مشاهده خبر

یک شنبه 16 مهر 1402 - 12:28:12
قدردانی نمایندگان مجلس از مجموعه تلویزیونی «عاشورا»

گفتمان‌سازی روزآمد از فرهنگ مقاومت

سریال هفت قسمتی «عاشورا» که روایتی متفاوت از مجاهدت‌های رزمندگان لشکر۳۱ عاشورا در عملیات‌های بدر و خیبر را به تصویر کشید و نیم نگاهی هم به منش و سبک زندگی شهیدان باکری داشت به‌عنوان اولین ساخته هادی حجازی‌فر در مرکز سیما فیلم سازمان صداوسیما تهیه و تولید شد و در ایام گرامید‌اشت هفته دفاع‌مقدس روی آنتن شبکه یک سیما رفت.

0

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

به‌بهانه استقبال مخاطبان از این مجموعه تلویزیونی، گفت‌وگوهایی با چند نفر از نمایندگان مجلس یازدهم انجام داده‌ایم و نظر آنها را درباره سریال عاشورا و تداوم روند تولید این دست مجموعه‌ها جویا شدیم.

جهت گیری درست رسانه‌ملی
علی کریمی فیروزجانی، نماینده مردم بابل و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره سریال عاشورا به جام‌جم گفت: صداوسیما در جهت گفتمان دینی مخصوصا گفتمان دفاع مقدس، جهتگیری درستی را در پیش‌گرفته است. ورود صداوسیما با تولید و پخش مجموعه‌ها درخصوص زندگی ائمه اطهار و همچنین نام‌آوران عرصه دفاع‌مقدس در سال‌های اخیر، قابل قدردانی است و از این جهتگیری جدیدی که در رسانه‌ملی به وجود آمده، خرسند هستیم. نسل جوان و نوجوان ما با فرهنگ دفاع‌مقدس بیگانه هستند و هر‌قدر بتوانیم در جهت تبیین و گفتمان‌سازی آرمان‌های دفاع‌مقدس و انتقال آن به نسل جدید اقدام کنیم، خدمتی است که به فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم کرده‌ایم. سریال عاشورا هم اقدامی متفاوت و تاثیرگذار بود که به سبک زندگی شهدای باکری پرداخت و مورد استقبال مردم قرار گرفت.
     
نمایش قهرمانان از قاب سیما
فداحسین مالکی، نماینده مردم زاهدان و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به جام‌جم گفت: سریال عاشورا، خوب و تاثیرگذار بود. هر‌قدر در این زمینه‌ها کار کنیم، به‌اندازه ارزشی که شهدای گران‌قدرمان مثل باکری‌ها داشتند، نمی‌رسد. تلاش‌های صداوسیما در زمینه به‌نمایش درآوردن رشادت‌ها و شجاعت فرزندان این مرز و بوم در دفاع‌مقدس قابل قدردانی است و پیشنهاد می‌کنم صداوسیما در ساخت فیلم و سریال‌های تاریخی به‌گونه‌ای عمل کند که قابل تفهیم و تاثیرگذاری آن در نسل جوان زیاد باشد. خوشبختانه آن تاثیرگذاری را امروز در جامعه شاهدیم و وقتی با نوجوانان و جوانان صحبت می‌کنیم و اشاره‌ای به شهید سلیمانی می‌شود، می‌بینیم که اطلاعات اولیه را از این شهید دارند و این برمی‌گردد به کارهای هنری، فیلم‌ها، سریال‌ها‌ و به‌خصوص مستندهایی که صداوسیما تولید و پخش می‌کند.
     
قدردانی از فعالیت‌های رسانه‌ملی
حجت‌الاسلام‌ محمدرضا مبلغی، نماینده مردم کوهدشت و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن تشکر از رسانه‌ملی به جهت ساخت مجموعه عاشورا به جام‌جم گفت: زحماتی که صداوسیما در رابطه با بزرگداشت یاد و خاطره بزرگانی متقبل می‌شود که برای این مملکت زحمت کشیدند و جان‌شان را فدا کردند و در واقع الگو و اسوه برای همه ما هستند، قابل تشکر و قدردانی است. ‌باید همواره در زندگی و فعالیت‌های‌مان به روحیه جهادی، انقلابی و فداکارانه‌ای که شهدای عزیزمان داشتند، نگاه کنیم .
     
روزهای دفاع‌مقدس احیا شد
احمد محرم‌زاده، نماینده اهر و هریس و عضو کمیسیون عمران مجلس ضمن تشکر و قدرانی از عوامل ساخت مجموعه عاشورا به جام‌جم گفت: پخش سریال‌هایی با موضوع ایثار و مقاومت در زمان جنگ تحمیلی در حقیقت احیاگر روزهای مربوط به دوران دفاع‌مقدس است که نسل امروزی، جوانان و نوجوانان درک خواهند کرد که آن روزها جوانان کشور، چه کارهایی انجام دادند و با چه رشادت‌هایی از مملکت، ناموس و وطن دفاع کردند.

اشاعه فرهنگ مقاومت
سیدالبرز حسینی، نماینده مردم زنجان و عضو کمیسیون عمران با عنوان این‌که نسل ما روبه‌رشد است و باید با فرهنگ گذشته و افرادی که در امنیت فعلی جامعه و کشور موثر بودند، آشنا شوند به جام‌جم گفت: باید این موارد را به‌شکل اعلایی و با یک موقعیت مناسب و یک ادبیات به‌روز به جامعه انتقال پیدا کند. قاعدتا ساخت این فیلم‌ها، اشاعه فرهنگ و معرفی این شخصیت‌ها از حیث شخصیتی که دارند از نیازهای جامعه است. شهید باکری در قانون جنگ ما در قاموس این کشور و در فرهنگ دفاع مقدس، مشخصه دارد و باید معرفی می‌شد.

رشادت‌های رزمندگان را نشان دهیم
مهدی اسماعیلی، نماینده میانه و نایب رئیس اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره سریال عاشورا به جام‌جم گفت: توفیق پیدا کردم این سریال را ببینم و یادآور خاطرات شد. نوع رفتار و طرز زندگی ایشان، برخورد با خانواده و جان گذشتگی و ایثار ایشان نمونه بارزی از یک رزمنده در تراز بالا بود که به‌خوبی به تصویر کشیده شد. رزمنده‌ای که از زندگی، جوانی، خانواده و همه چیز خود گذشت و سال‌ها در میادین جنگی مخلصانه جنگید و در نهایت به آرزوی خود رسید. جمله معروفی که از ایشان به یادگار ماند که «خدایا مرا پاکیزه بپذیر»، حکایت از آن بود که تمام هم و غمش این است که همه تلاش‌هایش در راستای رضایت خدای متعال باشد. امیدواریم چنین فیلم، سریال و مستندهایی که متکی بر حقایق باشد برای سایر شخصیت‌ها، فرماندهان، دلاورمردان و دلاورزنان کشور نیز به نمایش گذاشته شود.
     
عاشورای واقعی ساخته شد
مهرداد ویس‌کرمی، نماینده مردم خرم‌آباد و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با فاخر دانستن مجموعه تلویزیونی عاشورا به جام‌جم گفت: یکی از رسالت‌های بزرگی که در میان مسئولان فرهنگی کشور داریم، معرفی درست و حفظ ارزش‌های دفاع‌مقدس است. در عین حال که کارهای فاخر و خوبی در این مدت چه در سینما و چه در تلویزیون شده اما هنوز حق مطلب ادا نشده است. سریال عاشورا یکی از کارهای فاخر و خوب به لحاظ محتوایی و واقعی بودن آن است. کتابی را که مربوط به خاطرات خواهران بزرگوار شهیدان باکری بود خوانده بودم و دقیقا محتوای سریال واقعی بود. دیالوگ‌ها مبتنی بر واقعیت بود و شهیدان باکری را معرفی کرده بودند. در این سریال، حمید، مهدی و هم  علی باکری که برادر بزرگ‌تر آنها بود و توسط حکومت پهلوی ناپدید شد، صحبت و ابعاد زندگی آنها معرفی شد. درکل کار بسیار خوب و تاثیرگذاری بود و  اصرار داشتم تمام قسمت‌های این سریال را ببینم. اصل کار، ارزشمند و واقع‌بینانه بود و باکری را که ما به‌عنوان یک اسطوره و الگو می‌شناسیم به نسل جدید معرفی کرد. نفس این‌کار که ما قهرمانان واقعی کشورمان، امثال شهیدان باکری و همت و بقیه نام‌آوران دفاع‌مقدس را معرفی می‌کنیم، بسیار کار پسندیده و خوبی است.

تاثیرگذاری کاری مثل عاشورا
محسن زنگنه، نماینده تربت حیدریه و سخنگوی کمیسیون‌های تلفیق برنامه هفتم، جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی وعضوکمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس نیز ضمن تشکر از تولید و پخش مجموعه تلویزیونی عاشورا و تاکید بر ساخت چنین مجموعه‌هایی به جام‌جم گفت: سریال‌هایی مثل عاشورا که تم سینمایی ـــ مستند دارد و مخاطب واقعیت موضوع را احساس و درک می‌کند، خیلی دلچسب‌تر است. سریال عاشورا که در واقع به این صورت بود و از تلویزیون پخش شد، کار خیلی خوب و تاثیرگذاری بود.

انتهای پیام/ن

آخرین اخبار

خط پایان اسرائیل در مستند "خراش" «شما و سیما» در قاب سیما یادبود پروانه معصومی و بیتا فرهی در «نقد سینما» «این یک اعتراض است» روی آنتن شبکه افق می‌رود مروری بر زندگی میرزاکوچک‌خان جنگلی در «راه بی‌پایان» شبکه دو تهرانگردی در روستای کشار علیا کن «میراث سمی» آماده نمایش شد/ روایتی از مرگبارترین فاجعه صنعتی در هند فصل جدید «رخ‌ مادر» روی آنتن شبکه یک پرسش و پاسخ صریح دانشجویان با رئیس مجلس در «بدون توقف» مروری بر زندگی آیت الله مدرس در «مثبت خیلی دور خیلی نزدیک» حضور خاله نرگس در «مدار بسته» شبکه دو یادبود پروانه سینمای ایران با پخش «جانان» از شبکه نمایش اتمام تصویربرداری سریال «رستگاری»/رونمایی از تیزر دومین هفته آذر ماه و فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما «بگو بخند» جدید با علیرضا خمسه و شهاب عباسی مسابقه «شکوفا» به زودی کلید می خورد/ پخش اوایل دی ماه از شبکه یک سیما وداع با پروانه معصومی فوران «آتش درون» زوج زمین‌شناس در شبکه چهار داوران بخش «مجموعه مستند» هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند معرفی شدند + اسامی آثار بخش مسابقه درخشش تولید شبکه مستند در جشنواره «سما» برنامه سازی در حوزه ورزش همگانی یادی از مرحومه پروانه معصومی در «خط سوم» شبکه دو یک عکس از حرم امام حسین (ع) کل روزم را می‌سازد «گیومه» ای در عدالت آموزشی «بیست کویید» سریال شبکه سه می‌شود برنامه بزرگ تلویزیونی «محفل» به میزبانی اراکی ها عباس قانع به «مدار بسته» شبکه دو می‌آید برگزاری مراسم یادبود پروانه معصومی در مسجد بلال ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده پخش زنده دیدار نهایی لیگ برتر کشتی فرنگی تماشای مستند «آبگیر؛ آبادی حیوانات آفریقا» «امپراطور بادها» و سریال جدید «منطقه سفید» روی آنتن شبکه تماشا «بدون توقف» میزبان آیت‌الله محسن محمدی‌اراکی بدرقه بیتا فرهی «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق «زاده شده برای پرواز» در شبکه یک سیما تدارک گسترده شبکه تهران سیما برای شب های بلند زمستان راهکارهای یک ازدواج موفق در قسمت پایانی «کام شیرین» «کیمیاگر» از کره جنوبی به شبکه دو می‌آید پشت صحنه سریال «مدار صفر درجه» در قاب شبکه دو پیام تسلیت معاون سیما در پی درگذشت پروانه معصومی گرامی داشت یاد پروانه معصومی در شبکه امید مراسم وداع با پروانه معصومی پخش مستندی درباره کشتار غزه به روایت خبرنگار آمریکایی از شبکه یک بازپخش برنامه «هزار داستان» در پی درگذشت "زنده یاد پروانه معصومی" مدیر طرح و برنامه شبکه مستند معرفی شد پروانه معصومی درگذشت بررسی شبکه سازی هیأت ها برای جهاد تبیین در برنامه «آرمان» شتاب دهی به تحول با انتصابات جدید در شبکه تهران «رایحه» و «این جا آدم ها» سیما برگزیدگان بخش تلویزیونی جشنواره تولیدات رسانه‌ای جهادی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها