امروز چهارشنبه  29 خرداد 1398
تعداد بازدید : 77 - تاریخ خبر : 1398/02/31 - 15:11
حجت الاسلام میرزایی در برنامه «ضیافت» مطرح کرد:
بازخوانی میراث اسلامی برای خنثی کردن تفکر قرآن بسندگان

یازدهمین برنامه «ضیافت» به موضوع «مرجعیت قرآن در فرهنگ اسلامی معاصر» اختصاص داشت که با اجرا و سردبیری مالک شجاعی، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با حضور حجت الاسلام محمدعلی میرزایی پژوهشگر مسائل معاصر اسلامی و عضو هیأت علمی جامعه المصطفی دوشنبه شب 30 اردیبهشت ماه از شبکه چهار سیما روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ حجت الاسلام میرزایی در مقدمه بحث «مرجعیت قرآن در فرهنگ معاصر اسلامی» درباره قرآن و جریان هایی که شکل گرفتند، گفت: در شرایطی هستیم که باید از منظر متفاوتی به سیر شکل گیری مواجهه های مسلمانان با قرآن نگاه کنیم؛ باید بپذیریم اصل تکثر تهدید نیست و اگر تهدید است ناشی از خوانش های متفاوت نسبت به آن است. نکته بعدی این است که بسیاری از این خوانش ها و اغلب جریان های موجود، ناشی از روح تجددخواهانه مسلمانان است. قرآن پرسش های بنیادینی مطرح می کند، پرسش های بنیادینی که قابل بحث هستند؛ برای مثال مطرح شده آیا قرآن به عنوان عاملی برای همگرایی بین مسلمانان مطرح بوده است؟ که متاسفانه بر خلاف انتظار و پتانسیل های عجیبی که در قرآن است و به همه وحدت می بخشد و راهنمایی وجودی می دهد، بسیاری از جریان ها عامل تشتت و فتنه شدند.
وی به جریان قرآن بسندگان یا قرآنیون اشاره کرد و در مورد این جریان و خط فکری آنها، توضیح داد: جریان قرآن بسندگان یا قرآنیون قائل به حجیت و اعتبار انحصاری قرآن هستند و برای سنت و حدیث ارزشی قائل نیستند. این جریان، فقط قرآن را به عنوان تنها متن معتبری که مرجعیت دارد، می دانند و حدیث و سنت را قبول ندارند. قرآن بسندگان، در واقع شاهد آسیب هایی در منابع دیگر دینی و ناکارآمدی هایی بودند و به دنبال این بودند که جهان اسلام را از چالش های موجود عبور دهند و به قرآن روی آوردند. احمد صبحی یکی از بزرگان این جریان، معتقد است قرآن باید منبع و مرجع همه امور باشد. صبحی برخلاف برخی از این جریان که سکولار هم هستند، سکولار نیست.
حجت الاسلام میرزایی تاکید کرد: ما وظیفه داریم میراث اسلامی را بازخوانی کنیم تا هیچ قرآن بسنده‌ای توجیهی برای تفکر خودش نداشته باشد. داعش یکی از جریانات انحرافی است که برخلاف ادعایش، از قرآن بهره ای نمی برند، چراکه در قرآن هیچ آیه ای نداریم که به جریان های تروریستی مجوز قتل و کشتار دهد. داعش، جریان های تکفیری، سلفی و حدیث بسنده‌ها و ... را می توان از این نوع جریانات برشمرد.
وی درباره مقایسه قرآن در جایگاه تمدنی نیز گفت: در غرب با سه مرحله رنسانس، روشنگری و مدرنیسم مواجه هستیم و هر سه جریان در مواجهه با کتاب مقدس جریان‌سازی و تلاش کردند تا کتاب مقدس را از میدان به در کنند. در جهان اسلام اما برعکس این جریان بوده است برای همین کسانی که به دنبال احیای تمدن بودند، روی قرآن دست گذاشتند. از طرف دیگر در جمهوری اسلامی ایران، تلاش برای اسلامی سازی علوم، حرکتی ناقص صورت گرفته است. همچنین همه جریان های تازه قرآنی به دنبال جبران انحطاط تمدنی بودند و هستند مثل تفکر محمد عبدو، سیدجمال الدین اسدآبادی، شهید مطهری، دکتر شریعتی و ... تکثر این جریان ها به دلیل قلیان و تلاش برای برون رفت از جریانات انحرافی بودند و به همین دلیل این افراد قصد براندازی دینی ندارند.
این عضو هیأت علمی جامعه المصطفی، انقلاب اسلامی را حاصل خوانش تمدنی قرآن دانست که توسط امام خمینی (ره) شکل گرفت و افزود: انقلاب اسلامی ایران الهام بخش خوانش متفاوتی در کنار جریان قرآن بسنده و سلفی بوده است. انقلاب اسلامی، جریانی تاسیس کرده که می توان از آن به جریان خردمندانه تعبیر کرد.
وی در مورد نگاه تمدنی به قرآن بیان کرد: اعتقاد داریم که قرآن غایب صحنه اندیشه مسلمین نبوده اما با نگاه به تاریخ معتقدم قرآن محور اندیشه سازی تمدنی نبوده است به جز در نزد افراد خاص، از طرفی برخی از اصطلاح قانون اساسی سازی قرآن برای جهان اسلام استفاده می کنند. روح کلی اندیشه سازی در تشیع و تسنن با رویکرد تمدنی نبوده است بلکه متاسفانه دو جریان قرآن بسندگان و حدیث بسندگان، میدان داران جهان اسلام بودند مخصوصا اسلامی که برخی از متفکرین از آن به عنوان اسلام حدیثی یاد می کنند یعنی اسلامی که حجیت آن مبتنی بر حدیث است. در حالی که ممکن است در بحث حدیث هیچ وقت به قطعیت نرسید اما در مورد قرآن راه هایی برای رسیدن به قطعیت وجود دارد.

حجت الاسلام میرزایی با بیان اینکه شیعیان معتقدند قرآن بدون نقش نبی و ائمه اطهار به انحراف کشیده می‌شود، گفت: برای فهم قرآن نیازی به اخبار ظنی نداریم اما برای عمل کردن به قرآن نیاز به نبی که آن قرآن به او نازل شده و امای که آن را تبیین می کند و تحقق می بخشد.  هر کدام از جریان های قرآن بسنده و حدیث بسنده از این جهت که فکر می کنند فرهنگ جهان اسلام بر اساس حدیث و قرآن تحت شعاع قرار می گیرند، با حدیث و قرآن مخالفت می کنند. همچنین جریان های سلفی قرآن را به عنوان زینت مجالس می پندارند. همین عربستانی که اهتمام ظاهری به قرآن دارد از ارتجاعی ترین روش ها استفاده می کند.
وی تاکید کرد: نیاز داریم نگاه به حدیث متحول شود ولی باید بتوانیم میراث حدیثی خودمان را بازآفرینی کنیم و اندیشه اسلامی و ظرفیت های تمدنی را استفاده کنیم، مطمئن باشید پس از این مهم، جریان های انحرافی خاموش خواهند شد. تا وقتی نتوانیم رقیبی جدی مبتنی بر آموزه های قرآن، با اولویت قرآن ایجاد کنیم، همچنان این جریانات در صدر قرار می گیرند.
حجت الاسلام میرزایی قرآن را کتاب عقل و اخلاق برشمرد و گفت: هیچ حکومتی نمی تواند قرآن را بپذیرد در حالی که عقل و اخلاق آن را نپذیرد! بهترین اتفاق برای جریان های انحرافی این بود که قرآن را کنار بگذارند و احادیث را جعل کنند، احادیثی که می توانستند هزار هزار آنها را جعل کنند. قرآن برای پیامبر (ص)، امام، معیار و حجت بوده است و تمام حرف هایشان مستند به قرآن بوده است و برداشت من این است که پیامبر و ائمه، قرآن را امام همه امور و حتی ثقل اصغر می دانستند. بنابراین اگر می خواهیم وحدت در جهان اسلام رخ دهد، چاره ای جز بازگشت مرجعیت و حاکمیت قرآن نداریم. جریانات انحرافی، اسلام منهای سنت را مطرح می کنند اما ما اسلام همراه با قرآن و حفظ سنت و حدیث می خواهیم.
وی در پایان اظهار کرد: سازوکاری برای اصول فقهی و قابلیت اجرایی برای اینکه میراث حدیثی قرآن حجت پیدا کند، نداریم و در مقابل، اسلام سندی یا استنادی داریم در صورتی که ممکن است دلالت نداشته باشد.

«ضیافت»محصول گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما است که در ماه مبارک رمضان،هرشب ساعت 23 از شبکه دانایی و خردورزی پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

گسترش فرهنگ و مولفه های سلامت و کمک به دستگاه های ذیربط برای ارتقای سطح سلامت در جامعه ایرانی اسلامی از جمله ماموریت های این شبکه تلویزیونی یاد شده است.

با فرارسیدن فصل تابستان و محوریت موضوعات اوقات فراغت مخاطبان رسانه ملی به ویژه جوانان، نوجوانان و کودکان و با توجه به اهمیت جدی برنامه ریزی جامع شبکه های مختلف تلویزیون برای غنای برنامه سازی در این ایام، معاون سیما، طی احکامی جداگانه، اعضای طرح جامع تابستانی سیما را منصوب کرد.

با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در پایان هفته از تخیلات طراوت در «در جستجوی قطعه گمشده» تا پیدا کردن انگیزه قتا برادر علی خان در «تیغ آفتاب» همراه باشید.

مجموعه مستند «حکایت دل» به تهیه کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، در قالب ۲۰ قسمت مستند از زندگینامه، پرتره علمی و حرفه ای اساتید فاخر و مشاهیر معاصر کشور، سه شنبه ها ساعت 23 بر روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

روزنامه تصویری «یه روز تازه» به تهیه کنندگی امیرحسین خرمشاهی ، 6:30 صبحِ شنبه تا چهارشنبه هر هفته بر روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود تا دوربینش روایت گر قصه های شیرین مردمانی باشد که همت شان در هر گوشه از این مرز و بوم برای ساختن ایرانی آباد، بلند است .

مرکز تحقیقات سازمان صدا وسیما درتازه ترین نظرسنجی خود درخصوص برنامه‌های تلویزیونی ماه مبارک رمضان اعلام کرد : 84 درصد مردم درسراسر کشور بیننده برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران اعم از سریال ها، فیلم های سینمایی، مسابقه، مستند، سخنرانی، گفتگو، ورزش و اخبار بوده و حدود 69 درصد هم حداقل پای یکی از برنامه‌های ویژه ماه مبارک رمضان و سریال های این ماه نشسته اند.

مستند «تلاش مومنانه» که روایتی از سبک زندگی شهید حاج شیخ محمد خرسند، امام جمعه کازرون است، به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

بخش جدید «میز ادبیات فارسی»، دغدغه زبان مادرى و فرهنگ ایرانى را مطرح می کند و به نقد و واکاوى مشکلاتی که برای زبان و ادبیات فارسی ایجاد شده می پردازد.

هدف این برنامه ترویج فرهنگ ازدواج آسان و محبت بین زوجین بوده و برنامه «دعوت» برای برگزاری مراسم عروسی جمعی، هیچ گونه کمک نقدی جمع آوری نکرده است.

تهیه کننده «عصر جدید» گفت: در عصر همدلی تاکنون یک محموله جدید و ایرانی اهدایی به 500 خانواده لرستانی شهرستان پلدختر تحویل داده ایم و درصددیم زندگی خانواده های سیل زده را نو کنیم.

حمیدرضا عطارد (کارگردان و تهیه کننده)، حامد مدرس(مجری) ، احسان مهدی، امیر سهیلی، محمد حاج بابایی (بازیگر)، حسن محسنی(نویسنده)، زهره سادات فاطمی(سردبیر بخش مهمان و ناظر محتوایی) در کنار محمد حسین بخشی‌زاده و احمداولیایی سردبیران برنامه سحرگاهی «سرسفره خدا» با حضور در اداره کل روابط عمومی پاسخگوی سوالات مخاطبان خصوصا کودکان و نوجوانان که مخاطبان اصلی این برنامه بودند شدند. 

فدراسیون جهانی والیبال برای چندمین سال پیاپی، برای کیفیت پوشش بازی های لیگ والیبال ملت های 2019 از صداوسیما قدردانی کرد.

مجموعه «دل‌دار»، ملودرامی اجتماعی و دغدغه‎مدار برای جوانان بود که امسال به‌عنوان سریال رمضانی به روی آنتن شبکه دو سیما رفت.

کارگردان مجموعه تلویزیونی «عروس تاریکی» که از این پس با نام «بوی باران» روی آنتن می رود در خصوص تغییر نام این سریال توضیحاتی ارائه کرد.

برنامه «آئینه خانه» با حضور حجت الاسلام شهاب مرادی از شنبه تا چهارشنبه (25 تا 29 خرداد) ساعت 10:30 به صورت زنده از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 

معاون سیمای رسانه ملی گفت: در حال حاضر 60 سریال در ایستگاه های مختلف تولید داریم که این میزان نسبت به سال 95 هشت  برابر رشد نشان می دهد.

تهیه کننده سریال «برادر جان» گفت: با وجود زمان کمی که داشتیم اثری ساخته شد که مردم با آن ارتباط برقرار کردند.

برنامه «کاف گاف» به تهیه کنندگی و کارگردانی آرمین قاسمی برای پخش از این شبکه در مرحله تولید قرار دارد.

جشنوارۀ سینمایی‌های شبکه نهال هرروز ساعت 14 میهمان خانواده‌های ایرانی خواهد بود.

مجموعه نمایشی «گاندو»  به کارگردانی جواد افشار و تهیه کنندگی مجتبی امینی، در ژانر جاسوسی ـ امنیتی تهیه شده است و ماجراهای حیرت انگیز و تکان دهنده ای را روایت می کند.

فصل هفتم مستند مسابقه پرمخاطب «خانه ما» که این بار در شهر ادب و فرهنگ ایران تولید شده است، از پنجشنبه 30 خرداد روی آنتن شبکه نسیم می رود.

برنامه «آئینه خانه» با حضور حجت الاسلام شهاب مرادی از شنبه تا چهارشنبه (25 تا 29 خرداد) ساعت 10:30 به صورت زنده از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

روزنامه تصویری «یه روز تازه» به تهیه کنندگی امیرحسین خرمشاهی ، 6:30 صبحِ شنبه تا چهارشنبه هر هفته بر روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود تا دوربینش روایت گر قصه های شیرین مردمانی باشد که همت شان در هر گوشه از این مرز و بوم برای ساختن ایرانی آباد، بلند است .

مجموعه «دل‌دار»، ملودرامی اجتماعی و دغدغه‎مدار برای جوانان بود که امسال به‌عنوان سریال رمضانی به روی آنتن شبکه دو سیما رفت.

جمعی از بازیگران و عوامل سریال «دل دار» امروز در امور مخاطبان اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما پاسخگوی تماس‌های تلفنی می‌شوند.

 

مستند «قصه رسیدن» این بار زندگی یک خانم کارآفرین را بیان می کند.

عوامل «خانه ما» از سیر محبوبیت این مستند مسابقه پرمخاطب که آدمهای معمولی را به ستاره هایی روی صفحه تلویزیون بدل می کند، سخن گفتند، به چالش ها و فرصت های این برنامه که به نوعی مهم ترین سند اجتماعی تاریخی فرهنگ عامه مردم است اشاره کردند و از بین المللی شدن آن خبر دادند.

برنامه «شهر برگ» امشب (سه شنبه 28 خرداد ماه )به بررسی گردشگری ( معماری شهری) پایتخت می پردازد.

برنامه «به خانه بر می گردیم» امروز ( سه شنبه 28 خردادماه) در بخش گفتگوی پزشکی به موضوع عوارض و خطرات ژل های تزریقی بر روی پوست می پردازد.

شروع برنامه تلویزیونی «مل مل» همراه با تغییراتی از اول تیرماه روزهای زوج ساعت 16 به صورت زنده از شبکه نهال پخش خواهد شد.

برنامه تخصصی موسیقیایی «نغمه ها»، جمعه 31 خرداد ماه میزبان استاد امیر اشرف آریان پور(موسیقی‌دان، پژوهشگر، استاد دانشگاه و موسیقی‌شناس) می شود.

به مناسبت ایام وفات حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا (ع)، شبکه قرآن و معارف سیما ویژه برنامه هایی را به روی آنتن خواهد برد.

حجت الاسلام قرائتی در برنامه این هفته «درس هایی از قرآن» درباره" زندگی گوارا در قرآن و روایات" صحبت می کند.

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» به زودی با همکاری سیمای استان ها بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

مجموعه برنامه «راه سوم» با موضوع بررسی مسایل مرتبط با ساخت و ساز مسکن در کشور از شبکه یک پخش می شود.

مجموعه مستند «کهن ترین سرزمین» امروز با موضوع معرفی آثار تاریخی استان فارس پخش می شود.

فیلم تلویزیونی «خانه نشین» به تهیه کنندگی جمشید سهرابی زاده و کارگردانی کمال مقدم امشب سه شنبه 28 خرداد ماه ساعت 21 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

ایجاد انگیزه و تشویق به ایجاد یک کسب و کار موفق از اهداف تولید میان برنامه هایی با نام «از کجا شروع کنم» است که از شبکه های تلویزیون پخش می شود.

«منهای نفت» عنوان مجموعه مستندهای است که به بررسی ظرفیت های اقتصاد بدون نفت در کشور ایران می پردازد .

نشست هم‌اندیشی شبکه جهانی جام‌جم با تهیه‌کنندگان این شبکه برگزار شد .

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد