امروز شنبه  5 بهمن 1398
تعداد بازدید : 146 - تاریخ خبر : 1398/06/27 - 15:09
در گفت‌وگوی «چرخ» رابطه‌ی اقتصاد و حفاظت از محیط‌زیست بررسی شد
نباید آینده‌ی محیط‌زیست را بفروشیم!

دهمین هفته‌ی فصل ششم «چرخ» با بحث درباره‌ی ارزش‌های اقتصادی حفاظت از محیط‌زیست به پایان رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛  در «میز طبیعت» برنامه‌ی سه‌شنبه 26 شهریور، «چرخ» میزبان دکتر حسین غیاثی‌نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران بود. غیاثی‌نژاد صحبت‌هایش را با بحث درباره‌ی ارزش مادی محیط‌زیست آغاز کرد؛ «این مساله پاسخ آسانی ندارد. ما وقتی درباره‌ی اقتصاد محیط‌زیست صحبت می‌کنیم، می‌توانیم برای آن سه‌جنبه را متصور شویم. باید ببینیم یک آلوده‌‌کننده‌ی محیط زیست چقدر هزینه به محیط تحمیل می‌کند؟ یک کسب‌وکار زیست‌محیطی چه چرخه‌ی مالی‌ و چه نسبتی با جامعه‌ی ما دارد؟ اقتصاد کشور با محیط‌زیست چه رابطه‌ای دارد؟ از بررسی این سه جنبه می‌توانیم به یک جواب جامع درباره‌ی این سوال برسیم که محیط‌ زیست چقدر می‌ارزد.»

زندگی مدرن با محیط‌زیست سازگار نیست
دکتر غیاثی‌نژاد این گفت‌وگو را با بررسی موضوع ارزش اقتصادی حفاظت از محیط‌زیست ادامه داد؛ «حفاظت از محیط زیست یک مفهوم کاملا مدرن است. قبل از اینکه انقلاب صنعتی اتفاق بیفتد، تغییرات خیلی بزرگی در محیط زیست داشتیم اما همه‌ی آنها منشا طبیعی داشته‌اند. بعد از انقلاب صنعتی ما قادر شدیم که در محیط تغییر منفی ایجاد کنیم. تغییرات منفی‌ای که ما در کره‌ی زمین ایجاد کرده‌ایم، قدمتی اندازه‌ی قدمت انسان خردمند دارد. تغییر دادن محیط و آسیب زدن به آن به‌نوعی بخشی از فرآیند تکامل ماست. این فرآیند در طول تاریخ ادامه خواهد داشت. حفاظت از محیط‌زیست بعد از انقلاب صنعتی به وجود آمده و حتما ارزش اقتصادی داشته که این مفهوم به وجود آمده است. موضوع این است که آیا این تعادل بین زندگی انسان مدرن و محیط‌زیست به نفع ما هست یا نه. وقتی بحث حفاظت از محیط‌زیست آغاز شد، حس کردند که این تعادل به‌هم خورده و در درازمدت این شرایط به نفع ما نیست.»

نمی‌توانیم هزینه‌ی محیط‌زیست را بدهیم
این کارشناس محیط‌زیست درباره‌ی معادله‌های اقتصادی حفاظت از محیط‌زیست گفت: «ما باید ببینیم برای محیط‌زیست چقدر می‌خواهیم هزینه کنیم و چه قیمتی روی محیط‌زیست بگذاریم. ما چیزی را می‌توانیم ارزش‌گذاری کنیم که قابل خرید باشد. این اشتباهی است که اکثر آدم‌ها درباره‌ی محیط‌زیست هم انجام می‌دهند. به‌طور مثال شما نمی‌توانید روی پدر و مادرتان ارزش‌گذاری کنید. نمونه‌ی بارزش قورباغه‌ی طلایی است. ما در جنگل‌های استوایی این نوع قورباغه را داشتیم ولی الان نداریم و نمی‌توانیم روی این قورباغه قیمت بگذاریم. در نتیجه‌ بعضی از آیتم‌های محیط‌زیست قابل قیمت‌گذاری نیست. سوسن چلچراغ که یکی از آثار طبیعی و ملی ماست، قابل ارزیابی نیست. در نتیجه، یا این آیتم محیط‌زیست وجود دارد، یا نه. وقتی دریاچه‌ی ارومیه وجود نداشته باشد، نمی‌توانیم به لحاظ اقتصادی روی آن ارزش‌گذاری کنیم. چون فقط یک دریاچه‌ی ارومیه داریم. در نتیجه در تمام دنیا یک خط قرمز مشخص وجود دارد که بعضی چیزها نباید آسیب ببینند. در بعضی موارد می‌توانید ارزش‌گذاری کنید. به‌طور مثال درباره‌ی آلودگی هوا. از منظر جامعه می‌توان به هزینه‌های محیط زیست نگاه کمیتی داشت. نکته‌ی بعدی که اینجا مطرح می‌شود، تعادل بین ارزش حال و آینده است. وقتی شما یک جامعه‌ی پیشرفته دارید، می‌توانید از الان برای آینده سرمایه‌گذاری کنید. مثلا شما در آلمان یک محل نگهداری پسماند را می‌بینید که در آن آلودگی وجود دارد. به خاطر اینکه برای آسیب ندیدن محیط‌زیست در آینده سرمایه‌گذاری می‌کند. اما ما مسائل دیگری داریم که نمی‌توانیم به‌طور کلان روی مسائل محیط‌زیستی سرمایه‌گذاری کنیم. اگر بخواهیم استانداردهای محیط زیست را به‌طور جزئی رعایت کنیم، کشور توانایی اقتصادی و اجتماعی‌اش را ندارد. یعنی ما نمی‌توانیم هزینه‌ی محیط‌زیست را بدهیم.»

حفاظت از محیط‌زیست نیاز به تغییر زیرساخت‌ها دارد
دکتر غیاثی‌نژاد راه‌حل این مشکل را در گرو ارتباط تنگاتنگ شرایط اقتصادی، فرهنگی عمومی و اجتماعی می‌داند: «الان در یکی از کلان‌شهرهای ایران آمار تایید‌شده‌ی وزارت بهداشت این است که بیش از نیمی از مرگ‌ها به علت آلودگی هوا اتفاق می‌افتد. ما اجازه می‌دهیم که یک خودروی گازوئیل‌سوز به خیابان بیاید، بدون اینکه سوخت آن کیفیت مناسبی داشته باشد. ما نیاز داریم که در زیرساخت‌های اساسی جامعه تغییراتی بدهیم تا بتوانیم هزینه‌های محیط‌ زیست را بدهیم. ما الان آینده‌مان را می‌فروشیم! آدم‌ها ترجیح نسبت به فجایع بی‌تفاوت باشند. حفاظت از محیط زیست و تامین هزینه‌ی آن، مقدمه‌هایی دارد که نیاز به تغییرات ساختاری در جامعه دارد. ما باید ابتدا یک اقتصاد پویا داشته باشیم، باید کارخانه‌هایی داشته باشیم که سودآور باشند و بعد از آنها انتظار حفاظت از محیط‌زیست داشته باشیم. اما فرهنگ عمومی حاکم بر جامعه‌ی ما این است که امروز را نباید قربانی آینده کنیم.»
در بخش دیگری از «چرخ» بهزاد یوسفی، روزنامه‌نگار، مهم‌ترین فیلم‌های علمی-تخیلی پاییز را معرفی کرد: به سوی ستاره‌ها، جوکر، جمینی‌من، ترمیناتور؛ سرنوشت تاریک و جنگ‌ ستارگان؛ خیزش اسکای‌واکر .
«چرخ» سه روز در هفته، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

انتهای پیام/ن

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

3000 نفر در دور انتخابی فصل دوم مسابقه «مافیا» با هم رقابت کردند.

مجموعه نمایشی «سرگذشت» از جمعه ۲۷ دی ماه هر شب ساعت ۲۲:۱۵ از شبکه یک سیما پخش می شود. 

در آخرین هفته دی ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

دوربین برنامه «در شهر» شبکه پنج سیما به نمایندگی از تلویزیون، به همراه تعدادی از اهالی رسانه، برای عرض تسلیت جانباختگان هواپیمای اوکراینی و ابراز همدردی در سفارتخانه های مربوطه حضور یافت.

برنامه «کی میاد ستاره چینی» این هفته به «شهرضا» سفر می کند تا جاذبه های گردشگری این شهرستان را بیشتر به مردم معرفی کند.

برنامه دعای ندبه این هفته از زرین شهر اصفهان پخش می شود.

مدیر شبکه آموزش سیما از آمادگی این شبکه برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی در برگزاری المپیاد مهارت دانشجویی خبر داد.

پنجمین قسمت مجموعه مستند «آفتابگردان» و ادامه گفت وگو با نیکی هارمان بانوی مسلمان هلندی، امشب چهارشنبه از شبکه افق پخش می شود.
پنجمین قسمت مجموعه مستند «تصنیف های دمشق» با عنوان ام یاسین، چهارشنبه 25 دی از شبکه افق پخش می شود.

گفتگوی زنده سیاسی شبکه چهار سیما امشب به موضوع «ابعاد سیاسی، رسانه ای و بین المللی انتقام سخت» اختصاص یافته است.

برنامه «اشعه ایکس » این هفته با موضوع بررسی تئاتر امروز ایران پخش می شود

در برنامه «ضربان» متخصص قلب و عروق به سوالات مردم در زمینه سکته های قلبی پاسخ می دهد.

فصل جدید سریال «از سرنوشت» از شنبه روانه آنتن می‌شود.

بازی "یوونتوس – اودنیزه"، چهارشنبه 25 دی ماه از ساعت23:15 به صورت مستقیم روانه آنتن شبکه سه سیما می شود  .

سخنرانی اخیر دبیرکل حزب الله لبنان، چهارشنبه 25 دی از شبکه افق پخش می شود.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

در میان بایکوت تظاهرات میلیونی مردم عراق علیه آمریکا توسط رسانه های غربی، سیمای جمهوری اسلامی به بازتاب مستقیم این تجمع باشکوه و مهم پرداخت.

«با ما بیا» همزمان در تهران و کنارک سیستان و بلوچستان میان کودکان سیل زده از شبکه دو سیما پخش می شود.

در سومین نشست ستاد محیط زیست رسانه ملی، تفاهم‌نامه همکاری میان شبکه دو سیما و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به امضاء رسید.

«طبیعت 360 درجه» با موضوع اثرات آلودگی هوا پنجشنبه 3 بهمن از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

برنامه «تهرانگرد» در روزهای سرد و برفی تهران با شور هیجان مهمان خانه مخاطبان شبکه پنج می شود.

 مستند «همدلی با بلوچستان» با موضوع یکرنگی ملت در کمک به مردم سیل زدن سیستان و بلوچستان، چهارشنبه 2 بهمن از شبکه افق پخش می شود.

سومین قسمت مجموعه مستند «ننگ ابدی» درباره جنایات آمریکا در زندان ابوغریب، چهارشنبه 2 بهمن از شبکه افق پخش می شود.

مجموعه مستند «قصه های انقلاب» با موضوع قیام 15 خرداد، زمینه ها و عوامل شکل گیری آن، چهارشنبه 2 بهمن روی آنتن شبکه افق می رود.

نخستین قسمت مجموعه مستند «طبیبان حاذق» با معرفی دکتر بلوریان، چهارشنبه 2 بهمن از شبکه افق پخش می شود.

ششمین قسمت مجموعه مستند «تصنیف های دمشق» با عنوان سرزمین مادرم، چهارشنبه    دی از شبکه افق پخش می شود.

فصل جدید مسابقه «پنج ستاره» کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما به تهیه کنندگی محمد قنبری، به زودی بر روی آنتن می رود.

رقابت‌های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی 3 و 4 بهمن ماه به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود.

هفتمین اپیزود مجموعه تلویزیونی «سرگذشت» با عنوان "بازگشت" امشب دوم بهمن روی آنتن می رود.

در اولین هفته بهمن ماه همراه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما باشید.

برنامه «ماگرام» همزمان با دهه مبارک فجر از شبکه هفت سیما روی آنتن می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد