امروز دوشنبه  16 تير 1399
تعداد بازدید : 420 - تاریخ خبر : 1398/08/01 - 13:58
تحلیل های واقعه ی عاشورا میتواند برای امروز راهگشا باشد

صادق کرمیار نویسنده ی کتاب "نامیرا" در برنامه ی سه شنبه شب ،«شب روایت» گفت: این داستان است که میتواند  پرسش هایی  را از لایه های زیرین ذهن بیرون بکشد و من با این نگاه وارد کوفه شدم و این پرسش ها باعث شد که به دنبال تحلیل های مختلفی از مردم کوفه بروم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ صادق کرمیارنویسنده ی کتاب "نامیرا" و مهمان برنامه ی «شب روایت» در پاسخ به این سوال که کتاب "نامیرا" یک تحلیل اجتماعی و تاریخی نسبت به وقایع کوفه قبل از واقعه ی عاشورا دارد که تحلیل عمیقی است که در کمتر آثار تاریخی و داستانی میبینیم و شما چه طور به این تحلیل رسیدید پاسخ داد:بعضی ها ادبیات داستانی را ابزاری برای تبلیغ  دین می بینند و به عنوان یک ابزار تعلیمی به آن نگاه میکنند  که اشکالی هم ندارد .
آن هایی که ادبیات داستانی را به طور جدی دنبال میکنند ،خود داستان به تنهایی  برای آنها موضوعیت دارد  و این موضوعیت داستان باعث میشود که وقتی ما با یک واقعه ی تاریخی روبرو میشویم با ساختار داستانی به آن موضوع نزدیک می شویم و اولین نکته ای که به ذهن ما میرسد بحث پرسشگری است که در این واقعه چه اتفاقی افتاد و چگونه اتفاق افتاد و چرا اتفاق افتاد ؟با این نوع نگاه من وارد کوفه شدم.
این داستان است که میتواند این پرسش ها را از لایه های زیرین ذهن بیرون بکشد و من با این نگاه وارد کوفه شدم و سعی کردم مردم آن زمان کوفه را بشناسم چون برای خودم قابل باور نبود که ظرف سه یا چهار ماه چند هزار نفر نامه نوشتند و از امام خواستند که به کوفه بیاید و به آنها کمک کند.
همچنین کرمیار در خصوص اینکه آیا مردم کوفه در دعوتشان از ابا عبدالله الحسین خواسته های خالصانه ندارند و نیتشان منافع اقتصادی است که بعد ها رفتار های آنان را رقم میزند گفت:بخشی از مردم کوفه هستند که ما به آنها خواص کوفه میگوییم و سران قبیله ها هستند که بیشتر این افراد به امام نامه نوشتند و بخشی دیگر توده ی مردم هستند که پیرو خواص بودند و بنابراین اگر ما بتوانیم به یک تحلیل جامعی از خواص کوفه در آن مقطع تاریخی برسیم میتوانیم به ریشه های  انگیزه ی مردم  برای نگارش نامه برسیم .
همچنن دلیل عمده این بود که شناخت کافی از امام نداشتند و به عنوان اینکه ما یزید را نمیخواهیم و بنابراین یک شخصیتی هست که پسر پیغمبر هست حالا این شخصیت را دعوت کنیم و یک حرکت جدیدی علیه بنی امیه انجام دهیم و به همین دلیل این نامه را نوشتند.
اما اینکه انگیزه ی امام چه بود این بحث مهمی است.چون امام این جماعت را میشناختند.امام اگر میخواستند قیام کنند علیه یزید یک راهش این بود که به سمت کوفه حرکت کنند و یک راهش این بود که در پاسخ به نامه ی کوفیان بگوید که به مکه بیایید و با بقیه ی مسلمانان هم پیمان بشید وعلیه یزید قیام کنیم.اما امام این حرکت را نمیکنند و درست وسط حج از مکه خارج میشوند .همه ی این پرسش ها باعث میشد که به دنبال  تحلیل های مختلفی از کوفه بروم .
این نویسنده ی مطرح  در باره ی جابجایی شخصیت های داستان در پایان داستان افزود:در ادبیات داستانی چیزی داریم به عنوان آشنایی زدایی اگر هر هنرمندی بتواند از این عنصر به بهترین نحو استفاده کند توانسته بر مخاطب اثر بگذارد.بعضی از شخصیت ها برای مردم آشنا است و میدانند چه اتفاقی افتاده است، با تنها شیوه ای که میشد با این موضوع برخورد کرد همین موضوع آشنایی زدایی بود .در کارهایی مثل محرم و عاشورا اگر از این عنصر استفاده کنیم میتوانیم تاثیر گذار باشیم.
وی اشاره کرد :بسیاری از وقایع نامیرا تخیلی است ولی مبتنی بر همان تاریخ است.شخصیت هایی که در این داستان وجود دارد تا جایی که به تحلیل ما کمک میکند حضورشان الزامی است.
کرمیار درباره ی شخصیت عبدالله ابن عمیر و ادعای مسلم  بن عقیل در این مورد که عبدالله ابن عمیر روی مرز باطل ایستاده است اظهار داشت:عبدالله مدت ها از محیط حکومت اسلامی دور بوده و آن چه که از آموزه های اسلام در ذهنش بوده مربوط به قبل از بازگشت به کوفه بود و اتفاقات جدید کوفه را نمیتواند تحلیل کند و دچار تناقض میشود و از هر دو یعنی امام حسین(ع) و یزید دفاع میکند که این تفکر مختص آن دوره بوده است .
ما ساعت ها بر سر این نکته که تفکرات دینی و فلسفی مردم در آن مقطع تاریخی چه بوده بحث میکردیم و به همین  دلیل من فراتر از این نرفتم .
اگر از تحلیل امروز بخواهیم به آن قضیه نگاه کنیم دموکراسی زیر سوال میبرد.عبدالله میگوید همه ی مسلمین به یزید رای داده اند و فقط یک نفر جلوی یزید ایستاده است و معنی ندارد که کسی جلوی یزید بایستد و به لحاظ منطقی حرف درستی است اما این تاجایی درست است که سیدالشهدا را به عنوان امام نپذیرفته  و جایی که سیدالشهدا را به عنوان امام میپذیرد همه ی این نظریه ها کنار میرود.
صادق کرمیار نویسنده ی کتاب" نامیرا" درباره ی نقش داعیه داران حمایت از امام حسین (ع) در تردید  عبدالله ابن عمیر بیان کرد: من این کتاب را سال 81نوشتم و در سال 88به چاپ رسید .اگر سال 1488 هم به چاپ برسد باز همین مسائل را داریم.یعنی تحلیل های مربوط به واقعه های عاشورا میتواند راهگشا باشد و  ما ملاک هایی در اختیار داریم که میتوانیم بسنجیم چه کسی برحق  و ناحق است.
«شب روایت» به تهیه کنندگی حسین شاهمرادی محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که سه شنبه شب ها از شبکه چهار پخش می شود.

انتهای پیام/ن

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مراسم قدردانی و تشکر از عوامل سریال «پدر پسری» با حضور مهندس سعید اشناب مدیر شبکه پنج سیما، مهدی کریمی قائم مقام شبکه پنج، مصطفی رضوانی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه پنج، رضا جودی تهیه کننده، محمدرضا حاجی غلامی کارگردان و بازیگران و عوامل تولید این مجموعه تلویزیونی در سالن جلسات شبکه پنج سیما برگزار شد.

در شب و روز میلاد حضرت امام رضا (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

در پی درگذشت مرحوم سیروس گرجستانی، دو فیلم «ماه از روی سکو» و «بله برون» و همچنین مستند «پرتره رخ» در گرامی داشت یاد ایشان از شبکه های دو، نمایش و مستند پخش می شود.

این شب ها سیروس گرجستانی در نقش پدر یک خانواده در سریال «شاهرگ»نقش آفرینی می کند و تا پایان این سریال با مخاطبان همراه است.

کارگروه تخصصی رسانه بامحوریت شبکه آموزش سیما در شورای عالی مهارت تشکیل شد.

برنامه «دست خط» جمعه 6تیرماه میزبان دکتر ذیبح الله خداییان معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می شود. 

برنامه تلویزیونی «طبیب» این هفته نیز میزبان پزشکان و متخصصانی است که هریک علائم، هشدارها و راههای پیشگیری و درمان یک بیماری خاص را بررسی می‌کنند.

نویسنده سریال «شهید زین الدین» گفت: می خواهیم در این سریال «شهید زین الدین» را به نسل جدید معرفی کنیم و نسل جدید باید از شهیدان درس بگیرد.

مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما سریال های یک سال این شبکه را تشریح کرد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از اهتمام رسانه ملی به ویژه شبکه یک سیما به دلیل همکاری شایسته در معرفی و شناساندن رویداد ملی «فهما، فرهنگ و هنر مساجد ایران» قدردانی کرد.

مستند «چشم توپخانه» با موضوع زندگی شهید جلیل خادمی، شنبه 14 تیرماه از شبکه افق پخش می شود.

سری جدید برنامه صبحگاهی «سلام صبح بخیر» روی آنتن شبکه سه می رود.

شورای معارف سیما ،از شروع دهه کرامت با هماهنگی حرم های مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها،حضرت احمد بن موسی(علیه السلام) و آستان مقدس حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) ضمن برقراری ارتباط و ایجاد امکان زیارت از طریق قاب تلویزیون ،نگاه مشتاقان و عاشقان اهل بیت علیهم السلام را به تماشای حرم های مطهر اهل بیت علیهم السلام دعوت کرد.

مدیر طرح و برنامه شبکه دو سیما با اشاره به اضافه‌شدن "شب‌گرد"، "ایرانیش"، در آینده‌ای نزدیک "محاکات" و تولید چند برنامه دیگر درباره اتفاقات جدید این شبکه تلویزیونی توضیحاتی داد.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت سیروس گرجستانی هنرمند پیشکسوت تلویزیون و سینما را تسلیت گفت.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

تصویربرداری سریال «باخانمان» به کارگردانی برزو نیک نژاد و تهیه کنندگی زینب تقوایی از مرداد ماه آغاز می‌شود.

مدیر روابط عمومی ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: از سال 1395 لایحه اصلاح مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به مجلس فرستادیم و مجلس نزدیک به 3 سال روی آن کارکرد و بعد از 3 سال در روز آخر مجلس تصویب شد.

پویش "من هم ماسک می‌زنم" با همت برنامه «به خانه بر می‌گردیم» شبکه پنج اجرایی می‌شود.

برنامه «تهران 20» امشب (دوشنبه ۱۶ تیرماه) میزبان حجت الاسلام والمسلمین صادقی، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه با موضوع عمکلرد شوراهای حل اختلاف خواهد بود.

پنجمین قسمت از مستند «دیار من» با رویکرد معرفی ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی، امروز ( دوشنبه 16 تیرماه) ساعت 16 بر روی آنتن می رود.

سری جدید برنامه «باشگاه خونگی» را هر روز از شبکه ورزش سیما تماشا کنید.

نازنین دانشور، موسس و مدیر عامل شرکت "تخفیفان" مهمان امروز شبکه یک است.

«ضربان» در برنامه امروز خود به بررسی عوامل موثر برتیرگی پوست اشاره می کند.

همزمان با روز جهانی کاهش مصرف پلاستیک برنامه «مثبت سلامت» امروز به چالش پسماندهای شهری می پردازد.

مستند «امین» با موضوع روایتی از زندگی شهید امین شیرازی که در اردوی جهادی به فیض شهادت رسید، پخش می شود.

علیرضا رئیسی گفت: مخاطب با دیدن «خانه امن» ذهنیتش از من به هم می‌ریزد.

مستند «طبیعت پنهان آفریقا» با موضوع حیات وحش آفریقا جنوبی به کارگردانی ماروس برگر از امروز ( دوشنبه 16 تیرماه)  ساعت 11از شبکه پنج سیما پخش می شود.

مدیر بخش فیلم نامه و استوری برد مرکز صبا، گفت: سه گروه سنی مخاطبان برایمان به یک اندازه اهمیت دارند و امسال با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری اولویت ما جهش تولید است.

مستند «کاش غوره ها انگور بشه» داستان فعالیت های فرهنگی ویژه کودکان توسط یک روحانی خوش ذوق، دوشنبه 16 تیر روی آنتن شبکه افق می رود.

چهارمین قسمت مجموعه مستند «تصنیف های دمشق» درباره بخشی دیگر از زندگی جاری در سوریه، دوشنبه 16 تیر از شبکه افق پخش می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد