امروز پنج شنبه  23 مرداد 1399
تعداد بازدید : 258 - تاریخ خبر : 1398/07/22 - 13:20
روایت «چرخ» از نوبل پزشکی سال 2019

سی‌وهشتمین قسمت از برنامه «چرخ» به گفت‌وگویی درباره‌ی جایزه‌ی نوبل پزشکی امسال اختصاص داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در «میز علم» برنامه‌ی یکشنبه 21 مهر، حسین فروتن به‌عنوان مجری-کارشناس «چرخ»، میزبان دکتر مهران حبیبی رضایی، استاد بیوشیمی دانشگاه تهران بود.

جوان‌ترین و مسن‌ترین نوبلیست‌ها
دکتر حبیبی رضایی این گفت‌وگو را با توضیحاتی درباره‌ی جایزه‌ی نوبل آغاز کرد: «ده سال بعد از درگذشت آقای آلفرد نوبل در سال 1891 جوایز نوبل اعطا می‌شود. از سال 1901 حدود 590 جایزه‌ی نوبل اعطا شده و 935 نفر این جایزه را دریافت کرده‌اند. 347 جایزه فقط برای یک نفر بوده، 141 جایزه برای دو نفر و 102 جایزه هم برای سه نفر. پزشکی بر مبنای علوم پایه استوار است و هر سه جایزه‌ی نوبل امسال که در فیزیولوژی و پزشکی اهدا شده، مبانی شیمی و بیولوژی دارند و کاربرد پزشکی. امروزه در پزشکی این بحث مطرح است که باید به شکل پیشگیرانه، بازدارنده، فردی و مشارکتی عمل کنیم. یعنی عرصه‌های علمی مختلف با پزشکی تلفیق شوند. ما بهترین یافته‌های پزشکی را در دانشکده‌های برق و فنی داریم. با احتساب نوبل‌های امسال، 112 نوبل پزشکی اهدا شده و 219 نفر این جایزه را برده‌اند. کم‌سن‌ترین برنده 32 ساله و مسن‌ترین فرد هم 87 ساله بوده است.»

برندگان نوبل پزشکی را بیشتر بشناسید
جایزه‌ی نوبل پزشکی سال ۲۰۱۹ میلادی به «ویلیام جی کالین جونیور»، «پیتر جی راتکلیف» و «گرگ ال‌ سمنزا» تعلق گرفت. جایزه‌ی نوبل پزشکی امسال به طور مشترک به این سه دانشمند به خاطر دستاورد آنها در مورد چگونگی سازگاری سلول‌ها با اکسیژن موجود اهدا شد. این سه دانشمند یک تشکیلات مولکولی را شناسایی کردند که فعالیت ژن‌ها در پاسخ به میزان مختلف اکسیژن را تنظیم می‌کند. کشف بزرگ این سه نفر یکی از اساسی‌ترین فرآیندهای سازگاری بدن را نشان می‌دهد. این افراد پایه و اساسی برای درک ما از چگونگی تاثیر اکسیژن بر متابولیسم سلولی و عملکرد فیزیولوژیکی بدن ایجاد کردند.
ویلیام جی کالین جونیور  (William G. Kaelin, Jr) در سال ۱۹۵۷ میلادی در نیویورک متولد شده است. او مدرک دکتری خود را از دانشگاه دوک دریافت کرده و آموزش‌های تخصصی خود در حوزه‌ی پزشکی داخلی و سرطان‌شناسی را در دانشگاه جانز هاپکینز و انستیتو سرطان دانا فاربر گذرانده است. جی‌کالین آزمایشگاه تحقیقاتی خود را در انستیتو سرطان دانا فاربر تاسیس کرد و در سال ۲۰۰۲ میلادی به درجه‌ی استاد کامل در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه هاروارد نائل شد. این محقق همچنین از سال ۱۹۹۸ میلادی تاکنون محقق موسسه‌ی پزشکی هیوگز است.
سر پیتر جی راتکلیف  (Sir Peter J. Ratcliffe) در سال ۱۹۵۴ میلادی در لانکاشایر انگلیس به دنیا آمد. او در کالج گانویل و کایوسدانشگاه کمبریج پزشکی خواند و آموزش تخصصی خود را در حوزه‌ی  نفرولوژی دانشگاه آکسفورد گذارند. او یک گروه تحقیقاتی مستقل را در دانشگاه آکسفورد تاسیس کرد و در سال ۱۹۹۶ میلادی استاد کامل شد. راتکلیف مدیر تحقیقات بالینی در موسسه‌ی فرانسیس کریک لندن و عضو موسسه‌ی تحقیقات سرطان است.
گرگ ال‌ سامنزا ( Gregg L. Semenza) در سال ۱۹۵۶ میلادی در نیویورک متولد شد و مدرک کارشناسی خود در رشته‌ی زیست‌شناسی را از دانشگاه هاروارد دریافت کرد. او مدرک دکتری خود را از دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا گرفت و در سال ۱۹۸۴ میلادی به عنوان متخصص اطفال در دانشگاه دوک آموزش دید. این دانشمند آموزش‌های پس از دکتری خود را در دانشگاه جانز هاپکینز گذراند و در همان جا یک گروه تحقیقاتی مستقل را راه‌اندازی کرد. سامنزا در سال ۱۹۹۹ میلادی در دانشگاه جانز هاپکینز استاد کامل شد و از سال ۲۰۰۳ تاکنون مدیر برنامه‌ی تحقیقات عروقی در دانشگاه جانز هاپکینز است.

اکسیژن چطوری ما را نجات می‌دهد؟
این استاد بیوشیمی دانشگاه تهران در ادامه درباره‌ی ارتباط کار سه برنده‌ی جایزه‌ی نوبل پزشکی 2019 گفت: «کار سه برنده‌ی امسال نوبل پزشکی کاملا جدا از هم بوده است. آقای سمنزا از دهه‌ی 90 در این زمینه کار می‌کرده است. ایشان پروتئینی که در مرکز این رخدادهای سلولی و بیوشیمیایی مربوط به حس اکسیژن قرار دارد، ایشان اولین بار در سال 1995 گزارش کرده است. آقای راف کلیپ هم کارش مشابه آقای سمنزا بوده و اتفاقی در سال 2019 با هم جایزه نوبل را برده‌اند.» دکتر حبیبی رضایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره‌ی موضوع و اهمیت پژوهش‌های این سه برنده‌ی نوبل پزشکی امسال گفت: « اکسیژن همه می‌دانند که اهمیت دارد. اما اینکه سلول‌ها تغییرات این مولکول را چطور می‌توانند بفهمند، موضوع جایزه‌ی نوبل است. در واقع اینکه چه چیزی باعث می‌شود سلول‌های بدن ما با کم و زیاد شدن اکسیژن در بدن ما تطبیق بدهند. اکسیژن هم کمبودش خطرناک است، هم زیاد بودنش. محور اصلی جایزه‌ی نوبل این بوده که سلول‌ها چطوری می‌توانند تغییرات اکسیژن را درک و حس کنند و خودشان را با آن تطبیق بدهند. در بیانیه‌ی نوبل هم اشاره شده که ما می‌دانیم که اکسیژن حیاتی است ولی این سه نفر فهمیده‌اند که اکسیژن چگونه حیاتی است! آشنا شدن با مکانیزم‌های تنظیم و تطابق با کمبود اکسیژن می‌تواند برای داروهای مبارزه با سرطان راهگشا باشد. این جایزه‌ی نوبل اولین جایزه‌ی مرتبط با اکسیژن نیست. اولین جایزه‌ی نوبل مرتبط با موضوع با اکسیژن در سال 1932 اهدا شده است.» در بخش دیگری از «چرخ» سیدامیر سادات‌موسوی داستان بحث‌برانگیزترین نوبل‌های تاریخ را بررسی کرد.
مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.
«چرخ» روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

انتهای پیام/ن

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

امشب ساعت ۱۹ اعلام نتایج شرکت‌کنندگان «عصر جدید» صورت می گیرد.

متخصص طب ایرانی امروز در برنامه «به‌ خانه برمی‌گیردیم» راه‌کارهایی را برای پیشگیری از کرونا ارائه می‌دهد.

در روزهای پنج‌شنبه و جمعه و شنبه 16، 17 و 18 مرداد ماه که با مناسبت های عید سعید غدیر خم و روز خبرنگار همراه است، بیش از 60 فیلم سینمایی روی آنتن شبکه های سیما می رود.

«شاهرگ» سریالی در قالب یک درام پرماجرا و دلهره آور است که بخشی از تاریخ معاصر ایران را به تصویر کشیده است. این سریال با محوریت بمب گذاری های منافقین در سال 1360 و همچنین افشاگری درباره ترورهای درون گروهی این گروهک روی آنتن سیما رفته است.

جشن بزرگ عید سعید غدیر خم در شبکه های سیما با پخش ویژه برنامه های متنوعی همراه است.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت ماهچره خلیلی بازیگر سریال های تلویزیونی چون «مختارنامه»، «مرضیه»، «کلاه پهلوی» و ... را تسلیت گفت.

شبکه‌های سیما در ماه محرم، ویژه‌برنامه‌هایی متناسب با ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان پخش می‌کنند.

برنامه «چراغانی» به مناسبت عید غدیر ویژه برنامه "غدیر" را از امشب به روی آنتن شبکه سه خواهد رفت.

همزمان با فرا رسیدن ایام محرم و عزای سرور و سالار شهیدان ، شبکه‌های سیما جدول پخش گسترده و متنوع تری را شامل برنامه های ترکیبی، مستند و ... تدارک دیده اند.

قسمت هفتم مسابقه تلویزیونی میدون، با راهیابی یک کسب و کار ویژه به مرحله بعدی این رقابت کارآفرینی همراه بود.

مدیر کل مسابقات ملی و بین المللی مهارت کشور گفت: مسابقات ملی مهارت با توجه به بیماری کرونا ،امسال به صورت غیر متمرکز،در 14استان در سطح کشور برگزار می شود.

مسابقه تلویزیونی و زنده «برخط شو» از عید قربان تا عید سعید غدیرخم به برندگان پویش «غدیری ام» هر شب به قید قرعه دو قطعه طلای منقش به نام مبارک امیرالمومنین علیه السلام هدیه می دهد. 

در نهمین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های سه، چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

 با نزدیک شدن به ایام عزاداری محرم و صفر، سریال‌های «زمین گرم»، «نجلا»، «بوم و بانو»، «سرزده» از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود.

نشست رسانه‌ای سریال تلویزیونی «شاهرگ» به کارگردانی سیدجلال اشکذری و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی با حضور عوامل این سریال پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد برگزار شد.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

سردار یزدی فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) طی نامه‌ای از رئیس رسانه ملی برای تولید و پخش مسابقه قرآنی ترنم که از شبکه اول سیما پخش می‌شود، تقدیر و تشکر کرد.

پنجمین برنامه «کشیک سلامت» با موضوع تاثیرات کرونا بر سلامت اجتماعی و روانی مردم روی آنتن شبکه سلامت می‌رود.

برنامه تلویزیونی «دوربرگردون» این هفته با حضور مجید خسرو انجم کاریکاتوریست روی آنتن شبکه سه می‌رود.

دکتر محمد جواد شعبانی به سمت قائم مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما منصوب شد.

جدول شماره ١۶۵ مدرسه تابستانه تلویزیون اعلام شد.

«زخم الماس» عنوان مستندی است که امشب ساعت 23 در قالب مجموعه ی چهارسوی علم از شبکه چهار سیما پخش می شود.

شبکه‌های سیما در ماه محرم، ویژه‌برنامه‌هایی متناسب با ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان پخش می‌کنند.

برنامه تاریخی سرچشمه، در چهارمین قسمت خود در فصل دوم به بازخوانی "عملکرد انجمن‌حجتیه پیش و پس از انقلاب اسلامی" می‌پردازد.

«تهران 20» شبکه پنج سیما امشب برای بررسی شرایط ساختمان های پرخطر میزبان محمد سالاری "رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران" و مهدی داوری "مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران" است.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در گفتگو با در انتهای الوند از سندروم خستگی مزمن گفت.

در گفتگوی امروز 22 مردادماه در برنامه صبحگاهی «در انتهای الوند» درباره واکسن کرونا و اثر بخشی آن با جناب آقای کاظم کوکرم کارشناس در حوزه علم صحبت شد.

برنامه «رنگین کمان» شبکه پنج همزمان با ایام عید سعید غدیر و دهه اخر ذی الحجه  به پویش مسابقه کتابخوانی کتاب سفری که پرماجرا شد پیوست.

دوزادهمین قسمت فصل هفتم «چرخ» ساعت 19 امروز، چهارشنبه ۲۲ مرداد 99، با بررسی دنیای کوانتومی به مناسبت تولد اروین شرودینگر، فیزیکدان مشهور اتریشی روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

 با نزدیک شدن به ایام عزاداری محرم و صفر، سریال‌های «زمین گرم»، «نجلا»، «بوم و بانو»، «سرزده» از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود.

برنامه «به خانه بر می گردیم» امروز ( چهارشنبه 24 مردادماه ) در بخش پزشکی به دو موضوع مهم نذر خون و اهدای پلاسمای خونی در روزهای شیوع بیماری کرونا می پردازد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد