امروز سه شنبه  26 شهريور 1398
تعداد بازدید : 184 - تاریخ خبر : 1398/02/31 - 15:11
حجت الاسلام میرزایی در برنامه «ضیافت» مطرح کرد:
بازخوانی میراث اسلامی برای خنثی کردن تفکر قرآن بسندگان

یازدهمین برنامه «ضیافت» به موضوع «مرجعیت قرآن در فرهنگ اسلامی معاصر» اختصاص داشت که با اجرا و سردبیری مالک شجاعی، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با حضور حجت الاسلام محمدعلی میرزایی پژوهشگر مسائل معاصر اسلامی و عضو هیأت علمی جامعه المصطفی دوشنبه شب 30 اردیبهشت ماه از شبکه چهار سیما روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ حجت الاسلام میرزایی در مقدمه بحث «مرجعیت قرآن در فرهنگ معاصر اسلامی» درباره قرآن و جریان هایی که شکل گرفتند، گفت: در شرایطی هستیم که باید از منظر متفاوتی به سیر شکل گیری مواجهه های مسلمانان با قرآن نگاه کنیم؛ باید بپذیریم اصل تکثر تهدید نیست و اگر تهدید است ناشی از خوانش های متفاوت نسبت به آن است. نکته بعدی این است که بسیاری از این خوانش ها و اغلب جریان های موجود، ناشی از روح تجددخواهانه مسلمانان است. قرآن پرسش های بنیادینی مطرح می کند، پرسش های بنیادینی که قابل بحث هستند؛ برای مثال مطرح شده آیا قرآن به عنوان عاملی برای همگرایی بین مسلمانان مطرح بوده است؟ که متاسفانه بر خلاف انتظار و پتانسیل های عجیبی که در قرآن است و به همه وحدت می بخشد و راهنمایی وجودی می دهد، بسیاری از جریان ها عامل تشتت و فتنه شدند.
وی به جریان قرآن بسندگان یا قرآنیون اشاره کرد و در مورد این جریان و خط فکری آنها، توضیح داد: جریان قرآن بسندگان یا قرآنیون قائل به حجیت و اعتبار انحصاری قرآن هستند و برای سنت و حدیث ارزشی قائل نیستند. این جریان، فقط قرآن را به عنوان تنها متن معتبری که مرجعیت دارد، می دانند و حدیث و سنت را قبول ندارند. قرآن بسندگان، در واقع شاهد آسیب هایی در منابع دیگر دینی و ناکارآمدی هایی بودند و به دنبال این بودند که جهان اسلام را از چالش های موجود عبور دهند و به قرآن روی آوردند. احمد صبحی یکی از بزرگان این جریان، معتقد است قرآن باید منبع و مرجع همه امور باشد. صبحی برخلاف برخی از این جریان که سکولار هم هستند، سکولار نیست.
حجت الاسلام میرزایی تاکید کرد: ما وظیفه داریم میراث اسلامی را بازخوانی کنیم تا هیچ قرآن بسنده‌ای توجیهی برای تفکر خودش نداشته باشد. داعش یکی از جریانات انحرافی است که برخلاف ادعایش، از قرآن بهره ای نمی برند، چراکه در قرآن هیچ آیه ای نداریم که به جریان های تروریستی مجوز قتل و کشتار دهد. داعش، جریان های تکفیری، سلفی و حدیث بسنده‌ها و ... را می توان از این نوع جریانات برشمرد.
وی درباره مقایسه قرآن در جایگاه تمدنی نیز گفت: در غرب با سه مرحله رنسانس، روشنگری و مدرنیسم مواجه هستیم و هر سه جریان در مواجهه با کتاب مقدس جریان‌سازی و تلاش کردند تا کتاب مقدس را از میدان به در کنند. در جهان اسلام اما برعکس این جریان بوده است برای همین کسانی که به دنبال احیای تمدن بودند، روی قرآن دست گذاشتند. از طرف دیگر در جمهوری اسلامی ایران، تلاش برای اسلامی سازی علوم، حرکتی ناقص صورت گرفته است. همچنین همه جریان های تازه قرآنی به دنبال جبران انحطاط تمدنی بودند و هستند مثل تفکر محمد عبدو، سیدجمال الدین اسدآبادی، شهید مطهری، دکتر شریعتی و ... تکثر این جریان ها به دلیل قلیان و تلاش برای برون رفت از جریانات انحرافی بودند و به همین دلیل این افراد قصد براندازی دینی ندارند.
این عضو هیأت علمی جامعه المصطفی، انقلاب اسلامی را حاصل خوانش تمدنی قرآن دانست که توسط امام خمینی (ره) شکل گرفت و افزود: انقلاب اسلامی ایران الهام بخش خوانش متفاوتی در کنار جریان قرآن بسنده و سلفی بوده است. انقلاب اسلامی، جریانی تاسیس کرده که می توان از آن به جریان خردمندانه تعبیر کرد.
وی در مورد نگاه تمدنی به قرآن بیان کرد: اعتقاد داریم که قرآن غایب صحنه اندیشه مسلمین نبوده اما با نگاه به تاریخ معتقدم قرآن محور اندیشه سازی تمدنی نبوده است به جز در نزد افراد خاص، از طرفی برخی از اصطلاح قانون اساسی سازی قرآن برای جهان اسلام استفاده می کنند. روح کلی اندیشه سازی در تشیع و تسنن با رویکرد تمدنی نبوده است بلکه متاسفانه دو جریان قرآن بسندگان و حدیث بسندگان، میدان داران جهان اسلام بودند مخصوصا اسلامی که برخی از متفکرین از آن به عنوان اسلام حدیثی یاد می کنند یعنی اسلامی که حجیت آن مبتنی بر حدیث است. در حالی که ممکن است در بحث حدیث هیچ وقت به قطعیت نرسید اما در مورد قرآن راه هایی برای رسیدن به قطعیت وجود دارد.

حجت الاسلام میرزایی با بیان اینکه شیعیان معتقدند قرآن بدون نقش نبی و ائمه اطهار به انحراف کشیده می‌شود، گفت: برای فهم قرآن نیازی به اخبار ظنی نداریم اما برای عمل کردن به قرآن نیاز به نبی که آن قرآن به او نازل شده و امای که آن را تبیین می کند و تحقق می بخشد.  هر کدام از جریان های قرآن بسنده و حدیث بسنده از این جهت که فکر می کنند فرهنگ جهان اسلام بر اساس حدیث و قرآن تحت شعاع قرار می گیرند، با حدیث و قرآن مخالفت می کنند. همچنین جریان های سلفی قرآن را به عنوان زینت مجالس می پندارند. همین عربستانی که اهتمام ظاهری به قرآن دارد از ارتجاعی ترین روش ها استفاده می کند.
وی تاکید کرد: نیاز داریم نگاه به حدیث متحول شود ولی باید بتوانیم میراث حدیثی خودمان را بازآفرینی کنیم و اندیشه اسلامی و ظرفیت های تمدنی را استفاده کنیم، مطمئن باشید پس از این مهم، جریان های انحرافی خاموش خواهند شد. تا وقتی نتوانیم رقیبی جدی مبتنی بر آموزه های قرآن، با اولویت قرآن ایجاد کنیم، همچنان این جریانات در صدر قرار می گیرند.
حجت الاسلام میرزایی قرآن را کتاب عقل و اخلاق برشمرد و گفت: هیچ حکومتی نمی تواند قرآن را بپذیرد در حالی که عقل و اخلاق آن را نپذیرد! بهترین اتفاق برای جریان های انحرافی این بود که قرآن را کنار بگذارند و احادیث را جعل کنند، احادیثی که می توانستند هزار هزار آنها را جعل کنند. قرآن برای پیامبر (ص)، امام، معیار و حجت بوده است و تمام حرف هایشان مستند به قرآن بوده است و برداشت من این است که پیامبر و ائمه، قرآن را امام همه امور و حتی ثقل اصغر می دانستند. بنابراین اگر می خواهیم وحدت در جهان اسلام رخ دهد، چاره ای جز بازگشت مرجعیت و حاکمیت قرآن نداریم. جریانات انحرافی، اسلام منهای سنت را مطرح می کنند اما ما اسلام همراه با قرآن و حفظ سنت و حدیث می خواهیم.
وی در پایان اظهار کرد: سازوکاری برای اصول فقهی و قابلیت اجرایی برای اینکه میراث حدیثی قرآن حجت پیدا کند، نداریم و در مقابل، اسلام سندی یا استنادی داریم در صورتی که ممکن است دلالت نداشته باشد.

«ضیافت»محصول گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما است که در ماه مبارک رمضان،هرشب ساعت 23 از شبکه دانایی و خردورزی پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مراسم اولین شب عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، با حضور رهبر انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی (ره) از شبکه یک پخش می شود.

معاون سیما با اشاره به برنامه های در نوبت پخش امسال از جهش بزرگ تولیدات خبر داد.

 

همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، برای عزاداران سرور و سالار شهیدان برنامه‌های ویژه‌ای روی آنتن می رود.

برنامه «این شب ها» امشب میزبان "دکتر منصوری لاریحانی" است که درباره زیبایی های عاشورا صحبت می کند.

شبکه‌های مختلف سیما در تاسوعا و عاشورای حسینی، فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی مختلفی را برای پخش در نظر گرفته‌اند که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به «روز واقعه»، «هیهات»، «عصر روز دهم» و ..... اشاره کرد.

شبکه های سیما نماز جماعت ظهر عاشورا در سراسر کشور را پخش خواهند کرد.

در روزهای پایاتی هفته با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی همراه باشید.

سریال «ستایش3 » به کارگردانی سعید سلطانی از جمعه 22 شهریور ماه ،هر شب ساعت 20:45 روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .    

مستند «حاج مرزوق» پدر نوحه خوانی سنتی ایران از زبان دوستان و آشنایان از شبکه یک پخش می شود.

مستند «کربلای 57» با رویکرد بررسی ابعاد واقعه تاریخی قیام خونین 17 شهریور از جنبه شهادت و رشادت مردم یکشنبه 17 شهریورماه ساعت 15:20 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

مهرداد عظیمی رئیس مرکز تولید وفنی سیما، در حکمی "سید مهدی ساده" را به سمت مدیر تولید و فنی شبکه پنج سیما منصوب کرد.

مستند پرتره «پیرغلامان عشق» که دو فصل‌ پیشین آن در ایام محرم سال‌های گذشته روانه آنتن شده بود فصل سوم خود را نیز با تمرکز بر آداب و اخلاق نوحه خوانی با حضور پیرغلامان حسینی، بررسی نواها و نجواهای آئینی و آداب کهن عاشورایی در 10 استان جدید روانه آنتن می‌کند.

مستند «عارف البکاء» با موضوع عزاداری مردم تفرش از شبکه یک پخش می شود.

شبکه‌های سیما تلاش کردند به واسطه‌ی پخش زنده مراسم عزاداری عاشورای حسینی در شهرهای مختلف کشور و همچنین پخش زنده اقامه نماز ظهر عاشورا، مناسبتی متفاوت را برای بیننده‌ی تلویزیونی که به هر دلیلی امکان حضور در این مراسم را نداشت، رقم بزنند.

برنامه «طرحی برای فردا» با محوریت سخنرانی دکتر"حسن  رحیم پور ازغدی" دوشنبه و سه شنبه ساعت 8 صبح از شبکه یک پخش می شود.

 

معاون سیمای رسانه ملی گفت: در حال حاضر 60 سریال در ایستگاه های مختلف تولید داریم که این میزان نسبت به سال 95 هشت  برابر رشد نشان می دهد.

برنامه «کاف گاف» به تهیه کنندگی و کارگردانی آرمین قاسمی برای پخش از این شبکه در مرحله تولید قرار دارد.

جشنوارۀ سینمایی‌های شبکه نهال هرروز ساعت 14 میهمان خانواده‌های ایرانی خواهد بود.

مجموعه نمایشی «گاندو»  به کارگردانی جواد افشار و تهیه کنندگی مجتبی امینی، در ژانر جاسوسی ـ امنیتی تهیه شده است و ماجراهای حیرت انگیز و تکان دهنده ای را روایت می کند.

فصل هفتم مستند مسابقه پرمخاطب «خانه ما» که این بار در شهر ادب و فرهنگ ایران تولید شده است، از پنجشنبه 30 خرداد روی آنتن شبکه نسیم می رود.

افزایش پهنای باند سیگنال ارسالی در Headend، آخرین گام برای HDشدن کامل شبکه نسیم شد.

ویترینی از بهترین فیلم های سینمایی ایران و جهان در جشنواره تابستانی سیما به نمایش در می آید.

ستاد رسانه ای رونق تولید صدا و سیما با رویکردهای تبیینی، آگاهی ‌بخشی، ترویجی، مطالبه‌گری، حمایتی و گفتمان‌سازی موضوع «رونق تولید» تشکیل شده است.

 

نشست خبری مشترک شبکه امید و هیئت فوتبال استان تهران روز چهارشنبه 29 خرداد ساعت 15:30 در محل سالن کنفرانس شبکه امید برگزار شد.

 شبکه نسیم با آغاز فصل تابستان برنامه های مختلفی را روانه آنتن خواهد کرد.

فصل ششم برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» از یکشنبه 9 تیرماه همراه با تغییراتی آغاز خواهد شد.

برنامه «چاپارخانه» با نظارت و برنامه‌ریزی روابط عمومی شبکه امید تهیه می‌شود و تولید آن، گام مهمی در مسیر ارتقای فعالیت‌های این بخش و تعامل بهتر با مخاطبان است.

مرکز پویانمایی صبا برنامه های تولیدی خود را برای نمایش تلویزیونی در فصل تابستان اعلام کرد.

مدیر گروه اجتماعی شبکه پنج سیما گفت: تهیه کننده برنامه «اختیاریه»، خود بنا به دلایلی از ادامه همکاری انصراف داد.

الهام غفوری در گفتگوی تلفنی با برنامه «سلام صبح بخیر» جزئیات فصل 6 این مجموعه پرمخاطب را اعلام کرد.

 

دکتر احمدی افزادی در دیدار با مسئولان پارک علم وفناوری پردیس با تاکید بر شعار«هر ایرانی، یک ‌مهارت» حلقه مفقوده گفتمان میان نخبگان و مردم را از اصلی ترین نیازهای کشور دانست.

مدیر شبکه سلامت سیما گفت: استراتژی ما در شورای سیاست گذاری سلامت سازمان توانمند سازی مردم برای حفظ سلامت است.

امشب سه‌شنبه 26 شهریور ماه در چهارمین قسمت از فصل چهارم برنامه «کتاب‌باز» سروش صحت ساعت ۲۰ میزبان فریبا متخصص بازیگر سینما، تئاتر،  رادیو و تلویزیون است.

برنامه «شهر برگ» امشب سه شنبه (26 شهریورماه ) به بررسی و تحلیل مخاطرات سیلاب در کلانشهر تهران می پردازد.

«چرخ» در بیست‌وهفتمین قسمت فصل تابستان، پرونده‌ی جذاب ماهواره‌های جاسوسی بررسی کرد.

برنامه «از من بپرس» سه شنبه 26 شهریور ماه به موضوع بازگشایی مدارس و کلاس اولی ها می پردازد.

گفتگوی ویژه برنامه «تهران 20» امشب ( سه شنبه 26 شهریورماه)  به موضوع " فساد در بازار خودروی ایران و چالش ها مشتریان" می پردازد.

برنامه «حرف حساب» امروز میزبان یک پرورش دهنده بره و یک تولید کننده ماشین آلات صنایع غذایی است.

رقابت "دورتموند-بارسلونا "، سه شنبه 26 شهریور از ساعت 23:30 به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود .

محسن کاظمی نویسنده و پژوهشگر در برنامه ی «شب روایت» به معرفی و بررسی کتاب «نقاشی قهوه خانه» می پردازد.

داستان زندگی " نیکی هارمان"، زن تازه مسلمان هلندی امروز در شبکه یک روایت می شود.

مستند «راننده مینی بوس سرخ» با موضوع روایت زندگی شهید عبدالرضا محمدی باغملائی پخش می شود.

برنامه «پایش» امشب عملکرد شش ماهه سازمان امور مالیاتی کشور را با حضور رئیس این سازمان بررسی خواهد کرد.

برنامه «چی چی» تلاش دارد همزمان با ارائه مفاهیم تربیت اقتصادی، محصولات ایرانی باکیفیت متناسب با نیاز کودکان(6-12سال) و خردسالان(زیر 6 سال) را به آنها معرفی کند و به خرید کالای ایرانی ترغیب نماید.

برنامه «سیمای خانواده» امروز میزبان دکتر"داود میرزایی مقدم"، کارشناس آسیب های اجتماعی، است که درباره باورهای غلط درباره اعتیاد صحبت می کند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد