیادی از آن را با صحبت‌های قبلی مقام معظم رهبری تفسیر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: رهبری علم را به science تقلیل نمی‌دهند و منظورشان مفهوم گسترده‌تری از علم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در ادامه اظهار کرد: از نظر مقام معظم رهبری فناوری و دانش‌های تجربی و غیر تجربی و فلسفه و علومی که بیشتر تجویزی هستند تا توصیفی نظیر علوم انسانی که راه رسیدن به قله را به ما نشان می‌دهند و بنابراین برای ما تجویز می‌کنند، همگی جزو علوم هستند.

وی تصریح کرد: در نگاه مقام معظم رهبری علم فضای معرفتی گسترده‌تری است.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی به دقت مقام معظم رهبری در انتخابات و کاربرد واژه‌ها تأکید کرد و گفت: رهبری عبارت عقب‌ماندگی را به هیچ‌وجه قبول ندارند. ایشان معتقد است ما عقب نماندیم، بلکه عقب نگه داشته شده‌ایم.

وی عوامل عقب نگه داشته شدن ما را قدرت‌های خارجی از طریق ایجاد وابستگی و استبداد و استکبار و اقتصاد نفتی کشور دانست.

ابراهیم سوزنچی: بیانیه گام دوم مسیری را نشان می‌دهد که چگونه بتوانیم از عقب نگه داشته شدن در بیاییم

سوزنچی تصریح کرد: بیانیه گام دوم مسیری را نشان می‌دهد که چگونه بتوانیم از عقب نگه داشته شدن در بیاییم.

وی مطرح کرد: ما با انقلاب اسلامی به استقلال رسیدیم بنابراین قدرت‌های خارجی را که مانع استقلال ما می‌شوند از مرزهای جغرافیایی‌مان عقب رانده‌ایم. با جمهوری اسلامی و نظام اسلامی هم سیستم استعمار و استکبار را به هم زدیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در خصوص اقتصاد نفتی که یکی از عوامل عقب نگه داشته شدن ماست اشاره کرد: هنوز نتوانسته‌ایم این عامل را مانند سایر عوامل از بین ببریم. مقام معظم رهبری از سال 1373 بر عدم وابستگی اقتصاد کشور به نفت و جلوگیری از اقتصاد نفتی به رئیس دولت وقت تأکید کردند، اما از سوی دولتمردان نادیده گرفته شد.  

خانی اقتصاد نفتی را رابطه علم و استعمار دانست.

وی افزود: استعمار غالباً تحقق اهدافش را نه از طریق سیاسی و نظامی بلکه از طریق اقتصادی دنبال می‌کند. یکی از مهم‌ترین پایه‌های استعماری علم اقتصاد وابسته است.


ابراهیم سوزنچی: شاه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی است

سوزنچی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری حدود یک دهه است سال‌ها را با عناوین اقتصادی نامگذاری و به انحای مختلف بر اقتصاد تأکید می‌کنند، مطرح ساخت: این امر نشان دهنده اهمیت اقتصاد است که اگر نتوانیم مسأله اقتصاد را حل کنیم شاید نتوانیم بقیه مسائل را حل کنیم. ضمن اینکه شاه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی است.   

وی تصریح کرد: در حال حاضر مهم‌ترین ابزارهایی که استعمارگران استفاده می‌کنند ابزارهای اقتصادی و تحریمی است.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری اظهار کرد: اقتصاددان‌های سنتی و کلاسیک معتقدند برای اینکه هر رفتار و حرکتی اتفاق بیفتد انگیزه لازم است و سیستم باید این انگیزه را ایجاد کند.   

وی در ادامه افزود: عامل دیگر توانمندی است. ضمن اینکه موانع را هم باید در نظر گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: قبل از انقلاب اسلامی انگیزه‌ها را کور می‌کردند و جلوی توانمندی‌ها را می‌گرفتند و موانع هم ایجاد می‌کردند.

وی با نظر به بیانیه گام دوم خاطرنشان ساخت: در این بیانیه علت اینکه مقام معظم رهبری به جوانان تأکید می‌کنند به خاطر انگیزه، انرژی و توانمندی آنهاست.

سوزنچی در ادامه گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی موانع از کشور بیرون رانده شدند، اما کماکان هستند. در عین حال جوانان با انگیزه، انرژی و توانمندی‌شان قادر به رفع این موانعند.

محمد خانی: اساساً ما آنچه را که بسته‌بندی و از خارج وارد نشده باشد نمی‌بینیم

خانی با اشاره به ذهنیت استعمارزده اظهار تأسف کرد: اساساً آنچه را که بسته‌بندی و از خارج وارد نشده باشد نمی‌بینیم.

وی بیان کرد: مدیران و متفکران و بسیاری از مردم دستاوردهای ما را در رویان، هسته‌ای، موشکی و صنایع دفاعی شاخصه پیشرفت در علم و تولید علم نمی‌دانند و تولید علم را در میزان ظرفیت دانشگاه‌ها و تعداد مقالات دانشگاهی می‌دانند.

سوزنچی اشاره کرد: رویان و امثال آن سمبل بخش‌هایی هستند که مثل بقیه جامعه فکر نمی‌کنند و تفکر «ما می‌توانیم از خودمان چیز جدیدی ارائه بدهیم» را دارند. این تفکر باید در همه دانشگاه‌های ما رسوخ کند.

وی در ادامه گفت: ما باید خودمان رقیب خودمان باشیم و هر روز بهتر شویم.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری در خصوص موانع توضیح داد: موانع شامل موانع فکری و ساختارها و قوانین هستند. برای حذف موانع باید قالب‌شکنی فکری و ساختاری اتفاق بیفتد.

وی قالب‌شکنی فکری را تغییر تفکر «ما نمی‌توانیم» به تفکر «ما می‌توانیم» و قالب‌شکنی ساختاری را تغییر قوانین دست و پاگیر در تولید و وضعیت صنعتی کشور و تبدیل کشور از واردکننده و مونتاژکننده به تولیدکننده بیان کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف نیروی محرک پیشرفت کشور را روحیه جهادی برای شکستن ساختارها و یافتن راه‌های میانبر دانست.
 
وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری با بیانیه گام دوم به دنبال انقلاب دوم در انقلاب موجود است.

سوزنچی در خصوص گام دوم اظهار کرد: گام دوم هم امید می‌دهد و هم هشدار.

وی پیرامون هشدار در گام دوم بیان کرد: اگر جوانان واقعی به میدان نیایند و کارها را به دست نگیرند آقازاده‌ها جایشان را خواهند گرفت.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری مرزبندی با دشمن و حفظ استقلال را از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و هشدار داد: با توجه به بیانیه گام دوم اگر حواسمان جمع نباشد همین دستاوردها هم از دست می‌روند. چنانچه اگر برای تغییر یک‌سری ساختارها جهادی کار نکنیم به سمت استحاله شدن پیش می‌رویم.

خانی در پایان گفت: یکی از مهم‌ترین نکات گام دوم دعوت جوانان است به اینکه خود جوانان وسط میدان بیایند و مسأله را تشخیص بدهند و به راهکارها فکر کنند.         

 انتهای پیام/ن
 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه های سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه زهرا (س)؛ ویژه برنامه های متعددی را برای بینندگان تدارک دیده و پخش می کنند.

در روزهای پایانی این هفته، با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما و سه فیلم جدید «بانکدار مبارز»، «در دوران جنگ» و «سوفی و دیوانه» همراه باشید.

دکتر حمید شاه آبادی در حکمی دکتر سیدمحمدرضا خوشرو را به سمت مشاور معاونت سیما منصوب کرد.

«ساندویچ»، «ارابه» و «شبح» سه فیلم جدیدی هستند که در روزهای 2 و 3 بهمن ماه روی آنتن شبکه های سیما می رود.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در دیدار با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر لزوم هم افزایی مشترک دو نهاد در تولید آثار دینی تاکید کرد.

در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

ادامه تصویربرداری سریال «هم‌بازی» به کارگردانی سروش محمدزاده و تهیه‌کنندگی نوید محمودی در تهران و حومه در حال انجام است.

مدیر پخش شبکه یک سیما، از برپایی حسینیه ایران در این شبکه خبر داد . 

مستند پرتره «سخنران مشهور»، با محوریت زندگی سیاسی مرحوم محمد تقی فلسفی در سه قسمت از جمعه 26 دی ماه ساعت 22 از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با ارسال نامه مراتب تشکر و قدردانی به جهت پوشش رسانه ای مطلوب  چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم توسط شبکه قرآن و معارف سیما را اعلام کرد.

عوامل برنامه «زنده باد زندگی» شبکه دو سیما حدود 2 سال پیش از «فریبرز عزیزی» فعال فرهنگی و کارآفرین اهل منطقه اورامانات کرمانشاه برای حضور در برنامه به عنوان کارآفرین موفق دعوت کردند و او نیز با لباس کُردی در این برنامه حضور پیدا کرد.

رسانه ملی با نگاهی متفاوت به حوزه کشاورزی ، روستاها را به عنوان  «مرکز خلق ثروت» و یکی از ظرفیت های بالقوه و مهم اقتصادی کشور معرفی می کند.

مهشید جوادی بازیگر جوان کشورمان و ایفاگر یکی از نقش‌های اصلی فصل سوم و چهارم سریال «بچه مهندس» جمعه ۲۶ دی ماه مهمان ویژه شب‌نشینی زمستانی «دست در دست» است.

دکتر مجتبی ایزدی به سمت «سرپرست مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما» منصوب شد.

«دست در دست» در نخستین ویژه‌برنامه زمستانی خود که پنجشنبه 25 دی روانه آنتن می شود میزبان رسول نجفیان است. 

 

در راستای تعامل و همکاری بین ارتش و رسانه ملی، جلسه مشترکی با حضور معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش، رییس سازمان تربیت بدنی ارتش و سرپرست شبکه ورزش صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

مجموعه تلویزیونی «چک برگشتی» ساخته سیروس مقدم از امروز شنبه ۲۲ آذر از شبکه یک سیما پخش می شود.

نخستین جشنواره سرود «رفیق خوشبخت ما» به همت اداره تبلیغات استان تهران و با همکاری شبکه امید سیما برگزار می‌شود.

شبکه نمایش برای پاسداشت تلاش معلمان عزیز، در بخش ژانر منتخب هفتگی خود به فیلم هایی با مضمون آموزش و معلمان که در همه حال، حتی شرایط جنگی و حوادث طبیعی همواره یار و مددکار جامعه بوده اند و در این روزهای کرونایی نیز به جهاد علمی و ستودنی مشغولند می پردازد.

 

برنامه «مثبت سلامت» هر روز به صورت زنده در هفت نوبت از شبکه سلامت روانه آنتن می‌شود.

برنامه «هاشور» با رویکردی طنز به نقد مسائل اجتماعی می‌پردازد.

سکانس های جنگی سریال «جشن سربرون» در شهریار تصویربرداری می شود.

با پایان مجموعه نمایشی «هفت سنگ»، سریال خاطره انگیز «کوچه اقاقیا» از شبکه نسیم پخش می شود.

برگزاری مسابقات قرآن به شیوه تلویزیونی، سبک جدیدی در اجرای مسابقات رقم زد.

محسن یزدی، مدیر شبکه مستند در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: تلویزیون خانه مستند است و حضور مستندسازان در سال‌های اخیر در تلویزیون خیلی پررنگ شده است. 

اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند عصر امروز ۱۸ آذرماه با حضور دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی، دکتر شاه آبادی معاون سیما ، یزدی مدیر شبکه مستند و جمعی از مستند سازان در مرکز همایش های رسانه ملی با رعایت دستور العمل های بهداشتی برگزار شد.

آیین اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند با حضور رئیس رسانه ملی و چند تن از مدیران صدا و سیما برگزار شد.

در آستانه هفته پژوهش ، در مراسمی از دو اثر پژوهش کاربردی درحوزه اقتصاد رسانه رونمایی شد.‌

 

برنامه «نگاه یک» این هفته میزبان ۲ کارشناس مسائل سیاسی است که درباره آمریکا و رویکرد این کشور نسبت به ایران پخش می شود.

برنامه «رسانش» با هدف ارتقای سواد رسانه‌ای و تقویت مهارت‌های نوجوانان در مواجهه با فضای مجازی و رسانه‌ای از شبکه امید به روی آنتن می رود.

«وطن وتن» با رویکرد معرفی ورزش‌های بومی محلی، از شبکه ورزش سیما پخش می شود.

دکتر حمید شاه آبادی در حکمی دکتر سیدمحمدرضا خوشرو را به سمت مشاور معاونت سیما منصوب کرد.

دکتر مجتبی ایزدی به سمت «سرپرست مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما» منصوب شد.

برنامه «سیمای خانواده» با حضور روانشناس متخصص، مشکلات نوجوانان را بررسی می کند.

برنامه «نقد سینما» شب گذشته جمعه 3 بمن ماه به بررسی وضعیت «سینمای بدنه» در ایران با تمرکز بر کارنامه فریدون جیرانی و آسیب‌شناسی وضعیت صنعت انیمیشن ایران در دهه 90 پرداخت.

برنامه تاریخی  «سرچشمه»، در بیستمین قسمت خود در فصل دوم به بازخوانی«عملکرد ارتش جمهوری اسلامی ایران دراوایل انقلاب» می‌پردازد.

سریال خارجی و جدید «مکانیسم» از شنبه ۴ بهمن ماه هرشب ساعت 23 پخش و روز بعد در دونوبت ساعت 10 و 19 باز پخش می شود.

فیلم تلویزیونی  «از شنبه تا پنج شنبه» به کارگردانی و نویسندگی حجت قاسم زاده یکشنبه 5 بهمن ماه 40 دقیقه بامداد از شبکه پنج سیما پخش می شود.

به تازگی مهران رجبی و سیما مطلبی و آرزو ابی زاده به پروژه «بوتیمار» اضافه شده و مقابل دوربین رفته اند.

از ماجراجویی برای بقا در طبیعت تا آثار تدوینگر سینمای ایران در فیلم های این هفته شبکه نمایش مرور می شود.

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۴۰ روز شنبه ۴ بهمن شبکه های آموزش ، چهار و قرآن و معارف سیما اعلام شد.

برنامه نردبان با حضور سیدسلیم غفوری مدیر شبکه افق، پیروز کلانتری و کارگردان مستند «مایا» و «بیجه» روی آنتن می‌رود.

روابط عمومی شبکه چهار درباره سخنان غیر منصفانه حجت الاسلام جهان بزرگی در برنامه «زاویه» بیانیه ای صادر کرد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد