امروز پنج شنبه  10 مهر 1399
تعداد بازدید : 268 - تاریخ خبر : 1398/11/08 - 12:16
عاملی در برنامه «شوکران»:
در حوزه فرهنگ، مشکل کم‌کاری داریم

بیست و ششمین قسمت از برنامه تلویزیونی «شوکران» با حضور حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس دانشکده مطالعات جهان، شب گذشته (دوشنبه ۷ بهمن) از شبکه چهار سیما روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ وی در ابتدای این برنامه در پاسخ به پرسش فضلی‌نژاد درباره اینکه آیا می‌شود فرهنگ را کنترل کرد یا خیر، پاسخ داد: فکر می‌کنم در نظام برنامه‌ریزی در این ۳۵ سال که از عمر شورای عالی انقلاب فرهنگ می‌گذرد، موفق بوده است که در مسیر علم کشور ریل‌گذاری کند و علم کشور را به فعلیت درآورد. در ضریب رشد علم، جزء ۴ کشور اول جهان هستیم.

فضلی‌نژاد در واکنش به این سخن گفت: اینطور آمار دادن، مغالطه رتوریک است و دستاوردهای دیگران را به نام خود ثبت کردن.
عاملی پاسخ داد: کارگریِ علم و دانش متعلق به مردم است و نه بنده و نه سلف می‌تواند ادعا کند او چنین کاری را کرده

است. البته قبول دارم در حوزه فرهنگ تجربه‌های خوبی نداریم و اهدافی که در سند مهندسی فرهنگی ذکر می‌شود، هنوز بخشی از آن محقق نشده است. چون فرهنگ مسأله‌ای تک‌متغیره نیست. اتفاقا مهندسی فرهنگی از بیرون ایران و توسط دشمنان دارد انجام می‌شود. فرهنگ به طور نسبی قابل مدیریت است اما حجم عوامل خارج از کنترل ما (دولت‌ها) زیاد شده است.

فضلی‌نژاد گفت: ۵ سال سند انقلاب فرهنگی بدون برگزاری جلسه، معوق و مسکوت ماند و همزمان یک آهنگ شتابان تکنولوژیک را تجربه می‌کردیم، اکنون آن سند می‌خواهد اجرا شود. آیا می‌توان نتیجه گرفت در دوره‌ای که فرهنگ، کنترل‌پذیر نیست، بدترین شیوه کنترل فرهنگی را برگزیده‌ایم؟

عاملی پاسخ داد: ما در حوزه فرهنگ، مشکل کم‌کاری داریم، نه مشکل کار زیاد کردن که حالا بگوییم زیاد کنترل کرده‌ایم. فرهنگ در هر دوره زمانی مفهومش تغییر کرده است. فرهنگ امروز به معنای مسیر زندگی است.مسیر حرکت جامعه به سمت عقلانیت است و به همین دلیل، قدرت دولت‌ها در جهان با خطر مواجه شده، چون جامعه توانمندتر و در بزنگاه‌ها سریع‌تر است. یعنی عقلِ تدبیری گسترش پیدا کرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از این برنامه گفت: لازم است اعضای حقیقی شورا در حوزه‌ها و تخصص‌های متنوع‌تری باشند. امروز احساس می‌کنم آن تنوع واقعی در اعضای حقیقی نیست. ما امروز متخصص علوم شناختی و روانشناس ارتباط با مردم می‌خواهیم.

فضلی‌نژاد گفت: آیا اصلاً مکانیزمی برای ارتباط مردم با عالی‌ترین نهاد حاکمیتی فرهنگی وجود دارد؟
عاملی پاسخ داد: شورا یک بدنه کمیسیون‌ها و شوراهای تخصصی دارد و با افراد متخصص حوزه خودش در ارتباط است اما این ضعف را دارد که با ذی‌نفعان خودش ارتباط ندارد یا کم دارد. بنده از وقتی به شورا رفتم، گفتم باید از ناحیه ذی‌نفعان و از پایین به بالا نظام برنامه‌ریزی شورا را تنظیم کنیم.

وی افزود: ضمانت اجرایی شورای انقلاب فرهنگی، خود حضرت آقا بیان فرمودند که حضور روسای سه قوه، مسئولین نهادهایی که شورا برای آن‌ها سیاست‌گذاری می‌کند و اعضای حقیقی ضمانت اجرایی شورای انقلاب فرهنگی هستند. به هر حال شوراهای عالی یک مسیر از نقص به کمال را دارند و باید به فرآیند کارآمدتری برسیم که تصمیماتش بتواند واقعاً مشکلی را حل کند. مانند همین سند مهندسی فرهنگی که ۵ سال از ابلاغش گذشته و تازه فرآیند اجرایی‌اش آغاز شده است و با روح زمانه سازگار نیست. این مسیر سرعت عمل بیشتری را می‌طلبد. اما اتفاقاتی که در نهادسازی و برنامه‌سازی در شورا رخ داده است، نباید به راحتی از کنار آن‌ها گذشت.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: ما یک مشکل کلی در مدیریت اجتماعی داریم که مدیریت اجتماعی ما تجربی است. به نظر من با به وجود آمدن این نظام سیستمی که فضای مجازی ظرفیتش را ایجاد کرده، ما به سمت و سویی حرکت می‌کنیم که عقلانیت سیستمی باید جایگزین تجربه‌های شخصی افراد شود. طبیعتاً باید الگوی حکمرانی ما تغییر کند. اینکه ما کشوری در حال ثبات نیستیم یا شرایط ثبات در ایران نیست، به نظر من این ادعا جای تشکیک دارد. در این چهل سالی که از انقلاب اسلامی گذشته ما نشان دادیم که توانستیم این خیلی از مسیرهای بهینه را در کشور فراهم کنیم. توسعه حوزه علم و فناوری از جمله داشتن ۴ میلیون دانشجو خودش نشانگر ثبات است. البته برخی موانع برای رشد کشور وجود دارد، از جمله نظام دیوانسالاری، یعنی وقتی شما به یک اداره رجوع می‌کنید، باید صد بار کرنش در مقابل دیگران کرنش کنید تا یک کاری را که حق شما هست انجام دهند.

وی اذعان کرد: برخی مسئولان کشور از پدیده‌های جدید دیر شناخت پیدا می‌کنند.

عاملی خاطرنشان کرد: برای کسی که در حکومت مسئولیت دارد، وقتی تبعیض اجتماعی را می‌بینید، بسیار غم‌انگیز است. اما ما همه سوار یک کشتی هستیم، نباید ناخدای کشتی را آنقدر بزنیم که نتواند مسیر را ادامه دهد. این به معنای گریز از نقد نیست. نقد دو بنیان دارد، یک بخش تأکید بر ظرفیت‌ها و بخش دیگر دیدن خلأها و دادن راهکار برای رفع آن.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی  در پایان گفت: معتقدم در یک دوره ۱۰ ساله، اگر ایران روی فناوری‌های نو سرمایه‌گذاری متمرکز کند، هم به عدالت اجتماعی می‌رسیم، هم به شفافیت توزیع منابع و هم جلوی بسیاری از درزهای فسادآور را می‌گیریم و قوه قضائیه ما بیکار می‌شود.

«شوکران» که به اساسی‌ترین مسایل فکری کشور می‌پردازد، محصول مشترک شبکه چهار سیما و حوزه هنری است. این برنامه دوشنبه هرهفته ساعت ۲۱ شامگاه با سردبیری و اجرای پیام فضلی‌نژاد روی آنتن تلویزیون می‌رود. بازپخش «شوکران» روزهای سه‌شنبه ۱۰ صبح، جمعه ۱۴ ظهر، شنبه ۱ بامداد است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

ویژه برنامه تلویزیونی «جاذبه» با محوریت قصه آدم‌های کمتر شناخته شده و با اجرای صابر خراسانی، از سه‌شنبه این هفته روی آنتن شبکه افق می‌رود.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت فخرالدین عبادتی مشاور اجرایی و رییس دفتر شبکه یک سیما را تسلیت گفت.

مسئول شبکه اینترنتی شمس از تولید ویژه برنامه اربعین حسینی به مدت ۱۰ روز و پخش از این شبکه خبر داد.

مقاومت، ایثار و اقتدار در فیلم‌های سینمایی این هفته به نمایش گذاشته می شود، از بازکردن معبر در «آخرین شناسایی» تا مفقودالاثر شدن یک فرمانده گردان در «اشنوگل».

تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «بچه مهندس» درباره آخرین وضعیت ساخت فصل چهارم این مجموعه و حضور قطعی روزبه حصاری در این فصل سخن گفت.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما مهمترین رسالت شورای نغمات دینی و آیینی این شبکه را بازتعریف محتوا و ساختار نغمات در رسانه ملی عنوان کرد.

سی‌ونهمین قسمت فصل هفتم «چرخ» ساعت ۱۹ امروز، چهارشنبه ۹ مهر ۹۹، با بررسی زیبایی‌های دنیای ریاضیات و معرفی کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

فصل سوم ویژه برنامه «تشرف» با اجرای سیدمحمدرضا حسینیان ازشنبه ۱۲مهرماه از شبکه یک پخش می شود.

در آستانه روز جهانی کودک، اداره کل روابط عمومی رسانه ملی با حضور کارشناسان، به آسیب‌شناسی برنامه‌های کودک و نوجوان پرداخت.

شبکه های تلویزیونی به منظور ایجاد فرصت برابر و توسعه خدمات آموزشی و همچنین بهره مندی ناشنوایان عزیز کشورمان از برنامه های سرگرمی، حضور مترجم ناشنوا را در برنامه های خود به طور جدی دنبال می کنند.

سریال «بوم و بانو» روایتگر بخشی از تاریخ معاصر ایران است؛ که از شبکه دو سیما روی آنتن می رود.

مستند «مهاجر» با محوریت مهاجرت معکوس به روستاها، کاری از گروه مستند روایت فتح روی آنتن می رود.

برنامه «جمع ایرانی»، چهارشنبه 9 مهر ماه با موضوع تجربیات و خاطرات زندگی سالمندان از جام جم پخش می شود .

تهیه‌کننده سریال «ایلدا» علت تاخیر چندروزه در پخش این سریال را ضبط صحنه‌های جنگی دشوار عنوان کرد و در عین حال «کرونا» را هم در اضافه شدن به دشواری مسیر تولید بی تاثیر ندانست.

برنامه «سرزمین مادری»، این هفته با معرفی جاذبه های فرهنگی و گردشگری استان تهران از جام جم پخش می شود .

 

شبکه دو سیما امسال همایش شیرخوارگان حسینی را بدون حضور مادران و نوزادان از طریق امواج تلویزیونی از تهران و مشهد پوشش خواهد داد.

در آخرین روزهای مرداد ماه با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «نقد سینما» شبکه پنج سیما این هفته جمعه ساعت 22 به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع ) به بررسی آثار عاشورایی در سینمایی ایران می پردازد .

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارشنبه  29 مرداد ماه، هر شب از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

برنامه گفتگو محور «حس مشترک» در ایام محرم و صفر از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 شبکه سلامت برای نکوداشت روز پزشک ویژه برنامه هایی تدارک دیده است.

مرحله نهایی مسابقه قرآنی تلویزیونی «اسرا»، با کشف ۱۸ استعدادقرآنی کشور به پایان رسید .

همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شبکه پنج سیما با برنامه‌های ویژه ی مذهبی، میزبان عزاداران حسینی(ع) می شود.

حال و هوای متفاوت آنتن شبکه نسیم در ایام عزاداری را به تماشا بنشینید.

ویژه برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مستند به مناسبت ماه محرم از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه‌برنامه «تکیه‌خانه» را در قالب (MC)و به صورت ترکیبی روانه آنتن می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش در آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با بیان اینکه جوامع برای داشتن سر زندگی و پویایی باید توانمندی مواجه با تغییرات را داشته باشند، گفت: در شرایط ویروس کرونا ایران سراسر مدرسه شد.

 آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران برگزار شد.

شورای معارف سیما در اطلاعیه ای جزئیات برنامه های مختلف حسینیه تلویزیونی ایران را که از تمامی شبکه های تلویزیون در دهه اول محرم پخش می شود، اعلام کرد. 

 

جدول شماره ۲۶ مدرسه تلویزیونی ایران. اعلام شد.

بخش‌هایی از خاطرات آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای درباره‌ی دفاع مقدس در قالب مستندی به نام «در لباس سربازی» منتشر ‌می‌شود. این مستند روایتی ویژه از حضور آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در جبهه‌ها از نخستین روزهای دفاع مقدس تا زمان ترور ایشان در تیرماه سال 60 است.

مستند «مهاجر» با محوریت مهاجرت معکوس به روستاها، کاری از گروه مستند روایت فتح روی آنتن می رود.

سی‌ونهمین قسمت فصل هفتم «چرخ» ساعت ۱۹ امروز، چهارشنبه ۹ مهر ۹۹، با بررسی زیبایی‌های دنیای ریاضیات و معرفی کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

برنامه تلویزیونی «دوربرگردون» با حضور یک راهدار، یک بوق‌ساز و یک آتش‌نشان، این هفته در سه قسمت پخش می‌شود.

قهرمان ایرانی پارکور جهان در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: دوست دارم در ایران بمانم و به نام ایران در مسابقات پارکور خارجی شرکت کنم.

فصل سوم ویژه برنامه «تشرف» با اجرای سیدمحمدرضا حسینیان ازشنبه ۱۲مهرماه از شبکه یک پخش می شود.

برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما روز چهارشنبه ۹ مهرماه به مناسبت روز جهانی ناشنوایان برای این قشر به صورت ویژه پخش شد.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما مهمترین رسالت شورای نغمات دینی و آیینی این شبکه را بازتعریف محتوا و ساختار نغمات در رسانه ملی عنوان کرد.

برنامه «جمع ایرانی»، چهارشنبه 9 مهر ماه با موضوع تجربیات و خاطرات زندگی سالمندان از جام جم پخش می شود .

برنامه «سرزمین مادری»، این هفته با معرفی جاذبه های فرهنگی و گردشگری استان تهران از جام جم پخش می شود .

آخر هفته دومین هفته مهر ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه  های سیما همراه باشید.

آموزش یک نوع نان، گفتگو درباره اشتغال زایی جوانان و آموزش تکنیک آبستره موضوعاتی هستند که در «خانه مهر» چهارشنبه 9 مهر ماه به آن پرداخته می شود .

«روز خوش» از تفاوت حرف زدن و گفتگو کردن می گوید .

برنامه «تهرانگرد» شبکه پنج این هفته( پنج شنبه10 مهرماه) ضمن گشت و گذار در تهران، سیری در تاریخ خواهد داشت و فرهنگ و هنر عمارت زیبای باغ فردوس و موزه سینما ایران را به تصویر می کشد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد