امروز پنج شنبه  2 اسفند 1397
تعداد بازدید : 545 - تاریخ خبر : 1397/10/29 - 14:04
40 سالگی انقلاب در قاب سیما

امسال صداوسیما زودتر از همیشه به استقبال بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی رفت. با اینکه معمولا ویژه برنامه های رسانه ملی برای این مناسبت در دهه فجر پخش می شدند، اما در سال 97 به خاطر همزمانی با چهلمین سالگرد رخ داد این انقلاب، پخش مجموعه برنامه هایی از چند هفته قبل از ماه بهمن، آغاز شد. البته چند سریال نیز به این مناسبت در حال آماده سازی است، اما زمان روی آنتن رفتن آن ها دهه فجر خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در این گزارش، برنامه های ترکیبی، گزارشی و مستند سیما که این روزها از شبکه های مختلف در حال پخش هستند را مرور می کنیم:

 

قهرمانی های یک ملت

مجموعه مستند «ملت قهرمان» یکی از ویژه برنامه های سیما به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.

این برنامه، داستان و موضوع دنباله داری ندارد و هر قسمت از آن، یک فیلم مستند مستقل، با کارگردانی متفاوت و موضوعی جدید است، اما در همه قسمت ها، روایت هایی درباره قهرمانان گمنامی که در دل انقلاب اسلامی روییدند پرداخته می شود. اغلب در این مجموعه مستند، افرادی معرفی می شوند که زندگی خود را وقف حل مشکلات مردم یا پی‌گیری نیازهای مستضعفین نموده‌اند یا فعالیت‌های دیگری که به خاطرشان می‌توان آنها را قهرمان نامید.

«ملت قهرمان» در 10 قسمت 30 دقیقه ای تولید شده است و سه شنبه ها بعد از خبر ساعت 19 از شبکه یک سیما پخش می شود.

 

ناگفته های انقلاب از نگاه یک نوجوان

اما رسانه ملی امسال برنامه ای را جهت معرفی انقلاب به نوجوانان تدارک دیده است. این برنامه «چهل برگ» نام دارد که پنجشنبه ها از شبکه دو سیما به نمایش در می آید. این برنامه به جای روش های معمول و کلیشه ای در ساختاری داستانی و دراماتیک به موضوع محوری خود، یعنی کنکاش درباره انقلاب اسلامی توجه کرده است. این مجموعه که در قالب مستند داستانی ساخته شده، ماجراهای نوجوانی است که در پی یافتن پرسش های خود درباره انقلاب اسلامی می رود و به نتایج شگفت انگیزی می رسد. «چهل برگ» از زاویه نگاه و از زبان یک نوجوان امروزی، به چرایی بروز و ظهور انقلاب سال 57 و دستاوردها و ثمرات آن در این 40 سال می پردازد. در این مجموعه همچنین مهدی امینی خواه، بازیگران نوجوان را همراهی می کند.

مجموعه مستند «چهل برگ» به کارگردانی اسماعیل حسینی پنجشنبه هر هفته ساعت 15:15 از شبکه دو سیما به نمایش در می آید.

 

اولین پیشرفت های ایران

«اولین ها» عنوان مجموعه میان برنامه ای است که پخش آن از حدود یک ماه قبل شروع شد. این کار، در قالب آیتم های گزارشی کوتاه یک و نیم دقیقه ای ساخته شده و همان طور که از عنوانش پیداست، به اتفاقاتی می پردازد که برای اولین بار طی سال های پس از انقلاب در کشورمان رخ داده اند. مثل اولین پیوند قلب، اولین مدال طلا بانوان در المپیک، ساخت پرسرعت ترین اژدر در جهان و ...

برای بسیاری دور از ذهن است که بسیاری از پیشرفت ها و افتخارات ملی ما طی 40 سال اخیر به دست آمده اند؛ آن هم در شرایط جنگ و تحریم و فشارهای سیاسی و اقتصادی. برنامه «اولین ها» از این نظر قابل توجه است که در بسته هایی کوتاه و در فرمی گرافیکی، به بخش هایی درخشان از تاریخ موفقیت های علمی، ورزشی، اقتصادی و صنعتی ایران عزیز می پردازد.

 

ایران، همیشه 20

«ایران 20» نیز دیگر میان برنامه کوتاهی است که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هر شب در فواصل مختلف برنامه های سیما روی آنتن می رود.

این برنامه هم از نظر موضوعی به «اولین ها» شباهت دارد و به پیشرفت های کشورمان در 40 سال اخیر می پردازد. با این تفاوت که در «ایران 20» به عرصه های مختلف علمی و تکنولوژیک که ایران تا رتبه 20 جهان قرار دارد می پردازد. عرصه هایی چون سلامت عمومی، توسعه انسانی، قدرت ایران در جهان، پیشرفت علمی و ...

اما برنامه «ایران 20» از نظر فرم و ساختار نیز قابل توجه است. این میان برنامه در قالب نوعی انیمیشن که به موشن گرافی مشهور است و شامل تصاویر نقاشی شده دو بعدی است به نمایش افتخارات ملی کشورمان می پردازد. 

«ایران 20» نیز به تهیه کنندگی علی نقویان در 10 قسمت 4 دقیقه ای با مشارکت مرکز مستند سوره حوزه هنری شبکه مستند سیما تولید شده است. 

 

توجه به بخشی مغفول از انقلاب

همچنین برنامه «عقیق» در شبکه قرآن سیما از زاویه ای متفاوت به 40 سالگی انقلاب پرداخته است. این برنامه در قالب مجموعه ای از مستندهای مستقل، در هر قسمت، زندگی یکی از اساتید برجسته قرآن در کشور که طی سال های پس از انقلاب رشد و ظهور کرده اند بررسی کرده است. به طور قطعی، انقلاب اسلامی پیش و بیش از حوزه های علمی و اقتصادی و دفاعی و نظامی، در حوزه نرم افزاری و فرهنگی قابل توجه است. اگر پیشرفت های کم نظیر و خیره کننده ایران در 40 سال اخیر، سندی برای حقانیت این رستاخیز سیاسی و اجتماعی است، پرورش و ظهور انسان های بزرگ و شاخص در دل این انقلاب نیز، برگ دیگری از افتخارات آن است. برنامه «عقیق» نیز از این نظر حائز اهمیت است که به این بخش از تأثیرات انقلاب اسلامی توجه کرده است. این برنامه، روزهای پنجشنبه ساعت 20:30 از شبکه قرآن و معارف سیما روی آنتن می رود و نمایشگر سبک زندگی بخشی از رویش های فرهنگی انقلاب اسلامی است.

 

هنر در 40 سالگی انقلاب

اما یکی دیگر از ویژه برنامه های متفاوت سیما برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی «چهل شاهد» نام دارد و محصول شبکه اموزش است. این برنامه از این جهت متفاوت است که به تأثیرات متقابل انقلاب و هنر پرداخته است. «چهل شاهد» یک برنامه گفت وگو محور است و در هر قسمت، نزد یکی از هنرمندان برجسته می رود و ضمن معرفی فعالیت های وی، اتفاقات آن رشته طی 40 سال اخیر را بررسی می کند. رشته هایی چون نقاشی، داستان، شعر، سینما، تئاتر و ... در سال های بعد از انقلاب در ایران دچار تحولات و افتخارات بسیاری شده اند که برنامه «چهل شاهد» در گفت وگو با 40 هنرمند طراز اول کشور به آن ها می پردازد.

برنامه «چهل شاهد» هر شب ساعت 23 از شبکه آموزش پخش می شود.

 

سایر برنامه ها

شبکه دو سیما برای پرداختن به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی، مجموعه مستندی با عنوان «چله انقلاب» را تدارک دیده است. این مجموعه با ترکیبی از صحبت های کارشناسان و تصاویر آرشیوی، به طور مستدل و مستند به طور عینی به نتایج و ثمرات 40 سال فعالیت نظام جمهوری اسلامی می پردازد. مجموعه «چله انقلاب» روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت 41:30 از شبکه دو سیما پخش می شود.

از دیگر ویژه برنامه های سیما به مناسبت 40 ساله شدن پیروزی انقلاب که در حال پخش هستند می توان به «پیش‌رفته‌ایم» اشاره کرد. این برنامه به صورت آیتم های کوتاه کمتر از پنج دقیقه، در قالب مستند گزارشی از شبکه پنج سیما روی آنتن می رود. «پیش رفته ایم» به طور مستند و با مراجعه به منابع خبری و علمی معتبر روز جهان، جهش ایران در حوزه های مختلف علمی، تکنولوژی و صنعتی را در سال های پس از انقلاب اسلامی معرفی می کند. به طور مثال، در بخشی از این برنامه، از نشریه معتبر علمی «ساینس» نقل می شود که ایران هم اکنون در رتبه 16 تولید علم در جهان قرار گرفته است.

شبکه پنج همچنین در مجموعه مستند ترکیبی دیگری با عنوان «چهل» با گروهی از بزرگان و شخصیت های تأثیرگذار انقلاب به گفت وگو خواهد پرداخت. پخش این برنامه از دهه فجر آغاز خواهد شد.

«چهل چراغ انقلاب» نیز عنوان مجموعه مستندی است که فعالیت های جهادی گروهی از بسیجیان در مناطق محروم را نمایش می دهد. این برنامه نیز از شبکه دو سیما پخش می شود.

مجموعه مستند «به توان چهل» نیز درباره پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در زمینه‌های مختلف علمی، تکنولوژی، کشاورزی، صنعت، فرهنگ و هنر است. این برنامه نیز هر هفته پنج شنبه و جمعه ساعت 19:30 با روی آنتن شبکه مستند سیما می رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

یکی از اتفاقات پنجمین جشنواره جام جم، راه اندازی بخش مردمی است.

دکتر مرتضى میرباقرى معاون سیما از مدیران و دست اندرکاران انعکاس حضور ماندگار و میلیونی مردم در ٢٢ بهمن تشکر و قدردانی کرد.

همزمان با رونمایی از تصاویر قسمت اول جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش «عصر جدید» اعلام شد.

با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از درگیری های یک خانم مهندس جوان با شوهرش برای کار در عسلویه در «روز سرنوشت» تا   در پایان هفته

دبیر کمیسیون آگهی ها و تبلیغات تلویزیونی گفت: ما از همه شرکت های تبلیغاتی فعال اعم از دولتی و خصوصی برای شرکت در این دوره دعوت کردیم البته آثار ارسالی می بایست استانداردهای مدنظر ما را لحاظ می‌کردند.

سعید مظفری گفت: با برگزاری جشنواره می‌توان در میان جوانان با استعداد انگیزه ایجاد کرد تا به درجه پیشکسوتان برسند.

بهروز مفید گفت: جشنواره تلویزیونی جام جم هم با ورق زدن آثار تلویزیونی باری دیگر تلاش فیلمسازان و بازیگران را به مخاطبان یادآوری می‌کند.

جانشین دبیر کمیسیون نمایش جشنواره جام جم با اشاره به اضافه شدن یک جایزه به این بخش گفت: ۱۷ مجموعه تلویزیونی در کمیسیون تخصصی نمایش ارزیابی می‌شوند.

مدیر روابط عمومی معاونت سیما از جزئیات جدید جشنواره تلویزیونی جام جم و زمان باقی مانده مرحله مقدماتی آرای مردمی خبر داد.

کیانا فرهی مجری منتخب زن از برنامه «دکتر سلام» در گفتگوی تلفنی با برنامه «زنگ هفت» در خصوص سابقه حضور و اجرا در این برنامه صحبت کرد

پخش مستند «روایت رهبری» تولید شبکه مستند سیما با موضوع آغاز رهبری حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) از چهارشنبه روی آنتن شبکه های یک و مستند می رود.

مجموعه برنامه «عشق سفر» با موضوع گردشگری آسان از 27 بهمن، شنبه،سه شنبه و پنجشنبه ها  حدود ساعت 18:00 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

به ابتکار شبکه یک سیما، چهره برتر مردمی سال 97 در برنامه «فرمول یک» انتخاب و معرفی خواهد شد.

مرکز پویانمایی صبا با تولید مجموعه 520 قسمتی «مهارت های زندگی» رتبه دوم پر تعدادترین مجموعه پویانمایی دنیا را از آن خود کرده است.

فلورا سام گفت: برگزاری جشنواره تلویزیونی جام جم می‌تواند روی درجه کیفی آثار تلویزیونی تاثیر شگرفی داشته باشد.

 

معاون سیما با صدور حکمی دبیر کمیسیون ویژه برنامه‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران کمیسیون آگهی ها و تبلیغات تلویزیونی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم جزئیات این دوره از جشنواره را تشریح کرد.

45 اثر پویانمایی برای داوری به کمیسیون جشنواره تلویزیونی جام جم ارسال شد.

محوریت داوری بخش دوبلاژ و آماده سازی جشنواره جام جم مشخص شد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران مستند پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران نمایشی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران فضای مجازی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

خواجه‌نژاد با اشاره تولیدات جدید سیما گفت: داوران جشنواره جام جم معرفی شدند و از هفته آینده آثار رسیده بررسی می‌شوند.

 

مسعود احمدی افزادی از ساخت تندیس جشنواره تلویزیونی جام جم به دست هنرمندان اصفهانی و رونمایی از آن در روزهای آیند خبر داد.

برنامه زنده «سمت خدا» دوم اسفندماه از حرم امام رضا(ع) پخش می‌شود.

سازندگان اپیزود ویژه نوروز ۹۸ «پایتخت» که این روزها در مرحله پیش‌تولید است، به دنبال انتخاب بازیگر خردسال برای یکی از نقش‌های جدید مجموعه در این قسمت هستند.

مدیر گروه مهارت های تخصصی و عمومی شبکه آموزش سیما از پخش سری جدید برنامه «قند پهلو» از شنبه 4 اسفند ماه خبرداد

همزمان با پخش بیش از نیمی از قسمت‌های مجموعه تلویزیونی «لحظه گرگ و میش» به کارگردانی همایون اسعدیان، بازی بازیگران جدید در این مجموعه آغاز می‌شود.

سید مهدی ساداتی، فرماندار رباط کریم در اولین شب اسفند ماه، مهمان برنامه «تهران 20» خواهد بود تا در مورد مسائل این شهرستان با مخاطبان گفتگو کند.

جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی «360 درجه» به ماجرای حمله تروریستی به اتوبوس حامل مرزبانان سپاه در سیستان و بلوچستان می‌پردازد.

کارشناسان ثبت اسناد در برنامه این هفته «قانون و قضا» این هفته عملکرد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را بررسی می کنند.

«از آسمان» در برنامه این هفته خود که جمعه 3 اسفند ساعت 16:00 پخش می شود به بازخوانی خاطرات شهیدان مجید و فرید ابوطالبی به بهانه درگذشت پدر این دو شهید بزرگوار می پردازد.

در اولین هفته اسفند ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از مشکلات یک پسر نابینا در «رنگ خدا» تا رفتن بابا عقیل به خط مقدم در «هور در آتش»همراه باشید.

مرتضی غرقی، بیژن نوباوه و غلامرضا منتظمی مهمان نادر طالب‌زاده در جدیدترین برنامه تلویزیونی عصر هستند تا درباره تحریم کنفرانس افق نو و عواملش صحبت کنند.

حسن وارسته گفت: ۱۰ قسمت اولیه سری جدید این سریال نوشته شده و پس از تایید سیما فیلم و شبکه دو ادامه نگارش آن را انجام می‌دهیم.

اولین قسمت مسابقه زنده  تلفنی «برخط شو» امشب (چهارشنبه  اول اسفند ماه) ساعت 21 با اجرای بهروز تشکر بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

«شب تئاتر» در چهارمین ویژه برنامه خود به مناسبت سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر، شامگاه سه شنبه 30 بهمن، با موضوع «تئاتر خیابانی و دیگر گونه های اجرا» روی آنتن شبکه 4 سیما رفت. دکتر رحمت امینی در این برنامه میزبان دکتر محمودرضا رحیمی، داور جشنواره و دکتر سامان خلیلیان، مسئول بخش تئاتر خیابانی و دیگر گونه های اجرا بود.

حجت الاسلام قرائتی، در برنامه این هفته «درس هایی از قرآن» درباره اهمیت اقامه نماز صحبت می کند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد