امروز چهارشنبه  21 آذر 1397
تعداد بازدید : 203 - تاریخ خبر : 1397/07/03 - 03:48
حداقل 60 گروهک تروریستی در اول انقلاب فعال بود

محسن رفیق دوست در برنامه تلویزیونی 48 تاکید کرد که بنی‌صدر دنبال اختلاف میان سپاه و ارتش بود. او تاکید کرد تسلیحات جنگ مشکل داشت اما هیچ وقت سراغ دلال‌های اسلحه نرفتیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ مجموعه تلویزیونی «48»، ویژه برنامه رسانه ملی در هفته دفاع مقدس است که هرشب از ساعت 23 با اجرای مسعود ده‌نمکی روی آنتن شبکه 4 می‌رود. مهمان شب گذشته این برنامه محسن رفیق‌دوست بود. او درباره مباحث مختلفی از آغاز جنگ تحمیلی تا پایان آن صحبت کرد.
در ابتدای این برنامه تلویزیونی، محسن رفیق دوست در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا انتظار جنگ با عراق وجود داشت یا خیر، گفت: در مرزها درگیری بود. خاطرم هست که یکی دو مجله بود که از پنج، شش ماه قبل از شروع جنگ، مقایسه‌هایی بین ارتش ایران و عراق انجام می‌دادند و برای مثال می‌گفتند که ایران چند تانک دارد و عراق چند تانک دارد و .... با این وجود، فکر نمی‌کردیم که چنین جنگی بر علیه ایران شروع شود. البته باید بگویم که ما می‌دانستیم که احتمال جنگ وجود دارد اما حجم و زمان آن را نمی‌دانستیم. خاطرم هست که در سفری به بلغارستان، دیداری با ژیرکوف داشتم. او به من گفت که 15 روز قبل از آغاز جنگ، طاها یاسین رمضان به این‌جا آمد و گفت که تا دو هفته دیگر وارد جنگ با ایران می‌شویم. از او پرسیدم که آیا شوروری هم در جریان جنگ ایران بود؟ او هم در پاسخ گفت که بله. در حقیقت، شوروی و آمریکا از ماجرای حمله به ایران خبر داشتند. 3 روز قبل از شروع جنگ، سفیر آمریکا به اسرائیل می‌رود و نخست وزیر رژیم صهیونیستی به او می‌گوید که تا 3 روز دیگر، آسمان ایران پر از هواپیماهای عراقی و اسرائیلی می‌شود.
او درباره‌ی ماموریت‌های سپاه پاسداران تا قبل از جنگ گفت: به شدت درگیر مسائل داخلی بودیم. خاطرم هست که تشکیلات در سپاه ماموریت یافته بود تا ریشه حزب توده را بکند و به همین دلیل بخش بسیار زیادی از امکانات سپاه برای همین موضوع صرف شده بود. جالب است بدانید که شاه با همه قدرتش نتوانسته بود که کاری بکند اما با همه آن توده را جمع کردیم. دقت کنید که در سال اول انقلاب، حداقل 63 و حداکثر 100 گروهک در ایران درست شده بود که نام‌‌های مختلف داشت و تقریبا سپاه با همه آنان درگیر شده بود. برای مثال، در هر دو سال 58 و 59، عمده فعالیت‌های سپاه درگیری با گروهک‌های ضد انقلاب و تجزیه‌طلب‌ها بود.
رفیق دوست در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به تجهیزات سپاه در آغاز جنگ گفت: آن موقع در اکثر استان‌ها و شهرستان‌ها سپاه تشکیل شده بود. البته امکانات بسیار محدودی داشت. حتی زمانی که جنگ آغاز شد، ما به صورت متمرکز در جنگ وارد نشدیم. هنوز جنگ با منافقین و ضد انقلاب را داشتیم اما زمانی که احساس شد که باید این دزد را از خانه بیرون کرد، به جبهه رفتیم و از مشهد و اصفهان نیروها را وارد عملیات کردیم. برای تهیه تدارکات و امکانات به سوریه سفر کرده بودم اما از همان فرودگاه سوریه مستقیما به جبهه رفتم. یکی از کارهای مهمی که باید انجام می‌شد، برقراری اتحاد بین سپاه اصفهان، تهران و مشهد بود. دقت کنید که در آن زمان ما هیچ سازمان رزمی نداشتیم و از همان ابتدا کارها را باید آغاز می‌کردیم. ما کم‌کم در جبهه‌ها سازمان پیدا کردیم. باید گفت که سازماندهی رسمی نیروها و تشکیل یگان‌های اسم و رسم دار تقریبا بعد از زمانی که آقای محسن رضایی فرمانده سپاه شدند آغاز شد. قبل از آن و زمانی که بنی‌صدر فرمانده کل قوا بود جلوی تمام فعالیت‌های مشترک ما با ارتش را گرفت و ما که قبلا از آنان سلاح و تجهیزات می‌گرفتیم دیگر هیچ امکاناتی از آنان نگرفتیم. خاطرم هست که شهید کلاهدوز به من زنگ زد و گفت که اگر 1000 تفنگ به من بدهید، نیرو هست و کار را جلو می‌بریم. برای دریافت اسلحه سراغ بنی‌صدر رفتم. به او گفتم که آقای بنی صدر دستور بدهید هزار تفنگ به ما بدهند. گفت برو از ارباب‌هایت بگیر. گفتم ارباب‌ها کیستند؟ گفت بهشتی و هاشمی و خامنه‌ای. گفتم آن‌ها ارباب‌های من هستند اما آن‌ها تفنگ ندارند. گفت نمی‌دهم. بعد رفت نشست در جیپ‌اش، جیپ‌اش هم سرش به طرف دیوار بود. راننده‌اش نشست کنار دستش، من رفتم زیر چرخ جیپ خوابیدم. بهش گفته بود چرا نمی‌روی. گفت این خوابیده است. آمد پایین، گفتم تا ننویسی نمی‌روم. نوشت به تسلیحات ارتش که هزار تفنگ به من بدهند و رفت. باید بگویم بخش عظیمی از آن چیزهایی که ما باهاش جنگیدیم همین‌هایی بود که به صدام می‌فروختند و ما در جنگ‌ها غنیمت می‌گرفتیم. یکی از هنرهای ما در تدارکات این بود در جبهه‌ها مواظب بودیم بچه‌ها چه می‌گیرند. مثلاً تانک تی55 می‌گرفتند، خب این تانک در ارتش ایران که نبود. ما تانک دیگری داشتیم. بلافاصله ما دست به کار می‌شدیم می‌رفتیم مهمات تانک تی 55 را تا قبل از عملیات بعدی می‌آوردیم که این تانک به درد بخورد.
او درباره‌ی نحوه تهیه مهمات جنگ گفت: عمده تجهیزات‌مان را از کشورهای بلوک شرق می‌خریدیم. اول‌ها که می‌خواستیم خرید بکنیم، مثلاً یک هیئت از افسرهای سوری با من می‌آمدند. می‌رفتیم بلغارستان، یوگوسلاوی، کشورهای بلوک شرق، لهستان. آنها می‌شدند خریدار، من لیست می‌دادم چه می‌خواهیم. بعد که خرید می‌شد من کشتی اجاره می‌کردم، به آن‌جا می‌رفت، حمل می‌شد و به ایران می‌آمد. یعنی خریدار تسلیحات ما چندین بار سوری‌ها بودند و چندین بار لیبیایی‌ها بودند ولی بعد پولش را خودمان می‌دادیم. کم کم از وقتی از نظر خرید وضع‌مان خوب شد در همان موقع احمد وحید دستجردی یک ارتباط برقرار کرد با کشور بی‌طرف اروپایی سوئیس. ما حجم‌ بسیار زیادی از مهمات‌هایی که سلاح‌هایش را ارتش داشت از سوئیس می‌خریدیم. یک نکته هم بگویم که معمولاً مورد سوال قرار می‌گیریم و آن اینست که ما در طول جنگ‌مان از دلال اسلحه نخریدیم.
محسن رفیق‌دوست درباره‌ی نقش کمک‌های سوریه در جریان جنگ ایران و عراق گفت: آقای اسد در همان اوایل یکی از افراد ارتش‌اش را به نام سرتیپ عمید عدنان به من معرفی کرد که با من همکاری کند. اولین چیزی که خواستم یک جایی در فرودگاه دمشق بود. یک آشیانه خواستم تا هر وسیله جنگی مثل دوربین دید در شب، ماسک‌های ضد گاز، کلاه آهنی و آن چیزهایی که لازم بود و از خارج می‌آوردیم در آنجا انبار کنیم. حتی تا آخر جنگ آن آشیانه را داشتیم و دست خودمان بود. می‌بردیم آنجا انبار می‌کردیم، بعد هواپیما می‌فرستادیم بار می‌کردند و می‌آوردند. کمک خوبی که کرد این بود وقتی بنا شد موشک بگیریم، به ما تجهیزات داد. قبلاً سالی دو سه بار سوریه و لیبی و کره شمالی را می‌رفتم. چون از کره شمالی هم می‌خریدیم که راحت‌تر از کشورهای بلوک شرق هم بود. اولین کشوری که مستقیم به خود ما فروخت کره شمالی بود که من فراموش کردم بگویم. ولی آن توانش زیاد نبود که بخواهد جنگ ما را پشتیبانی بکند. من وقتی که وزیر شدم یک سالی نرفتم، سال 1363. بعد من را دعوت کردند هم سوری‌ها و هم لیبیایی‌ها که من قرار شد یک سفر رسمی به عنوان وزیر سپاه بروم این دو کشور. رفتم پیش آقای هاشمی گفتم من می‌خواهم بروم آنجا، آقای هاشمی گفت حاج محسن برو تلاش کن بلکه از این دو کشور موشک بگیری. گفتم تلاشم را می‌کنم. اراک ما را موشک می‌زد، ولی ما نداشتیم پاسخ بدهم.
وی درباره‌ی تولید موشک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: من یک دفعه همه بچه‌ها را جمع کردم. گفتم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی است و تا امریکا هم ابرقدرت امپریالیستی جهان‌خوار است، ما مورد عنایت تسلیحاتی دنیا قرار نمی‌گیریم. حتی جالب است که بسیاری از موشک‌هایی که از کشورهای مختلف دریافت می‌کردیم خراب بود و نیاز به تعمیر داشت. بنابراین تلاش کردیم تا خودمان موشک بسازیم. ما حتی به تولید هواپیما و دیگر تجهیزات نیز فکر کرده بودیم که تا زمانی که جنگ برقرار است، نیاز به محصولات خارجی نداشته باشیم. در مورد داستان مک فارلین هم باید بگویم که آن جریان شبیه به همین چیزی است که مسئولین ما در این‌روزها می‌گویند. امریکایی‌ها همیشه دنبال این هستند که ما را در موضع ضعف به مذاکره با خودشان بکشانند. یک آبنباتی هم به ما بدهند. در جریان مک فارلین من از اول تا آخر اصلاً در جریان نبودم.
او به ماجرای حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان و اعزام نیروهای  ایرانی به آن منطقه اشاره کرد و گفت: وقتی خرمشهر را آزاد کردیم. همزمان آن‌ها حمله کردند به لبنان. ما مامور شدیم برویم و به لبنانی‌ها کمک بکنیم و خاک‌شان را آزاد بکنیم. بنابر این من اول رفتم با حافظ اسد صحبت کردم بعد با دولت لبنان صحبت کردم. بعد از من دو مرتبه همراه با محسن و مرحوم شهید صیاد شیرازی رفتیم اوضاع را بررسی کردیم. من در خاک سوریه و لبنان دو پادگان آماده کردم. پادگان‌ها که آماده شد نیروها را منتقل کردیم.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، دکتر جلال غفاری به سمت مدیر شبکه افق منصوب شد.

سریال تلویزیونی «مینو» به کارگردانی «امیر پوروزیری» از شنبه ۱۷ آذرماه هر شب روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

پیام صابری، گریمور، بازیگر و همسر زیبا بروفه ساعتی پیش در سن ۴۵ سالگی در اثر ایست قلبی درگذشت.

در روز دانشجو و همراهی تلویزیون با دانشجویان، بیننده فیلم‌ تلویزیونی «ربات» باشید.

مجموعه تلویزیونی «بانوی عمارت» امشب به علت همزمانی با لیگ اسپانیا پخش نمی شود .  

با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، دکتر مسعود احمدی افزادی به سمت «دبیر و عضو شورای سیاست گذاری پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم» منصوب شد.

«اقیانوس آرام» با حضور یک مجری آمریکایی روی آنتن شبکه دو می رود.

برنامه «سفیران» با محوریت بازنمایی تجارت خارجی، روابط اقتصادی و دپیلماسی سیاسی ـ فرهنگی جمهوری اسلامی ایران روی آنتن شبکه پنج سیما است. این برنامه در گفت‌وگو با عالی‌ترین مقام کشور مورد نظر در ایران، مباحث مربوط به روابط اقتصادی و سیاسی و سیاست برون گرایی اقتصاد مقاومتی را به تصویر می‌کشد.

با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، «اعضای شورای سیاست گذاری پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم» منصوب شدند.

برنامه این هفته «درجه ۱» میزبان منوچهر آذری بازیگر و دوبلور پیشکسوت رسانه ملی است.

گزیده نشست عوامل ساخت مجموعه های نمایشی سیما با حضور رییس سازمان و معاون سیما امشب از شبکه دو سیما پخش می شود.

برنامه جمعه 16 آذر «مناظره» با موضوع "نرخ خرید تضمینی گندم "و با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه بحث و بررسی می شود.

مستند «شرح یک عکس» به کارگردانی ساتیار امامی در فصل جدید برنامه «به اضافه مستند» به روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت و پخش خواهد شد.

رقابت "سپید رود رشت-استقلال "، جمعه 16 آذر از ساعت 15 به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود .

نویسنده و کارگردان سریال «گسل ۲» از موضوع جدید این سریال و اشاره به ماجرای آقازاده‌ها خبر داد.

 

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «مرگ خاموش» به کارگردانی احمد معظمی و نویسندگی هومان فاضل و حسین تراب نژاد پس از تهران در ارمنستان انجام می شود.

«شب موسیقی» در ششمین نشست خود، با موضوع «سرعت و تکنیک در موسیقی امروز ایران»، میزبان علیرضا پور امید، کارشناس موسیقی و دکتر علیرضا امینی، آهنگساز، محقق و کارشناس موسیقی بود. این برنامه یک شنبه شب 20 آبان، با اجرای رضا مهدوی روی آنتن رفت.

برنامه شب گذشته «فرمول یک» با اجرای سیدعلی ضیاء به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه به صورت زنده از سر پل ذهاب روی آنتن رفت و امشب نیز ضیاء میزبان استاندار کرمانشاه خواهد بود.

فیلم های سینمایی «نقطه ضعف»، «یوزپلنگ»، «جای امن»، «تشکیلات»، «تفنگدار»، «آواز در باران»، «چهار بهار»، «نفر هفتم»، «گذر»، «بغض باران» و «زمانی برای ماندن» را از شبکه جهانی جام جم مشاهده فرمایید .

برنامه «زنگ هفت» برنامه های شبکه آموزش سیما را با قالبی شاد معرفی می کند.

 80 درصد از فیلمبرداری فصل سوم «ستایش» به تهیه کنندگی آرمان زرین کوب و کارگردانی سعید سلطانی به پایان رسید.

محمدرضا گلزار از حضور در «برنده باش» و دوران تازه فعالیتش در تلویزیون می‌گوید.

 

دکتر محمد حسین شجاعی فرد رئیس پژوهشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت در برنامه «طلوع» شبکه چهار سیما در خصوص صنعت خودروسازی ایران به گفتگو پرداختند .

برنامه «تهرانگرد» پنج شنبه 22 آذرماه با آیتم های متفاوت و جذاب مهمان خانه مخاطبان شبکه پنج می شود.

«شب روایت» در دهمین نشست خود، با موضوع بررسی جایزه جلال، شامگاه 20 آذر، میزبان مصطفی وثوقی کیا، خبرنگار و کارشناس کتاب و محمد صادق علیزاده، خبرنگار و کارشناس کتاب بود.

یک مجموعه رئالیتی شو به تهیه کنندگی سعید ابوطالب برای پخش در نوروز ۹۸ از شبکه یک سیما تولید می شود.

سریال نوروزی شبکه یک سیما به تهیه کنندگی مهدی فرجی شنبه 24 آذر در اطراف تهران کلید می خورد.

پیرو پرسش مخاطبان درباره غیبت رضا رشیدپور در نیم ساعت پایانی برنامه و ترک آنتن بدون خداحافظی‌، روابط عمومی برنامه «حالا خورشید» پاسخ داد.

فیلم سینمایی «پلیس های اخراجی» به کارگردانی کوین اسمیت، چهارشنبه 21 آذر ماه  ساعت 21از شبکه پنج پخش می شود.

قسمت هجدهم از سری جدید مجله علوم انسانی «زاویه» چهارشنبه 21 آذرماه ساعت 21 با موضوع «اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها؛ توفیقات، ناکامی‌ها» از شبکه 4 سیما پخش می‌شود.

مستند «هفتاد سال هوس» با موضوع اعلامیه حقوق بشر و موارد نقض آن از سوی قدرت های جهانی طی دهه های پس از تصویب آن، چهارشنبه 21 آذر از شبکه افق پخش می شود.

بیست و دومین قسمت برنامه «نیمه پنهان ماه» با حضور همسر شهید حاجی امینی نجف آبادی، چهارشنبه 21 آذر از شبکه افق پخش می شود.

ششمین قسمت مستند «کارون شریان تمدن» درباره تاریخ شهر شوشتر، چهارشنبه 21 آذر روی آنتن شبکه افق می رود.

دهمین قسمت مجموعه مستند «پای تخت» با موضوع راهکارها و مشکلات انتقال پایتخت در ایران، چهارشنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

مستند «ابراهیم» درباره فعالیت های ٣٠ ساله شیخ ابراهیم زاکزاکی در نیجریه، چهارشنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

آخرین قسمت از فصل اول مجموعه مستند «غوغای بی هیاهو» که پنجشنبه 22 آذر ساعت 19:45 روانه آنتن می شود؛ در طبیعت یکی از زیباترین و بکرترین نقاط ایران تصویربرداری شده است؛روستای «ونه دشت» از توابع شهرستان تالش در استان زیبای گیلان.

اولین قسمت از برنامه «چهل برگ» با محوریت نگاهی به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی پنجشنبه 22 آذر ساعت 15:15 روانه آنتن می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد