امروز چهارشنبه  29 اسفند 1397
تعداد بازدید : 726 - تاریخ خبر : 1397/07/22 - 17:43
«شب تئاتر» در دومین قسمت جسورانه به سراغ شفافیت رفت

دومین قسمت از برنامه «شب تئاتر» از سری برنامه های «شب های هنر» شبکه چهار سیما شب گذشته روی آنتن رفت. مهمانان این قسمت از برنامه شهرام کرمی، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین پارسایی کارگردان تئاتر و مدیر کل دفتر نمایش خانگی ارشاد بودند که در خصوص «تئاتر تجاری» سخن گفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در ابتدای این برنامه ضمن پخش خلاصه قسمت اول که با موضوع قیمت بلیت تئاتر بود آغاز شد و پس از آن شهرام کرمی گفت: «بسیار خوشحالم که یک برنامه تلویزیونی با محوریت تئاتر شکل گرفته و فکر می کنم این حداقل سهمی بود که می توانست در خصوص تئاتر رخ دهد و امیدوارم تا سالیان سال چنین برنامه ای را شاهد باشیم که بی شک به رشد و توسعه تئاتر کمک می کند.»
کرمی در ادامه در رابطه با وضعیت قیمت گذاری بلیت تئاتر و پیوند آن با تئاتر تجاری اظهار داشت: واقعیت این است، اینکه بلیت تئاتر براساس چه قانونی تعیین شده، همیشه خلاء قانونی داشته ایم و سالن های نمایشی به تناسب وضعیت سالن، نمایش و شرایط فرهنگی بهای بلیت تئاتر تعیین می شد. از جهت قانونی ما خلاء داریم و حتما برای این نرخ گذاری باید شورای صنفی داشته باشیم و از چند هفته پیش برای تدوین آیین نامه اقدام کرده ایم.
در ادامه برنامه پیام دهکردی با اشاره به اینکه در این برنامه مسئله ما اشخاص نیستند، به سراغ حسین پارسایی رفت و از او در رابطه با قیمت‌گذاری نمایش های موزیکالش پرسید و اینکه چه توجیه اقتصادی در شرایط کنونی دارد،‌ پارسایی در پاسخ گفت: چطور نمایشی که با سه پرسوناژ و حداقل زمان تمرین و صحنه‌آرایی و دکور در ایرانشهر با بلیت ۴۰ هزار تومانی به صحنه می‌رود، توجیه دارد اما کاری که ۳۵۰ نفر عوامل و هزار قطعه لباس و آکسسوار و یک سال تمرین دارد، توجیه اقتصادی ندارد؟ خوشبختانه نمایش ما در بخش خصوصی با سالن خصوصی کار کرده و جای کسی را تنگ نکرده است و این هیچ اشکالی ندارد، ما هم که مطالبه‌ای از دولت نداشتیم. من برای هر کسی که مطالبه و پرسشی دارد، احترام قائل هستم اما نقد با توهین متفاوت است، من دلیل این همه نامهربانی را نسبت به خودم نمی‌فهمم! ما همه همکار و آیینه هم هستیم، قبل از اتهام بهتر است نوع مطالبه خود را تصحیح کنیم و به سمت تفاهم و دیالوگ برویم. هیچ چیزی در کار ما پوشیده نیست و همه زیر این آسمان تئاتر کار می‌کنیم.
دهکردی افزود در شأن این برنامه و بنده نیست که بخواهیم فردی را متهم بکنیم بلکه مسئله برسر شفاف سازی است؛ پارسایی نیز در ادامه پاسخ داد: «نمایش‌های بنده لاکچری نیستند، استفاده از این عناوین غلط است! ما همه چیز داریم در تئاتر، جز لاکچری بودن. چطور سرمایه‌های زیاد و خوب وقتی به سینما می‌روند، خوب هستند ولی به تئاتر که می‌رسد، بد می‌شوند؟ این حرف‌ها توهین به مردم است. نمی‌توانیم این گروه تماشاگران نمایش‌ها را نوکیسه خطاب کنیم! در استفاده از عناوین دقت کنیم، اغراق و سیاه‌نمایی نکنیم.
در ادامه برنامه گزارشی از اظهار نظر هنرمندانی هم چون امین موحدی پور، ژاله صامتی، عباس جمالی پخش شد و پس از آن پارسایی در پاسخ پیام دهکردی در رابطه با عدم شفافیت منابع مالی تئاترهای تجاری گفت: بنده برای همه پرسشگران احترام قائل هستم، اما پیش از آنکه وارد بحث شفافیت های مالی شوم چند نکته را باید بگویم؛ نقد با توهین متفاوت است، پرسشگری با ترور شخصیت فرق می کند، ما همکاریم و به یکدیگر نقد داریم و آیینه ای در برابر یکدیگر هستیم به نظرم باید نوع مطالبه را به سمت گفت وگو ببریم. این دوستانی که در گزارش شما بودند مجال را به دیگرانی می دهند که خانواده تئاتر را بهم بریزند و خواهش می کنم با هم مهربان باشیم.
در ادامه بحث شهرام کرمی درباره مباحثی که حسین پارسائی مطرح کرد، نظری مطرح نکرد و صرفا به توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تئاتر لاکچری اشاره کرد و گفت: توجه و دغدغه وزیر ارشاد جای تقدیر دارد، چرا که نگاهشان به تئاتر قابل اعتنا و تکلیف ما است، نباید اجازه دهیم تئاتر صرفًا به سمت تجاری شدن برود. من معتقد هستم که باید همه جنبه‌های تئاتر را از مثبت تا منفی مشاهده کنیم. در ۱۰ سال اخیر تئاتر ما توسعه یافته و ما شاهد رشد قابل توجه سالن‌های تئاتر و هنرمندان فعال و مخاطبان تئاتر بودیم.
وی با اشاره به توجه روز افزون بخش خصوصی به تئاتر گفت: عموم هنرمندان از این شرایط استقبال می‌کنند چون با کاهش تصدی‌گری دولت در تئاتر این سرمایه‌های بخش خصوصی به رشد تئاتر می‌انجامد اما چطور می‌شود که تئاتر تجاری نقطه نگران کننده تئاتر ما می‌شود هرچند که تئاتر تجاری هم خوب است و به جذب مخاطب و گردش مالی می‌انجامد؟ استفاده از ستاره‌های سینما در گونه‌هایی از تئاترها که صرفا برای جذب مخاطب با تغییر محتوایی آثار نمایشی همراه می‌شود، جای بحث است!
وی اظهار داشت: نگرانی جامعه تئاتر غلبه تئاتر تجاری بر مستقل است که باعث نزول تئاتر مستقل می‌شود و توازن عرصه تئاتر را به هم می‌زند به همین دلیل هم وزیر فرهنگ ما اشاره کردند که این توازن به هم نخورد. بنابراین آنچه در تئاتر تجاری وجود دارد دارای دو جنبه مثبت و منفی است.
پارسائی در بخشی دیگری از این برنامه گفت: ما نباید انتظار داشته باشیم که همه بار تئاتر را دولتی بکشد که بودجه اندک دارد، هر مدیری هم که اینجا زحمت بکشد باز هم بودجه کفاف قشر فرهیخته تئاتر را نمی‌دهد. تئاتر اگر نتواند خود سرپا بایستد حتی اگر صد میلیارد هم بودجه داشته باشد باز کمبود خواهد داشت. اگر ما شرایطی فراهم کنیم که بخش خصوصی میل به تئاتر پیدا کند، بهتر است تا دولت را درگیر این مسائل کنیم.
کرمی هم درباره پرسشگری جامعه این روزهای تئاتر گفت: شاید یکی از علل آن شرایط نابرابر در بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری‌ها باشد اگر همه از امکانات برخوردار باشند قطعا این نگرانی‌ها نخواهد بود زمانی که هنرمندان در هزینه‌های نمایش خود از تولید تا اجرا و دستمزدها دچار دغدغه هستند، نگران می‌شوند. در حال حاضر ۱۷ هزار هنرمند تئاتر در رشته هنرهای نمایشی فعال هستند به جز ۲۳۰ هزار هنرمندی که شاید یک بار کار هنری کرده باشند ما ۱۷ هزار هنرمند داریم که شغلشان تئاتر است.
وی یادآور شد: متأسفانه سرمایه گذاران بخش خصوصی تئاتر به نسبت سایر هنرها اندک است باید کاری کنیم تا این شرایط بهتر شود و همین امکانات هم برای هنرمندان عادلانه تقسیم شود نکته دیگر در سال‌های اخیر به تناسب جمعیت تئاتر بودجه اندک بوده است. تنها هر ۱۰ سال یک بار ما جهش اعتباری داشتیم که آن هم پاسخگوی نیازها نیست. سال گذشته حدود ۳۹ میلیارد کل بودجه تئاتر بوده که تنها ۲۴ میلیارد تومان آن جذب شده است با همین تعداد ۲۷۰ نمایش تولید شده است امسال متأسفانه افزایش اعتبار نداریم و شرایط مانند سال گذشته است، امیدوار هستیم همین میزان را بتوانیم جذب کنیم.
پارسائی در پاسخ به درباره تصدی‌گری دولتی او در نمایش خانگی ارشاد گفت: فعالیت تئاتری من هیچ ارتباطی با فعالیت دولتی‌ام ندارد، من در هر مسئولیتی وظایف خود را انجام می‌دهم و هیچ ارتباطی بین جذب سرمایه و تبلیغات من با فعالیت دولتی وجود ندارد و گواه آن وجدان و اعتقاداتم است و این اتهامات همه واهی است.
وی در ادامه افزود: من در تماشاخانه ایرانشهر دبیر شورای سیاست‌گذاری محتوا بودم که این شغلم نیز به پایان رسیده است اما فعالیت‌ام در سینمای خانگی هم ارتباطی با رانت و تئاتر ندارد چرا که این نمایش در بخش خصوصی اجرا و تولید می‌شود. من از مدیرانی بودم که در دوره مدیر کلی‌ام بیشترین نشست رسانه‌ای را برگزار کردم اما اکنون اینکه چرا شفاف نیستم علل زیادی دارد و یکی از علل آن هم همین آدرس‌های غلطی بود که عده‌ای دادند، من از دولت و ارشاد و شهرداری هیچ پولی نگرفتم و سرمایه‌گذاری نمایش من هیچ ربطی به عرصه دولتی ندارد.
برنامه شب تئاتر شنبه ها ساعت 23 به تهیه کنندگی امیر قمیشی، اجرای پیام دهکردی و سردبیری محراب محمدزاده از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

فیلم های سینمایی ایرانی ویژه ایام نوروز به تفکیک شبکه های سیما اعلام شد.

شبکه های سیما در ایام نوروز، برای مخاطبان خود سفره هفت‌سین متنوعی تدارک دیده اند.

سینمایی «به وقت شام» برای اولین بار از شبکه یک تلویزیون روی آنتن می رود.

شبکه های یک، دو، سه، پنج، نمایش، امید، کودک هر کدام با 18 و شبکه چهار با 17 فیلم سینمایی جدید سینمای جهان در ایام نوروز، همراه بینندگان خواهند بود.

نامزدهای دریافت جایزه کمیسیون برنامه های ترکیبی، با انتخاب هیات داوران این کمیسیون مشخص شدند.

سریال «شش قهرمان و نصفی» با موضوع حمایت از کالای ایرانی در ایام نوروز از شبکه پنج روی  آنتن می رود.

در آخرین شب چهارشنبه سال با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

تندیس و پوستر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم ساعت 19:30 امشب در برنامه «خیابان جام جم» رونمایی می شود.

شبکه های سیما در روزهای پایانی این هفته چندین فیلم سینمایی و تلویزیونی برای پخش در نظر گرفته اند؛ از تصمیم راضیه برای تغییر زندگی اش در «نامه های خیس» تا زندگی احمد متوسلیان در «ایستاده در غبار».

قطار پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم به ایستگاه آخر رسید.

 ویژه برنامه  شبانگاهی « پل فروردین» با اجرای ژیلا صادقی از چهارشنبه 22 اسفند به استقبال بهار می رود.

 دکتر میرباقری معاون سیما به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۹۸ و برنامه های متنوع تلویزیون در این ایام یادداشتی منتشر کردند.

مراسم اختتامیه پنجمین دوره جشنواره جام‌جم با حضور جمعی از مدیران، برنامه‌سازان و هنرمندان تلویزیون برگزار شد.

این شبکه با جدول پخشی متفاوت به استقبال نوروز و جشن های آغاز سال جدید می رود.

پخش با کیفیت مسابقات ورزشی و بازی های فوتبال از اولویت های مرکز تولید و فنی سیما است و همکاران خدوم این مرکز تمام تلاش خود را برای انعکاس هر چه مطلوب تر مسابقات به کار می گیرند.

 

معاون سیما با صدور حکمی دبیر کمیسیون ویژه برنامه‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران کمیسیون آگهی ها و تبلیغات تلویزیونی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم جزئیات این دوره از جشنواره را تشریح کرد.

45 اثر پویانمایی برای داوری به کمیسیون جشنواره تلویزیونی جام جم ارسال شد.

محوریت داوری بخش دوبلاژ و آماده سازی جشنواره جام جم مشخص شد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران مستند پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران نمایشی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران فضای مجازی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

خواجه‌نژاد با اشاره تولیدات جدید سیما گفت: داوران جشنواره جام جم معرفی شدند و از هفته آینده آثار رسیده بررسی می‌شوند.

بیش از ١٤ میلیون رای مخاطبان شش نامزد برتر بخش مردمی در هر گروه معرفی شدند.

۱۱ نفر به عنوان چهره‌های برگزیده به مرحله نهایی انتخاب چهره سال برنامه تلویزیونی «فرمول یک» راه پیدا کردند؛ این ۱۱ نفر از بین 40 گزینه مرحله نیمه نهایی این برنامه و با رای هیات انتخاب و آرای مردمی توانستند بیشترین رای را کسب کرده و به مرحله پایانی برسند.

تهیه کننده و مجری برنامه ورزشی «نود» گفت: رای مثبت مردم در بخش مردمی جشنواره جام جم بهترین قدردانی برای یک برنامه ساز است و می تواند انرژی لازم را برای ادامه فعالیت به برنامه ساز و عوامل یک برنامه بدهد.

مسعود احمدی افزادی از ساخت تندیس جشنواره تلویزیونی جام جم به دست هنرمندان اصفهانی و رونمایی از آن در روزهای آیند خبر داد.

 

رامین ناصر نصیر سال نو با «سین شو» به شبکه نشاط و تندرستی می آید.

شبکه چهار سیما در نوروز 98 مجموعه جدیدی از سخنرانی های دکتر الهی قمشه ای را به روی آنتن می برد.

مهمانان ویژه برنامه تحویل سال شبکه یک سیما مشخص شد.

رامبد جوان با حضور در برنامه تحویل سال شبکه یک با اجرا و تهیه کنندگی علی ضیا از سرنوشت خندوانه و انتخاب اسم برای دخترش گرفته تا فروش 10 میلیاردی فیلمش، پیشنهاد فیلم، کتاب و جایی برای سفر به مردم و همچنین دلایل حمایتش از یوسف اصلانی در طرح انتخاب چهره مردمی سخن گفت.

انیمیشن سینمایی «فیلشاه» چهارشنبه ۱۴ فروردین ماه همزمان با مبعث رسول اکرم(ص) ساعت ۱۴ از شبکه کودک پخش خواهد شد.

ویژه برنامه لحظه تحویل سال شبکه هفت سیما با حضور نخبگان دانش آموزی  از ساعت 20 روز 29 اسفند ماه روی آنتن می رود.

دکتر نصیر احمد نور با ارسال پیامی به رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از حضور در برنامه «سفیران» گفت بر این باورم تهیه چنین برنامه هایی از سوی آن سازمان محترم مشوق روابط دو کشور در زمینه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و گردشگری بوده و پیوندهای عمیق بین دو ملت را بیش از پیش تقویت مینماید.

مجموعه مستند «تولد یک رویا» در 26 برنامه 20 دقیقه ای کاری از گروه فرهنگ، ادب و هنر شبکه جهانی جام جم می باشد که در نوروز از این شبکه پخش می شود .

قسمت نخست سری دوم مجموعه مستند «یکی از میان جمع» روایتی از اردوهای جهادی در استان چهارمحال و بختیاری، سه شنبه 28 اسفندماه از شبکه افق پخش می شود.

«زندگی در قلب دنا» مستندی درباره حیات وحش جانوری در رشته کوه های زاگرس، سه شنبه 28 اسفند روی آنتن می رود.

دهمین قسمت مجموعه «در گذر از نقطه صفر» با عنوان زندگی اقماری، سه شنبه 28 اسفند از شبکه افق پخش می شود.

مستند «جلیل و خلیل» در مورد دو برادر ورزشکار ایلامی، سه شنبه 28 اسفند از شبکه افق پخش می شود.

اگر در ایام عید قصد سفر دارید ولی هنوز مقصد را انتخاب نکرده اید، با تماشای برنامه «ایرانی که ندیده اید» به طور حتم به نقاط بکر ایران سفر خواهید کرد.

مستند «پرچین راز» با موضوع شخصیت جرج جرداق ادیب مسیحی و کتاب برجسته اش درباره امام علی(ع)، سه شنبه هفته از شبکه افق پخش می شود.

مستند «به بهانه پدر» با موضوع جشن روز پدر برای فرزند یک شهید، چهارشنبه 28 اسفند از شبکه افق پخش می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد