امروز چهارشنبه  2 مرداد 1398
تعداد بازدید : 110 - تاریخ خبر : 1398/03/28 - 15:12
نشست فصل هفتم رئالیتی شوی پربیننده برگزار شد
«خانه ما» آدم های معمولی را روی صفحه تلویزیون به ستاره تبدیل کرد

عوامل «خانه ما» از سیر محبوبیت این مستند مسابقه پرمخاطب که آدمهای معمولی را به ستاره هایی روی صفحه تلویزیون بدل می کند، سخن گفتند، به چالش ها و فرصت های این برنامه که به نوعی مهم ترین سند اجتماعی تاریخی فرهنگ عامه مردم است اشاره کردند و از بین المللی شدن آن خبر دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ نشست خبری «خانه ما» در آستانه پخش فصل هفتم این مستند مسابقه امروز سه شنبه 28 خرداد با حضور حسین افشار تهیه کننده، احسان عمادی کارگردان، حسام اسلامی مشاور کارگردان و اهالی رسانه در خانه مستند انقلاب اسلامی برگزار شد.

افشار با بیان اینکه اگر یک دهه از عمر تولید و پخش این مجموعه می گذرد، به خاطر طراحی خوب و سناریونویسی آن است، در خصوص مجموعه هایی با قالب واقع نمایش اظهار کرد: سال ۸۹ که کار «فرمانده» شروع شد فقط یک تیم در این ساختار داشتیم، اما اکنون با گذشت ۸، ۹ سال و انتقال تجربیات و افزایش دانش و مهارت، تیمهای متنوعی با استودیو نوبین با دغدغه های مختلف کار می کنند.

وی افزود: درست است که انتظارها بیشتر است اما یادمان باشد این قالب کمتر از یک دهه است که زیست خود را تجربه می کند و به مرور می توانیم کارهای بزرگتری را با تجربیاتمان داشته باشیم.

پرتعدادترین رئالیتی شو که فصل هشتم آن هم در راه است

تهیه کننده «خانه ما» این اثر را پرتعدادترین رئالیتی شوی استودیو نوبین خواند و ادامه داد: این مجموعه امسال به فصل ۸ هم می رسد و تا به حال هیچ کدام از مجموعه های ما به این تعداد سال و قسمت نرسیده بودند. این مرهون نگاه مردم است و با افزایش کیفیت و تبلیغات بهتر می توانیم مخاطب بیشتری را درگیر کنیم.

افشار با اشاره به اینکه «خانه ما» می تواند مهم ترین سند تاریخی اجتماعی از وضعیت مردم در دهه 90 قلمداد شود، تاکید کرد: از هر دوره ای به این مجموعه نگاه کنند شناخت درستی از وضعیت فرهنگ عامه مردم پیدا خواهند کرد. در هیچ کار تلویزیونی تا به این حد به زندگی عادی مردم نزدیک نمی شویم اما در «خانه ما» با کمترین دخل و تصرف بی واسطه ترین ارتباط را با زندگی مردم داریم.

«خانه ما» سندی تاریخی اجتماعی از وضعیت مردم در دهه 90

وی یادآور شد: «خانه ما» سعی می کند زندگی اجتماعی مردم را در یک سناریو جذاب به نمایش بگذارد که این امر میتواند استراتژیک باشد. اتفاق فوق العاده این برنامه، همت برای شهر به شهر رفتن و پیدا کردن خانواده ها است و زحمتی که تیم متحمل می شوند این سند را محکم تر می کند. تاکنون به تهران، اصفهان، اهواز، رشت، تبریز و شیراز رفته ایم و برنامه مشهد هم به زودی تولید می شود.

تهیه کننده «خانه ما» این برنامه را یک سند اقتصادی نیز معرفی کرد و گفت: نگاه ما کمتر مصرف کردن یا حداقل مصرف نبوده بلکه خواستیم بگوییم چطور می شود با توجه به تورم بهتر زندگی کرد. کار را سال ۹۲ با کارت هدیه ۵۰۰ هزار تومانی شروع کردیم و اکنون به خانواده های شرکت کننده برای یک ماه هزینه زندگی، کارت هدیه ۲ میلیون تومانی می دهیم. با توجه به اینکه جایزه ما نیز 100 برابر پس انداز این خانواده ها است، جایزه ما از ۳۰ میلیون نیز به ۶۰ میلیون رسیده است. بنابراین خانواده ها باید با یک میلیون و 400 هزار تومان از پس زندگی معمولی، مهمانی و چالشها و ماموریتهایی که برایشان در نظر گرفته ایم بربیایند و 600 هزار تومان پس انداز کنند تا به جایزه برسند و این چالش خوب و بهینه زندگی کردن است.

به گفته افشار «خانه ما» یک فرمت ایرانی امیدبخش است که در شرایط روز جامعه که همه نسبت به آنها دلخوری های به حقی داریم و آنها را لمس می کنیم می گوید چطور می توان خوب زندگی کرد و لذت برد.

پخش کننده های بین المللی می خواهند فرمت «خانه ما» را خریداری کنند

وی اضافه کرد: کشور ما استعدادهای متنوعی برای لذت بردن دارد و مهم ترین شاخصه برنامه این است که فرمتی از جنس فرمت ایرانی امیدبخش و رویاپردازانه دارد تا به ما انگیزه زندگی بهتر را بدهد. فرمتی که بین المللی هم هست و برای مردم فارسی زبان منطقه جذاب خواهد رسید. بنابراین به جایی رسیده که می خواهند این فرمت را از ما خریداری کنند.

افشار در پاسخ به سوالی درباره جزئیات این موضوع گفت: اخیرا دو سه پخش کننده بین المللی سراغ ما آمده اند و خواسته اند دفترچه راهنمای این برنامه را از ما بگیرند، مثل فیلمنامه که در عرصه فیلم و سریال خرید و فروش می شود، پخش کننده های عرصه رئالیتی شو نیز سراغ دفترچه راهنمای برنامه ما آمده اند و در خصوص واگذاری رایت و خرید و فروش آن امسال به نتیجه اجرایی می رسیم.

از خانه ما تا خانه آقازاده ها

تهیه کننده «خانه ما» در پاسخ به اینکه ساخت «خانه ما» از زندگی سیاست مدارها تحقق پیدا خواهد کرد یا خیر، توضیح داد: ما در اتاق طراحی برنامه این موضوع را به اشتراک گذاشتیم و به این نتیجه رسیدیم که چنین کاری «خانه ما» را به یک برنامه دیگر تبدیل می کند. ما اینجا با مردم عادی طرف هستیم و مهم ترین ویژگی همین عادی بودن خانواده ها است اما آنگونه از فرمت اصلی خود فاصله می گیریم. شاید به برنامه دیگری نیاز داریم که مثلا خانه آقازاده ها نام داشته باشد و در آن به چنین امری بپردازیم.

در ادامه عمادی کارگردان برنامه با بیان اینکه ادعای ما این است که مهمانان ما سفارشی نیستند و خودشان هستند، تاکید کرد: گاهی از حضور خانواده ها، نحوه صحبت کردنشان، شوخی هایشان و... تعجب می کنیم که چطور اینقدر مقابل دوربینی که بنا است به واسطه آن میلیون ها نفر آنها را ببینند، اینقدر راحت هستند. گاهی خود ما آنقدر به حریم خصوصی آنها نزدیک می شویم که در پخش مجبور به ممیزی می شویم.

علی رغم تمام محدودیت ها بدون لطمه زدن به ارزشها جلو آمده ایم

وی افزود: ما برخلاف رئالیتی شوهای خارجی در نمونه ایرانی باد حریم خانواده ها رعایت شود و این یکی از مهم ترین دستاوردهای «خانه ما» است که با همه محدودیت های فرهنگی، ملی و مذهبی کار را برای جامعه ای که حیا برای همگی بسیار باارزش است بدون لطمه زدن به این ارزش ادامه داده ایم.

این مستندساز ادامه داد: ما دوربین برنامه را به آشپزخانه می بریم، شوخی عروس و مادرشوهر را نمایش می دهیم و جزئیات دیگر زندگی خانواده ها را مقابل دوربین می گذاریم. یکی از حرفهایی که بر مبنای همین تلاش ما، گفته می شود این است که شما که کار خاصی نمی کنید و دوربین را می گذارید تا همه چیز ضبط می شود. همین که به نقطه ای رسیده ایم که حضور ما احساس نمی شود برای ما یک تعریف به حساب می آید.

حسام اسلامی نیز در خصوص میزان واقعی بودن حضور خانواده ها مقابل دوربین بیان کرد: واقعی بودن یک امر نسبی است و در همین جلسه خودمان به صرف حضور عکاسان ممکن است ما کاملا خودمان نباشیم. بنابراین اینکه همیشه دوربین رفتار را تغییر می دهد نمی شود انکار کرد اما ما موفق شده ایم از این مرحله عبور کنیم.

افشار در این زمینه گفت: یکی از مهارت های بچه های استودیو نوبین این است که می دانند چگونه رفتار کنند تا دوربین ضایع نباشد و به چشم نیاید که ما حریمی را شکانده ایم و وارد زندگی مردم شده ایم.

«خانه ما» آیینه ای از شهرها و قومیت ها

عمادی هم یادآور شد: ما همواره تلاش می کنیم شخصیتها مقابل دوربین راحت باشند و خودشان را به نمایش بگذارند، همچنین هر کدام از آنها به شکلی منعکس کننده سبک زندگی اقلیم و قومیت ها هستند و «خانه ما» را می توان آیینه ای از شهرها و قومیتها دانست.

وی افزود: اخیری دوستی که خودش خوزستانی ساکن تهران است می گفت برای من جذاب ترین بخش این برنامه این است که یک تبریزی چطور مهمانی می دهد و مدل سفر کردن یک شیرازی چگونه است. به ویژه که من امکان معاشرت با این افراد از نزدیک را ندارم و «خانه ما» این فرصت را به ما می دهد.

امکان تحقق بخشیدن به «اگر می شودها»

این کارگردان با اشاره به دو فصلی که خانواده ها ماموریت نجات دنیا را داشتند، ادامه داد: در این فصل ایده های جالبی به ما رسید و خانواده ها فرصت داشتند به «اگر می شودها» تحقق ببخشند. مثلا مشت و مال دادن آدمها در پارک، شستن قبرهای قبرستان یا زندگی کردن در غار و دوری از تکنولوژی اتفاقاتی نیست که در زندگی روزمره با آنها روبرو باشیم.

اسلامی تاکید کرد: یکی از کلیدواژه های خانه ما فرهنگ عامه است و سراغ زندگی آدمهایی می رود که به نظر می رسد جز جرأت ثبت نام در برنامه ویژگی عجیب و غریبی ندارند و در یک ماه بخش زیادی از زندگی شان ثبت می شود. مدل آشپزی، رابطه پدر و مادر، نوع مهمانی گرفتن و.. آنها ثبت می شود که خود این تصاویر می تواند منبع پژوهش باشد.

تولیدات قطعات بیشتر با صدای گامنو

افشار در ادامه از تلاش برای تولید قطعات موسیقی بیشتر مطابق با شهرهای مختلف با صدای سیدهومن شاهی (گامنو) خبر داد و گفت: برای گامنو در تلویزیون اتفاقاتی افتاده و «کودک شو» هم صدایش را پخش نمی کند و ما هم دنبال حل این موضوع هستیم.

وی یادآور شد: ما برای سری قبل دوست داشتیم اختتامیه را وسط شهر بین مردم بگیریم اما امکان این کار به وجود نیامد. اما این بار در تلاشیم با برنامه ریزی جدی حتما اختتامیه فصل شیراز که البته جزئیات آن بعد از پخش برنامه و جمع آوری آرای مردمی مشخص خواهد شد، در بین مردم برگزار شود.

«خانه ما» قصه جذاب زندگی معمولی ترین آدمها را بیرون می کشد

«خانه ما» آدمهای معمولی را روی صفحه تلویزیون به ستاره تبدیل کرد

اصحاب رسانه به موج ستاره پروری دامن نزنند

عمادی در بخش پایانی سخنان خود به نکات مهمی اشاره کرد: طبیعی است آدمها ترجیح بدهند محمدرضا گلزار یا امین حیایی را در تلویزیون ببینند اما برنامه خانواده های کاملا معمولی که نه اعضایش رتبه برتر کنکور هستند نه بلدند تمساح بگیرند پربیننده شده و «خانه ما» قصه جذاب زندگی معمولی ترین آدمها را بیرون می کشد و این جزو سخت و جذاب ترین بخشهای کار است. «خانه ما» آدمهای معمولی را روی صفحه تلویزیون به ستاره تبدیل کرد اما می بینیم این برنامه به خاطر فقدان ستاره از سوی رسانه ها کمتر موردتوجه قرار می گیرد و اهالی رسانه هم دنبال کسانی هستند که اصطلاحا لایک خورشان بیشتر باشد. امیدوارم اصحاب رسانه به موج ستاره پروری دامن نزنند.

افشار نیز در پایان ابراز امیدواری کرد: ای کاش مسئولان دغدغه داشته باشند که به مردم نزدیک شوند. اگر از سرمایه خوبی برخوردارند به فکر مردم هم باشند و کسب وکاری برایشان راه بیندازید نه اینکه فقط دلالی کنند. هرچه آنها دارند از مردم و به خاطر مردم است و طبیعتا باید دغدغه بیشتری نسبت به مردم داشته باشند.

فصل جدید مستند مسابقه پرمخاطب «خانه ما» از 30 خرداد در ۱۰ قست ۵۲ دقیقه ای پنجشنبه شب‌ها ساعت ۲۱ از شبکه نسیم سیما روی آنتن می رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

پوریا فیاضی و علی شفیعی  از اعضای تیم ملی والیبال ایران امروز مهمان «فرمول یک» هستند.

هفتمین قسمت ویژه برنامه «گوهرشاد» به مناسبت دهه کرامت و با حضور فهیمه بلباسی، از شبکه افق پخش می شود.

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» با موضوع «بررسی مفاسد اقتصادی در لواسان»، دوشنبه 24 تیرماه از شبکه افق پخش می شود.

در روزهای پایانی هفته با فیلم های سینمایی شبکه های سیما از تلاش برای بازیافتن حافظه یک فرد آسیب دیده در «هویت» تا روایت آخرین روزهای جنگ در یک بیمارستان صحرایی در «روزهای زندگی» همراه باشید.

«40+» برنامه ای است که با هدف مرور خاطرات و یادآوری آداب و سنن خوب گذشته و با اجرای گیتی خامنه و الهه رضایی با بخش های متنوعی روی آنتن شبکه هفت می رود.

تصویربرداری «در کنار هم ٢» به تهیه کنندگی آرزو ابوحمزه با محوریت موضوع فرزندپروری و مبارزه با اعتیاد از نیمه گذشت.

معاون سیما و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نقش آفرینی موثر و ویژه ستاد رسانه ای رونق تولید بحث و تبادل نظر کردند.

صحبت‌های سید حسن نصرالله در شبکه تلویزیونی المنار، دوشنبه شب از شبکه افق پخش خواهد شد.

مرتضی میرباقری رئیس ستاد رسانه ای رونق تولید سازمان صدا وسیما گفت: با وجود نارسایی ها، قدرت حل مسائل بر مشکلات کشور برتری دارد و مهم این است که بتوانیم آن را به سمت حل مشکلات هدایت کنیم.

برنامه «حرف حساب» امروز میزبان آرش معصومی با ایده کشت بافت گیاهی و تولید جلبک است.

نیکی مظفری در برنامه امروز «فرمول یک» درباره مسایل اجتماعی صحبت می کند.

مجموعه تلویزیونی «بچه های دیروز» با رویکرد پخش کارتون‌های قدیمی و مرور خاطرات کودکی بزرگسالان امروز، از سه شنبه 25 تیرماه ساعت 30 دقیقه بامداد  از شبکه  پنج سیما پخش می شود.

عوامل برنامه محله گل و بلبل با قدردانی از لطف مردم و کمک رسانه ملی طی ساخت سه فصل از مجموعه تلویزیونی محبوب محله گل و بلبل از دست اندرکاران کار کودک خواستند به برنامه سازی در این حوزه توجه بیشتری داشته باشند.

رئیس رسانه ملی در نشست مشترک جمعی از مدیران صداوسیما با اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی‌با اعلام آمادگی رسانه ملی برای حمایت همه جانبه از رونق تولید، گفت: دست تمام دلسوزان حوزه اقتصاد را به گرمی می فشاریم و برای موفقیت آن‌ها تلاش می‌کنیم.

عوامل برنامه «محله گل‌ و بلبل» دوشنبه 31 تیر پاسخگوی تماس مخاطبان با روابط عمومی سازمان صداوسیما (162) می‌شوند.

 

معاون سیمای رسانه ملی گفت: در حال حاضر 60 سریال در ایستگاه های مختلف تولید داریم که این میزان نسبت به سال 95 هشت  برابر رشد نشان می دهد.

برنامه «کاف گاف» به تهیه کنندگی و کارگردانی آرمین قاسمی برای پخش از این شبکه در مرحله تولید قرار دارد.

جشنوارۀ سینمایی‌های شبکه نهال هرروز ساعت 14 میهمان خانواده‌های ایرانی خواهد بود.

مجموعه نمایشی «گاندو»  به کارگردانی جواد افشار و تهیه کنندگی مجتبی امینی، در ژانر جاسوسی ـ امنیتی تهیه شده است و ماجراهای حیرت انگیز و تکان دهنده ای را روایت می کند.

فصل هفتم مستند مسابقه پرمخاطب «خانه ما» که این بار در شهر ادب و فرهنگ ایران تولید شده است، از پنجشنبه 30 خرداد روی آنتن شبکه نسیم می رود.

افزایش پهنای باند سیگنال ارسالی در Headend، آخرین گام برای HDشدن کامل شبکه نسیم شد.

ویترینی از بهترین فیلم های سینمایی ایران و جهان در جشنواره تابستانی سیما به نمایش در می آید.

ستاد رسانه ای رونق تولید صدا و سیما با رویکردهای تبیینی، آگاهی ‌بخشی، ترویجی، مطالبه‌گری، حمایتی و گفتمان‌سازی موضوع «رونق تولید» تشکیل شده است.

 

نشست خبری مشترک شبکه امید و هیئت فوتبال استان تهران روز چهارشنبه 29 خرداد ساعت 15:30 در محل سالن کنفرانس شبکه امید برگزار شد.

 شبکه نسیم با آغاز فصل تابستان برنامه های مختلفی را روانه آنتن خواهد کرد.

فصل ششم برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» از یکشنبه 9 تیرماه همراه با تغییراتی آغاز خواهد شد.

برنامه «چاپارخانه» با نظارت و برنامه‌ریزی روابط عمومی شبکه امید تهیه می‌شود و تولید آن، گام مهمی در مسیر ارتقای فعالیت‌های این بخش و تعامل بهتر با مخاطبان است.

مرکز پویانمایی صبا برنامه های تولیدی خود را برای نمایش تلویزیونی در فصل تابستان اعلام کرد.

مدیر گروه اجتماعی شبکه پنج سیما گفت: تهیه کننده برنامه «اختیاریه»، خود بنا به دلایلی از ادامه همکاری انصراف داد.

 

برنامه «دستپخت» امشب شرکت کنندگانش را با چالشی جدید روبرو می کند.

قسمتی دیگر از مجموعه مستند «قیام لله» درباره تلاش بانوی بیرجندی برای حفظ سنت پارچه بافی سنتی، سه شنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

چهارمین قسمت مجموعه مستند «به نام خلق» درباره ماجرای حمله اعضای سازمان مجاهدین خلق به سفارت آمریکا در سال 57، سه شنبه 1 مرداد از شبکه افق پخش می شود.

دوازدهمین قسمت از برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» در تابستان، به گفت‌وگویی درباره‌ی سگ‌ها در طبیعت می‌پردازد.

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» امشب ( اول مردادماه) میزبان شهاب عباسی هنرمند عرصه طنز( سینما و تلویزیون ) و حمید فولادی خواننده موسیقی پاپ خواهد بود.

"انوشیروان محسنی بندپی" استاندار تهران امشب اول مردادماه مهمان برنامه «تهران 20» می شود .

امشب آخرین قسمت برنامه «ستاره‌ساز» با حضور علی پروین روی آنتن می‌رود.

مجموعه مستند «قصه‌های آب» در سومین قسمت از سری دومش  به مسیر آب از قاهان در خلجستان قم تا مسیله در نزدیکی دریاچه نمک این شهر می‌پردازد.

" بحران کاغذ و عبور از آن " عنوان موضوع برنامه «شهربرگ» شبکه پنج سیماست که امشب ساعت 21 بر روی آنتن می رود.

قسمت هایی از برنامه «عصر جدید» در شبکه المیادین لبنان پخش شد.

برنامه «پایش» امشب، اول مرداد، با حضور کارشناسان به بررسی موضوع «آخرین تغییرات بازار بورس و روش سرمایه گذاری در این بازار برای افراد مبتدی»، می پردازد.

شبکه هفت سیما با تدارک برنامه های متنوعی در حوزه های مختلف مهارتی به استقبال هفته ملی مهارت رفت.

با توجه به پایان یافتن فصل اول مجموعه تلویزیونی «محرمانه»، فصل دوم این سریال از سه‌شنبه اول مردادماه روی آنتن خواهد رفت.

گلوریا هاردی به جمع بازیگران سریال «سرباز» اضافه شد.

سومین قسمت مجموعه مستند «یک لقمه نون» درباره فعالیت های یکی از کارآفرینان موفق کشورمان، سه شنبه 1 مرداد از شبکه افق پخش می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد