امروز پنج شنبه  5 ارديبهشت 1398
تعداد بازدید : 843 - تاریخ خبر : 1397/10/29 - 14:04
40 سالگی انقلاب در قاب سیما

امسال صداوسیما زودتر از همیشه به استقبال بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی رفت. با اینکه معمولا ویژه برنامه های رسانه ملی برای این مناسبت در دهه فجر پخش می شدند، اما در سال 97 به خاطر همزمانی با چهلمین سالگرد رخ داد این انقلاب، پخش مجموعه برنامه هایی از چند هفته قبل از ماه بهمن، آغاز شد. البته چند سریال نیز به این مناسبت در حال آماده سازی است، اما زمان روی آنتن رفتن آن ها دهه فجر خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در این گزارش، برنامه های ترکیبی، گزارشی و مستند سیما که این روزها از شبکه های مختلف در حال پخش هستند را مرور می کنیم:

 

قهرمانی های یک ملت

مجموعه مستند «ملت قهرمان» یکی از ویژه برنامه های سیما به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.

این برنامه، داستان و موضوع دنباله داری ندارد و هر قسمت از آن، یک فیلم مستند مستقل، با کارگردانی متفاوت و موضوعی جدید است، اما در همه قسمت ها، روایت هایی درباره قهرمانان گمنامی که در دل انقلاب اسلامی روییدند پرداخته می شود. اغلب در این مجموعه مستند، افرادی معرفی می شوند که زندگی خود را وقف حل مشکلات مردم یا پی‌گیری نیازهای مستضعفین نموده‌اند یا فعالیت‌های دیگری که به خاطرشان می‌توان آنها را قهرمان نامید.

«ملت قهرمان» در 10 قسمت 30 دقیقه ای تولید شده است و سه شنبه ها بعد از خبر ساعت 19 از شبکه یک سیما پخش می شود.

 

ناگفته های انقلاب از نگاه یک نوجوان

اما رسانه ملی امسال برنامه ای را جهت معرفی انقلاب به نوجوانان تدارک دیده است. این برنامه «چهل برگ» نام دارد که پنجشنبه ها از شبکه دو سیما به نمایش در می آید. این برنامه به جای روش های معمول و کلیشه ای در ساختاری داستانی و دراماتیک به موضوع محوری خود، یعنی کنکاش درباره انقلاب اسلامی توجه کرده است. این مجموعه که در قالب مستند داستانی ساخته شده، ماجراهای نوجوانی است که در پی یافتن پرسش های خود درباره انقلاب اسلامی می رود و به نتایج شگفت انگیزی می رسد. «چهل برگ» از زاویه نگاه و از زبان یک نوجوان امروزی، به چرایی بروز و ظهور انقلاب سال 57 و دستاوردها و ثمرات آن در این 40 سال می پردازد. در این مجموعه همچنین مهدی امینی خواه، بازیگران نوجوان را همراهی می کند.

مجموعه مستند «چهل برگ» به کارگردانی اسماعیل حسینی پنجشنبه هر هفته ساعت 15:15 از شبکه دو سیما به نمایش در می آید.

 

اولین پیشرفت های ایران

«اولین ها» عنوان مجموعه میان برنامه ای است که پخش آن از حدود یک ماه قبل شروع شد. این کار، در قالب آیتم های گزارشی کوتاه یک و نیم دقیقه ای ساخته شده و همان طور که از عنوانش پیداست، به اتفاقاتی می پردازد که برای اولین بار طی سال های پس از انقلاب در کشورمان رخ داده اند. مثل اولین پیوند قلب، اولین مدال طلا بانوان در المپیک، ساخت پرسرعت ترین اژدر در جهان و ...

برای بسیاری دور از ذهن است که بسیاری از پیشرفت ها و افتخارات ملی ما طی 40 سال اخیر به دست آمده اند؛ آن هم در شرایط جنگ و تحریم و فشارهای سیاسی و اقتصادی. برنامه «اولین ها» از این نظر قابل توجه است که در بسته هایی کوتاه و در فرمی گرافیکی، به بخش هایی درخشان از تاریخ موفقیت های علمی، ورزشی، اقتصادی و صنعتی ایران عزیز می پردازد.

 

ایران، همیشه 20

«ایران 20» نیز دیگر میان برنامه کوتاهی است که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هر شب در فواصل مختلف برنامه های سیما روی آنتن می رود.

این برنامه هم از نظر موضوعی به «اولین ها» شباهت دارد و به پیشرفت های کشورمان در 40 سال اخیر می پردازد. با این تفاوت که در «ایران 20» به عرصه های مختلف علمی و تکنولوژیک که ایران تا رتبه 20 جهان قرار دارد می پردازد. عرصه هایی چون سلامت عمومی، توسعه انسانی، قدرت ایران در جهان، پیشرفت علمی و ...

اما برنامه «ایران 20» از نظر فرم و ساختار نیز قابل توجه است. این میان برنامه در قالب نوعی انیمیشن که به موشن گرافی مشهور است و شامل تصاویر نقاشی شده دو بعدی است به نمایش افتخارات ملی کشورمان می پردازد. 

«ایران 20» نیز به تهیه کنندگی علی نقویان در 10 قسمت 4 دقیقه ای با مشارکت مرکز مستند سوره حوزه هنری شبکه مستند سیما تولید شده است. 

 

توجه به بخشی مغفول از انقلاب

همچنین برنامه «عقیق» در شبکه قرآن سیما از زاویه ای متفاوت به 40 سالگی انقلاب پرداخته است. این برنامه در قالب مجموعه ای از مستندهای مستقل، در هر قسمت، زندگی یکی از اساتید برجسته قرآن در کشور که طی سال های پس از انقلاب رشد و ظهور کرده اند بررسی کرده است. به طور قطعی، انقلاب اسلامی پیش و بیش از حوزه های علمی و اقتصادی و دفاعی و نظامی، در حوزه نرم افزاری و فرهنگی قابل توجه است. اگر پیشرفت های کم نظیر و خیره کننده ایران در 40 سال اخیر، سندی برای حقانیت این رستاخیز سیاسی و اجتماعی است، پرورش و ظهور انسان های بزرگ و شاخص در دل این انقلاب نیز، برگ دیگری از افتخارات آن است. برنامه «عقیق» نیز از این نظر حائز اهمیت است که به این بخش از تأثیرات انقلاب اسلامی توجه کرده است. این برنامه، روزهای پنجشنبه ساعت 20:30 از شبکه قرآن و معارف سیما روی آنتن می رود و نمایشگر سبک زندگی بخشی از رویش های فرهنگی انقلاب اسلامی است.

 

هنر در 40 سالگی انقلاب

اما یکی دیگر از ویژه برنامه های متفاوت سیما برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی «چهل شاهد» نام دارد و محصول شبکه اموزش است. این برنامه از این جهت متفاوت است که به تأثیرات متقابل انقلاب و هنر پرداخته است. «چهل شاهد» یک برنامه گفت وگو محور است و در هر قسمت، نزد یکی از هنرمندان برجسته می رود و ضمن معرفی فعالیت های وی، اتفاقات آن رشته طی 40 سال اخیر را بررسی می کند. رشته هایی چون نقاشی، داستان، شعر، سینما، تئاتر و ... در سال های بعد از انقلاب در ایران دچار تحولات و افتخارات بسیاری شده اند که برنامه «چهل شاهد» در گفت وگو با 40 هنرمند طراز اول کشور به آن ها می پردازد.

برنامه «چهل شاهد» هر شب ساعت 23 از شبکه آموزش پخش می شود.

 

سایر برنامه ها

شبکه دو سیما برای پرداختن به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی، مجموعه مستندی با عنوان «چله انقلاب» را تدارک دیده است. این مجموعه با ترکیبی از صحبت های کارشناسان و تصاویر آرشیوی، به طور مستدل و مستند به طور عینی به نتایج و ثمرات 40 سال فعالیت نظام جمهوری اسلامی می پردازد. مجموعه «چله انقلاب» روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت 41:30 از شبکه دو سیما پخش می شود.

از دیگر ویژه برنامه های سیما به مناسبت 40 ساله شدن پیروزی انقلاب که در حال پخش هستند می توان به «پیش‌رفته‌ایم» اشاره کرد. این برنامه به صورت آیتم های کوتاه کمتر از پنج دقیقه، در قالب مستند گزارشی از شبکه پنج سیما روی آنتن می رود. «پیش رفته ایم» به طور مستند و با مراجعه به منابع خبری و علمی معتبر روز جهان، جهش ایران در حوزه های مختلف علمی، تکنولوژی و صنعتی را در سال های پس از انقلاب اسلامی معرفی می کند. به طور مثال، در بخشی از این برنامه، از نشریه معتبر علمی «ساینس» نقل می شود که ایران هم اکنون در رتبه 16 تولید علم در جهان قرار گرفته است.

شبکه پنج همچنین در مجموعه مستند ترکیبی دیگری با عنوان «چهل» با گروهی از بزرگان و شخصیت های تأثیرگذار انقلاب به گفت وگو خواهد پرداخت. پخش این برنامه از دهه فجر آغاز خواهد شد.

«چهل چراغ انقلاب» نیز عنوان مجموعه مستندی است که فعالیت های جهادی گروهی از بسیجیان در مناطق محروم را نمایش می دهد. این برنامه نیز از شبکه دو سیما پخش می شود.

مجموعه مستند «به توان چهل» نیز درباره پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در زمینه‌های مختلف علمی، تکنولوژی، کشاورزی، صنعت، فرهنگ و هنر است. این برنامه نیز هر هفته پنج شنبه و جمعه ساعت 19:30 با روی آنتن شبکه مستند سیما می رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

"محمود دینی"  و " محمد جواد نظری گلپایگانی " مهمان های شب عید «فرمول یک» هستند.

مجله صبحگاهی «سلام صبح بخیر» با محوریت حال خوب از اوایل اردیبهشت ماه روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

با همراهی پرشور مخاطبان تلویزیونی تا کنون بیش از ۱۰۲ میلیون صلوات به نیت سلامتی و تعجیل در ظهور امام زمان عجل الله فرجه الشریف ختم شد.

بهار، فصل نشاط و شادابی است. در این ایام نیز رسانه ملی باید ویترین خود به روی مخاطب را متنوع و شاد عرضه کند.

به مناسبت سالروز ولادت قائم آل محمد، در جشن شبکه های سیما همراه باشید.

به مناسبت روز ارتش ، مراسم رژه نیروهای مسلح ارتش در مرقد امام خمینی فردا بصورت زنده از شبکه یک پخش می شود.

در روز یک شنبه اولین ماه اردیبهشت که مصادف با میلاد حضرت ولیعصر (عج) است، با فیلم های سینمایی شبکه های سیما از دردسرهای خانواده نقی معمولی در «پایتخت 2» تا عزم شادفیل برای جانشینی در «فیلشاه» همراه باشید.

برنامه «ماه تمام» به مناسبت نیمه شعبان از پنجشنبه 29 فروردین تا اول اردیبهشت ماه به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

نگاهی به برنامه «حال خوب» که از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت 21 از شبکه سلامت پخش می‌شود.

در آخرین روزهای فروردین ماه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از تلاش احمد برای اهتزاز پرچم ایران در پادگان در «سبز، سپید، سرخ» تا مشاهدات حضرت سلیمان برای درک روح در «ملک سلیمان» همراه باشید.

سریال خارجی «باج» از امشب ( شنبه 31 فروردین ماه) ساعت 23 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

نویسندگان و کارگردان مستند با نام موقت «آساک» از شروع پروژه ساخت این مستند در روستاهای قوچان استان خراسان رضوی خبر دادند.

تصویربرداری سریال «پس از آزادی» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر در تهران و بوستان ولایت آغاز شد.

مستند «نسیان» به کارگردانی حسن آخوندپور در نوزدهمین قسمت از فصل سوم برنامه «به اضافه مستند» به روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

مستند «آن سوی دوراهی» روایتی است تصویری از پشت صحنه سریال «بر سر دوراهی» که به کارگردانی وحید سعیدی برای پخش از شبکه دو سیما آماده شده است.

 

درجلسه ای با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران و سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما بر تعامل رسانه ای فیمابین بارویکرد آرامش روحی و امیدبخشی تاکید شد.

مجموعه تلویزیونی «تعطیلات رویایی» با کارگردانی علی رضا امینی را از شبکه جهانی جام جم مشاهده فرمایید .

ادامه پخش مجلات علمی و فرهنگی «شب های هنر »،«طلوع»،«زاویه» و «سینماگرام» به بعد از ماه رمضان موکول شد.

به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی که همزمان با سالروز شهادت سید اهل قلم سیدمرتضی آوینی ( 20 فروردین 1372)است، همایشی در نکوداشت این شهید برگزار و از شبکه یک پخش می شود.

فصل دو برنامه «دفترچه خاطرات» با عناوین و مناسبت های مختلف در 33  قسمت 30 دقیقه ای از شبکه امید درحال پخش است.

شبکه چهار سیما از 24 فروردین با برنامه «پندار»، هرشب با یک چهره تراز اول حوزه اندیشه و فکر گفتگو می کند.

«همین امروز، همین امشب» برنامه خود را به اطلاع رسانی و هشدارهای ایمنی در حوادث اخیراختصاص داد.

برنامه ترکیبی – تولیدی «نسیم حیات» به تهیه کنندگی امیرحسن خواجوی به زودی از شبکه پنج سیما پخش می شود.

 

سریال «فوق لیسانسه‌ها» حدود یک هفته است کلید خورده و در مناطق مختلف تهران تصویربرداری می شود.

سیدعلی ضیا مجری و تهیه کننده «فرمول یک» شب گذشته میزبان محمدرضا علیمردانی بازیگر، خواننده و دوبلور بود که درباره صداپیشگی به جای غلامرضا تختی، مافیا در دوبله، فروش نرفتن فیلم تختی به خاطر مافیای سینما، علت عدم حضور در «پایتخت5»، انتشار آلبوم و برگزاری کنسرت، همکاری با مهران مدیری سخن گفت و با نوید محمدزاده شوخی کرد.

مجموعه تلویزیونی «برادر جان» به کارگردانی محمدرضا آهنج به قلم سعید نعمت‌اله و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی از زمستان سال گذشته برای پخش در باکس ماه مبارک رمضان از شبکه سه سیما مقابل دوربین رفت و گروه سازنده این سریال همچنان در لوکیشن های مختلف مراحل تصویربرداری را پشت سر می‌گذارند.

اختتامیه سی‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجربه طور زنده از ساعت 18 از شبکه نمایش سیما پخش می‌شود.

برنامه «حرف حساب»، با صاحبان ایده و کسب و کار حرف حساب می زند.

سرپرست شبکه قرآن سیما با اشاره به پیش بینی 100 عنوان برنامه جدید در سال 98 گفت: این شبکه تمامی اقشار جامعه را مخاطب خود می داند.

مشروح دیدار جمعی ازکارگران با رهبر معظم انقلاب امشب از شبکه یک سیما پخش می شود.

سومین قسمت مجموعه مستند «طبیبان حاذق» با معرفی ایرج حق شناس، پنجشنبه 5 اردیبهشت از شبکه افق پخش می شود.

نسل امروزی‌ها جمعه این هفته ( 6 اردیبهشت) به پدیده بازنشستگی (نگاهی به جایگزینی نیروی جوان در کشور) خواهند داشت.

همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان» به کارگردانی محمدرضا آهنج، نویسندگی سعید نعمت اله و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.

تصویربرداری سریال «برادر جان» به کارگردانی محمدرضا آهنج برای پخش در ماه مبارک رمضان همچنان ادامه دارد و بیش از ۷۰ درصد از تصویربرداری پشت سر گذاشته است.

با به پایان رسیدن ویژه‌برنامه «ویدیوچک» در تعطیلات سال جدید این برنامه دوباره به شکل ثابت خود بازمی‌گردد و از این پنجشنبه روی آنتن شبکه ورزش می‌رود.

برنامه شبانه «اختیاریه» امشب میزبان یکی از رئیس اسبق دانشگاه آزاد است.

«محمد اصغری» کارشناس هواشناسی گفت: آرزویم این است که یک کانال ۲۴ ساعته هواشناسی داشته باشیم و به نظرم خیلی هم پربیننده می‌شود.

مجموعه تلویزیونی «شرایط خاص» به کارگردانی وحید امیرخانی و تهیه کنندگی سیدمرتضی فاطمی از شبکه سه سیما روی آنتن می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد