امروز پنج شنبه  30 آبان 1398
تعداد بازدید : 217 - تاریخ خبر : 1398/08/01 - 13:58
تحلیل های واقعه ی عاشورا میتواند برای امروز راهگشا باشد

صادق کرمیار نویسنده ی کتاب "نامیرا" در برنامه ی سه شنبه شب ،«شب روایت» گفت: این داستان است که میتواند  پرسش هایی  را از لایه های زیرین ذهن بیرون بکشد و من با این نگاه وارد کوفه شدم و این پرسش ها باعث شد که به دنبال تحلیل های مختلفی از مردم کوفه بروم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ صادق کرمیارنویسنده ی کتاب "نامیرا" و مهمان برنامه ی «شب روایت» در پاسخ به این سوال که کتاب "نامیرا" یک تحلیل اجتماعی و تاریخی نسبت به وقایع کوفه قبل از واقعه ی عاشورا دارد که تحلیل عمیقی است که در کمتر آثار تاریخی و داستانی میبینیم و شما چه طور به این تحلیل رسیدید پاسخ داد:بعضی ها ادبیات داستانی را ابزاری برای تبلیغ  دین می بینند و به عنوان یک ابزار تعلیمی به آن نگاه میکنند  که اشکالی هم ندارد .
آن هایی که ادبیات داستانی را به طور جدی دنبال میکنند ،خود داستان به تنهایی  برای آنها موضوعیت دارد  و این موضوعیت داستان باعث میشود که وقتی ما با یک واقعه ی تاریخی روبرو میشویم با ساختار داستانی به آن موضوع نزدیک می شویم و اولین نکته ای که به ذهن ما میرسد بحث پرسشگری است که در این واقعه چه اتفاقی افتاد و چگونه اتفاق افتاد و چرا اتفاق افتاد ؟با این نوع نگاه من وارد کوفه شدم.
این داستان است که میتواند این پرسش ها را از لایه های زیرین ذهن بیرون بکشد و من با این نگاه وارد کوفه شدم و سعی کردم مردم آن زمان کوفه را بشناسم چون برای خودم قابل باور نبود که ظرف سه یا چهار ماه چند هزار نفر نامه نوشتند و از امام خواستند که به کوفه بیاید و به آنها کمک کند.
همچنین کرمیار در خصوص اینکه آیا مردم کوفه در دعوتشان از ابا عبدالله الحسین خواسته های خالصانه ندارند و نیتشان منافع اقتصادی است که بعد ها رفتار های آنان را رقم میزند گفت:بخشی از مردم کوفه هستند که ما به آنها خواص کوفه میگوییم و سران قبیله ها هستند که بیشتر این افراد به امام نامه نوشتند و بخشی دیگر توده ی مردم هستند که پیرو خواص بودند و بنابراین اگر ما بتوانیم به یک تحلیل جامعی از خواص کوفه در آن مقطع تاریخی برسیم میتوانیم به ریشه های  انگیزه ی مردم  برای نگارش نامه برسیم .
همچنن دلیل عمده این بود که شناخت کافی از امام نداشتند و به عنوان اینکه ما یزید را نمیخواهیم و بنابراین یک شخصیتی هست که پسر پیغمبر هست حالا این شخصیت را دعوت کنیم و یک حرکت جدیدی علیه بنی امیه انجام دهیم و به همین دلیل این نامه را نوشتند.
اما اینکه انگیزه ی امام چه بود این بحث مهمی است.چون امام این جماعت را میشناختند.امام اگر میخواستند قیام کنند علیه یزید یک راهش این بود که به سمت کوفه حرکت کنند و یک راهش این بود که در پاسخ به نامه ی کوفیان بگوید که به مکه بیایید و با بقیه ی مسلمانان هم پیمان بشید وعلیه یزید قیام کنیم.اما امام این حرکت را نمیکنند و درست وسط حج از مکه خارج میشوند .همه ی این پرسش ها باعث میشد که به دنبال  تحلیل های مختلفی از کوفه بروم .
این نویسنده ی مطرح  در باره ی جابجایی شخصیت های داستان در پایان داستان افزود:در ادبیات داستانی چیزی داریم به عنوان آشنایی زدایی اگر هر هنرمندی بتواند از این عنصر به بهترین نحو استفاده کند توانسته بر مخاطب اثر بگذارد.بعضی از شخصیت ها برای مردم آشنا است و میدانند چه اتفاقی افتاده است، با تنها شیوه ای که میشد با این موضوع برخورد کرد همین موضوع آشنایی زدایی بود .در کارهایی مثل محرم و عاشورا اگر از این عنصر استفاده کنیم میتوانیم تاثیر گذار باشیم.
وی اشاره کرد :بسیاری از وقایع نامیرا تخیلی است ولی مبتنی بر همان تاریخ است.شخصیت هایی که در این داستان وجود دارد تا جایی که به تحلیل ما کمک میکند حضورشان الزامی است.
کرمیار درباره ی شخصیت عبدالله ابن عمیر و ادعای مسلم  بن عقیل در این مورد که عبدالله ابن عمیر روی مرز باطل ایستاده است اظهار داشت:عبدالله مدت ها از محیط حکومت اسلامی دور بوده و آن چه که از آموزه های اسلام در ذهنش بوده مربوط به قبل از بازگشت به کوفه بود و اتفاقات جدید کوفه را نمیتواند تحلیل کند و دچار تناقض میشود و از هر دو یعنی امام حسین(ع) و یزید دفاع میکند که این تفکر مختص آن دوره بوده است .
ما ساعت ها بر سر این نکته که تفکرات دینی و فلسفی مردم در آن مقطع تاریخی چه بوده بحث میکردیم و به همین  دلیل من فراتر از این نرفتم .
اگر از تحلیل امروز بخواهیم به آن قضیه نگاه کنیم دموکراسی زیر سوال میبرد.عبدالله میگوید همه ی مسلمین به یزید رای داده اند و فقط یک نفر جلوی یزید ایستاده است و معنی ندارد که کسی جلوی یزید بایستد و به لحاظ منطقی حرف درستی است اما این تاجایی درست است که سیدالشهدا را به عنوان امام نپذیرفته  و جایی که سیدالشهدا را به عنوان امام میپذیرد همه ی این نظریه ها کنار میرود.
صادق کرمیار نویسنده ی کتاب" نامیرا" درباره ی نقش داعیه داران حمایت از امام حسین (ع) در تردید  عبدالله ابن عمیر بیان کرد: من این کتاب را سال 81نوشتم و در سال 88به چاپ رسید .اگر سال 1488 هم به چاپ برسد باز همین مسائل را داریم.یعنی تحلیل های مربوط به واقعه های عاشورا میتواند راهگشا باشد و  ما ملاک هایی در اختیار داریم که میتوانیم بسنجیم چه کسی برحق  و ناحق است.
«شب روایت» به تهیه کنندگی حسین شاهمرادی محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که سه شنبه شب ها از شبکه چهار پخش می شود.

انتهای پیام/ن

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه نمایش با فرا رسیدن ولادت حضرت رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق (ع) فیلم های جذاب و دیدنی ای را در کنداکتور این شبکه جانمایی کرده است.

شبکه های سیما به مناسبت ولادت با سعادت نبی اکرم (ص) و امام صادق (ع) ویژه برنامه های مختلفی را برای پخش در این مناسبت فرخنده تدارک دیده اند.

در روز میلاد حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) همراه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما باشید.

همزمان با آغاز جشنواره بین المللی فیلم رشد و مقارن با میلاد باسعادت پیامبر اعظم(ص)، شبکه امید برنامه رسانش را به مدت ٨ شب به طور زنده و مستقیم از محل برگزاری این جشنواره(سینما فلسطین) روی آنتن می برد.

استاندار کرمانشاه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری تولید فصل دوم مجموعه تلویزیونی «نون.خ» گفت: ما در دولت در تلاشیم تا اورامانات را ثبت جهانی کنیم و فیلم برداری فصل دوم «نون. خ» در این منطقه می تواند موجب تسریع در این مهم شود.

دیدار تیم های ملی عراق و ایران، پنجشنبه 23 آبان از ساعت 17:30 به صورت مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود .

هفدهمین قسمت برنامه «مدیر مسئول» این هفته (جمعه 24 آبان ماه ) میزبان " پیر حسین کولیوند"  رییس سازمان اورژانس کشور است.

امشب ویژه برنامه «چراغانی» با حضور حمیدرضا پگاه و چند هنرمند دیگر روی آنتن می‌رود.

برنامه جدید «کتاب خوب» با موضوع کتابخوانی از جمعه 24 آبان ماه روی آنتن شبکه‌های مختلف تلویزیون می‌رود.

برنامه دعای ندبه این هفته از شاهچراغ پخش می شود.

برنامه «ستایش نور» به مناسبت ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق علیه السلام میزبان شاعران آیینی است.

ویژه برنامه «دستان آسمان» با موضوع اهمیت وقف و تاثیر آن پخش می شود.

مجله سیاسی «رودررو» امروز 22 آبان ماه با موضوع جنبش ضد سرمایه‌داری در فرانسه روی آنتن شبکه چهار می رود.

برنامه این هفته «ورزش و مردم» با توجه به تقارن با میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) شادمانه روی آنتن می‌رود.

برنامه «ورزشگاه» امشب شنبه  (۲۵ آبان) با موضوع بررسی بازی تیم ملی ایران برابر عراق و شرایط تیم ملی فوتبال کشورمان  به روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

 

معاون سیمای رسانه ملی گفت: در حال حاضر 60 سریال در ایستگاه های مختلف تولید داریم که این میزان نسبت به سال 95 هشت  برابر رشد نشان می دهد.

محمدرضا جعفری‌جلوه؛ مدیر شبکه دو ضمن معرفی مجموعه‌های نمایشی، مسابقات و تازه‌های شبکه دو سیما در ایام پیش‌رو؛ از دست پُر این شبکه  در حیطه پخش و تولید سریال‌های متنوع سخن گفت که تنها تولید 8 سریال جدید از جمله این تدارکات است.

با امضای تفاهم نامه همکاری شبکه آموزش سیما و مرکز پویانمایی صبا، مهارت آموزی با تولید پویانمایی پیوند خورد.

ساخت برنامه «شبکه کوچک» به زودی در مرکز پویانمایی صبا آغاز و به طور اختصاصی از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

این هفته در بخش مرور پرونده کاری بازیگران، فیلم هایی از "آل پاچینو "، بازیگر چهره و تهیه کننده سینما ، که دارای سبک ویژه‌ و به واقع سرشار از استعداد است و به خوبی می‌تواند ایفاگر هر نقشی باشد دربخش «صحنه گران» (مرور آثار)پخش می شوند.

تصویربرداری «کامیون» به کارگردانی سید مسعوداطیابی همزمان با هفته وحدت وایام میلاد باسعادت رسول اکرم( ص)  با حضور بازیگران اصلی در تهران آغاز شد.

 

همکاری وزارت امور خارجه با شبکه جهانی جام جم برای تولید برنامه های بانشاط تلویزیونی برای ایرانیان خارج از کشور وارد فصل جدیدی می شود.

معافیت های مالیاتی ارزش افزوده این هفته در شبکه یک به «مناظره» گذاشته می شود.

برنامه طنز «حرفشم نزن» از چهارشنبه 29 آبان ماه و با موضوعات روز اجتماعی و فرهنگی جامعه روی آنتن شبکه افق می‌رود.

قسمتی دیگر از مجموعه مستند «قیام لله» با عنوان بچه های فاروغ، چهارشنبه 29 آبان از شبکه افق پخش می شود.

نخستین قسمت مستند «پایان بازی» با موضوع بحران مالی در آمریکا، چهارشنبه 29 آبان از شبکه افق پخش می شود.

برنامه «شما و سیما» این هفته از پشت صحنه مسابقه «دست فرمون» شبکه نسیم و پشت صحنه برنامه «تلاوت های درخواستی» شبکه قرآن گزارش پخش می کند.

برنامه «تهران 20» امشب (چهارشنبه، ۲۹ آبان ماه) با حضور دکتر محسنی بندپی، استاندار تهران به روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

"امید حق گو"، تولید کننده رنگ خودرو مهمان برنامه امروز جشنواره کارآفرینی سیماست.

برنامه «اشعه ایکس» این هفته با بررسی هنر نگارگری به عنوان مهمترین نقاشی سنتی ایران زمین پخش می شود.

مسابقه تلویزیونی «ایرانیش» به منظور حمایت از خانواده و فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی در شبکه دو سیما ساخته می‌شود.

با توجه به قهرمانی تیم ملی ایران در مسابقات کبدی جوانان جهان به میزبانی جزیره کیش، برنامه روز جمعه اول آذر ورزش و مردم میزبان "عباس اور سجی" رییس فدراسیون کبدی خواهد بود.

با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما در آخرین روز آبان و اولین روز آذر همراه باشید.

با توجه به طرح دولت در اصلاح قیمت بنزین، برنامه امشب «ثریا» راه های تسهیل اجرای طرح جدید مدیریت مصرف سوخت را با حضور کارشناسان بررسی می کند.

فصل جدید «در انتهای الوند» از شنبه اول آذرماه حوالی ساعت 21:00 از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

برنامه «دکتر سلام» امروز به موضوع سلامت روان و توانمند سازی دانشجویان روانشناسی و مشاوران می پردازد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد