امروز سه شنبه  6 مهر 1400
تعداد بازدید : 1237 - تاریخ خبر : 1397/09/20 - 15:02
دکتر ضیایی در «شب شعر» گفت:
تا وقتی غم نان باشد جایی برای غم عشق نخواهد بود

«شب شعر» در دهمین نشست خود، شامگاه 19 آذر، با اجرای محمود اکرامی فر، میزبان دکتر غلامرضا مستعلی پارسا، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، پژوهشگر و مؤلف ، و دکتر عبدالحمید ضیایی ،شاعر، پژوهشگر، استاد دانشگاه و مؤلف بود تا «جایگاه عشق در شعر» را بررسی کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ دکتر ضیایی دلیل جدی بودن ضرورت سخن گفتن از عشق در جامعه ما را اینطور بیان کرد:بعضی ها عشق را تا مقام الوهیت بالا کشیدند، بعضی روانکاوان نیز آن را تا سطح صاعقه های جنسی پایین آوردند و عجیب اینکه هر دو عشق را از دسترس آدمی دور کردند. ما مثل ماهیان از آب، ناگزیر از عشق هستیم.
چرا عشق برای عارفان انقدر مهم است؟
دکتر مستعلی پارسا گفت: عشق پنجره ای است برای دیدن آنسو.عشق به مفهوم فلسفی و منطقی تعریف ناپذیر است. حافظ، مولانا و سعدی بهترین شاعرانی هستند.که در اوصاف عشق سخن گفته اند.
عشق مجازی تمرینی است برای عاشق حقیقت شدن
وی در موردتقسیم بندی عشق در نظر شاعران عارف گفت: یکی عشق حقیقی است و دیگری عشق مجازی، که این دو، دو روی یک سکه اند. عشق مجازی تمرینی است برای عاشق حقیقت شدن.
دکتر ضیایی در مورد تعریف عشق در شعر حافظ توضیح داد: حافظ رند است بدین معنا که همه تقابل ها، مثل عشق زمینی و عشق آسمانی را در هم می شکند. حافظ معتقد است عشق، هوایی و زمینی و آسمانی ندارد. آن چیزی که مجازی است هوس است.حافظ هم صنم را می خواهد و هم صمد را.
منشا عشق ،احساس فقر برای رسیدن به غنی مطلق
دکتر مستعلی پارسا در مورد ارتباط عشق و فقر گفت: در نگاه فلاسفه و عرفا، آنچه غیر خداست وجودش وابسته به اوست، این معنی فقر است و این فقیر هنگامیکه فقر خود را ادراک کند به دنبال غنی خواهد گشت و برای رسیدن به غنی عشق ایجاد می شود. منشا عشق همین احساس فقر برای رسیدن به غنی مطلق  است.
تا وقتی غم نان باشد جایی برای غم عشق نخواهد بود
دکتر ضیایی در مورد فقر مادی و عشق گفت: وقتی انسان ها از نیازهای اولیه عبور نکرده باشند، پرداختن به نیازهای متعالی مثل عشق و پرستش، خیلی نمی تواند مورد نظر باشد. گویا تا وقتی غم نان باشد جایی برای غم عشق نخواهد بود.
وی در مورد اهمیت عشق برای عرفا گفت: عارفان ما مثل مولانا و حافظ، به نظرشان می رسید که عشق علیرغم نقاط منفی احتمالی، به ما سیر چشمی و سیر دلی و خوشخویی می دهد. عارفان ما فکر می کردند که عشق مرزهای وجودی ما را گسترش می دهد و باعث رهایی ما از خودپسندی و خودخواهی می شود.
 دکتر ضیایی در مورد چگونگی اتحاد ما با خداوند از دیدگاه عارفان بیان کرد: اتحاد ما با خداوند دو راه بیشتر ندارد، یا از درون باید حس کنید یا در فاصله بین دو انسان، که دومی همان چیزی است که عشق می نامیم. عشق درختی است که ریشه اش در زمین است اما شاخ و برگش در ملکوت است.  
ادبیات بدون عشق، یک پیکره بی روح
اگر عشق را از ادبیات بگیریم چه خواهد شد؟
دکتر مستعلی پاسخ داد: اگر عشق را از ادبیات بگیریم چیزی به جز اشعاری که از انسان فرعون می سازد باقی نمی ماند. در آمیختن شعر و عشق با هم به منظور آگاه سازی انسان از حقیقت وجودی خود است.
دکتر ضیایی دو مفهوم پر بسامد در ادبیات فارسی را عشق و مرگ دانست و گفت: اگر عشق را از ادبیات بگیریم تنها یک پیکره بی روح باقی خواهد ماند.
انسان اتحاد عشق و عاشق و معشوق
عشق در احادیث قدسی چطور مطرح می شود؟
دکتر ضیایی پاسخ داد: در قرآن کریم کلمه عشق به طور مشخص به کار نرفته است اما کلماتی مثل حب به صورت قوی حضور دارند. عشق در احادیث قدسی بسیار زیاد است.
دکتر مستعلی پارسا در پاسخ همین سوال گفت: کلمه عشق ساخته عرفا است. عشق در لغت از پیچک یا عَشَقک گرفته شده است که گیاهی است که دور درخت می پیچد و درخت را خشک می کند. عشق همین کار را با انسان می کند و انسان را از خودخواهیش تهی می کند. انسان اتحاد عشق و عاشق و معشوق است.
دکتر ضیایی در مورد عشق در شعر معاصر گفت: اقتضاعات فکری انسان مدرن با انسان کلاسیک متفاوت شده است. شعر معاصر ایران شعر نجیبی هست و ما با معشوق مشخص روبرو هستیم. شعر معاصر هم در باب معشوق و هم درباره خود عشق حرف برای گفتن دارد. یعنی از آن کلیشه های سنتی فاصله گرفته است و متناسب با زمان شده است.
دکتر مستعلی پارسا فردیت را از ویژگی های انسان بعد از انقلاب صنعتی برشمرد و آنرا تاثیر گزار بر ادبیات معاصر دانست.
در قسمت پایانی برنامه در مورد شعر دوران مشروطه بحث شد و دکتر ضیایی عدالت را معشوق شاعران دوران مشروطه دانستند.
وی،در باب بحث عشق های امروزی و حس مالکیت در عشق، تفاوت عشق انحصار گرا و عشق عمومی را اینطور توضیح داد: عشق عمومی همان شفقت یا اخلاق است. مشکل در عشق های انحصارگراست که ظاهرشان ایثار و باطنشان انحصار است.
مجله ادبی «شب شعر» به تهیه کنندگی کوروش انصاری، هر دوشنبه شب در حوزه ادبیات، ساعت 23 روی انتن شبکه چهار می رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس و به منظور گرامی داشت یاد و خاطره هشت سال دفاع مقدس و ارج نهادن به مقام شامخ شهدا و قدردانی از جانفشانی ها و رشادت های یادگاران هشت سال دفاع مقدس شبکه های سیما ویژه برنامه هایی متناسب با این ایام پخش می کنند.

در روزهای شروع هفته دفاع مقدس و شروع پاییز با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید؛ «هلاهل»، «کارتینگ»، «بچه ها از آهنند» و «شیر کوهستان» 4 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما دیدنی می شوند.

معاونان سیما و امور حقوقی و مجلس رسانه ملی در نشستی ابعاد زیست محیطی «سریال افرا» را بررسی کردند.

دکتر شاه آبادی معاون سیما راه اندازی «مدرسه تلویزیونی ایران» در دوران کرونا را گامی بلند در جهت ارتقای کیفیت و اجرای عدالت آموزشی توصیف و از برگزاری  19 هزار کلاس آموزشی در این مدت خبر داد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، درآئین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران تاکید کرد: در دوران کرونا، نخستین دستگاهی که به کمک آموزش و پرورش آمد، صداوسیمای جمهوری اسلامی بود که تمام قد به میدان آمد و با راه اندازی مدرسه تلویزیونی، در عرصه آموزش آرامش ایجاد کرد.

 

مسعودی ندوشن به عنوان مدیر‌کل پژوهش سیما منصوب و معارفه شد.

برنامه گفت‌وگو- درام «رخ به رخ» با اجرای امیرعلی دانایی به زودی از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

تصویربرداری سریال «شب بیدار» به کارگردانی رضا ابوفاضلی و تهیه‌کنندگی علی مهام در گرمدره ادامه دارد.

معاون سیما امروز در نشستی که با حضور نمایندگان فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و عوامل سریال «افرا» برگزار شد، از عزم جدی سیما برای پرداختن به مشکلات و دغدغه های مشاغل مختلف در حوزه فیلم و سریال خبر داد.

مدیر شبکه یک سیما در نشست بررسی ابعاد زیست محیطی سریال « افرا» تاکید کرد : این سریال سعی دارد آثار تربیتی خوبی را در جامعه بر جای گذارد و به فرهنگ سازی جامعه کمک کند.

برنامه تلویزیونی «مخاطب خاص» هر شب تا اربعین حسینی، از کربلای معلی و از قاب شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در چهاردهمین هفته تابستان با 17 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

جدول پخش برنامه‌های درسی مدرسه تلویزیونی ایران روز یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ اعلام شد.

شبکه های نسیم و نمایش در پی درگذشت زنده یاد سیامک اطلسی، برنامه «چهل تیکه» و تله فیلم « نیزارهای بلند» را پخش می کنند.

 

گروه کودک و نوجوان شبکه دو در مناسبت‌های پیش‌رو برنامه‌های خود را به صورت ویژه‌ای روانه آنتن می‌کند.

 

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در یازدهمین هفته تابستان با 21 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

مجموعه «شبکه کوچک» از تولیدات  مرکز پویانمایی صبا از امروز در شبکه نسیم به روی آنتن می رود. این برنامه ساعت ۱۹ پخش و ساعت ۱۰ صبح ، ۲ بامداد و ۴ بعد از ظهر باز پخش می‌شود.

پس از ایام سوگواری حضرت سید الشهدا علیه السلام و پخش برنامه های منعطف با آن روزهای غم بار، جدول پخش شبکه نسیم با تغییرات و متناسب با روزهای پایانی تعطیلات تابستان پیش بینی و طراحی شده است.

برنامه‌ی عصرگاهی «عطسه» پس از چند روز وقفه در پخش، از روز جمعه پنجم شهریور ماه به کنداکتور شبکه سوم سیما برمی‌گردد.

سری جدید مسابقه «ایران» از هفته آینده روی شبکه یک سیما می‌رود.

تولید سریال «راز ناتمام» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امین امانی به روزهای پایانی خود نردیک می شود.

مجموعه مستند جدید سه قسمتی«ظهور خانواده مرداک» پنج شنبه هر هفته از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

 

تصویر برداری سریال «مستوران» به کارگردانی مسعود آب‌پرور و تهیه‌کنندگی عطا پناهی به بیش از 50 درصد رسیده است.

برنامه تلویزیونی «صبح پارسی» چهارشنبه با حضور زوج آتشنشان بر روی آنتن می‌رود.

ناخدا یکم عرشه فرید آگه دل در برنامه صبح پارسی ششم مهر ماه از تاثیر تجربیات دوران دفاع مقدس در قدرتمند شدن نیروی دریایی کشور سخن گفت.

پیکر زنده یاد «سیامک اطلسی» در قطعه هنرمندان تشییع و تدفین شد.

برنامه «شب نشینی» سه شنبه شب با حضور سید علی صالحی بر روی آنتن می رود.

همزمان با بازگشایی مدارس مجموعه «کلاس اولی‌ها» از تولیدات مرکز پویانمایی صبا هر روز ساعت  14:45 دقیقه از شبکه نهال به روی آنتن می رود .

هجدهمین قسمت فصل هشتم «چرخ» به بررسی سیر پیشرفت پهپادهای نظامی ایران اختصاص دارد. این برنامه ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 6 مهر ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.

آخرین قسمت ویژه‌برنامه «ماهچراغ» امشب سه شنبه 6 مهرماه ساعت 22 با اجرای احمد نجفی از شبکه پنچ سیما تماشایی می شود.

سریال «افرا» با ماجراهایی از زندگی محیط بانان از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

سریال «خوشنام» به تهیه کنندگی احمد زالی و به کارگردانی علیرضا نجف زاده برای شبکه یک سیما تولید می شود.

در بخش اول برنامه «شب نشینی» ناخدا هوشنگ صمدی فرمانده گردان تکاوران نیروی دریایی بوشهر به عنوان مهمان برنامه معرفی شد.

یکی از بازیگران اصلی سریال «سرجوخه» به تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری و کارگردانی احمد معظمی معرفی شد.

 برنامه تلویزیونی «حسینیه نوگلان فاطمی» به همت گروه کودک و نوجوان شبکه قرآن ومعارف سیما در دهه آخرماه صفر بر روی آنتن سیما می رود.

جدول پخش برنامه‌های درسی مدرسه تلویزیونی ایران روز سه‌شنبه ۶مهر اعلام شد.

دکتر حمید شاه آبادی معاون سیما در پیامی درگذشت سیامک اطلسی بازیگر و صداپیشه پیشکسوت را تسلیت گفت.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد