امروز چهارشنبه  20 فروردين 1399
تعداد بازدید : 72 - تاریخ خبر : 1398/12/04 - 13:42
دغدغه افزایش مخاطب، دلیل تعدد جشنواره ها

«شب تئاتر» در  بیست و چهارمین برنامه از سری جدید خود، شنبه 3 اسفند، با اجرای منوچهر اکبرلو و موضوع « تعداد جشنواره های تئاتر» میزبان مهدی شفیعی، مدیر کل سابق هنرهای نمایشی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ شفیعی در ابتدا در مورد کارکرد جشنواره ها توضیح داد : از منظر تولید کنندگان جشنواره یک کارکرد می تواند داشته باشد و از منظر مخاطبان کارکرد دیگری ممکن است داشته باشد. مخاطبین می توانند یک رکن کارکردی جشنواره ها هم باشند. جشنواره ای که مخاطبش را مشخص نکند یا مخاطبش را از دست بدهد، بخشی از کارکردش دچار اختلال شده است. در گستره ای وسیع تر، در اتمسفر برگزاری جشنواره و تاثیراتی که بر آن می تواند بگذارد، جشنواره کارکردهای ویژه ای دارد.
من به شخصه با اکثر جشنواره هایی که داریم موافق هستم. تمام آنها با اهداف مشخص و کارکردهای ویژه، از ابتدا تصمیم به برگزاریشان گرفته شده است.
وی در ادامه  از دیگر گونه های اجرا به عنوان یکی از کارکردهای خوب سال های اخیر جشنواره تئاتر فجر نام برد و آن را موجب افزایش مخاطبان فجر دانست.

تئاتر می تواند در جشنواره به همه گستره های خود بپردازد
شفیعی ادامه داد: وقتی به تئاتر نگاه جشنواره ای داریم، این نگاه صرفا به آن اتفاق استاندارد که در سالن یا یک مکان مشخص برگزار می شود محدود نمی شود. تئاتر ما چه به لحاظ ژانری و چه موضوعی گستره وسیعی دارد که اتفاقا در جشنواره می تواند به همه گستره های خود بپردازد.

کاهش کیفیت تولیدات، از معایب تعدد جشنواره ها
فاتح بادپروا، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان، مهمان تلفنی برنامه در مورد تعدد جشنواره ها گفت: هر جشنواره ای مزایا و معایبی دارد. از مزایای جشنواره ها ، چه صحنه ای و چه خیابانی، شور و شوق و حضور هنرمندان شهرستانها، دیده شدنشان، ورودی های ناچیزی که متاسفانه بعضی جشنواره ها به گروه ها می دهند، فعال بودن و به نوعی کسب درآمد گروه های تئاتری، ارتباط گرفتن مردم با تئاتر را می توان نام برد.اما طرف مقابل این قضیه خود تئاتر است که افت می کند و کیفیتها پایین می آید. مخصوصا در حوزه تئاتر خیابانی، تعدد جشنواره ها، باعث می شود گروهها کارها را ظرف چند روز، بدون هیچ کیفیتی، آماده کنند و هر جشنواره ای باشد میروند. این قضیه در حال تکرار شدن است و این آسیب زیادی به خود تئاتر خواهد زد. دیگر چیزی به اسم اندیشه، تخصص، گونه های بیشتری که در تئاتر دنیا تجربه می شود و تخصصی که ما باید در جشنواره خصوصی مثل مریوان شاهدش باشیم کمتر اتفاق می افتد و این از معایب تعدد جشنواره هاست که گریبانگیر تئاتر ایران شده است. از این مهمتر، برگزاری جشنواره ها توسط وزارتخانه هایی مانند بهداشت است که البته بسیار اتفاق بهینه و خوبی است، اما من احساس می کنم که این جشنواره ها گاهی فقط برای پر کردن آمار اداری آنهاست و کارکرد آنچنانی حتی برای مخاطبشان هم ندارند. اگر مرکز هنرهای نمایشی یا دولت، ساماندهی کلی جشنواره های ایران را به دست بگیرد و جشنواره هایی که چه از لحاظ مخاطب و چه از لحاظ نیروهای تخصصی تئاتر کارکرد خوبی نداشته اند را به نوعی جمع بندی و جمع آوری کنند، می توانند این پول هایی که شرکت ها و ارگانهای دیگر برای تئاتر هزینه می کنند به اجرای عمومی تئاترها و جشنواره های ماندگار بدهند.

جشنواره فرصتی است که ما مخاطبان بیشتری را به سالن ها بیاوریم
شفیعی درباره نگاه موافقش به جشنواره توضیحات بیشتری داد: ما به عنوان نهاد بزرگ تئاتر که در دهه اخیر به لحاظ کمی و کیفی گسترش یافته ایم، دغدغه افزایش مخاطب برای تئاتر را داریم. من کاملا موافقم که نظام تولید و عرضه ما، مخصوصا در شهرستان ها، به شدت معیوب است. اما ما نباید اینگونه فکر کنیم که تمام کارهای ما مخاطب خودش را دارد و ما دیگر نیاز به تبلیغ و رسانه و جشنواره نداریم و باید هزینه را برای تولید بگزاریم. برگزاری جشنواره ها برای اطلاع رسانی به جامعه، که بدانند تئاتری وجود دارد به شدت اثر گذار است. جشنواره فرصتی است که ما مخاطبان بیشتری را به سالن ها بیاوریم.
وی در مورد عدم پرداخت به موقع کمک هزینه های جشنواره ها گفت: یکسری جشنواره هاست که مرکز هنرهای نمایشی برگزار میکند مثل تئاتر عروسکی و تئاتر فجر، که بودجه ی آنها مشخص است.اما عمده جشنواره ها را به لحاظ اعتباری مرکز پشتیبانی نمیکند. اتفاقا ما باید از پای کار آمدن دستگاهای دیگر برای برگزاری جشنواره ها استقبال کنیم. اینطور نیست که فکر کنیم که اگر آن دستگاه این پول را هزینه برگزاری جشنواره نکند هزینه تئاتر خواهد کرد. اینها برای تئاتر آورده محسوب می شوند.

«شب تئاتر» از مجموعه «شب های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که شنبه ها ساعت 23 به صورت زنده روی آنتن می رود. تهیه کنندگی این برنامه را امین اشرفی بر عهده دارد و سردبیری و اجرای آن را منوچهر اکبرلو عهده دار است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز دوشنبه 11 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز یک شنبه ۱۷ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز یک شنبه 10 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز جمعه 15 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

کارگردان سریال پایتخت در واکنش به انتقاد برخی افراد گفت: در «پایتخت5» هم عده ای در ماجرای سفر به ترکیه زود قضاوت کردند؛ عجله نکنید سریال ادامه دارد.

در روز شنبه ۱۶ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز پنج شنبه 14 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

همزمان با شب میلاد با سعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی علیه السلام، مجموعه تلویزیونی نون خ 2 از شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

راما قویدل کارگردان سینما و تلویزیون خبر ابتلایش به کرونا را تکذیب و اعلام کرد پس از پایان تصویربرداری سریال «ایل دا» به صورت خودخواسته خود را قرنطینه کرده است.

شبکه های رسانه ملی در شب میلاد مهدی موعود(عج) با سردادن ندای یا صاحب الزمان الغوث و الامان با پخش همزمان دعای فرج(الهی عظم البلاء)راس ساعت ٢١ و مراسم احیای نیمه شعبان را تقدیم عاشقان و منتظران می کنند.

معاون سیمای رسانه ملی تاکید کرد : نوروز امسال تلویزیون با بیش از نود درصد بیننده ، بیشترین مخاطب را طی یک دهه گذشته داشته است.

عضو هیئت رئیسه مجلس تنوع را ویژگی بارز برنامه‌های رسانه ملی در نوروز 99 توصیف کرد و گفت: برنامه عصر جدید و سریال های نوروزی نمره قابل قبول می‌گیرند.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

پنجمین قسمت از ویژه برنامه «راز» با حضور محمدهادی همایون، پژوهشگر و استاد دانشگاه به بیان ناگفته‌هایی از کرونا و بحران‌های آخرالزمانی و نیاز دنیا به منجی موعود می‌پردازد.

 برنامه « تهران 20» امشب (چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه) میزبان پیروز حناچی شهردار تهران خواهد بود. 

سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب در روز نیمه شعبان به صورت زنده از شبکه یک سیما پخش می شود.

فواد ایزدی در برنامه «راز» شبکه چهار گفت: داروینیسم اجتماعی تاکید دارد که افراد ضعیف‌تر باید به نفع ثروتمندان از بین بروند؛ اگر دستگاه تنفسی از سالمندان جدا شده و به جوان‌ترها داده می‌شود مصداقی از همین نظریه در غرب است.

پویانمایی « خروس زیرک، روباه کلک» از تولیدات مرکز صبا مهمان قاب نوروزی شبکه های امید و کودک شد.

برنامه سیمای خانواده به مناسبت میلاد امام زمان علیه السلام میزبان مهمان های ویژه ای است.

تهیه کننده برنامه تلویزیونی روایت هیأت گفت: ویژه برنامه روایت هیأت همزمان با شب نیمه شعبان از شبکه افق سیما به طور زنده پخش می‌شود.

شبکه چهار سیما به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی ،ویژه برنامه سه قسمتی «میراث مرتضی» را روی آنتن می برد.

ویژه برنامه «دستپخت» که به مناسبت عید نیمه شعبان پخش می شود میزبان هنرپیشه های آقا به همراه خانواده هایشان است‌.

مستند «پاداش اخلاص» با موضوع مروری بر زندگی شهید صیاد شیرازی از تولد تا لحظه شهادت از شبکه یک پخش می شود. 

ویژه برنامه «بازگشت» با موضوع جهان در عصر پساکرونا، چهارشنبه شب به صورت زنده از شبکه افق پخش می شود.

تهیه کننده برنامه تلویزیونی روایت از پخش ویژه برنامه «روایت هیأت» بهصورت زنده و همزمان با شب نیمه شعبان از شبکه افق سیما خبر داد.

اولین برنامه از فوتبال 120 در سال جدید پنجشنبه 21 فروردین ساعت 23:00 روی آنتن شبکه ورزش سیما می رود.

مدیر روابط عمومی معاونت سیما گفت: در نوروز 99 برای نخستین بار بیش از 130 فیلم مطرح روز سینمای ایران و جهان از شبکه های مختلف رسانه ملی روی آنتن رفتند.

جدول شماره۴۰ مدرسه تلویزیونی برای روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه اعلام شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد