امروز چهارشنبه  2 آبان 1397
تعداد بازدید : 122 - تاریخ خبر : 1397/07/03 - 03:48
حداقل 60 گروهک تروریستی در اول انقلاب فعال بود

محسن رفیق دوست در برنامه تلویزیونی 48 تاکید کرد که بنی‌صدر دنبال اختلاف میان سپاه و ارتش بود. او تاکید کرد تسلیحات جنگ مشکل داشت اما هیچ وقت سراغ دلال‌های اسلحه نرفتیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ مجموعه تلویزیونی «48»، ویژه برنامه رسانه ملی در هفته دفاع مقدس است که هرشب از ساعت 23 با اجرای مسعود ده‌نمکی روی آنتن شبکه 4 می‌رود. مهمان شب گذشته این برنامه محسن رفیق‌دوست بود. او درباره مباحث مختلفی از آغاز جنگ تحمیلی تا پایان آن صحبت کرد.
در ابتدای این برنامه تلویزیونی، محسن رفیق دوست در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا انتظار جنگ با عراق وجود داشت یا خیر، گفت: در مرزها درگیری بود. خاطرم هست که یکی دو مجله بود که از پنج، شش ماه قبل از شروع جنگ، مقایسه‌هایی بین ارتش ایران و عراق انجام می‌دادند و برای مثال می‌گفتند که ایران چند تانک دارد و عراق چند تانک دارد و .... با این وجود، فکر نمی‌کردیم که چنین جنگی بر علیه ایران شروع شود. البته باید بگویم که ما می‌دانستیم که احتمال جنگ وجود دارد اما حجم و زمان آن را نمی‌دانستیم. خاطرم هست که در سفری به بلغارستان، دیداری با ژیرکوف داشتم. او به من گفت که 15 روز قبل از آغاز جنگ، طاها یاسین رمضان به این‌جا آمد و گفت که تا دو هفته دیگر وارد جنگ با ایران می‌شویم. از او پرسیدم که آیا شوروری هم در جریان جنگ ایران بود؟ او هم در پاسخ گفت که بله. در حقیقت، شوروی و آمریکا از ماجرای حمله به ایران خبر داشتند. 3 روز قبل از شروع جنگ، سفیر آمریکا به اسرائیل می‌رود و نخست وزیر رژیم صهیونیستی به او می‌گوید که تا 3 روز دیگر، آسمان ایران پر از هواپیماهای عراقی و اسرائیلی می‌شود.
او درباره‌ی ماموریت‌های سپاه پاسداران تا قبل از جنگ گفت: به شدت درگیر مسائل داخلی بودیم. خاطرم هست که تشکیلات در سپاه ماموریت یافته بود تا ریشه حزب توده را بکند و به همین دلیل بخش بسیار زیادی از امکانات سپاه برای همین موضوع صرف شده بود. جالب است بدانید که شاه با همه قدرتش نتوانسته بود که کاری بکند اما با همه آن توده را جمع کردیم. دقت کنید که در سال اول انقلاب، حداقل 63 و حداکثر 100 گروهک در ایران درست شده بود که نام‌‌های مختلف داشت و تقریبا سپاه با همه آنان درگیر شده بود. برای مثال، در هر دو سال 58 و 59، عمده فعالیت‌های سپاه درگیری با گروهک‌های ضد انقلاب و تجزیه‌طلب‌ها بود.
رفیق دوست در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به تجهیزات سپاه در آغاز جنگ گفت: آن موقع در اکثر استان‌ها و شهرستان‌ها سپاه تشکیل شده بود. البته امکانات بسیار محدودی داشت. حتی زمانی که جنگ آغاز شد، ما به صورت متمرکز در جنگ وارد نشدیم. هنوز جنگ با منافقین و ضد انقلاب را داشتیم اما زمانی که احساس شد که باید این دزد را از خانه بیرون کرد، به جبهه رفتیم و از مشهد و اصفهان نیروها را وارد عملیات کردیم. برای تهیه تدارکات و امکانات به سوریه سفر کرده بودم اما از همان فرودگاه سوریه مستقیما به جبهه رفتم. یکی از کارهای مهمی که باید انجام می‌شد، برقراری اتحاد بین سپاه اصفهان، تهران و مشهد بود. دقت کنید که در آن زمان ما هیچ سازمان رزمی نداشتیم و از همان ابتدا کارها را باید آغاز می‌کردیم. ما کم‌کم در جبهه‌ها سازمان پیدا کردیم. باید گفت که سازماندهی رسمی نیروها و تشکیل یگان‌های اسم و رسم دار تقریبا بعد از زمانی که آقای محسن رضایی فرمانده سپاه شدند آغاز شد. قبل از آن و زمانی که بنی‌صدر فرمانده کل قوا بود جلوی تمام فعالیت‌های مشترک ما با ارتش را گرفت و ما که قبلا از آنان سلاح و تجهیزات می‌گرفتیم دیگر هیچ امکاناتی از آنان نگرفتیم. خاطرم هست که شهید کلاهدوز به من زنگ زد و گفت که اگر 1000 تفنگ به من بدهید، نیرو هست و کار را جلو می‌بریم. برای دریافت اسلحه سراغ بنی‌صدر رفتم. به او گفتم که آقای بنی صدر دستور بدهید هزار تفنگ به ما بدهند. گفت برو از ارباب‌هایت بگیر. گفتم ارباب‌ها کیستند؟ گفت بهشتی و هاشمی و خامنه‌ای. گفتم آن‌ها ارباب‌های من هستند اما آن‌ها تفنگ ندارند. گفت نمی‌دهم. بعد رفت نشست در جیپ‌اش، جیپ‌اش هم سرش به طرف دیوار بود. راننده‌اش نشست کنار دستش، من رفتم زیر چرخ جیپ خوابیدم. بهش گفته بود چرا نمی‌روی. گفت این خوابیده است. آمد پایین، گفتم تا ننویسی نمی‌روم. نوشت به تسلیحات ارتش که هزار تفنگ به من بدهند و رفت. باید بگویم بخش عظیمی از آن چیزهایی که ما باهاش جنگیدیم همین‌هایی بود که به صدام می‌فروختند و ما در جنگ‌ها غنیمت می‌گرفتیم. یکی از هنرهای ما در تدارکات این بود در جبهه‌ها مواظب بودیم بچه‌ها چه می‌گیرند. مثلاً تانک تی55 می‌گرفتند، خب این تانک در ارتش ایران که نبود. ما تانک دیگری داشتیم. بلافاصله ما دست به کار می‌شدیم می‌رفتیم مهمات تانک تی 55 را تا قبل از عملیات بعدی می‌آوردیم که این تانک به درد بخورد.
او درباره‌ی نحوه تهیه مهمات جنگ گفت: عمده تجهیزات‌مان را از کشورهای بلوک شرق می‌خریدیم. اول‌ها که می‌خواستیم خرید بکنیم، مثلاً یک هیئت از افسرهای سوری با من می‌آمدند. می‌رفتیم بلغارستان، یوگوسلاوی، کشورهای بلوک شرق، لهستان. آنها می‌شدند خریدار، من لیست می‌دادم چه می‌خواهیم. بعد که خرید می‌شد من کشتی اجاره می‌کردم، به آن‌جا می‌رفت، حمل می‌شد و به ایران می‌آمد. یعنی خریدار تسلیحات ما چندین بار سوری‌ها بودند و چندین بار لیبیایی‌ها بودند ولی بعد پولش را خودمان می‌دادیم. کم کم از وقتی از نظر خرید وضع‌مان خوب شد در همان موقع احمد وحید دستجردی یک ارتباط برقرار کرد با کشور بی‌طرف اروپایی سوئیس. ما حجم‌ بسیار زیادی از مهمات‌هایی که سلاح‌هایش را ارتش داشت از سوئیس می‌خریدیم. یک نکته هم بگویم که معمولاً مورد سوال قرار می‌گیریم و آن اینست که ما در طول جنگ‌مان از دلال اسلحه نخریدیم.
محسن رفیق‌دوست درباره‌ی نقش کمک‌های سوریه در جریان جنگ ایران و عراق گفت: آقای اسد در همان اوایل یکی از افراد ارتش‌اش را به نام سرتیپ عمید عدنان به من معرفی کرد که با من همکاری کند. اولین چیزی که خواستم یک جایی در فرودگاه دمشق بود. یک آشیانه خواستم تا هر وسیله جنگی مثل دوربین دید در شب، ماسک‌های ضد گاز، کلاه آهنی و آن چیزهایی که لازم بود و از خارج می‌آوردیم در آنجا انبار کنیم. حتی تا آخر جنگ آن آشیانه را داشتیم و دست خودمان بود. می‌بردیم آنجا انبار می‌کردیم، بعد هواپیما می‌فرستادیم بار می‌کردند و می‌آوردند. کمک خوبی که کرد این بود وقتی بنا شد موشک بگیریم، به ما تجهیزات داد. قبلاً سالی دو سه بار سوریه و لیبی و کره شمالی را می‌رفتم. چون از کره شمالی هم می‌خریدیم که راحت‌تر از کشورهای بلوک شرق هم بود. اولین کشوری که مستقیم به خود ما فروخت کره شمالی بود که من فراموش کردم بگویم. ولی آن توانش زیاد نبود که بخواهد جنگ ما را پشتیبانی بکند. من وقتی که وزیر شدم یک سالی نرفتم، سال 1363. بعد من را دعوت کردند هم سوری‌ها و هم لیبیایی‌ها که من قرار شد یک سفر رسمی به عنوان وزیر سپاه بروم این دو کشور. رفتم پیش آقای هاشمی گفتم من می‌خواهم بروم آنجا، آقای هاشمی گفت حاج محسن برو تلاش کن بلکه از این دو کشور موشک بگیری. گفتم تلاشم را می‌کنم. اراک ما را موشک می‌زد، ولی ما نداشتیم پاسخ بدهم.
وی درباره‌ی تولید موشک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: من یک دفعه همه بچه‌ها را جمع کردم. گفتم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی است و تا امریکا هم ابرقدرت امپریالیستی جهان‌خوار است، ما مورد عنایت تسلیحاتی دنیا قرار نمی‌گیریم. حتی جالب است که بسیاری از موشک‌هایی که از کشورهای مختلف دریافت می‌کردیم خراب بود و نیاز به تعمیر داشت. بنابراین تلاش کردیم تا خودمان موشک بسازیم. ما حتی به تولید هواپیما و دیگر تجهیزات نیز فکر کرده بودیم که تا زمانی که جنگ برقرار است، نیاز به محصولات خارجی نداشته باشیم. در مورد داستان مک فارلین هم باید بگویم که آن جریان شبیه به همین چیزی است که مسئولین ما در این‌روزها می‌گویند. امریکایی‌ها همیشه دنبال این هستند که ما را در موضع ضعف به مذاکره با خودشان بکشانند. یک آبنباتی هم به ما بدهند. در جریان مک فارلین من از اول تا آخر اصلاً در جریان نبودم.
او به ماجرای حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان و اعزام نیروهای  ایرانی به آن منطقه اشاره کرد و گفت: وقتی خرمشهر را آزاد کردیم. همزمان آن‌ها حمله کردند به لبنان. ما مامور شدیم برویم و به لبنانی‌ها کمک بکنیم و خاک‌شان را آزاد بکنیم. بنابر این من اول رفتم با حافظ اسد صحبت کردم بعد با دولت لبنان صحبت کردم. بعد از من دو مرتبه همراه با محسن و مرحوم شهید صیاد شیرازی رفتیم اوضاع را بررسی کردیم. من در خاک سوریه و لبنان دو پادگان آماده کردم. پادگان‌ها که آماده شد نیروها را منتقل کردیم.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

سریال «دلدادگان» به کارگردانی منوچهر هادی و تهیه‌کنندگی ایرج محمدی ،امشب، یکشنبه 29 مهر ماه پخش نمی‌شود.

بیش از یک هفته است که پخش برنامه ای خانواده محور با موضوع آسیب ها و چالش های اجتماعی در حوزه خانواده با عنوان «اتاق شیشه ای» در گروه ادب و هنر شبکه چهار تولید و روانه آنتن می شود. برنامه ای که توانست در اولین قسمت های خود توجه های بسیاری را به خود جلب نماید.

در نشست هماهنگی برنامه های اربعین، دکتر میرباقری از ایجاد یک شبکه 24 ساعته مجازی برای پوشش راهپیمایی بزرگ اربعین خبر داد و برنامه سازان رسانه ملی را پرچمداران این حرکت باشکوه خواند.

شاید نتوان هیچ فراقدرتی همچون ترکیب فوتبال و رسانه را در دنیای امروز یافت، فراقدرتی که به باور بسیاری منشاء اتفاقاتی شگرف می شود و میلیون ها انسان را در یک لحظه به گریه می اندازد و می خنداند، تپش قلب ها برای چند ثانیه تندتر و یا قلب ها را از تپش می اندازد. بی شک تولید برنامه هایی با موضوع فوتبال در صدر جداول پخش قرار دارد

بیننده فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از دعوا بر سر مالکیت آب در «انار» تا دردسرهای یک مهندس الکترونیک در «ایستگاه»باشید.

در ششمین نشست سراسری مدیران رسانه ملی دکتر میرباقری معاون سیما با معرفی حوزه های مختلف این معاونت به تشریح سیاست ها، برنامه ها و اقدامات موثر در شبکه های مختلف تلویزیون پرداخت.

بالاترین میزان پوشش صدا و تصویر با کمترین تعداد عوامل فنی و تولیدی، سازمان صدا وسیما را در صدر رادیو و تلویزیون های حاضر در محل بازی های آسیایی قرار داد.

به مناسبت تولید و پخش مجموعه مستند داستانی «پروانه شو» مدیر عامل انجمن ام اس ایران با ارسال سپاس نامه هایی مجزا همزمان از دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی، دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما، علی فروغی مدیر شبکه سه، ناصر کریمان و صفا چاوشی تهیه کننده و دیگر عوامل برنامه «پروانه شو» قدردانی کرد.

ساخت سلمان فارسی سال‌هاست که سر‌زبان‌هاست و از همان روزی که داوود میرباقری، مرد فرهنگ و تفکر سینما و تلویزیون ایران بعد از ساخت سریال تلویزیونی مختارنامه استارت خوردن پروژه سلمان فارسی را اعلام کرد، مرتب سر‌فصل خبرهای مطبوعات و خبرگزاری‌ها شد و در طول این سال‌ها بارها از سوی مسؤولان خبر تولید این سریال داده شد، اما خبری از پیش‌تولید و تولید نبود. در طول این سال‌ها این کارگردان بارها تاکید کرد علاقه‌مند است زودتر پروژه سلمان فارسی کلید بخورد و حالا رسانه ملی بجد و با عزم بیشتر پیگیر تولید این پروژه بزرگ تاریخی است؛ پروژه‌ای که درباره شخصیت سلمان فارسی، یکی از صحابه حضرت محمد(ص) است. صدا و سیما بیش از دو دهه است با ساخت مجموعه‌های تاریخی همچون امام علی‌(ع)، تنهاترین سردار، ولایت عشق، مختارنامه، حضرت یوسف‌(ع)، مردان آنجلس، معصومیت از‌دست‌رفته و... نشان داده که پرداختن به تاریخ اسلام جزو دغدغه‌هایش بوده و علاقه‌مند است از این طریق مخاطبان را با ابعاد مختلف شخصیت‌های تاریخ اسلام آشنا کند. حالا این بار قرعه به نام سلمان فارسی افتاده است؛ شخصیتی که برای برخی هنوز ناشناخته است و مردم معمولا او را در حد یک نام می‌شناسند. بنابراین سریال سلمان فارسی از ابتدای تولد سلمان تا زمان رحلت پیامبر‌اکرم(ص) به مهم‌ترین اتفاقات تاریخ می‌پردازد، اما قصه به‌گونه‌ای برای مخاطبان روایت می‌شود که هم با یک اثر تاریخی رو‌به‌رو شوند و هم این‌که قصه برایشان شیرین و دوست داشتنی باشد. جذابیت‌های زندگی سلمان‌فارسی کم نیست. او به توصیه پیامبر‌(ص)، صاحب علوم بود و اشراف زیادی هم به علم داشت. این شخصیت درباره دین، عقیده و بینش کنجکاوی داشت و گرچه خیلی مرفه بود، اما به دنبال حقیقت می‌گشت.

برنامه این هفته «از آسمان» که جمعه بیست و هفتم مهرماه ساعت ۱۶:۳۰ روانه آنتن می‌شود؛ روایتی از صبر و پایداری شهید سید محمد‌موسوی، جانباز قطع نخاع گردنی است.

دکتر میرباقری معاون سیما در حاشیه بازدید از استودیوهای مختلف با حضور در استودیوی برنامه «سیمای خانواده» از آمار علاقمندان به این برنامه خبر داد و بر وظیفه رسانه در آموزش مهارت های زندگی به زوج های جوان تاکید کرد.

ترکیب بازیگران مجموعه تلویزیونی «نفوذ» به کارگردانی جواد شمقدری و تهیه کنندگی محسن علی اکبری تغییر کرد.

اسدالله عسگراولادی رییس اتاق بازرگانی ایران و چین این هفته مهمان برنامه «دست خط» شبکه پنج سیماست و به سوالات گوناگونی پاسخ می دهد از جمله اینکه در زمینه اقتصاد عملکرد دولت روحانی را بهتر می داند یا دولت احمدی نژاد ؟

دومین قسمت از برنامه «شب تئاتر» از سری برنامه های «شب های هنر» شبکه چهار سیما شب گذشته روی آنتن رفت. مهمانان این قسمت از برنامه شهرام کرمی، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین پارسایی کارگردان تئاتر و مدیر کل دفتر نمایش خانگی ارشاد بودند که در خصوص «تئاتر تجاری» سخن گفتند.

سریال عاشقانه «حوالی پاییز» پس از پایان پخش «دلدادگان»، در ۲۲ قسمت از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.

 

سریال «بازی نقاب‌ها» به کارگردانی سیروس حسن پور و تهیه کنندگی علی مهام از 7 مهر ساعت 21:30 از شبکه دو پخش می‌شود.

معاون سیمای رسانه ملی با اشاره به نقش منحصر به فرد پلیس، بر تعامل نزدیک با نیروی انتظامی تاکید کرد.

طراح و سرپرست نویسندگان سریال «خونه یکی» از پایان نگارش 11 قسمت از این سریال 13 قسمتی خبر داد و گفت: احساس می کردم مدت هاست جای چنین قصه ای در تلویزیون خالی است؛ روایت قصه خانواده هایی که با وضعیت بد اقتصادی در جنوب شهر زندگی می کنند، اما به اصطلاح با یکدیگر «خونه یکی» می شوند.

برنامه «فوتبال پایه» شبکه امید سیما با پخش مستقیم مسابقات فوتبال برترین بازی های رده سنی نونهالان نوجوانان و امید کشور برای اولین بار از رسانه ملی آخر هفته ها مهمان علاقمندان به این رشته ورزشی پر طرفدارخواهد بود.

«پرونده مستند» دوشنبه 16 مهر به مناسبت هفته ناجا با حال و هوای متفاوت تری روی آنتن می رود.

دهمین جلسه شورای اندیشه ورزی شبکه قرآن و معارف سیما با موضوع آموزش عمومی قرآن کریم برگزار شد.

جمعه، فصل اول برنامه «دوران» با موضوع تاریخ انقلاب‌های جهان، در 27 قسمت 60 دقیقه‌ای از این شبکه پخش می‌شود و برای اولین بار در این برنامه، دکتر مجید شاه‌حسینی، نظریه پرداز سینما و مدیرعامل سابق بنیاد سینمایی فارابی در قالب مجری - کارشناس حضور خواهد داشت.

 

رییس مرکز امور حقوقی بین الملل ریاست جمهوری با اعلام اینکه آمریکا صرفا به توقیف 2 میلیاردی دسترسی داشته، اظهار کرد: آمریکا با لیست تروریستی قانون مصونیت حاکمیت ها را دور زد.

عوامل برنامه «کوی محبت» از امروز سه‌شنبه اول آبان ماه، حرکت خود را از مرز مهران به سمت کربلای معلی آغاز کرده‌اند.

برنامه «شهربرگ» کاری از گروه سیاسی شبکه پنج سیما، امشب ( سه شنبه اول آبان ماه) با موضوع فعالیت اقتصادی دست فروشان در محیط های شهری بر روی آنتن می رود.

مستند «یازده بیست» درباره تلاش گروهی از ایرانی ها برای برپایی موکب پذیرایی از زائران پیاده کربلا در کشور عراق، سه شنبه 1 آبان روی آنتن شبکه افق می رود.

برنامه تلویزیونی «چوب خط» با موضوع بررسی وزرای پیشنهادی دولت به مجلس، سه شنبه شب 1 آبان ماه از شبکه افق پخش می شود.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «لحظه گرگ و میش» به کارگردانی همایون اسعدیان به پایان رسید.

برنامه «برگی از دفتر وجود» شبکه سلامت به معرفی سلول هایی می پردازد که تا پایان عمر همراه انسان می مانند.

برنامه زنده تلویزیونی «رو در رو» امروز به موضوع «بن بست آمریکا در نظام های حقوقی بین الملل» می پردازد.

فیلم سینمایی «زندگی» به کارگردانی تد دمی سه شنبه اول آبان ماه ساعت 20:40 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

دیدار منچستر یونایتد- یونتوس، سه شنبه اول آبان ماه از ساعت 22:30 به صورت زنده روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .

مجموعه تلویزیونی «حوالی پاییز» به کارگردانی حسین نمازی و تهیه‌کنندگی سعید پروینی از یکشنبه 6 آبان ماه به روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

مستند «به پشت تابلو نگاه کن» روایتی از سرنوشت تلخ زنان کشمیر سه‌شنبه 1 آبان ساعت 20:30 روانه آنتن شبکه مستند می‌شود.

مشکلات مدارس عشایری و عملکرد دولت در رفع این مشکلات موضوع امروز برنامه «اشعه ایکس» است.

انیمیشن «میزا بلد» به کارگردانی امیرحسین صالحی در ۳۰ قسمت از امروز روی آنتن شبکه دو می‌رود.

پیام فضلی‌نژاد در شوکران سیزدهم با استاد سیدعبدالله انوار فیلسوف، متخصص متون کهن، شارح، مترجم، منجم و ریاضیدان به گفت‌وگو نشست.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد