امروز دوشنبه  8 آذر 1400
تعداد بازدید : 571 - تاریخ خبر : 1397/12/08 - 11:21
محیط زیست حق الناس آیندگان است

برنامه پیشران با موضوع "جایگاه اقتصاد چرخشی در توسعه پایدار" دوشنبه 7 اسفند ماه با حضور دکتر رضا مکنون عضو هیات علمی دانشکده عمران و محیط زیست دانشگاه امیرکبیر و دکتر اسکندر امیدی نیا معاون اموزش و پژوهش و رئیس دانشکده محیط زیست سازمان محیط زیست از شبکه چهار سیما پخش شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ دکتر مکنون بعد از ارائه تعریفی جامع از اقتصاد چرخشی گفت: در راند اول، محیط زیستی ها به پاک سازی و دفن بهداشتی می پرداختند و تصور میکردند مرگ، آخر کار است و هیچ کس به دنبال ارزش اقتصادی و قابلیت استفاده مجدد از آنها نبود. در نتیجه مواردی که ارزش داشت، جدا می شد و در اقتصاد چرخشی قرار میگرفت و مواردی که ارزش آن کمتر است به تکنولوژی خاصی نیاز دارد. با کامل شدن این چرخه، در انتها  زباله به طلا بازچرخانی می شود که ما در این مورد در کشور عقب هستیم.
در دنیا  و در ایران تصفیه در حد شرب انجام شده است و در پروژه یکی از دانشجویانم در این مورد از تمام مراجع امضا گرفته شده و تایید کردند که شرب نیز بلامانع است، بنابراین در حال حاضر از نظر مهندسی و تکنیکی صد در صد قابل احیا است و تکنولوژی های مختلفی در ایران نیز وارد شده که میتوان انجام شود و باید از نظر صرفه و میزان آن بررسی شود.با واگذاری جمع آوری زباله به پیمانکاران در تهران، متوجه شدند ارزش اقتصادی بسیاری در آن است و این اولین قدم به شکل خیلی ابتدایی در استفاده از ضایعات است.
ما به ابتدای چرخه نیز باید توجه کنیم و اصلاحاتی انجام شود، اگر دنیا میخواهد پلاستیک را کنار بگذارد ما در چرخه پلاستیک را باید از ابتدا کنار بگذاریم، در برخی فروشگاه ها پلاستیک عرضه نمی شود و یا هزینه بیشتری دریافت میکنند.
در بخش حمل و نقل و نگهداری مواد نیز باید دقت شود که چطور بسته بندی شود که ضایعات نگهداری آن کاهش یابد.در بخش مصرف نیز باید الگوی مصرف را رعایت کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که چگونه اقتصاد چرخشی میتواند در بستر اقتصاد تاثیر مثبت داشته باشد؟ گفت:این حرکت باید در دو، سه بعد صورت بگیرد، مورد اول قوانین است، برای ایجاد کارخانه یا صنعت در ایران، ارزیابی زیست محیطی مورد نیاز است که تاییدیه یک مرکز مستقل و نظارت سازمان محیط زیست در این مورد میتواند ضروری باشد. در اجتماع نیز سه شنبه های بدون خودرو مطرح شده و فرهنگ را تغییر خواهد داد. مورد بعدی آموزش است، عمده مدارس و دانشگاه ها در دنیا دفتر توسعه پایدار دارند، که فکری که جامعه یا صنعت باید انجام دهند در دانشگاه پایلوت می شود.
دکتر امیدی نیا در گفتگو بیان داشت: ما اقتصاد چرخشی را داشتیم و داریم و عناوین آن جدید است، مثال ساده آن صنعت چغندرقند است که از آن قند میگیرند و از زباله آن ملاس و از ملاس در کارخانه الکل سازی استفاده می شود.
ما برای اینکه چالش های زیست محیطی خود را حل و فصل کنیم، به جد نیازمند کاربست تکنولوژی های نوین در همه حوزه های اقتصادی هستیم.
وی یکی از چالشها را پلاستیک دانست و گفت ما «دوباره بی زباله، دوباره بی پلاستیک» را شروع کردیم و در حال حاضر پت پلاستیک که یک پلیمر است، 400هزار تن وارد طبیعت می شود و پاسخ تکنولوژی این است که ما به سمت طبیعت برویم و از میکروارگانیسم هایی استفاده کنیم که این پت را از بین ببریم و ژاپن در این زمینه به نتایجی رسیده است.
وی با بیان اینکه هیچ توسعه ای بدون عوارض نیست، افزود: محیط زیست حق الناس آیندگان است و ما باید از تکنولوژی های نوین استفاده کنیم تا کمترین ردپای زیست محیطی را داشته باشیم.
وی با تاکید بر اقتصاد سبز و نگاه سبزسازی مشاغل گفت: در این مورد ما نیازمند مقررات، فرهنگ سازی (رفتارسازی) و آموزش های اجتماعی هستیم، و در خصوص آموزش های اجتماعی بسیار ضعیف هستیم وبرای ایجاد تحول در این حوزه باید سازمانهای مردم نهاد و انجمنهای علمی ورود پیدا کنند.
وی در ادامه به کیفیت غذا اشاره کرد و گفت: تازه خوری در جامعه ما کردار روزمره نیست در صورتی که علت کم خرید کردن در برخی کشورها گرانی نیست، تازه خوری است چون به شدت به غذاهای تازه اهمیت میدهند.
در مورد اصول اقتصاد چرخشی گفت: مثلا در بحث تفکیک زباله بایداز بدو خانواده شروع  شود.
دکتر امیدی نیا با اشاره به توسعه پایدار که یک حرکت جمعی است، گفت: در بخش کشاورزی کمیته های پسماند کشاورزی در استانها حتما باید فعال شوند. در این حوزه میتوان با استفاده از تکنولوژی محصولات تراریخته تولید کرد که سموم حذف می شوند و اقتصاد چرخشی ما میتواند نفس بکشد.
برنامه «پیشران» به تهیه کنندگی سودابه آقاجانیان، محصول گروه دانش شبکه چهار سیماست که به صورت هفتگی سه شنبه شب ها، حوالی ساعت ۲۱ پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مسابقات کاراته و تکواندو ناشنوایان قهرمانی جهان به صورت زنده و با رابط ناشنوایان از شبکه ورزش پخش می‌شود.

در روزهای پایانی اولین هفته آذر ماه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «رها شده» و «چمدان» دو اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

نمایش قدیمی رادیویی " آقای غلط انداز " بعد از 50 سال از قاب برنامه «پرنیان صدا» شبکه پنج سیما به تصویر کشیده می شود. 

دبیرخانه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند، اسامی نامزدهای نهایی سه بخش فیلم، عکس و مستند نگاری پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند را اعلام کرد.

همسر شهید قهاری، دکتر ابولفضلی و مصطفی ابراهیمی جوان نخبه ایرانی مهمانان برنامه امروز صبح پارسی بودند.

دو مستند «حماسه ملبورن» و «ماجرای نیمروز» جمعه 5 آذر از شبکه یک پخش خواهد شد.

قسمت پنجم برنامه «سینما سلامت»، امشب ۴ آذر از ساعت ۲۰ با حضور دکتر ابراهیم داروغه پزشک، دبیر سابق جشنواره فیلم فجر و جشنواره فیلم سلامت به روی آنتن می رود.

برنامه «تهران 20»، دو آذر ماه، با حضور "جعفر صباغیان" معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد امام خمینی(ره) به واکاوی حضور افرادی با وسع مالی بالا در لیست مستمری بگیران کمیته امداد پرداخت.

عضو هیئت علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما، آخرین وضعیت کرونا در ایران و جهان را تشریح کرد.

دکتر احسانی مدیر شبکه و مرتضی جاسبی مدیر گروه تولید شبکه نسیم از استودیو «چهل تیکه» بازدید و با عوامل برنامه دیدار و گفت و گو کردند. 

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند و تقدیر از برگزیدگان این رویداد تلویزیونی برگزار و از فعالیت‌های 2 مستندساز نام آشنای کشور تقدیر می‌شود.

برنامه «رخ به رخ» جمعه 5 آذر میزبان بهروز رضوی گوینده، صداپیشه و بازیگر کشورمان خواهد بود.

برنامه « دست خط» شبکه پنج سیما، این هفته جمعه ( 5آذر ماه) ساعت 16:10 میزبان دکتر حجت الاسلام والمسلمین دکتر ناصر رفیعی استاد حوزه علمیه خواهد بود. 

«خانه مهر» گفتگوهای کارشناسی ای در خصوص دوران نامزدی دارد.

«ورزش ایران» یک میهمان حضوری و یک ارتباط اینترنتی دارد.

 

مستند  «لانه جاسوسی» کاری از گروه سیاسی شبکه جام جم،  12آبان به روی آنتن می رود.

«تاریخچه» برنامه جدید شبکه پنج است که از این شبکه روی آنتن می رود.

شبکه افق سیما با مستند‌های متنوع در هفته جاری مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.

مجموعه «پایتخت» به‌ زودی از شبکه تماشا پخش می شود.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «نجلا 2» به کارگردانی خیرالله تقیانی پور به آبادان رسید.

امیر سلطان احمدی کارگردان و سرپرست نویسندگان برنامه «شبکه کوچک» می‌گوید کار در برنامه «کلاه ‌قرمزی» خیلی جهان بینی اش را تغییر داد و به این نتیجه رسید که هم‌اکنون تربیت، تشعشعاتی عمل می‌کند و قرار نیست در قالب برنامه‌های تلویزیونی به بچه‌ها گفته شود چه کاری را بکنند و چه کاری را نکنند چون اگر قرار بود بچه‌ها یا بزرگسالان با «بکن و نکن کاری» را انجام دهند یا انجام ندهند، امروزه سمینارهای مختلفی برای فرهنگ‌سازی در زمینه‌های مختلف شکل نمی‌گرفتند.

 

مجموعه مستندهای "آباد باد" و "بسیار سفر باید" در قاب شبکه افق جای گرفتند.

شبکه سلامت سیما به مناسبت هفته معلولان، ضمن پخش برنامه هایی مطالبه گرانه و فرهنگ ساز در حوزه این عزیزان، فیلم سینمایی مناسب سازی شده نیز در دستور پخش دارد.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «خوشنام» به کارگردانی علیرضا نجف‌زاده و تهیه‌کنندگی احمد زالی این روزها در خانه‌ای قدیمی در نزدیکی‌های میدان قیام در حال انجام است.

سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما، از صدور مجوز برگزاری کنسرت‌ها خبر داد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما، اوضاع کم آبی کشور و اصفهان را تشریح کرد.

پنجاهمین قسمت فصل هشتم «چرخ» به گفت‌وگوی با دکتر محمد شریف تابع‌بردار، دکترای دانشگاه هاروارد و مبدع اولین فناوری درمان بیماری‌های ژنتیکی عضلانی اختصاص دارد. این برنامه ساعت 19 امروز، یکشنبه ۷  آذر ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.

مستند «اسرار سینما» دوشنبه 8 آذر ماه، 40 دقیقه بامداد با هدف بررسی انیمیشن اسکویی دو از قاب شبکه پنج تماشایی می شود.

فصل سوم سریال پرمخاطب «زیرخاکی» به نویسندگی و کارگردانی جلیل سامان و تهیه کنندگی رضا نصیری نیا کلید خورد.

برنامه «تهران 20»، ششم آذر ماه، با حضور " سید غنی نظری" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به بررسی دهک بندی های درآمدی جامعه پرداخت.

مجموعه پویانمایی« چیا» با کیفیت4k  ساخته مرکز پویانمایی صبا هر روز ساعت 9 صبح و 15 : 12 ظهر از شبکه پویا پخش می شود.

ایرانیان خارج از کشور، سوالات حقوقی خود را با «مشاور» شبکه جهانی جام جم مطرح کنند.

مستند «سایه روشن» محصول دفتر لندن امور بین الملل یکشنبه 7 آذرماه ساعت 14 از قاب شبکه پنج تماشایی می شود.

جایزه بهترین کارگردانی دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی یونیورسال آمریکا ۲۰۲۱ به فیلم ایرانی «خوناب» ساخته مجتبی قاسمی رسید.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز یکشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۰ اعلام شد.

مستند «ماجرای نیمروز» با موضوع بررسی زندگی، فعالیت و شهادت شهید فخری زاده در قاب شبکه افق نقش بست.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد