امروز چهارشنبه  26 دی 1397
تعداد بازدید : 477 - تاریخ خبر : 1397/07/22 - 17:43
«شب تئاتر» در دومین قسمت جسورانه به سراغ شفافیت رفت

دومین قسمت از برنامه «شب تئاتر» از سری برنامه های «شب های هنر» شبکه چهار سیما شب گذشته روی آنتن رفت. مهمانان این قسمت از برنامه شهرام کرمی، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین پارسایی کارگردان تئاتر و مدیر کل دفتر نمایش خانگی ارشاد بودند که در خصوص «تئاتر تجاری» سخن گفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در ابتدای این برنامه ضمن پخش خلاصه قسمت اول که با موضوع قیمت بلیت تئاتر بود آغاز شد و پس از آن شهرام کرمی گفت: «بسیار خوشحالم که یک برنامه تلویزیونی با محوریت تئاتر شکل گرفته و فکر می کنم این حداقل سهمی بود که می توانست در خصوص تئاتر رخ دهد و امیدوارم تا سالیان سال چنین برنامه ای را شاهد باشیم که بی شک به رشد و توسعه تئاتر کمک می کند.»
کرمی در ادامه در رابطه با وضعیت قیمت گذاری بلیت تئاتر و پیوند آن با تئاتر تجاری اظهار داشت: واقعیت این است، اینکه بلیت تئاتر براساس چه قانونی تعیین شده، همیشه خلاء قانونی داشته ایم و سالن های نمایشی به تناسب وضعیت سالن، نمایش و شرایط فرهنگی بهای بلیت تئاتر تعیین می شد. از جهت قانونی ما خلاء داریم و حتما برای این نرخ گذاری باید شورای صنفی داشته باشیم و از چند هفته پیش برای تدوین آیین نامه اقدام کرده ایم.
در ادامه برنامه پیام دهکردی با اشاره به اینکه در این برنامه مسئله ما اشخاص نیستند، به سراغ حسین پارسایی رفت و از او در رابطه با قیمت‌گذاری نمایش های موزیکالش پرسید و اینکه چه توجیه اقتصادی در شرایط کنونی دارد،‌ پارسایی در پاسخ گفت: چطور نمایشی که با سه پرسوناژ و حداقل زمان تمرین و صحنه‌آرایی و دکور در ایرانشهر با بلیت ۴۰ هزار تومانی به صحنه می‌رود، توجیه دارد اما کاری که ۳۵۰ نفر عوامل و هزار قطعه لباس و آکسسوار و یک سال تمرین دارد، توجیه اقتصادی ندارد؟ خوشبختانه نمایش ما در بخش خصوصی با سالن خصوصی کار کرده و جای کسی را تنگ نکرده است و این هیچ اشکالی ندارد، ما هم که مطالبه‌ای از دولت نداشتیم. من برای هر کسی که مطالبه و پرسشی دارد، احترام قائل هستم اما نقد با توهین متفاوت است، من دلیل این همه نامهربانی را نسبت به خودم نمی‌فهمم! ما همه همکار و آیینه هم هستیم، قبل از اتهام بهتر است نوع مطالبه خود را تصحیح کنیم و به سمت تفاهم و دیالوگ برویم. هیچ چیزی در کار ما پوشیده نیست و همه زیر این آسمان تئاتر کار می‌کنیم.
دهکردی افزود در شأن این برنامه و بنده نیست که بخواهیم فردی را متهم بکنیم بلکه مسئله برسر شفاف سازی است؛ پارسایی نیز در ادامه پاسخ داد: «نمایش‌های بنده لاکچری نیستند، استفاده از این عناوین غلط است! ما همه چیز داریم در تئاتر، جز لاکچری بودن. چطور سرمایه‌های زیاد و خوب وقتی به سینما می‌روند، خوب هستند ولی به تئاتر که می‌رسد، بد می‌شوند؟ این حرف‌ها توهین به مردم است. نمی‌توانیم این گروه تماشاگران نمایش‌ها را نوکیسه خطاب کنیم! در استفاده از عناوین دقت کنیم، اغراق و سیاه‌نمایی نکنیم.
در ادامه برنامه گزارشی از اظهار نظر هنرمندانی هم چون امین موحدی پور، ژاله صامتی، عباس جمالی پخش شد و پس از آن پارسایی در پاسخ پیام دهکردی در رابطه با عدم شفافیت منابع مالی تئاترهای تجاری گفت: بنده برای همه پرسشگران احترام قائل هستم، اما پیش از آنکه وارد بحث شفافیت های مالی شوم چند نکته را باید بگویم؛ نقد با توهین متفاوت است، پرسشگری با ترور شخصیت فرق می کند، ما همکاریم و به یکدیگر نقد داریم و آیینه ای در برابر یکدیگر هستیم به نظرم باید نوع مطالبه را به سمت گفت وگو ببریم. این دوستانی که در گزارش شما بودند مجال را به دیگرانی می دهند که خانواده تئاتر را بهم بریزند و خواهش می کنم با هم مهربان باشیم.
در ادامه بحث شهرام کرمی درباره مباحثی که حسین پارسائی مطرح کرد، نظری مطرح نکرد و صرفا به توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تئاتر لاکچری اشاره کرد و گفت: توجه و دغدغه وزیر ارشاد جای تقدیر دارد، چرا که نگاهشان به تئاتر قابل اعتنا و تکلیف ما است، نباید اجازه دهیم تئاتر صرفًا به سمت تجاری شدن برود. من معتقد هستم که باید همه جنبه‌های تئاتر را از مثبت تا منفی مشاهده کنیم. در ۱۰ سال اخیر تئاتر ما توسعه یافته و ما شاهد رشد قابل توجه سالن‌های تئاتر و هنرمندان فعال و مخاطبان تئاتر بودیم.
وی با اشاره به توجه روز افزون بخش خصوصی به تئاتر گفت: عموم هنرمندان از این شرایط استقبال می‌کنند چون با کاهش تصدی‌گری دولت در تئاتر این سرمایه‌های بخش خصوصی به رشد تئاتر می‌انجامد اما چطور می‌شود که تئاتر تجاری نقطه نگران کننده تئاتر ما می‌شود هرچند که تئاتر تجاری هم خوب است و به جذب مخاطب و گردش مالی می‌انجامد؟ استفاده از ستاره‌های سینما در گونه‌هایی از تئاترها که صرفا برای جذب مخاطب با تغییر محتوایی آثار نمایشی همراه می‌شود، جای بحث است!
وی اظهار داشت: نگرانی جامعه تئاتر غلبه تئاتر تجاری بر مستقل است که باعث نزول تئاتر مستقل می‌شود و توازن عرصه تئاتر را به هم می‌زند به همین دلیل هم وزیر فرهنگ ما اشاره کردند که این توازن به هم نخورد. بنابراین آنچه در تئاتر تجاری وجود دارد دارای دو جنبه مثبت و منفی است.
پارسائی در بخشی دیگری از این برنامه گفت: ما نباید انتظار داشته باشیم که همه بار تئاتر را دولتی بکشد که بودجه اندک دارد، هر مدیری هم که اینجا زحمت بکشد باز هم بودجه کفاف قشر فرهیخته تئاتر را نمی‌دهد. تئاتر اگر نتواند خود سرپا بایستد حتی اگر صد میلیارد هم بودجه داشته باشد باز کمبود خواهد داشت. اگر ما شرایطی فراهم کنیم که بخش خصوصی میل به تئاتر پیدا کند، بهتر است تا دولت را درگیر این مسائل کنیم.
کرمی هم درباره پرسشگری جامعه این روزهای تئاتر گفت: شاید یکی از علل آن شرایط نابرابر در بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری‌ها باشد اگر همه از امکانات برخوردار باشند قطعا این نگرانی‌ها نخواهد بود زمانی که هنرمندان در هزینه‌های نمایش خود از تولید تا اجرا و دستمزدها دچار دغدغه هستند، نگران می‌شوند. در حال حاضر ۱۷ هزار هنرمند تئاتر در رشته هنرهای نمایشی فعال هستند به جز ۲۳۰ هزار هنرمندی که شاید یک بار کار هنری کرده باشند ما ۱۷ هزار هنرمند داریم که شغلشان تئاتر است.
وی یادآور شد: متأسفانه سرمایه گذاران بخش خصوصی تئاتر به نسبت سایر هنرها اندک است باید کاری کنیم تا این شرایط بهتر شود و همین امکانات هم برای هنرمندان عادلانه تقسیم شود نکته دیگر در سال‌های اخیر به تناسب جمعیت تئاتر بودجه اندک بوده است. تنها هر ۱۰ سال یک بار ما جهش اعتباری داشتیم که آن هم پاسخگوی نیازها نیست. سال گذشته حدود ۳۹ میلیارد کل بودجه تئاتر بوده که تنها ۲۴ میلیارد تومان آن جذب شده است با همین تعداد ۲۷۰ نمایش تولید شده است امسال متأسفانه افزایش اعتبار نداریم و شرایط مانند سال گذشته است، امیدوار هستیم همین میزان را بتوانیم جذب کنیم.
پارسائی در پاسخ به درباره تصدی‌گری دولتی او در نمایش خانگی ارشاد گفت: فعالیت تئاتری من هیچ ارتباطی با فعالیت دولتی‌ام ندارد، من در هر مسئولیتی وظایف خود را انجام می‌دهم و هیچ ارتباطی بین جذب سرمایه و تبلیغات من با فعالیت دولتی وجود ندارد و گواه آن وجدان و اعتقاداتم است و این اتهامات همه واهی است.
وی در ادامه افزود: من در تماشاخانه ایرانشهر دبیر شورای سیاست‌گذاری محتوا بودم که این شغلم نیز به پایان رسیده است اما فعالیت‌ام در سینمای خانگی هم ارتباطی با رانت و تئاتر ندارد چرا که این نمایش در بخش خصوصی اجرا و تولید می‌شود. من از مدیرانی بودم که در دوره مدیر کلی‌ام بیشترین نشست رسانه‌ای را برگزار کردم اما اکنون اینکه چرا شفاف نیستم علل زیادی دارد و یکی از علل آن هم همین آدرس‌های غلطی بود که عده‌ای دادند، من از دولت و ارشاد و شهرداری هیچ پولی نگرفتم و سرمایه‌گذاری نمایش من هیچ ربطی به عرصه دولتی ندارد.
برنامه شب تئاتر شنبه ها ساعت 23 به تهیه کنندگی امیر قمیشی، اجرای پیام دهکردی و سردبیری محراب محمدزاده از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

برنامه «آن سوی داستان» به تهیه کنندگی قاسم اورنگی در 26 قسمت به معرفی کتاب های مختلف می پردازد و با توجه به تقارن ایام انقلاب، موضوع کتاب ها برگرفته از خاطرات مبارزان حقیقی علیه رژیم طاغوت در زمان انقلاب است .

در پی انتشارخبر احضار علی ضیا مجری برنامه « فرمول یک » به مجلس , وی با انتشار ویدئویی در فضای مجازی این خبر را تکذیب کرد . 

جلسه اول کمیسیون بخش مسابقات تلویزیون با حضور داوران این بخش برگزار شد.

نشست پرسش و پاسخ بازیگران و دست اندرکاران سریال «بانوی عمارت» در میان اصحاب رسانه برگزار شد.

محوریت داوری بخش دوبلاژ و آماده سازی جشنواره جام جم مشخص شد.

45 اثر پویانمایی برای داوری به کمیسیون جشنواره تلویزیونی جام جم ارسال شد.

در آخرین نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی در دی ماه 1397 از برنامه‌های تلویزیونی، برنامه های «خندوانه»، «برنده باش»، «حالا خورشید» ، «نود» و «به خانه برمی‌گردیم» بالاترین آمار جلب رضایت مخاطبان را به خود اختصاص دادند.

 برنامه «ورزش و مردم» با اجرا و تهیه‌کنندگی پیمان یوسفی، از این هفته روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.

فیلم داستانی «مستوره» در مورد ماجرای کشف حجاب پنجشنبه ۲۰ دی ماه از شبکه افق پخش خواهد شد.

دهمین قسمت مستند «کارون شریان تمدن» درباره زندگی کشتیرانی در کارون، چهارشنبه 19 دی روی آنتن شبکه افق می رود.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران کمیسیون آگهی ها و تبلیغات تلویزیونی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

با حکم محمد احسانی، مدیر شبکه نسیم سیما، مهدی توکلی زاده به سمت "مدیر تأمین برنامه " این شبکه منصوب شد.

مراسم اختتامیه جشنواره مردمی "فیلم عمار" به صورت زنده از شبکه نمایش سیما پخش می شود.

معاون سیما با صدور حکمی دبیر کمیسیون ویژه برنامه‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

در برنامه این هفته «مناظره»، "بودجه شهرداری‌ها" توسط کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه در شبکه یک سیما مورد بحث و نقد قرار می‌گیرد.

 

معاون سیما با صدور حکمی دبیر کمیسیون ویژه برنامه‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران کمیسیون آگهی ها و تبلیغات تلویزیونی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم جزئیات این دوره از جشنواره را تشریح کرد.

45 اثر پویانمایی برای داوری به کمیسیون جشنواره تلویزیونی جام جم ارسال شد.

محوریت داوری بخش دوبلاژ و آماده سازی جشنواره جام جم مشخص شد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران مستند پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران نمایشی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران فضای مجازی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

خواجه‌نژاد با اشاره تولیدات جدید سیما گفت: داوران جشنواره جام جم معرفی شدند و از هفته آینده آثار رسیده بررسی می‌شوند.

 

مستند «تب طلا» روایتی از تلاش فعالان زیست محیطی برای مقابله با اقدامات تخریبی شرکت‌های معدنی غربی، از شبکه افق پخش می‌شود.

برنامه تلویزیونی «عصر عاشقی» جمعه 28 دی ماه به صورت زنده روی آنتن شبکه افق می رود.

«سایه های پنهان» تولید مشترک شبکه مستند سیما و کانال بالکان شبکه جهانی سحر با موضوع حضور مستشاران آمریکایی در ایران در سال 1320 در 4 قسمت روی آنتن شبکه مستند می رود.

فیلم داستانی «درختان حماسی» با موضوع اعدام شهید نواب صفوی و یارانش توسط رژیم شاه، پنجشنبه 27 دی از شبکه افق پخش خواهد شد.

«شب روایت» در پانزدهمین نشست خود، شامگاه سه شنبه 25 دی، با اجرای مسعود دیانی روی آنتن شبکه چهار سیما رفت.

مستند «تب طلا» روایتی از تلاش فعالان زیست محیطی برای مقابله با اقدامات تخریبی شرکت های معدنی غربی، چهارشنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

برنامه امشب «شبی با عبدی»، با حضور زنده یاد حسین محب اهری روی آنتن می رود.

ویژه برنامه زنده «عصر» با موضوع دلایل دستگیری مرضیه هاشمی مجری شبکه تلویزیونی پرس تی وی، چهارشنبه شب روی آنتن شبکه افق می‌رود.

برنامه «دست خط» جمعه 28 دیماه میزبان سید مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص نظام خواهد بود.

برنامه «قانون و قضا» این هفته با موضوع الزامات ارث از شبکه یک پخش می شود.

امشب سومین دور از رقابت گروه 2  در مرحله ی نیمه نهایی با یه چالش هیجان انگیز دیگراز شبکه یک پخش می شود.

در برنامه «حرف حساب» شنبه که به طور زنده ساعت 30 : 9 دقیقه پخش می شود، "سعید شیرخانلو" و "رضا رفیعی " با طرح "تولید کمپرسور سه مخزنه"،"محسن قربانی"،  "تولید کننده اجاق حرارتی " و"ایمان جلالی" کارآفرین در زمینه" تاسیسات ساختمان" حضور دارند .

عوامل سریال «مینو» امروز چهارشنبه ۲۶ دی با حضور در واحد ارتباط با مخاطبان (۱۶۲) پاسخگوی تماس های تلفنی مردم بودند.

یازدهمین قسمت از برنامه «رادیکال 3» به بررسی آثار فروغ فرخ زاد اختصاص دارد که پنج شنبه 27 دی ماه ساعت 19:20 از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.

پیکر زنده‌یاد حسین محب‌اهری صبح فردا پنجشنبه 27 دی ماه به سمت خانه ابدی بدرقه خواهد شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد