امروز شنبه  26 آبان 1397
تعداد بازدید : 251 - تاریخ خبر : 1397/07/22 - 17:43
«شب تئاتر» در دومین قسمت جسورانه به سراغ شفافیت رفت

دومین قسمت از برنامه «شب تئاتر» از سری برنامه های «شب های هنر» شبکه چهار سیما شب گذشته روی آنتن رفت. مهمانان این قسمت از برنامه شهرام کرمی، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین پارسایی کارگردان تئاتر و مدیر کل دفتر نمایش خانگی ارشاد بودند که در خصوص «تئاتر تجاری» سخن گفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در ابتدای این برنامه ضمن پخش خلاصه قسمت اول که با موضوع قیمت بلیت تئاتر بود آغاز شد و پس از آن شهرام کرمی گفت: «بسیار خوشحالم که یک برنامه تلویزیونی با محوریت تئاتر شکل گرفته و فکر می کنم این حداقل سهمی بود که می توانست در خصوص تئاتر رخ دهد و امیدوارم تا سالیان سال چنین برنامه ای را شاهد باشیم که بی شک به رشد و توسعه تئاتر کمک می کند.»
کرمی در ادامه در رابطه با وضعیت قیمت گذاری بلیت تئاتر و پیوند آن با تئاتر تجاری اظهار داشت: واقعیت این است، اینکه بلیت تئاتر براساس چه قانونی تعیین شده، همیشه خلاء قانونی داشته ایم و سالن های نمایشی به تناسب وضعیت سالن، نمایش و شرایط فرهنگی بهای بلیت تئاتر تعیین می شد. از جهت قانونی ما خلاء داریم و حتما برای این نرخ گذاری باید شورای صنفی داشته باشیم و از چند هفته پیش برای تدوین آیین نامه اقدام کرده ایم.
در ادامه برنامه پیام دهکردی با اشاره به اینکه در این برنامه مسئله ما اشخاص نیستند، به سراغ حسین پارسایی رفت و از او در رابطه با قیمت‌گذاری نمایش های موزیکالش پرسید و اینکه چه توجیه اقتصادی در شرایط کنونی دارد،‌ پارسایی در پاسخ گفت: چطور نمایشی که با سه پرسوناژ و حداقل زمان تمرین و صحنه‌آرایی و دکور در ایرانشهر با بلیت ۴۰ هزار تومانی به صحنه می‌رود، توجیه دارد اما کاری که ۳۵۰ نفر عوامل و هزار قطعه لباس و آکسسوار و یک سال تمرین دارد، توجیه اقتصادی ندارد؟ خوشبختانه نمایش ما در بخش خصوصی با سالن خصوصی کار کرده و جای کسی را تنگ نکرده است و این هیچ اشکالی ندارد، ما هم که مطالبه‌ای از دولت نداشتیم. من برای هر کسی که مطالبه و پرسشی دارد، احترام قائل هستم اما نقد با توهین متفاوت است، من دلیل این همه نامهربانی را نسبت به خودم نمی‌فهمم! ما همه همکار و آیینه هم هستیم، قبل از اتهام بهتر است نوع مطالبه خود را تصحیح کنیم و به سمت تفاهم و دیالوگ برویم. هیچ چیزی در کار ما پوشیده نیست و همه زیر این آسمان تئاتر کار می‌کنیم.
دهکردی افزود در شأن این برنامه و بنده نیست که بخواهیم فردی را متهم بکنیم بلکه مسئله برسر شفاف سازی است؛ پارسایی نیز در ادامه پاسخ داد: «نمایش‌های بنده لاکچری نیستند، استفاده از این عناوین غلط است! ما همه چیز داریم در تئاتر، جز لاکچری بودن. چطور سرمایه‌های زیاد و خوب وقتی به سینما می‌روند، خوب هستند ولی به تئاتر که می‌رسد، بد می‌شوند؟ این حرف‌ها توهین به مردم است. نمی‌توانیم این گروه تماشاگران نمایش‌ها را نوکیسه خطاب کنیم! در استفاده از عناوین دقت کنیم، اغراق و سیاه‌نمایی نکنیم.
در ادامه برنامه گزارشی از اظهار نظر هنرمندانی هم چون امین موحدی پور، ژاله صامتی، عباس جمالی پخش شد و پس از آن پارسایی در پاسخ پیام دهکردی در رابطه با عدم شفافیت منابع مالی تئاترهای تجاری گفت: بنده برای همه پرسشگران احترام قائل هستم، اما پیش از آنکه وارد بحث شفافیت های مالی شوم چند نکته را باید بگویم؛ نقد با توهین متفاوت است، پرسشگری با ترور شخصیت فرق می کند، ما همکاریم و به یکدیگر نقد داریم و آیینه ای در برابر یکدیگر هستیم به نظرم باید نوع مطالبه را به سمت گفت وگو ببریم. این دوستانی که در گزارش شما بودند مجال را به دیگرانی می دهند که خانواده تئاتر را بهم بریزند و خواهش می کنم با هم مهربان باشیم.
در ادامه بحث شهرام کرمی درباره مباحثی که حسین پارسائی مطرح کرد، نظری مطرح نکرد و صرفا به توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تئاتر لاکچری اشاره کرد و گفت: توجه و دغدغه وزیر ارشاد جای تقدیر دارد، چرا که نگاهشان به تئاتر قابل اعتنا و تکلیف ما است، نباید اجازه دهیم تئاتر صرفًا به سمت تجاری شدن برود. من معتقد هستم که باید همه جنبه‌های تئاتر را از مثبت تا منفی مشاهده کنیم. در ۱۰ سال اخیر تئاتر ما توسعه یافته و ما شاهد رشد قابل توجه سالن‌های تئاتر و هنرمندان فعال و مخاطبان تئاتر بودیم.
وی با اشاره به توجه روز افزون بخش خصوصی به تئاتر گفت: عموم هنرمندان از این شرایط استقبال می‌کنند چون با کاهش تصدی‌گری دولت در تئاتر این سرمایه‌های بخش خصوصی به رشد تئاتر می‌انجامد اما چطور می‌شود که تئاتر تجاری نقطه نگران کننده تئاتر ما می‌شود هرچند که تئاتر تجاری هم خوب است و به جذب مخاطب و گردش مالی می‌انجامد؟ استفاده از ستاره‌های سینما در گونه‌هایی از تئاترها که صرفا برای جذب مخاطب با تغییر محتوایی آثار نمایشی همراه می‌شود، جای بحث است!
وی اظهار داشت: نگرانی جامعه تئاتر غلبه تئاتر تجاری بر مستقل است که باعث نزول تئاتر مستقل می‌شود و توازن عرصه تئاتر را به هم می‌زند به همین دلیل هم وزیر فرهنگ ما اشاره کردند که این توازن به هم نخورد. بنابراین آنچه در تئاتر تجاری وجود دارد دارای دو جنبه مثبت و منفی است.
پارسائی در بخشی دیگری از این برنامه گفت: ما نباید انتظار داشته باشیم که همه بار تئاتر را دولتی بکشد که بودجه اندک دارد، هر مدیری هم که اینجا زحمت بکشد باز هم بودجه کفاف قشر فرهیخته تئاتر را نمی‌دهد. تئاتر اگر نتواند خود سرپا بایستد حتی اگر صد میلیارد هم بودجه داشته باشد باز کمبود خواهد داشت. اگر ما شرایطی فراهم کنیم که بخش خصوصی میل به تئاتر پیدا کند، بهتر است تا دولت را درگیر این مسائل کنیم.
کرمی هم درباره پرسشگری جامعه این روزهای تئاتر گفت: شاید یکی از علل آن شرایط نابرابر در بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری‌ها باشد اگر همه از امکانات برخوردار باشند قطعا این نگرانی‌ها نخواهد بود زمانی که هنرمندان در هزینه‌های نمایش خود از تولید تا اجرا و دستمزدها دچار دغدغه هستند، نگران می‌شوند. در حال حاضر ۱۷ هزار هنرمند تئاتر در رشته هنرهای نمایشی فعال هستند به جز ۲۳۰ هزار هنرمندی که شاید یک بار کار هنری کرده باشند ما ۱۷ هزار هنرمند داریم که شغلشان تئاتر است.
وی یادآور شد: متأسفانه سرمایه گذاران بخش خصوصی تئاتر به نسبت سایر هنرها اندک است باید کاری کنیم تا این شرایط بهتر شود و همین امکانات هم برای هنرمندان عادلانه تقسیم شود نکته دیگر در سال‌های اخیر به تناسب جمعیت تئاتر بودجه اندک بوده است. تنها هر ۱۰ سال یک بار ما جهش اعتباری داشتیم که آن هم پاسخگوی نیازها نیست. سال گذشته حدود ۳۹ میلیارد کل بودجه تئاتر بوده که تنها ۲۴ میلیارد تومان آن جذب شده است با همین تعداد ۲۷۰ نمایش تولید شده است امسال متأسفانه افزایش اعتبار نداریم و شرایط مانند سال گذشته است، امیدوار هستیم همین میزان را بتوانیم جذب کنیم.
پارسائی در پاسخ به درباره تصدی‌گری دولتی او در نمایش خانگی ارشاد گفت: فعالیت تئاتری من هیچ ارتباطی با فعالیت دولتی‌ام ندارد، من در هر مسئولیتی وظایف خود را انجام می‌دهم و هیچ ارتباطی بین جذب سرمایه و تبلیغات من با فعالیت دولتی وجود ندارد و گواه آن وجدان و اعتقاداتم است و این اتهامات همه واهی است.
وی در ادامه افزود: من در تماشاخانه ایرانشهر دبیر شورای سیاست‌گذاری محتوا بودم که این شغلم نیز به پایان رسیده است اما فعالیت‌ام در سینمای خانگی هم ارتباطی با رانت و تئاتر ندارد چرا که این نمایش در بخش خصوصی اجرا و تولید می‌شود. من از مدیرانی بودم که در دوره مدیر کلی‌ام بیشترین نشست رسانه‌ای را برگزار کردم اما اکنون اینکه چرا شفاف نیستم علل زیادی دارد و یکی از علل آن هم همین آدرس‌های غلطی بود که عده‌ای دادند، من از دولت و ارشاد و شهرداری هیچ پولی نگرفتم و سرمایه‌گذاری نمایش من هیچ ربطی به عرصه دولتی ندارد.
برنامه شب تئاتر شنبه ها ساعت 23 به تهیه کنندگی امیر قمیشی، اجرای پیام دهکردی و سردبیری محراب محمدزاده از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

 بازی های پرسپولیس و فینال لیگ قهرمانان آَسیا موضوعی است که در برنامه امروز «فرمول یک» بررسی می شود.

همزمان با برگزاری بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا نماینده AFC، مرکز تولید و فنی و شبکه سه سیما را تحسین کرد.

یادداشت مرتضی میرباقری معاون سیما درباره حلول ماه ربیع الاول و آغاز برنامه های شاد تلویزیون.

مستند دو قسمتی «روزی روزگاری ترامپ» از شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

 80 درصد از فیلمبرداری فصل سوم «ستایش» به تهیه کنندگی آرمان زرین کوب و کارگردانی سعید سلطانی به پایان رسید.

برنامه شب گذشته «فرمول یک» با اجرای سیدعلی ضیاء به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه به صورت زنده از سر پل ذهاب روی آنتن رفت و امشب نیز ضیاء میزبان استاندار کرمانشاه خواهد بود.

برنامه «نگاه یک» امشب میزبان اولین حضور تلویزیونی فرهاد دژپسند پس از تصدی پست وزارت امور اقتصاد و دارایی خواهد بود.

محمدرضا گلزار از حضور در «برنده باش» و دوران تازه فعالیتش در تلویزیون می‌گوید.

فضای مجازی سالم، مفید و ایمن؛ فضایی است متشکل از شبکه‌های ارتباطی که در آن محتوا و خدمات مفید در چارچوب مبانی و ارزش‌های اسلامی و قوانین و مقررات کشور ارائه می‌شود و کاربران می‌توانند براساس ویژگی‌های جمعیتی (از قبیل سن٬ جنس٬ شغل و تحصیلات) از محتوا و خدمات مورد نیاز بهره‌مند شوند و حتی‌الامکان در برابر محتوا و رفتارهای آسیب‌زا محفوظ بمانند. «تارگرد» برنامه ای است درباره فضای مجازی ایمن و سالم. این برنامه با حضور کارشناسان و اساتید این حوزه به مباحث روز می پردازد. موضوعاتی مثل صیانت از کودکان، رژیم مصرف رسانه، سواد رسانه و فضای مجازی. «تارگرد» شنبه تا دوشنبه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه دو سیما پخش می شود.

فیلم های سینمایی «نقطه ضعف»، «یوزپلنگ»، «جای امن»، «تشکیلات»، «تفنگدار»، «آواز در باران»، «چهار بهار»، «نفر هفتم»، «گذر»، «بغض باران» و «زمانی برای ماندن» را از شبکه جهانی جام جم مشاهده فرمایید .

شبکه نمایش این هفته در باکس «سینمای ملل» که به مرور گلچینی از سینمای کشورهای مختلف می پردازد، هفت اثر برگزیده از آثار سینمای استرالیا در جدول پخش خود قرارداده که از شنبه ۱۹ آبان ماه، هرشب ساعت ۱۹ از آنتن این شبکه پخش می شوند .

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «مرگ خاموش» به کارگردانی احمد معظمی و نویسندگی هومان فاضل و حسین تراب نژاد پس از تهران در ارمنستان انجام می شود.

بیننده فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما در تعطیلات پایان هفته باشید.

برنامه «زنگ هفت» برنامه های شبکه آموزش سیما را با قالبی شاد معرفی می کند.

«شب موسیقی» در ششمین نشست خود، با موضوع «سرعت و تکنیک در موسیقی امروز ایران»، میزبان علیرضا پور امید، کارشناس موسیقی و دکتر علیرضا امینی، آهنگساز، محقق و کارشناس موسیقی بود. این برنامه یک شنبه شب 20 آبان، با اجرای رضا مهدوی روی آنتن رفت.

 

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «مرگ خاموش» به کارگردانی احمد معظمی و نویسندگی هومان فاضل و حسین تراب نژاد پس از تهران در ارمنستان انجام می شود.

«شب موسیقی» در ششمین نشست خود، با موضوع «سرعت و تکنیک در موسیقی امروز ایران»، میزبان علیرضا پور امید، کارشناس موسیقی و دکتر علیرضا امینی، آهنگساز، محقق و کارشناس موسیقی بود. این برنامه یک شنبه شب 20 آبان، با اجرای رضا مهدوی روی آنتن رفت.

برنامه شب گذشته «فرمول یک» با اجرای سیدعلی ضیاء به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه به صورت زنده از سر پل ذهاب روی آنتن رفت و امشب نیز ضیاء میزبان استاندار کرمانشاه خواهد بود.

فیلم های سینمایی «نقطه ضعف»، «یوزپلنگ»، «جای امن»، «تشکیلات»، «تفنگدار»، «آواز در باران»، «چهار بهار»، «نفر هفتم»، «گذر»، «بغض باران» و «زمانی برای ماندن» را از شبکه جهانی جام جم مشاهده فرمایید .

برنامه «زنگ هفت» برنامه های شبکه آموزش سیما را با قالبی شاد معرفی می کند.

 80 درصد از فیلمبرداری فصل سوم «ستایش» به تهیه کنندگی آرمان زرین کوب و کارگردانی سعید سلطانی به پایان رسید.

محمدرضا گلزار از حضور در «برنده باش» و دوران تازه فعالیتش در تلویزیون می‌گوید.

 

مهمان ارجمند این هفته برنامه، اهل خطه دزفول و 57 ساله است؛ کسی که بیشتر عمر خود را در عرصه علم گذرانده است. 

برنامه این هفته «دست خط» فردا با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به روی آنتن می رود.

مستند «غیر قابل چاپ» با موضوع تاثیر فضای مجازی بر روند مطالعه در سطح بین المللی، پنجشنبه ۲۴ آبان از شبکه افق پخش می شود.

مستند «ادواردو» با موضوع مسلمان شدن و مرگ مشکوک ادواردو آنیلی پسر یکی از خانواده های مشهور ایتالیایی، پنجشنبه ۲۴ آبان از شبکه افق پخش می شود.

نادر طالب‌زاده در جدیدترین برنامه تلویزیونی «عصر» به مسئله مسلمانان آمریکا می‌پردازد.

برنامه «فوتبالیست ها » شبکه امید سیما با پخش مستقیم مسابقات فوتبال برترین بازی‌های رده سنی نونهالان نوجوانان و امید کشور برای اولین بار از رسانه ملی آخر هفته‌ها مهمان علاقمندان به این رشته ورزشی پر طرفدارخواهد بود.

فیلم سینمایی" دوازده راند، بازی از نو" جمعه 25 آبان ماه ساعت 21 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

امشب پنجشنبه 24 آبان ماه، برنامه تخصصی «سینماگرام» با محوریت فیلم کوتاه و جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران روی آنتن می‌رود.

«شب سینما» در ششمین نشست خود، شامگاه چهارشنبه 23 آبان، با موضوع «روانشناسی شناختی در سینما» و اجرای مسعود فراستی، میزبان دکتر سید محسن بنی هاشمی، عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس در حوزه علوم شناختی و رسانه بود.

خانواده‌های بیش از ۱۰۰ شهید حادثه منا و مسجدالحرام در نامه‌ای به دکتر علی عسگری، رئیس سازمان صداوسیما از پخش سریال تلویزیونی «حوالی پاییز» با موضوع شهدای منا تقدیر و تشکر کردند.

دوازدهمین قسمت از برنامه‌ی تلویزیونی «فوتبالیسم» امشب با موضوع ناگفته‌های فساد در فوتبال ایران و آسیا روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

ویژه برنامه «کوی محبت» به مناسبت شهادت یازدهمین پیشوای مسلمانان؛ امام حسن عسکری (ع) پنجشنبه 24 آبان به صورت پخش زنده از سامرا روانه آنتن می شود.

دیدار مدال‌آوران و قهرمانان کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران در بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا ۲۰۱۸ با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، امشب، 23 آبان ماه بعد از اخبار شبانگاهی از شبکه سه سیما پخش خواهد شد .

ویژه برنامه «فوق العاده» به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی روز جمعه 25 آبان ماه روی آنتن شبکه امید می رود.

محمدرحیم لیوانی رییس مرکز پویانمایی صبا که به مناسبت هفته انیمیشن برای سخنرانی در دانشگاه تهران حضور یافته بود، از موفقیت آثار این مرکز در بازارهای بین المللی خبر داد، وی همچنین تاکید کرد با درخواست معاون رییس سازمان در امور سیما، و موافقت ریاست سازمان مساعدت هایی در زمینه فروش خارجی آثار ایرانی انجام گرفته است که امید داریم انگیزه های تولیدکنندگان برای تولید آثار با کیفیت، افزایش یابد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد