امروز يك شنبه  3 شهريور 1398
تعداد بازدید : 1043 - تاریخ خبر : 1397/10/29 - 14:04
40 سالگی انقلاب در قاب سیما

امسال صداوسیما زودتر از همیشه به استقبال بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی رفت. با اینکه معمولا ویژه برنامه های رسانه ملی برای این مناسبت در دهه فجر پخش می شدند، اما در سال 97 به خاطر همزمانی با چهلمین سالگرد رخ داد این انقلاب، پخش مجموعه برنامه هایی از چند هفته قبل از ماه بهمن، آغاز شد. البته چند سریال نیز به این مناسبت در حال آماده سازی است، اما زمان روی آنتن رفتن آن ها دهه فجر خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در این گزارش، برنامه های ترکیبی، گزارشی و مستند سیما که این روزها از شبکه های مختلف در حال پخش هستند را مرور می کنیم:

 

قهرمانی های یک ملت

مجموعه مستند «ملت قهرمان» یکی از ویژه برنامه های سیما به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.

این برنامه، داستان و موضوع دنباله داری ندارد و هر قسمت از آن، یک فیلم مستند مستقل، با کارگردانی متفاوت و موضوعی جدید است، اما در همه قسمت ها، روایت هایی درباره قهرمانان گمنامی که در دل انقلاب اسلامی روییدند پرداخته می شود. اغلب در این مجموعه مستند، افرادی معرفی می شوند که زندگی خود را وقف حل مشکلات مردم یا پی‌گیری نیازهای مستضعفین نموده‌اند یا فعالیت‌های دیگری که به خاطرشان می‌توان آنها را قهرمان نامید.

«ملت قهرمان» در 10 قسمت 30 دقیقه ای تولید شده است و سه شنبه ها بعد از خبر ساعت 19 از شبکه یک سیما پخش می شود.

 

ناگفته های انقلاب از نگاه یک نوجوان

اما رسانه ملی امسال برنامه ای را جهت معرفی انقلاب به نوجوانان تدارک دیده است. این برنامه «چهل برگ» نام دارد که پنجشنبه ها از شبکه دو سیما به نمایش در می آید. این برنامه به جای روش های معمول و کلیشه ای در ساختاری داستانی و دراماتیک به موضوع محوری خود، یعنی کنکاش درباره انقلاب اسلامی توجه کرده است. این مجموعه که در قالب مستند داستانی ساخته شده، ماجراهای نوجوانی است که در پی یافتن پرسش های خود درباره انقلاب اسلامی می رود و به نتایج شگفت انگیزی می رسد. «چهل برگ» از زاویه نگاه و از زبان یک نوجوان امروزی، به چرایی بروز و ظهور انقلاب سال 57 و دستاوردها و ثمرات آن در این 40 سال می پردازد. در این مجموعه همچنین مهدی امینی خواه، بازیگران نوجوان را همراهی می کند.

مجموعه مستند «چهل برگ» به کارگردانی اسماعیل حسینی پنجشنبه هر هفته ساعت 15:15 از شبکه دو سیما به نمایش در می آید.

 

اولین پیشرفت های ایران

«اولین ها» عنوان مجموعه میان برنامه ای است که پخش آن از حدود یک ماه قبل شروع شد. این کار، در قالب آیتم های گزارشی کوتاه یک و نیم دقیقه ای ساخته شده و همان طور که از عنوانش پیداست، به اتفاقاتی می پردازد که برای اولین بار طی سال های پس از انقلاب در کشورمان رخ داده اند. مثل اولین پیوند قلب، اولین مدال طلا بانوان در المپیک، ساخت پرسرعت ترین اژدر در جهان و ...

برای بسیاری دور از ذهن است که بسیاری از پیشرفت ها و افتخارات ملی ما طی 40 سال اخیر به دست آمده اند؛ آن هم در شرایط جنگ و تحریم و فشارهای سیاسی و اقتصادی. برنامه «اولین ها» از این نظر قابل توجه است که در بسته هایی کوتاه و در فرمی گرافیکی، به بخش هایی درخشان از تاریخ موفقیت های علمی، ورزشی، اقتصادی و صنعتی ایران عزیز می پردازد.

 

ایران، همیشه 20

«ایران 20» نیز دیگر میان برنامه کوتاهی است که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هر شب در فواصل مختلف برنامه های سیما روی آنتن می رود.

این برنامه هم از نظر موضوعی به «اولین ها» شباهت دارد و به پیشرفت های کشورمان در 40 سال اخیر می پردازد. با این تفاوت که در «ایران 20» به عرصه های مختلف علمی و تکنولوژیک که ایران تا رتبه 20 جهان قرار دارد می پردازد. عرصه هایی چون سلامت عمومی، توسعه انسانی، قدرت ایران در جهان، پیشرفت علمی و ...

اما برنامه «ایران 20» از نظر فرم و ساختار نیز قابل توجه است. این میان برنامه در قالب نوعی انیمیشن که به موشن گرافی مشهور است و شامل تصاویر نقاشی شده دو بعدی است به نمایش افتخارات ملی کشورمان می پردازد. 

«ایران 20» نیز به تهیه کنندگی علی نقویان در 10 قسمت 4 دقیقه ای با مشارکت مرکز مستند سوره حوزه هنری شبکه مستند سیما تولید شده است. 

 

توجه به بخشی مغفول از انقلاب

همچنین برنامه «عقیق» در شبکه قرآن سیما از زاویه ای متفاوت به 40 سالگی انقلاب پرداخته است. این برنامه در قالب مجموعه ای از مستندهای مستقل، در هر قسمت، زندگی یکی از اساتید برجسته قرآن در کشور که طی سال های پس از انقلاب رشد و ظهور کرده اند بررسی کرده است. به طور قطعی، انقلاب اسلامی پیش و بیش از حوزه های علمی و اقتصادی و دفاعی و نظامی، در حوزه نرم افزاری و فرهنگی قابل توجه است. اگر پیشرفت های کم نظیر و خیره کننده ایران در 40 سال اخیر، سندی برای حقانیت این رستاخیز سیاسی و اجتماعی است، پرورش و ظهور انسان های بزرگ و شاخص در دل این انقلاب نیز، برگ دیگری از افتخارات آن است. برنامه «عقیق» نیز از این نظر حائز اهمیت است که به این بخش از تأثیرات انقلاب اسلامی توجه کرده است. این برنامه، روزهای پنجشنبه ساعت 20:30 از شبکه قرآن و معارف سیما روی آنتن می رود و نمایشگر سبک زندگی بخشی از رویش های فرهنگی انقلاب اسلامی است.

 

هنر در 40 سالگی انقلاب

اما یکی دیگر از ویژه برنامه های متفاوت سیما برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی «چهل شاهد» نام دارد و محصول شبکه اموزش است. این برنامه از این جهت متفاوت است که به تأثیرات متقابل انقلاب و هنر پرداخته است. «چهل شاهد» یک برنامه گفت وگو محور است و در هر قسمت، نزد یکی از هنرمندان برجسته می رود و ضمن معرفی فعالیت های وی، اتفاقات آن رشته طی 40 سال اخیر را بررسی می کند. رشته هایی چون نقاشی، داستان، شعر، سینما، تئاتر و ... در سال های بعد از انقلاب در ایران دچار تحولات و افتخارات بسیاری شده اند که برنامه «چهل شاهد» در گفت وگو با 40 هنرمند طراز اول کشور به آن ها می پردازد.

برنامه «چهل شاهد» هر شب ساعت 23 از شبکه آموزش پخش می شود.

 

سایر برنامه ها

شبکه دو سیما برای پرداختن به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی، مجموعه مستندی با عنوان «چله انقلاب» را تدارک دیده است. این مجموعه با ترکیبی از صحبت های کارشناسان و تصاویر آرشیوی، به طور مستدل و مستند به طور عینی به نتایج و ثمرات 40 سال فعالیت نظام جمهوری اسلامی می پردازد. مجموعه «چله انقلاب» روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت 41:30 از شبکه دو سیما پخش می شود.

از دیگر ویژه برنامه های سیما به مناسبت 40 ساله شدن پیروزی انقلاب که در حال پخش هستند می توان به «پیش‌رفته‌ایم» اشاره کرد. این برنامه به صورت آیتم های کوتاه کمتر از پنج دقیقه، در قالب مستند گزارشی از شبکه پنج سیما روی آنتن می رود. «پیش رفته ایم» به طور مستند و با مراجعه به منابع خبری و علمی معتبر روز جهان، جهش ایران در حوزه های مختلف علمی، تکنولوژی و صنعتی را در سال های پس از انقلاب اسلامی معرفی می کند. به طور مثال، در بخشی از این برنامه، از نشریه معتبر علمی «ساینس» نقل می شود که ایران هم اکنون در رتبه 16 تولید علم در جهان قرار گرفته است.

شبکه پنج همچنین در مجموعه مستند ترکیبی دیگری با عنوان «چهل» با گروهی از بزرگان و شخصیت های تأثیرگذار انقلاب به گفت وگو خواهد پرداخت. پخش این برنامه از دهه فجر آغاز خواهد شد.

«چهل چراغ انقلاب» نیز عنوان مجموعه مستندی است که فعالیت های جهادی گروهی از بسیجیان در مناطق محروم را نمایش می دهد. این برنامه نیز از شبکه دو سیما پخش می شود.

مجموعه مستند «به توان چهل» نیز درباره پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در زمینه‌های مختلف علمی، تکنولوژی، کشاورزی، صنعت، فرهنگ و هنر است. این برنامه نیز هر هفته پنج شنبه و جمعه ساعت 19:30 با روی آنتن شبکه مستند سیما می رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

احسان علیخانی به همراه داوران و گروه سازنده برنامه «عصرجدید» امروز به امور مخاطبان روابط عمومی رسانه ملی می‌آیند تا به طور مستقیم از دیدگاه‌های مردم درباره این برنامه با خبر شوند.

جشن بزرگ عید سعید غدیر خم در شبکه های سیما با پخش ویژه برنامه های متنوعی همراه است.

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» در شب عید غدیر خم ( امشب 28 مردادماه) میزبان محمدرضا هاشمی ( بازیگر سریال بوی باران در نقش شهاب) و امیر تاجیک خواننده  کشورمان خواهد بود.

در روز عید سعید غدیر خم همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما از دردسرهای بهروز در خانه مظفرخان در «لیمو ترش» تا کم و زیاد کردن وزن برای پرداخت مهریه در «رژیم طلایی» باشید.

در آخرین روز مرداد و اولین روز شهریور که مصادف با ولادت حضرت امام موسی کاظم علیه السلام است، همراه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما باشید.

شبکه سلامت اول شهریورماه همزمان با روز پزشک، ویژه برنامه «حکیم هزاره ها» را با حضور طبیبان نامدار کشورمان روی آنتن می برد.

جزییات مراسم های تشییع و ترحیم ناصر احمدی دوبلور و گوینده پیشکسوت رادیو و تلویزیون اعلام شد.

آخرین رقابت از مرحله نهایی خانم ها در برنامه «دستپخت» امشب از شبکه یک پخش می شود.

مجموعه تلویزیونی «بانوی سردار» به کارگردانی پرویز شیخ طادی از سه شنبه 29 مرداد ماه، هر شب از شبکه سه سیما پخش می شود .

نشست پرسش و پاسخ عوامل برنامه تلویزیونی «عصر جدید» با حضور احسان علیخانی، تهیه کننده، کارگردان و مجری برنامه، بشیر حسینی، امین حیایی و آریا عظیمی نژاد داوران برنامه و ایمان قیاسی مجری پشت صحنه در سالن همایش های سازمان صداوسیما برگزار شد.

محسن کوهکن، نماینده مجلس شورای اسلامی، جمعه این هفته مهمان برنامه دست‌خط از شبکه پنجم سیما خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: «عصر جدید» موفق و جذاب بود.

مجموعه «بانوی سردار» به نویسندگی و کارگردانی پرویز شیخ طادی، فردا شب، پنجشنبه 31 مرداد ماه پخش نمی‌شود.

خرداد 93 برنامه‌ای با شکل و شمایلی متفاوت در شبکه نسیم متولد شد. برنامه‌ای که هم راستا با شعار نشاط و سرگرمی این شبکه بود و رامبد جوان، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر اجرای آن را برعهده داشت. جوان تقریبا از سال 83 سودای ساخت چنین برنامه‌ای را داشت و خبرهای آن از سال‌ها پیش شنیده می‌شد. خندوانه آن سال تا 3 آبان روی آنتن ماند اما مخاطبانی که حالا حسابی با برنامه همراه شده بودند، فصل تازه آن را طلب کردند.

همزمان با پایان تصویربرداری بیش از 80 درصد سریال «در کنار هم2» امیر عباسیان آهنگسازی این سریال تلویزیونی را برعهده گرفت.

 

معاون سیمای رسانه ملی گفت: در حال حاضر 60 سریال در ایستگاه های مختلف تولید داریم که این میزان نسبت به سال 95 هشت  برابر رشد نشان می دهد.

برنامه «کاف گاف» به تهیه کنندگی و کارگردانی آرمین قاسمی برای پخش از این شبکه در مرحله تولید قرار دارد.

جشنوارۀ سینمایی‌های شبکه نهال هرروز ساعت 14 میهمان خانواده‌های ایرانی خواهد بود.

مجموعه نمایشی «گاندو»  به کارگردانی جواد افشار و تهیه کنندگی مجتبی امینی، در ژانر جاسوسی ـ امنیتی تهیه شده است و ماجراهای حیرت انگیز و تکان دهنده ای را روایت می کند.

فصل هفتم مستند مسابقه پرمخاطب «خانه ما» که این بار در شهر ادب و فرهنگ ایران تولید شده است، از پنجشنبه 30 خرداد روی آنتن شبکه نسیم می رود.

افزایش پهنای باند سیگنال ارسالی در Headend، آخرین گام برای HDشدن کامل شبکه نسیم شد.

ویترینی از بهترین فیلم های سینمایی ایران و جهان در جشنواره تابستانی سیما به نمایش در می آید.

ستاد رسانه ای رونق تولید صدا و سیما با رویکردهای تبیینی، آگاهی ‌بخشی، ترویجی، مطالبه‌گری، حمایتی و گفتمان‌سازی موضوع «رونق تولید» تشکیل شده است.

 

نشست خبری مشترک شبکه امید و هیئت فوتبال استان تهران روز چهارشنبه 29 خرداد ساعت 15:30 در محل سالن کنفرانس شبکه امید برگزار شد.

 شبکه نسیم با آغاز فصل تابستان برنامه های مختلفی را روانه آنتن خواهد کرد.

فصل ششم برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» از یکشنبه 9 تیرماه همراه با تغییراتی آغاز خواهد شد.

برنامه «چاپارخانه» با نظارت و برنامه‌ریزی روابط عمومی شبکه امید تهیه می‌شود و تولید آن، گام مهمی در مسیر ارتقای فعالیت‌های این بخش و تعامل بهتر با مخاطبان است.

مرکز پویانمایی صبا برنامه های تولیدی خود را برای نمایش تلویزیونی در فصل تابستان اعلام کرد.

مدیر گروه اجتماعی شبکه پنج سیما گفت: تهیه کننده برنامه «اختیاریه»، خود بنا به دلایلی از ادامه همکاری انصراف داد.

الهام غفوری در گفتگوی تلفنی با برنامه «سلام صبح بخیر» جزئیات فصل 6 این مجموعه پرمخاطب را اعلام کرد.

 

به مناسبت پاسداشت مقام پزشک برنامه صبحگاهی «طلوع» شبکه چهار سیما صبح امروز 2شهریور ماه،میزبان پزشکان گرانقدر کشورمان بود.

برنامه «ورزشگاه» امشب (2 شهریورماه)  با دو موضوع بررسی رقابت های جام جهانی والیبال نوجوانان و برگزاری هفته اول لیگ برتر فوتبال برتر مهمان خانه مخاطبان می شود .

برنامه «صبح بخیر ایران» به مناسبت هفته دولت میزبان وزرای دولت می شود.

برنامه «تهران 20» امشب (شنبه 2 شهریورماه) با موضوع نقد و بررسی فعالیت‌های معاونت خدمات شهری شهرداری تهران با حضور اصغر عطائی مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران بر روی آنتن می رود.

برنامه «نیمه پنهان ماه» این هفته با حضور همسر شهید علی اندرزگو از شبکه افق پخش می شود.

مستند «گروهان سیده رقیه» با موضوع بسیج مردمی در سوریه برای مقابله با تکفیری ها و تروریست ها، شنبه 2 شهریور از شبکه افق پخش می شود.

هشتمین قسمت مجموعه مستند «در امتداد غدیر» با موضوع شیعیان ساکن پاریس در کشور فرانسه، شنبه 2 شهریور از شبکه افق پخش می شود.

دهمین قسمت مجموعه مستند «خرم شهر» با عنوان خاک من مادر من، شنبه 2 شهریور از شبکه افق پخش می شود.

مستند «بهشت روح افزا» در مورد فعالیت های مذهبی و فرهنگی آستان مقدس هفت امامزاده، شنبه 2 شهریورماه روی آنتن شبکه افق می رود.

سریال خاطره انگیز «رسم عاشقی» به کارگردانی سعید سلطانی از یکشنبه 3 شهریورماه ساعت 23 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

مسابقه" رئال مادرید-وایادولید" ، شنبه 2 شهریور از ساعت 21 و 30دقیقه به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش خواهد شد .

داریوش جهانگیری کارگردان «در کنار هم2» که مراحل تصویربرداری خود را می گذراند، درباره شیوه کارگردانی اش در این سریال تلویزیونی عنوان کرد: در این سریال سعی کردم هم به مدیوم تلویزیون پایبند باشم و هم از فرم خطی و یکدست فاصله بگیرم.

«اریک اشپیتزر مارلین» طراح صدا و آهنگساز صاحب نام اتریشی مهمان این هفته برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» است.

«کنکاش» شنبه 2 شهریور ماه با موضوع ، اجلاس گروه هفت در پاریس و تحلیل عدم کارایی این گروه در اقتصاد جهانی به نسبت اجلاسهای قدرتمند و رو به رشدی همچون شانگ های و بریکس از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

روزنامه تصویری «یه روز تازه»به جزیره قشم رفت تا روایتگر شگفتی های طبیعت و عجایب جزیره قشم باشد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد